Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
21. sep 2010

@zojec no jasne, ved na tom zijem 😀 😀 😀 ja si kupujem Inku, viac mi to chuti ako Caro, mozno mi ide len o ten ritual ze nieco pijem ine ako vodu lebo ako som uz spominala, nie je to az take hrozne ze by som z toho mala abstaky... a naozaj su dobre na tvorbu mlieka
a drzim palce aby si sa k cigaretam uz nikdy nevratila 😉

nemate dobry recept na musaku (aspon myslim ze je to to co myslim, z baklazanov co sa robi)

anlu
21. sep 2010

ZDROJ VAPNIKA:

kel kuceravy, varney 1 salka 304mg
ovsene vlocky, varne 1s 191mg
sojeve boby, varene 1s 146mg
sezamove semeno, lupane 2 lyzice 258 mg
brokolica, varena 1s 117mg
sojove mlieko 1s 150mg
mandle 1/2s 234mg
petzlen, krajany 1/2 s 170mg
pupavove listy, varene 1s 150mg
vnat horcice, varena 1s 278mg

myslim ze aj v cinskej kapuste je dost vapnika len neviem presne kolko. V sezamovom oleji myslim ze bude podobny obsah vapnika ako v semenach, velky rozdiel v tom asi nebude 😉

iplusr
21. sep 2010

ja milujem vonu cerstvo zomletej kavy - ale samotna kava mi nechuti. ja som pred tehu bola zavislacka na cokolade a teraz na nu vobec nemam chut.
ale celkovo neznasam pocit zavislosti (na nicom a na nikom), preto som cigarety (ani ine drogy) nikdy nechcela ani vyskusat. a alkohol mi tiez nechuti. ja na silvestra vydrzim s jednym poharikom sampusu a este si necham aj do dalsieho silvestra 😵

zojec
21. sep 2010

@anlu musak je veeeela druhov... ja som minule robila .. myslim, ze som tu niekde davala aj foto s receptom.. kukni par stranok dozadu.. 🙂aj francuzka tam davala recepty ale zaklad su baklazany, cukiny, paradajky, papriky, cibula, cesnak, bazalka, oliv.olej.. ja som dala sojovu drt, ale moze byt aj postruhane tofu.. vrstvi sa to na seba v poradi akom chces.. 🙂 baklazany aj cukiny som nakrajala pozdlzne na v krajaci cca 0.5cm hrube.. vlastne na tom mozes nakrajat vsetko. potom som dala zapiect. najlepsie chuti vychladnuta, nerozpadava sa 😉 tu sojovu drt som sparila, pridala k podusenej cibulke a paradajkam, urobila som taku zmes a tu som vrstvila medzi baklazan, cukinu a papriky ...

anlu
21. sep 2010

@zojec dakujem, ja som to uz davnejsie nerobila lebo u nas mam len ja rada baklazany 😕 a uz som aj zabudla ako som robila... popozeram este tu a urobim si z toho nejaky priemer, polomer a urobim 😀 😀 😀

rancuzkaf
21. sep 2010

@anlu kuk str.94;-)

jaron
21. sep 2010

@anlu iba malý doplnok inak dobrého zoznamu, čo si písala:
tofu (200 mg/100 g) 1 balenie priblížne 400 mg vápnika
sójové mlieko iba v prípade výrobkov obohatených o vápnik

anlu
21. sep 2010

@jaron 😀 dakujem za doplnenie
@rancuzkaf aj tebe dakujem 😉

zitaje
21. sep 2010

@jaron Preco sojove mlieko iba ak je obohatene o vapnik? 😕 Ved aj v samotnej soji je dost vapnika, nie? A inak ako sa obohacuju rastlinne mlieka? Zaujima ma, z coho ziskavaju ten vapnik, nemate niekto taketo info? Ci to nie je take iste, ako keby som si dala tabletku vapnikovu? 😅

rancuzkaf
21. sep 2010

@zitaje u nas dostat obycajne sojove mlieko neobohatene a na krabici je, ze obsahuje 64mg/100ml vapnika, inac su aj obohatene riasou lithothamnium calcarea, to ma okolo tych 120mg/100ml alebo nejakymi vapnikovymi zluceninami s tiez rovnakym mnozstvom vapnika.

zitaje
21. sep 2010

@rancuzkaf aha, ta riasa sa tam pridava kvoli vapniku?
A este som sa chcela opytat, ako chuti mandlove mlieko? Mne totizto sojove ani ryzove nechuti, obe mi pridu podobne nechutne (dufam ze som sa nikoho nedotkla 😀 , nie je to nezvykom, prvykrat som sa stretla so sojovym napojom cca. 10 rokov dozadu a viackrat som skusala, ale nie je to nic pre mna 😖 ). Mandlove chuti podobne, alebo chuti aspon trochu ako mandle?
Ja viem, ze sa na to tazko odpoveda, ale hadam niekto bude vediet. 😅 Vdaka 🙂

indy
21. sep 2010

@zitaje mne tiez rastlinne mlieka moc nechutia, ale mandlove je fain Pride mi ta chut taka dost neutralna Este davame kvapku sirupu agave, vtedy mi ho drobec vypije poriadnu davku Robime z neho aj palacinky

jaron
21. sep 2010

@zitaje sója obsahuje dosť vápniku, ale pri výrobe sój. mlieka ho zrejme zostáva viac v sój. drvine (okare) alebo použitím vody sa zmení koncentrácia vápnika, takže sój. mlieko ho môže obsahovať dosť málo, asi 8 mg/100 g. Preto sa sój. mlieko obohacuje o vápnik. Zdroje sú rôzne, napr. Bio Alnatura: pravdepodobne sladkovodné riasy.
Provamel Bio: kalcium zo zvápenatených morských rias
Alfa Bio (v súčasnosti výroba pozastavená, chystá sa nové): doteraz nebolo obohacované o vápnik, bolo obohacované o B12.

atď.

tofu získavá časť vápnika zo zrážadiel vápenatých solí, využiteľnosť vápnika z tofu je dobrá, zhruba na úrovni kravského mlieka (ta je relatívne dobrá), lepšia vstrebateľnosť je zo zeleniny (kapusta, brokolica...) okrem napr. špenátu, trochu horšie využiteľný vápnik je zo strukovín, orechov a pod. (ale je ho tam, hlavne v semenách, zase oveľa viac ako v mlieku, takže tiež sú to dobré zdroje).
Všetky tieto zdroje v rôznych obmenách a pestrosti dokážu zabezpečiť dostatok vápnika (hlavne, keď sú v poriadku aj iné faktory ovplyvňujúce hospodárenie s vápnikom a pevnosť kostí ako napr.: strava neobsahujúca nadbytok bielkovín, hlavne živočíšnych; nepoužívanie pravidelného pitia nealko nápojov ako cola a pod.; dostatok pohybu; nefajčenie; radostná myseľ - pozitívne myslenie, pozitívne vzťahy a jednoducho všetko, čo súvisí s našou psychikou; dostatok vitamínu D...)

indy
21. sep 2010

z ryzoveho z DM som bola poriadne prekvapena ake bolo priserne sladke, mi to vadilo 😒

jaron
21. sep 2010

@rancuzkaf to je celkom dobré, keď má neobohatené 64 mg vápnika na 100 ml, ale jednoducho záleží od výrobcu, niektoré druhy môžu mať oveľa menej.
Obohatené majú väčšinou všetky rovnako okolo 125 mg (je to tak preto, lebo toľko má priblížne kravské mlieko).

jaron
21. sep 2010

my tie mlieka zásadne nepijeme, používame ich výhradne na varenie (kaše...) a studenú kuchyňu (krémy...), prípadne ešte na zaliatie nejakých cereálii, ale to iba manželka a Natálka, ja jednoducho nemám rád žiadne mlieko, ani dobre ochutené rastlinné, musím byť oklamaný, dať do toho aspoň trochu niečoho (napr. rozmixovať tofu), nazvať to krém a potom mi to už nevadí napr. na musli 😀

jaron
21. sep 2010

dobrú noc vám želám

zitaje
21. sep 2010

@indy hej to ryzove je desne sladke, ale vraj bez cukru, tak neviem... Sofuska ho pila, ale kedze v poslednom case mlieko akosi nevedieme (myslim pre ostatnych kravske), tak proste nepijeme ziadne

zitaje
21. sep 2010

@jaron my sme pili mlieko iba do kavy (Caro) ale cca. 1/3 az 1/2 hrnceka 🙂
A potom este do palaciniek, inak mlieko do varenia nepotrebujem, lenze palacinky z ryzoveho mlieka mi chutia ako ryzove mlieko 😒

indy
21. sep 2010

@jaron moj manzel ma presne takyto isty blok v suvislosti s bielymi tekutinami, podobajuce sa na mlieko 😉
a my tiez nepijeme, pouzivame hlavne do varenia, a sem tam odlejem drobcovi tak pol deci Prave mliecko pije stale odomna 🙂 Najviac 500ml mandloveho minieme v nedelu na palacinky

rancuzkaf
21. sep 2010

@zitaje ako jaron to uz vysvetlil, riasa je koli vapniku....mne sa mandlove mlieko velmi hodi do palaciniek, pouzivam ho rada aj do kysnuteho cesta na kolac, vianocku...a chuti dobre po mandliach, teda aspon to nase (mame ho osladene agavovym sirupom a maltodextrinom).....a najnovsie sa zoznamujem s mandlovou smotanou, ale to su fakt len take experimenty 😅

anlu
21. sep 2010

ja tiez vacsinou len do varenia a na musli pouzivam soj. mlieko a este do kavy (Caro, Inka)... napriklad teraz som piekla pernik, stale som ho robila (dva krat do roka 😀 ) s kravskym mliekom ale teraz som dala sojove a aj manzel si pochvaloval ze je ovela lepsi a naozaj aj bol ovela chutnejsi... Mandlove mlieko som este nemala, to je take tekute? a kde ho maju?

anlu
21. sep 2010

Ale tiez som rozmyslala preco je pridany vapnik do sojoveho mlieka ked soja ma vapnika dost... tak teraz uz viem

magdal1
22. sep 2010

@anlu moj syn vyrastal na mandlovom mlieku, za hrst mandli som pomixovala, precedila a osladila sladenkou....

zojec
22. sep 2010

ja mlieko tiez nepijem, tak maximalne v care, raz do tyzdna 1dcl, ale sojove mi nahodou chuti.. 🙂 ale tiez si ho nedavam kazdy den do pohara 😉 inak zavidim vsetkym tym, co su vegosi cela rodina.. ja toho mojho neviem presvedcit.. :( od kedy sme manzelia pribral min. 10kg, z jedalenskej stravy v praci.... aj sportuje, ale na ten prijem co ma, je to strasne malo.. :( uz neviem ako na neho mam ist...

anlu
22. sep 2010

@zojec ani ja neviem svojho presvedcit a este co ma do teraz mrzi ze som tak neviedla Claire az do teraz. Asi privelky tlak okolia, ale pri Olivii uz nepopustim 😀 No moj manzel sa priserne stravuje, keby ja som to pojedla co on tak uz mam aspon 200 kg, ale on je take tintitko chude. Skor ma trapi, co to robi v jeho organizme... 😕

@magdal1 a ked das hrst mandli tak kolko vody? To si mixovala asi v normalnom stolovom mixeri, ci da sa aj ponornym? A este jedna otazocka... tie mandle maju byt lupane, ci nemusia?

zojec
22. sep 2010

@anlu podla bukovskeho receptu z knihy veg. dieta.. 1 salka olupanych zaparenych mandli, 4 salky vody , 1a pol lyzicky medu, alebo ineho vhodneho sladidla, 1pol lyz. slnecnicoveho oleja.mixovat asi dve minuty vo vode, potom nechat hodku odstat v chladnicke , potom premixovat este raz, pridat sladidlo a precedit cez jemne platno.. 🙂

magdal1
22. sep 2010

@anlu za hrst a mal z toho 2x po tusim 250ml flase , cize pol litra. zo zaciatku som kupovala mandle bez supky, potom som to robila so supkami a normalnym mierom, nie ponornym
to huste som zjedla ja

pozeram od poved od zojec, ja som to rano spravila, dala mu hned pit a odlozila do chladnicky na vecer, to som mu vecer zohriala potom trosku, sladila som sladenkou a trstinovou melasou...
dalsiemu dietatu som sladila javorovym sirupom

syn bol dojceny 15.mesiacov a popri mojom mlieku od takeho 10.mesiaca dostaval aj toto, umelu vyzivu=mlieka z lekarne som vobec nepouzivala. On bol alegrik na kravske mlieko....

anlu
22. sep 2010

@magdal1 prave preto ma to zaujalo lebo aj Olivia nemoze kravske mlieko, cize ani ziadne UM a ja tiez nemozem mlieko, tak to vyskusam, len nemam taky normal mixer tak sa asi budem musiet potrapit ponornym... 😅

musaka je v trube tak som zvedava aka bude, trosku som improvizovala ale su tam same dobre veci tak preco by nemala chutit, no nie? 😀

anlu
22. sep 2010

@zojec @magdal1 dakujem za rady 😉