Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
20. okt 2010

@matova ja ich asi urobim zajtra.. 🙂 pride mi navsteva male 1,pol rocne dievcatko... alebo urobim pseno s jablkami a tvarohom.. to bude asi menej pracne.. 😉 dufam ze ma neohrdne.. mozu inak take male deti skoricu?

matova
20. okt 2010

zojec: neviem ako je to so skoricou- asi ako so vsetkym? odskusat, odsledovat??? maoj maly ju mal okolo roka, velmi ju ma rad, osie hniezda alebo kasu posypanu skoricou, aj preto mu knedlicky chutili 😉

oscarka: tak to ide aj s celozrnou mukou- super 😉 ja som sa bala dat celozrnnu aj ked ma to napadlo, ale kedysi davno ma napadlo robit seitan z celozrnnej a to bol teda odpad pri vymyvani 😀 🙄 😔 😀

rancuzkaf
20. okt 2010

ja som tie knedlicky robila z celozrnnej krupice, neviem ci je taka na sk, ale mozno by to bolo dobre aj zo spaldovej krupice, skuste vyskusat 😉

@zojec vsak zisti od maminy dievcatka, ci uz skoricu jedla a uvidis

anlu
21. okt 2010

@zojec Oliv tiez papa skoricu, ved jej nezje nejake velke mnozstvo len tak na prichut, myslim ze skorica by nemala byt problem (ona ma tiez 1,5 roka)

oscarka3
21. okt 2010

@zojec ,tiež si myslím, že škorica nie je problém 😉

zojec
21. okt 2010

uz som urobila.. dufam , ze bude chutit.. ale predpokladam ze jej v pohode davaju sladke jogurty, cokoladu a podobne mlsanice.. cize skorica jej urcite neuskodi 😀

anlu
21. okt 2010

hlasim ze figa to uplne v pohode prezila a ani zvadnuta nebola @oscarka3 dobre si ju zabalila 😀

klementina
21. okt 2010

ahojte, mozte mi poradit nejaky chutny a lahky recept z tekvice hokaido? dakujem

rancuzkaf
21. okt 2010

@klementina na str.94 som davala recept na quiche z oranzovej tekvice a hokaido je na to ako stvorena 😝 ........inac mam kopec receptov, ktore stoja za vyskusanie, postupne ich budem davat

adriana7
21. okt 2010

@zfidorka ,
prepáč, ale zas som sa dlhšie nedostala k pc 😒
ja dávam max. 40% celozrnnej múky, lebo inak je to cesto fakt husté, najlepšia je podľa mňa biomila (kupujem v billa), ale teraz som sa ulakomila na celozrnnú žitnú (mlyn havlíčkuv brod) a je desná, tak ju míňam do polievok na zahustenie 😠
... moja mama dáva na 1 kg múky 2 kocky droždia a má ho taký super dierový (miesi a necháva pokysnúť 3x po sebe)
...u nás doma je na tú tvrdú kôrku poradovník 😵
aspoň vidíš, že každému z nás chutí niečo iné, preto je dobré si to vyskúšať a potom zapojiť tú kreativitu, papa 🙂

adriana7
21. okt 2010

@zojec ,
pozerám foto...
ty by si sa mohla živiť agroturisitkou, a namiesto k dr. chopcholouškovi do bohníc by pacientov posielali k vám 😵
fakt krááásne bývanie

adriana7
21. okt 2010

bože udri...- malo to byť k dr. chocholouškovi... 🤐

rancuzkaf
22. okt 2010

GRATINOVANA ORANZOVA TEKVICA (4 osoby)

- ocistenu tekvicu (1 kg), nakrajanu na kocky, uvarit na pare do makka
- na 3 PL oliv. oleja podusit 10 min 250 g cibule
- plech na zapekanie potriet str. cesnaku, omastit a striedat vrstvy tekvice a cibule, posolit, okorenit rascou
- poslednu vrstvu pokvapkat olejom
- posypat struhanym syrom 50g (parmezan) a gratinovat 20 min pri 210 st.v predhriatej rure alebo ak mate funkciu gril, tak to rychlo ugrilovat do zlata

mozne obmeny: urobit len tekvicu, nedavat cibulu a na vrch poukladat zopar susenych paradajok 😝, alebo vsetko dokopy aj s cibulou, aj s paradajkami 😀

vegansku variaciu by som si vedela predstavit tak, ze tekvicu nakoniec zalejem sojovou smotanou ochutenou cesnakom a solou a vrch poprasim tebi drozdim, toto sa da velmi pekne zapiect!

rancuzkaf
22. okt 2010

tak tento recept sa chystam vyskusat, kolac na sladko z tekvice som este nejedla

VEGANSKY JESENNY KOLAC Z ORANZOVEJ TEKVICE

400 g pyre z tekvice (uvarenej na pare a pomletej na mlynceku)
200 ml oleja
200 g mletych lieskovcov
3 kl skorice
1 kl zazvoru
stipka soli
180 g cukru
350 g muky (typu ako je hladka spaldova) zmiesanej s 3 kl prasku do peciva

- vyhriat ruru na 150 st.
- urobit cesto vymiesanim vsetkych ingrediencii
- vystlat 2 velke chlebove formy papierom na pecenie, naplnit cestom
- piect 1h10 min

ja by som to piekla na plechu a zrejme nebude potrebny tolky cas na pecenie 😉

rancuzkaf
22. okt 2010

....este chcem taku malu poznamocku: tieto recepty su pasovane prave na tekvicu Hokaido, ona ma taku specificku gastanovu chut (teda ja som v tom najprv ziadny rozdiel nevidela oproti tej klasickej velkej heloweenovskej tekvici, az kym som neokostovala a je fakt lahodnejsia a nie je taka vodnata)....ak si pouzijete inu tekvicu, vysledok nezarucujem 😀

anlu
23. okt 2010

@rancuzkaf musim sa priznat ze tuto tekvicu som este nemala, ale myslim ze som ju raz jedla v podobnom kolaci u kamaratky a bol veeeelmi dobry. Myslim ze aj recept mi dala len teraz neviem kde som ho zalozila, ked ho najdem tak porovnam ci je to ten isty 🙂 mne to trochu pripominalo pernik.

oscarka3
24. okt 2010

piekla som celozrnno-pšenično-ražno-špaldový chlieb

zojec
24. okt 2010

@oscarka3 mnam.. 🙂

anlu
24. okt 2010

ja som si po dvoch tyzdnoch na domacom chlebe celkom odvykla od kupeneho... teraz sme kupili a vobec mi nechutil 😖 tak zajtra idem piect zase chlebik 🙂

adriana7
24. okt 2010

@oscarka3 ,@anlu ,
ste ma tak navnadili s tým chlebom, že zajtra pečiem aj ja 🙂
mala som tu na výpomoc celý týždeň svokru, tak som sem moc nechodila, lebo som vyťahovala našu domácnosť z predkolapsovej situácie 😀 , ale polepším sa...

rancuzkaf
25. okt 2010

@klementina, dnes sa vari v Damskom magazine na stv1 tekvica Hokaido....hned by som sa im tam nasackovala na ochutnavku 😀

klementina
25. okt 2010

videla som to, ale iba koniec, ten kolac vyzeral super, musim kuknut recept v archive. a zajtra vyskusam. dam vediet

marfuskaanjelik
25. okt 2010

Dámy, poraďte mi prosím. Potrebujem vytepovať koberec, ale keďže sa Prdkošík na ňom hráva, nechcem použiť nijakú chémiu. Neexistuje nejaký domáci prostriedok? Inak netuším z čoho je koberec vyrobený, lebo to bol darček od svokry, ale predpokladám, že to bude nejaká syntetika. Ďakujem

zojec
25. okt 2010

@marfuskaanjelik no.. farby koberca ozivis octovou vodou a spinu mydlom na pranie.. 🙂 aspon u nas to tak funguje.. ale ja som koberce dala prec... nebavilo ma ich stale cistit.. 😉

anlu
25. okt 2010

@marfuskaanjelik ja na vsetko pouzivam L.O.C. je to nieco ako tekute mydlo na baze kokosu a zatial som s tym vycistila vsetko, je to uplne prirodne... cize mozno by to islo aj kokosovym mydlom na pranie?

zojec
25. okt 2010

@anlu @oskarka ozi a ako dosla figa?

marfuskaanjelik
25. okt 2010

@zojec ďakujem, len si to tak zlato napísala, že to vyzerá, akoby som špinu oživila mydlom na pranie. 😀
@anlu ďakujem aj tebe. Prosím ťa a kde to dostať? Mohli by to mať v DM, alebo mi na to treba nejaký špecializovaný obchod?

anlu
26. okt 2010

@zojec uz som pisala ze dosla cela, len jej teraz opadali listy asi z tych teplotnych sokov zo zimy do tepla... tak len dufam ze pusti nove listy 😅

anlu
26. okt 2010

vcera som piekla a dala som takyto pomer muky: 400g polohruba, 200g celozrnna psenicna, 200g spaldova, 200g razna... urobila som 4 akoby velke rozky a chlebik, chutovo aj konzistencne sa mi to zda super kombinacia muky 😀 ale ako sa poznam pri dalsom peceni zase budem nieco inak robit 😀 😀 😀

havino
26. okt 2010

@zfidorka ahoj, pýtala si sa na vitamín C... no ja mám po roku čerstvú skúsenosť s ním 😒 Pred týždňom som ochorela - najprv škrabanie v hrdle, až som lapala po dychu, druhý deň silná nádcha a išlo to dolu vodou. Nasadila som 2g C-čka každú hodinu. Táto dávka je pre mňa najlepšia. Behom dňa zabednený nos povolil, škrabanie v hrdle zmizlo a začala som vykašliavať. Jakub sa držal 3 alebo 4 dni, ale tak intenzívne som ho okašliavala (spáva so mnou) a kýchala, že nakoniec chytil nádchu aj on ☹ Jemu som nasadila 500 mg každú hodinu a behom dňa mu to povolilo a čím ďalej tým menej som mu odsávala z nošteka. Jemu som C-čko dávala asi dva dni. Takže určite ten vitamín JE zázračný liek a myslím si, že by vedel vyliečiť aj závažné choroby, ale to by muselo byť pod lekárskym dohľadom.
Možno je to naozaj najlacnejší liek aký poznáme, ale pre koho by sa potom vyrábali lieky? 😉