Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
12. nov 2010

@anlu ,aní a fenikel, nie je to isté ale sú vraj príbuzní 😀 , wikipedia písala 😉

petrinka
12. nov 2010

@adriana7 ved tym chlapom je lahko planovat deti🙂 len my ich musime vynosit a starat sa o ne. a dnes mi je obzvast zle 😝 😝 😝 prvy krat sa mi stalo, ze ako citam vase recepty, tak ma napina☹
nemate nahodou nejaky babsky recept na tehotensku nevolnost? sorry, je to asi trochu od temy☹

@anlu tu psenicu som naklicila, je fajn, len ju treba poriadne pozuvat. mungo je maksie.

adriana7
12. nov 2010

@anlu , ja som si tiež myslela, že sa to takto "chytiť" nedá, ale lekárka mi povedala, že som to od niekoho musela vdýchnuť a ja som dva týždne nikde nebola... tak ma mm vrámci psychohygieny "vyvenčil" a takto to dopadlo 😒
ale ak by som mala dobrú imunitu, vraj by som to prekonala, ale ja sa napriek všetkému od pôrodu cítim totálne vyčerpaná...

anlu
12. nov 2010

@adriana7 tak len nech ti to rychlo prejde, je to poriadna zataz v takom stave sa este aj o babo starat 😒
@oscarka3 dakujem za objasnenie, tiez som si to mohla pozriet 😅
@petrinka mne nebolo velmi zle ale citala som ze zazvorovy caj pomaha, ale nie som si ista

adriana7
12. nov 2010

@petrinka ,
mne na nevoľnosti pomáhala jedine vitariánska strava, kým som jedla len banány, jabĺčka, no proste surové ovocie a zeleninu, tak to bolo o.k, inak tragédia...
ja som mala prvý trimester december - február, tak to išlo aj riadne do peňazí, objednávali sme si každý týždeň bio z ba od p. drienika ( má aj eshop a tuším v ba rozvoz zdarma)

@anlu, my sme akurát koštovali našu kapustu (mm robil) a je už super, ale nemáte niekto skúsenosti s kvasenou zeleninou, ja by som chcela do jedného súdka nakvasiť aj taký mix ako japonská kvasená zelenina, robíte to niekto?

anlu
12. nov 2010

@adriana7 dobre ze si mi pripomenula, som sa chcela opytat tatka ci robil kapustu, musim mu zavolat... mamka taku fajnu stale robila 😔 ☹ a taku zeleninku by som aj ja chcela kvasenu... a moze sa kvasit aj cervena kapusta? ja som stale mala velmi rada jablcka z kvasenej kapusty

matova
12. nov 2010

Ahojte, ja mám najradšej z kyslej kapusty tú vodu - u nás sa to volá "jucha" mňam, no to sa asi tento rok neodvážim vypiť 😕
zojec: zemiakovo-cvilkový šalát: uvarené zemiaky v šupke- očistiť- pokrájať na kúsky + cvikla uvarená- pokrájať na kúsky + cibuľa, uvarené vajíčka a kyslé uhorky tiež pokrájané na kúsky- všetko zmiešať, podľa chuti prípadne osoliť,+ mleté čierne korenie, a ešte pridať kyslú vodu z uhoriek. Robila som to už aj bez vajec...Môjmu mužovi toto veľmi chutí.
adriana: skoré uzdravenie 😉
petrinka: veľa zdravíčka, nech je všetko o.k 😉 . Ja som čítala že na tehotenskú nevoľnosť je najlešia krátka hladovka- fakt nesrandujem- je to vraj prejav preťaženého zaneseného roganizmu ktorý sa potrebuje očistiť. A asi je to tak , keď adriana písala že u nej vlastne proti nevoľnosti pomáhala vitariánska strava.

matova
12. nov 2010

ozaj, videli ste niekto film- asi sa to v origináli volá inak- v preklade to bolo :Kapustová polievka- hrá tam L de Funes
😀 😀 😀

marfigirl
12. nov 2010

ahojte.
snad si ma este pamate, my uz sme konecne prestahovani a uz ficim aj na nete, tak sa tesim, ze si vas znova budem moct citat a budete zas moja podpora v boji za lepsie stravovanie 😀

adriana7
13. nov 2010

@marfigirl ,
jasné, že si ťa pamätám, práve čítam celú diskusiu od začiatku a poctivo odpisujem recepty, ale občas aj čosi prečítam, hlavne "oprašujem vedomosti"
tak nech sa vám v novom dobre vegetariánsky býva 😵

anlu
13. nov 2010

@matova urcite som to videla len nepamatam o com to bolo 😅 ten salat vyzera dobre 🙂
@adriana7 ja som si skopirovala recepty ale este nie vsetky, nejako nestiham 😝

matova
13. nov 2010

anlu: hlavnú dejovú líniu tu nebudem popisovať, ale mala som na mysli podružnú - nafukujúce účinky kapusty 😀

rancuzkaf
13. nov 2010

@adriana7 @anlu ja mam taku jednu mudru brozurku z roku 1991 KONZERVUJEME ZDRAVO od Stanislava Muntaga a je v nej koooooopec receptov na kvasenu zeleninu (kedysi som si aj ja robievala a bolo to mnam), skusim nieco nafotit a dat sem😉......je tam aj kvasena cervena kapusta aj uz spominana kvasena cvikla

ahoj znova medzi nami @marfigirl, mas co docitavat😉

anlu
13. nov 2010

@matova jaaaaj uz si spominam 😀 😀 😀
@rancuzkaf to by bolo super, lebo ja uz dlhsie patram po tom ci sa da cervena kapusta kvasit a nikto mi nevedel odpovedat... len sa treba spytat tych spravnych ludi, ze? 😀

oscarka3
14. nov 2010

@adriana7 ,veru, vitariánska strava je aj u nás odskúšaná a je to najlepšia možnosť 😉

rancuzkaf
15. nov 2010

ahojte, robim test citatelnosti prefotenej brozurky o kvaseni🙂

zojec
15. nov 2010

ahojte.. boli sme na vikend u svokry, prezrara som poriadne... ako jej mam povedat, ze vyprazany syr nie je vege strava? bleee nelubim ☹ a ked nezjem, tak sa urazi...
@rancuzkaf hm... neda sa to citat :( mozno kebyze to das do albumu..
@matova a preco si nedas kapustovu vodu?? ved to je vitaminova bomba 🙂 mna sice z nej vzdy dokladne precisti.. ale tiez ju lubim.. 😉
@petrinka mne ked bolo zle tak som jedla banany, jedine z toho ma nenapinalo.. jablko som nemohla a niekedy mi je aj teraz z jablka zle ☹ ... ale u mna to trvalo len mesiac... 😉

indy
15. nov 2010

@adriana7 posielam vela energie, teda mas teraz tazke obdobie ☹
ja sa tiez chystam na kvasenu zeleninu Ja robievam pickles z knihy Radost ze zdravych deti...
aj tu je par receptov na kvasenu zeleninu (pickles) http://www.biorecepty.sk/ext/biorecepty/php/bio...

anlu
15. nov 2010

@indy dakujeme za recepty 😉
@rancuzkaf no neda sa to precitat...

ja ked mam velmi velku chut na jablka tak som uricte tehu 😀 😀 😀 to mi zatial fungovalo vzdy ani test nemusim robit

adriana7
15. nov 2010

@indy ,
ďakujem za povzbudenie aj za recept, len sa chcem opýtať, či máš skúsenosť aj s kvasením väčších kúskov ako je strúhaná kapusta, ja totiž nezaváram (lebo si myslím, že je to nezdravé), ale toto pickles mám chuť už dlho urobiť, len sa bojím, že keď to nebude tak hutne natlačené ako kapusta, že sa mi to pokazí...
...alebo by som vyskúšala polovicu "materiálu" nastrúhať a napr. karfiol a brokolicu nechať ružičky? ty robíš z akých druhov zeleniny? dik 😵

matova
15. nov 2010

zojec: to preto ze sa bojim, ze malu bude boliet brusko 😲 . Neviem. Mame take placlive obdobie a neviem z coho to mala ma...Vyprazany syr aj mne mama stale chcela podstrojit, vzdy som ju ukecala nech mi hoaspon nevypraza, nech da len taky surovy na tanier. 😒

rancuzkaf
15. nov 2010

@anlu, @adriana7, dala som kvasenu zeleninu na tento album

http://cid-82fe2c19e88c8ee4.photos.live.com/bro...

hadam nebudu s nim problemy😉

anlu
15. nov 2010

@rancuzkaf mne to nechce zobrazit ☹

rancuzkaf
16. nov 2010

@anlu, ked si klikla na adresu, ukazalo ti: We can't show you that page......skus tam kliknut na photos a otvori album, potom si uz len pozvacsujes co treba (teda aspon u mna to tak funguje, pc-ka su nevyspytatelne 😀DDD)

rancuzkaf
16. nov 2010

.......alebo skuste dat priamo tuto adresu: http://cid-82fe2c19e88c8ee4.photos.live.com/alb...

anlu
16. nov 2010

@rancuzkaf aha ano tak to ide, ked kliknem na fotografie 😀 dakujem 🙂

tikasi
16. nov 2010

Ahoj kocky,chcela by som sa spytat co davate detom namiesto maska do prikrmov,malej totiz masko moc nechuti,tak jej to chcem niecim nahradit aby jej potom nechybali bielkoviny a pod... Zeleninku vzdy zosrotuje vsetku,asi bude po mne,ja tomu masu tiez moc nedam 😀

rancuzkaf
16. nov 2010

ahoj @tikasi, tvoja mala ma skoro 8 mesiacov, v tomto veku si myslim, ze nie je dovod este niecim nahradzat bielkoviny z masa a dieta este len postupne prechadza na pevnu stravu, netreba sa nikam ponahlat...ak chces taka quinoa (bezlepkova obilnina) je velmi bohata na bielkoviny, kludne jej ju vyskusaj podavat... mimochodom tvoja dcerka je dojcena? ak ano, tak ma dostatok bielkovin v mliecku a ak nie, tak ich ma dostatok v mlieku umelom, takze nie je dovod na obavy.....ale napr. od 9. mesiacov jej mozes postupne zavadzat strukoviny, na zaciatok je dobra cervena sosovica, postupne cicer (na zaciatok je vynikajuca cicerova muka napr, na zahustenie polievocky) atd....staci len odskusat co jej sedi a co nie😉

tikasi
17. nov 2010

@rancuzkaf dakujem za poradenie 🙂 Pediatricka mi totiz povedala,ze mala masko papat musi,ze ho potrebuje,tak aby jej nieco nechybalo. A ta quinoa sa da bezne kupit?

jaron
17. nov 2010

Ahojte,
sláva Bohu, už asi druhý deň varíme 🙂. Dnes ešte upratujeme, vybaľujeme veci do skriniek a pod. Čaká nás ešte kopa práce s chodbou a kúpelkou a nakoniec s detskou izbou, ale už máme kuchyňu a obývačku komplet. Sme veľmi radi.