Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

pragmaticka
2. okt 2013

@demo obdivujem ta...mne uz teraz stupa tlak na 200 ked si pomyslim nato ze im necham dietatko a oni ho budu krmit tymito nezdravymi vecami. noo a potom ma budu urcite presviecat o tom ze ako to malej chutilo a ake je to pre nu zdrave!!!!! 😠 No urcite absolutne suhlasim s tym ze stari rodicia su velmi doleziti a dufam ze deti budu mat s nimi pekny vztah a este dlho si ich uziju. okrem ineho ako pises aj nam to veeelmi pomoze ked budeme chciet byt sami, vediet ze dieta je na weekend v dobrych rukach a my si s muzom si mozeme uzit ..ved co by ine matky, co uz bohuzial nemaju svoje mamicky za to dali!

adriana7
2. okt 2013

@tatko_bebe , lenže na tvoj nevege názor tu naozaj nikto nie je zvedavý. zakladateľka témy sa chce podeliť o skúsenosti s rodičmi, ktorí vychovávajú svoje dieťa od narodenia vegetariánsky. ak máš čo k téme, tak poraď, ak si len bohorovný majster sveta, tak choď prudiť inam, pls

adriana7
2. okt 2013

@warholette , možno by sme mohli parafrázovať halinu: aj zúfalí muži robia zúfalé veci

adriana7
2. okt 2013

@luciauk @jaron @rancuzkaf @zojec @oscarka3, ale myslím všetkých vegetariánov z tejto úžasnej témy, ktorá by nemala byť uzamknutá kôli netolerantným spoluovčanom, mám návrh,
majme ich ako sa ľudovo povie, na saláme, ale vrámci témy minimálne na saláme z alfa bio, amunaku, alebo salve natura( tie sú mňam) 😀 😀 😀

adriana7
2. okt 2013

@pragmaticka , čas všetko vylieči, obrúsi hrany a rodina si zvykne...alebo sa ty prispôsobíš... chcem tým povedať, že aj môj otec, kuchár, čo rád robí aj zabíjačky, najzarytejší mäsožravec, akého poznám, mi dnes rád robí fantastické vegetariánske jaternice, napríklad. teda robíme ich spolu, lebo sa aj s maminou radi podučia, pred chvíľou mi doviezol dcéru a pekáč vege nákypu, vege polievku, ja ho vychválim, veď je aj za čo, a už to neriešia. kedysi to bolo ťažšie, ale vidia, že sú decká zdravé, nie sú choré, cholerické ani zlostné. proste pohodička. brácho mal naposledy zlé kondičné testy, pribral 10 kíl a cítil sa slabý, tak sa tiež chcel čosi priučiť, dnes pije ráno vodu, raňajkuje vločky, jedáva čerstvú zeleninu a ovocie, čo dovtedy kupoval len deťom, a je zas vo forme. každý zmúdrie v inej etape života, v chorobe každý nájde pokoru, mnohí aj východisko, ak budeš dobrým príkladom, tak uvidíš, že "příklady táhnou"

barcelona94901
2. okt 2013

@pragmaticka jéj ako u nás,až na to,že to naše dieťa už chodí do školy,my nie sme vegetariani,ale teda ono nás priviedlo k zdravšej strave,,je to paradox..pre vás ani nie ..ale pre bežnu konzumnu spoločnosť párek-klobása..áno...dieťa čo učí rodičov,také ešte neskazené..jasné,že ma aj preto troška zarazilo,že také dieťa niekto ľutuje..no svokrovci masožravci,u našich v rodine zabíjačky,svokra rezne,rezne,do nemoty rezne ,klobásky a udené maso..ách áno,prešli sme kadečím za tie roky,jasné,že do toho roka si dieťatko strážiš,ja som kojila,bolo to jednoduchšie v tomto smere..a áno mohli sme obaja zakazovať,ja som bola pre svokra prísna matka,čo nedopraje chudatku dieťatku čokoládu..a ono by si ju určite tak rado dalo..čo na tom,že v tom čase mal za sebou ešte len zeleninové príkrmy..ved babky dávali krupicu do mlieka atd..a prečo nedátre očkovať to a ono,tie reči,že já vám dám 6000,-a zaočkujte si dieťa..teraz po rokoch,ked už vedia že to bola uplna reklamná kravinka ako vytiahnuť z rodičov peniaze..tak už mlčia,už sa k tomu nepriznávaju..a áno čo je to za dieťa ked neje rezen...booože čo sme sa napočuvali..možeš aj sto krát povedať jedno,aj tak spravia druhé,,,podľa seba..a najhoršie že ked aj malemu bolo zle,nikdy sa nepriznali,len výhovorky,aj ked zvracal.babka nerešpektovala nikdy nič také,že áno može maškrtu,ale až ked sa normálne naje,náš režim sa stal ne-režimom,babka spravila banán so šľahačkou ,čokoládou,palacinky so šľahačkou,rezance s čokoládou aby toho nebolo málo ešte na tajno mu dávali maškrty ,učili ho na klamstvá-tajomstvá,že nepovedz maminke ani tatinkovi 😝 lákali ho na maškrtky,hračky,..a skončilo to tak,že náš ,už školák do dnes nejedol rezen,nikdy nejedol udene ,nechce u nich už ani prespávať a ked mu strkali aj maškrtky prišiel sám za nami a povedal nám to,ešte babku s dedkom vyhrešil,že mamine a tatinovi sa klamať nemá a vždy ich práskol a ked mal na niečo chuť,opýtal sa,,povedal,zjedol som obed...možem si dať..takže naozaj,prvé roky je to..a hlavne ak ide o prvé dieťa ,,veľmi pestré aj na nervovu sustavu..jedna babka tlačí čokoládu,druhá rezen,ty zeleninu a áno ,su naozaj maminy ,čo daju 6mesačnému bábu kľudne sviečkovu a su na to hrdé..ale ja nemožem na základe vlastnej skusenosti zastávať názor,že masožravá rodina sa rovná masožravci..veľmi veľa sme sa práve od toho dieťaťa umelými chuťami neskazeného naučili..moj ani šunku nechcel jesť..darmo niekto napíše..že chudáčik,lutujem ho.on nechcel..a ked som si začala pozerať zloženia a uvedomovať si tie chute,skutočne sa mu nečudujem..moj m,odchovaný na reznoch,klobásach ,kačičkách,sa naučil postupne pri mne aj na zeleninu,ovocie,sladké chute,prívarky,kadečo ,z bežnej kuchyne,čo u nich neexistovalo..nejde to zo dna na den,ono to ide postupne ,ja napríklad mám veľmi rada soju,strukoviny aj ked teraz nie každý všetko schvaluje,,jeden napíše áno,druhý o mesiac dá knihu nie,určite nie..o rok to máš naopak..ale teda aj m ,aj ja ,hlavne vdaka nášmu "vegetarianskemu dieťaťu" sme prešli postupne k zdravšej strave ,to si človek ani tak neuvedomí,ale pri deťoch sa veľa naučíme,len také dochucovanie jedál..volakedy bolo bežne ,že sme chytili bujon,vegetu,čierné korenie a bolo...no pri dieťati ,už aj to sa kročik po kročiku mení,objavuješ nové chute,tajomstvá kuchyne spolu s ním a prichádzaš na nové chute,kuchyna je fakt báječná a ja sa stále učím,objavujem,neviem ešte aké bude napríklad naše druhé dieťa ,ale teraz nedávno moj m ,bol prvý krát v nemocnici a tam si tiež uvedomoval všetky svoje prešľapy a ide to aj s vekom,prestal fajčiť,piť kávu,začal viacej chodiť peši,zamiloval si hory,má svoje obľubené zdravé výrobky ,hovorí sa ,že starého psa novým kuskom nenaučíš,no myslím,že my sa učíme celý život 😀
starí rodič je veľmi doležitý v živote vnučatka ,ale určite aj rešpektovanie potrieb daného dieťaťa 😉
naši svokrovci rezen,klobása..su na tom zdravotne zle,,dosť zle..obezita,srdce,cievy,množstvo chorob jeden aj druhý..no radšej si daju desať liekov a budu hodinu hovoriť čo všetko ich bolí,ide o 50tníkov..než aby niečo spravili pre svoje zdravie a dlhší ,ľahší život,nerešpektuju ani lekára..ked im vnuča povie,ja nechcem salám ja chcem dlho žiť a byť zdravý,povedia,že je drzý.. 😝 ale my žijeme sami,snažíme sa ich často brávať s nami na výlety,aj na dovolenku ich vezmeme,aj koláče im upečiem ,navarím a zjedia aj klíčky,mrkvu,ani o tom netušia 😝 chce to veľké nervy a trpezlivosť,hlavne ten prvý-druhý rok je takýbrutálnejší ,ale všetko sa dá zvládnuť a naši teda su niekedy prípad,ale nikto nie je zlý,len je to taký boj ,hlavne mna mrzelo,ak take dieťa povie ja si neprosím,ja to nechcem,mne to nechutí a dospelý ho presviedča musíš,musíš lebo bez masa umreš a taketo strašenie..ja som ho nenutila,moj tiež nie..mna tak ako dieťa v nemocnici nutili jesť banány ,do dnes ich nejem,som sa pozvracala z nich.ani hríby nejem celý život..hoci ich zbieram .asi tak 😉
som sa rozpísala ,ale aj to je v skratke 😝
ja som veľmi rada,že som objavila práve tuto diskusiu,pretože naše deti v bežných školkách,školách maju normálnu stravu,aj tam som sa napočuvala ,aKý JE PRIEBERčIVý,NEJE MASO ,neje ryby ,no a neprinutili ho,on sedel za stolom ,zjedol ryžu,zemiaky..maSO im nechal tam...a táto skupina,diskusia mne veľmi pomohla ,každý normálny rodič chce predsa
zdravé,spokojné,šťastné dieťa a spraví všetko preto 😉aj sa naučí variť a piecť ,nakupovať,čítať zloženie a všetko to ide ruka v ruke 😉a výsledky veru vidieť už v školkárskom veku 😵 😵

adriana7
2. okt 2013

@barcelona94901 , malý je zlatý, že rodičom sa klamať nemá, fakt super
a vegetariáni, poviem vám na rovinu, teraz učím v škôlke a som raritná, lebo nenútim deti do jedla..keď nechcú hlavné jedlo na obed, tak im poviem, že si musia vybrať a zjesť polovicu, buď mäso, alebo prílohu ...mäso naozaj a bez nútenia ľúbia si traja, štyria...ani mlieko im moc nechutí...tieto dva týždne si hovoríme o zbere ovocia a zeleniny, boli sme vo vinici aj v sadoch, a čo sme spolu spráskali za tieto týždne ovocia a zeleniny, to by ste neverili....dokonca jedli aj veci, o ktorých mi ich rodičia vraveli, že to určite neľúbia. tak tak...teším sa z nich, lebo sú to čisté a otvorené dušičky, totálne tolerantné, zvedavé, zvídavé...

zojec
2. okt 2013

@pragmaticka netrap sa dopredu.. uvidis ako sa veci vyvrbia.. ver tomu, ze ked budes mat dieta, nebudes kazdy mesiac balit tasku a cestovat 200km, a ani rocne dieta len tak nedas prec na vikend :D my sme s mm neboli uz 3,5 roka nikde sami a ani najblizsie aspon 3 nepojdeme.. k svokre chodime max. 4x do roka (tiez su 200km) zbytocne nevysvetluj, nediskutuj.. nevytvaraj priestor na diskusiu a budes mat zaruceny pokoj 😉 a ked je uz tlak velky,pouzivam vetu, su to moje deti, moja zodpovednost, ak ste chceli vychovavat, mali ste moznost pred 30 rokmi.. dolezite je, aby ste tahali za jeden povraz s manzelom .. mm je masozrut, ale to co deti jedia a jedli nechava len na mne 🙂 moje deti uz nie su vegetariani, teda hlavne starsia, maso ma rada, z casu na cas si ho da , hlavne u nasich, lebo ja maso nevarim.. mlady uz tiez isto u mamy okostoval, ale nezrucam sa preto.. skor mi vadia sladkosti a ine chemicke lakociny, ako domaca baranina 😒

luciauk
2. okt 2013

@pragmaticka ako by si písala o mne. najhoršie svokra znášala, že jej synáčik prestáva jesť mäso. on sám zistil, že sa cíti lepšie. potom tehotenstvo, blbé poznámky a keď sa dcéra narodila, tak som si časom vybudovala autoritu, že všetci musia rešpektovať, ako som sa ja rozhodla svoje dieťa stravovať. dávali sme strážiť k našim, sladkosti dcéra nemala do 2,5r, ani som sa nebála, že by jej dali, teda dúfam a postupne s ďalšími deťmi som bola benevolentnejšia, okolie si medzitým tak zvyklo, že skrátka situácia, ako ty opisuješ s rodinnou večerou, alebo celým víkendom bola ok, lebo som vedela, že pripravia niečo bezmäsité a môžem deti dať strážiť a aj keď napríklad plno vecí nebolo dodržaných, tak viem, že mäso by si nikto nedovolil im dávať. ale naozaj to bolo ťažké preťažké, vtedy ani internet nebol, ani toľko kníh o zdravej výžive a vegetariáni boli naozaj ako mimozemšťania. trošku to máš v tomto ľahšie, môžeš im veľa vecí ukázať na nete, poradiť sa s ľuďmi na fórach ako toto a kým bude tvoja malá jesť, tak hádam ťa začnú rešpektovať. keď som ja išla na víkend k svokrovcom na chatu a videli, že som celý víkend nič nejedla, tak si nabudúce rozmysleli, čo navaria. svokor zvykol ešte aj na vianoce hodiť do zemiakového šalátu kocky nejakej údeny, tak to sa už svokra strašne hnevala, lebo vedela, že to jesť nebudeme aj keď sa poskladajú obaja. takže potom zvíťazilo to, že chce aby sme sa tam dobre cítili, aby sa vnúčatá najedli a nie sa handrkovať o jedle. ubehlo niekoľko rokov a svokor, ktorý každé jedlo "ochutil" polovicou obsahu solničky, tak teraz svokra varí bez soli! to sa skrátka nedá jesť. a aj mi povie, joj, Lucka, keby sme sa tak zdravo stravovali skôr, teraz by sme nemali také problémy. svokor má DNU, nesmie skoro nič jesť. on pil víno namiesto vody! teraz alkohol nesmie vôbec. svokra má prelúskané feng - šuej, zajíma sa o takéto veci, o zdravú výživu, ale tie nervy na začiatku...to ti nezávidím, naozaj. musíš byť neoblomná, aby videli, že to zbytočne skúšajú, postupne to pochopia a ak aj nie, tak ich to prestane baviť. joj, ako mi je ťa ľúto, že týmto ideš prechádzať ☹

luciauk
3. okt 2013

@adriana7 napísala by si mi ako robíš jaternicu? lebo tie recepty, čo som našla na nete...hm...polovica z nich odveci.

zfidorka
3. okt 2013

neviete poradit nieco dobre na podporu imunity? ako chodi starsia do skolky je to des, po par dnoch donesie sople a skoncime chori vsetci 😠

jaron
3. okt 2013

@luciauk som čítal, že ako robíš jaštericu 😀

rancuzkaf
3. okt 2013

@adriana7 ty nie ze si raritna ucitelka, ale najlepsia na svete 😉 .....lebo ich do nicoho nenutis a maju moznost vybrat si.

rancuzkaf
3. okt 2013

@zfidorka tento prvy rok v skolke je narocny, to ti mozem potvrdit......vsetky moje deti boli prvy rok viac usoplene, v skolke sa dieta postretava so vselicim a tak si postupne buduje imunitu, potom to bude uz len lepsie 😉 ......no a na podporu imunity probiotika, cecko (vo forme stiav alebo na cmulanie), ja som pouzivala propolisove sirupy a ked bolo najhorsie, vedel nam to stopnut homeopat liekom na mieru a bylinkovymi vytazkami.

zfidorka
3. okt 2013

@rancuzkaf davam jej imunoglukan s probio+prebiotikami a C-kom... co pocuvam, tak vsetci (aj co nemaju skolkarske deti) su chori, tak asi leti nejaky bacil svetom... dufam, ze uz bude lepsie 🙂

rancuzkaf
3. okt 2013

@zfidorka drzim vam palce 😉

kacenkaharris
4. okt 2013

@zfidorka Este ma napada zinok, lysin a vytazok z grapefruitovych jadierok (kupis volne v lekarni)-treba zamiesat do dzusu kvoli horkej chuti, ale pomaha skvele!

mamainprogress
4. okt 2013

@pragmaticka moj my ma 15m a mame to podobne, aj ked nastastie s ockovanim uz svokra pochopila a nepresviedcala ma. S masom je to tiez ok, ja stravujem maleho tak ze kuracinu mame 1x do tyzdna a ryby tie zboznuje a mame ich asi 3x. Ale myslim ze ryby prestane jest ked zisti ze su to ryby- totiz ich ako zvieratka miluje. Ja bojujem so sladkostami a osladzovanim vsetkeho. Dobre vie ze neje cukor, sladkosti, a strasne ju to trapi, ako mu odopieram. Uz rok a pol vysvetlujem, citujem clanky o cukre a imunite, atd. Nepomaha. Dnes rano som sla do skoly, ona prisla strazit syna a pyta sa ma cim mu ma osladit caj!!!! Myslela som ze som na inej planete a hovorim cudzim jazykom uz rok a pol ze mi nerozumie.
Je to tazke, chce to velakrat zahryznut si do jazyka a nehadat sa ale urobit si po svojom. Nedaj sa vtiahnut do hadok. Dopraj jej cas s vnucatom ale ked zistis ze vyrazne prekracuje hranice tak jej povedz ze tym co robi stracas doveru zverit jej vnuca na dlhsi cas. Good luck🙂
Btw sunka salam, to sa neboj, vacsinou to deti nechcu, vypluvaju.

bambi10
4. okt 2013

@pragmaticka so starkymi je to tazkee... Ja som sice "vyfasovala" svokru, ktorej dvaja synovia su vege (moj mm uz asi 16 rokov), a treti tiez bol nejaky cas... takze s takymto niecim je uplne vyrovnana a nema najmensi problem... ale na druhej strane uz zaciname pocuvat, ze "ved dieta potrebuje aj nieco sladkee!" a podobne veci... (mala bude mat zajtra 7 mesiacov, a babka samozrejme nemysli ani banan ani mrkvu 😝 ), tak som tiez zvedava, co vsetko do nej budu tlacit, ked im ju nechame na vikend 🙂 A inak, tiez planujeme, ked bude mat mala nieco vyse roka ist trocha cestovat a nechat ju u svokrovcov (aj sme to konzultovali s detskym psychologom, pretoze sme sa stretli aj s velmi negativnymi reakciami - ze z toho dieta bude mat psychicku traumu a pod.)
Ale clovek proste tym starkym musi doverovat, ze budu respektovat jeho sposob vychovy... (aj ked na toto sme si vypoculi, ze "vy mozete vychovavat, stari rodicia su na to, aby rozmaznavali") 😠 tak ale beriem to tak, ze sme na nich dvaja, tak ich hadam ukocirujeme nejako 🙂

adriana7
4. okt 2013

@zfidorka , ono je to prvý rok asi paušálne u všetkých detičiek v škôlke o budovaní imunity, ja mám stredňákov, ale tí úplne maličkí, 2-3 roční, tí sú chorí dosť, zapísaných je 20 a dnes ich bolo 6, na spanie 3. keď ich je viac ako 10, hovoríme kolegyniam, že wau, ale vás je 😖
ja som teraz napríklad už dva dni totálne chorá, detičky to postupne nosili, stále sme sa fúkali, umývali,aby to od seba nepochytali rúčkami, a aj tak tým viac - menej všetci prešli...od stredy som chorá už len ja 😀 , dnes boli zlatí, stále vraveli:" ticho, aďka nemá hlas, nemôže na nás zakričať" 🙂

adriana7
4. okt 2013

@zfidorka, @kacenkaharris má pravdu s tým citricidalom,výťažok z grepových jadierok a zinok, na hrdlo u nás osvedčené, ale do najmenšej to nedostanem ☹

jaron
5. okt 2013

@zfidorka neviem, či to bude povzbudenie alebo rezignácia, ale dúfam, že to prvé 🙂
niekedy si to jednodudcho na začiatku chodenia dieťaťa do MŠ odnesie, ale prejde pol roka, rok a všetko sa zlepší

naša dcéra nebola kým išla do MŠ takmer vôbec chorá, potom sa spustila séria častejšich ochorení (ale zase nič vážne, skôr soplíky, nádcha a pod.), možno po roku sa to zlepšilo a začala byť už málo chorá

samozrejme všetky tie rady na zlepšenie imunity majú zmysel, len som chcel trochu povzbudiť aj takto 🙂

zfidorka
5. okt 2013

@jaron snad to bude len prechodne ako pises... ona doteraz tiez velmi chora nebyvala, tak je to pre mna nezvyk... a hlavne som sa tesila, ze bude v skolke a ja si trochu oddychnem 😀

luciauk
6. okt 2013

@zfidorka jasne ze prechodné, tak si buduje imunitu 🙂

zfidorka
6. okt 2013

@kacenkaharris @adriana7 ako davkujete zinok a citrovital detom?

oscarka3
7. okt 2013

Vegetariánka Lucie Mlejnková se stala v brazilském Sao Paulu Mistryní světa v kick boxu. Gratulujeme!

Kolik dalších titulů a rekordů (http://www.vegan-fighter.com/novinky/strongman-...) bude ještě potřeba, aby lidé pochopili, že nemusíme zabíjet zvířata a jíst jejich maso, abychom byli zdraví a silní?

Více info zde: http://www.vegan-fighter.com/novinky/vegetarian...

kacenkaharris
10. okt 2013

@zfidorka Ja som to dcerke este nedavala, je malicka, ja osobne si davam 5 az 10 kvapiek citrovitalu raz az 3x denne podla zavaznosti.Ja by som to preratala podla hmotnosti dietata. To iste so zinkom. Zinok potrebuje trochu vitaminu C, aby bol ucinny.

zfidorka
10. okt 2013

@kacenkaharris ja som myslela pre tu moju 3-rocnu, ta by asi aj mohla...

kacenkaharris
11. okt 2013

Napadlo ma, ze som v lete mala moznost stravit velmi prijemny vikend na ceskoslovenskych hraniciach na chate, ktora ponukala vegetariansku stravu (s moznostami vegan, raw, macro...) a yogove pobyty. Neviem, ci je dovolene im robit reklamu, ale ak ma niekto zaujem, poslite mi spravu, poslem informacie. Velmi mila obsluha, psiky boli dovolene taktiez. Slovenski majitelia.