Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

maba
28. mar 2011

Ahojte dievčatá.Robíte seitan-poradíte mi ,ako a aké recepty Vám najviac chutia? 🙂

rancuzkaf
29. mar 2011

@maba myslis recepty na jeho vyrobu alebo co uvarit uz s hotovym seitanom?

alami
29. mar 2011

@jaron dík, takže ovsené s vápnikom nemám ani hľadať asi, však? 😅

anlu
29. mar 2011

tento recept som este neskusala ale vyzera zaujimavo

SOJOVA SALAMA

Táto príprava, ktorá bola vyvinutá na farme v Tennessee, chutí prekvapujúco podobne ako saláma, alebo párky. V prípade, že máte veľký tlakový hrniec, môžete množstvo prísad zdvojnásobiť. Túto sójovú salámu možno pripraviť aj v rúre.

1 1/2 šálky okary
3/4 šálky celozrnnej pšeničnej múky
2 lyžice sójovej omáčky
1 lyžička horčice
1/2 lyžičky soli
1/4 lyžičky oregana
1 malý roztlačený strúčok cesnaku alebo 1/8 lyžičky cesnakového prášku
1 štipku čierneho korenia
1 až 5 lyžíc kravského alebo sójového mlieka, alebo vody

Všetky prísady, s výnimkou mlieka alebo vody, spolu premiešame a potom pridáme len toľko tekutiny, aby vzniklo stredne husté cesto.

Formy podlhovastého tvaru (konzervové plechovky, ohňovzdorné poháre alebo šálky, alebo tiež nejakú ohňovzdornú misu) vymastíme olejom. Naplníme cestom, hladko zarovnáme a zakryjeme alobalom. Do tlakového hrnca nalejeme vodu do výšky asi 2 cm, formy postavíme dovnútra a varíme pod tlakom asi 45 minút. Alebo formičky postavíme na plech naplnený vodou a pečieme v rúre asi 30 minút. Formy vyberieme, necháme ochladnúť, kým cesto nestuhne. Potom ich vyklopíme, salámu nakrájame na kolieska a na panvici s dostatkom oleja opražíme z obidvoch strán. Servírujeme podľa priania ochutenú sójovou omáčkou, kečupom a / alebo horčicou. Hodí sa tiež na obložené chlebíčky. Kvôli zmene možno cesto okoreniť troškou feniklu, kayenského korenia, bylinkovou soľou, medom alebo inak.

Namiesto nakrájania na kolieska a opraženia možno salámu tiež použiť ako paštétu alebo pomazánku.

anlu
29. mar 2011

@maba mne velmi chuti "ciernohorsky seitan" je to vlastne vyprazane v zemiakovom ceste (cesto ako na halusky) ale nerobim to casto koli vyprazaniu 😅

marfigirl
29. mar 2011

@anlu ahojm, odpisujem az teraz na tie gulky ryzove. Povodny recept je to na gulky z pohanky. ta pohanka sa uvari s bobkovym listom,olejom a solou. Potom na oleji oprazis cibulku, pridat pohanku, dochutit francuzskym drozdim, cesnakom, majorankou, ak chces solcankou, s tym to trochu prevaris a potom tvoris gulky a tie sa daju do tej rajcinovej omacky. Ale ta cibula a cesnak mi moc tam nechutia, toho tam davam malicko.
Inak ten mixer bol napriklad na tu detsku stravu super, len tej ryze mi dost ostava. No nevadi
🙂

marfigirl
29. mar 2011

@maba ja som ho davala aj do gulasu

anlu
29. mar 2011

@maba a este som zabudla na stroganov zo seitanu, ten nam velmi chuti 🙂

anlu
29. mar 2011

@marfigirl cize si len namiesto pohanky dala ryzu? to vyskusam mnamky 🙂

jaron
29. mar 2011

@jana.oravcova ahoj,
posilnenie imunitného systému sa týka viacerých oblastí života:
- dostatočný odpočinok (spánok...)
- dostatok tekutín (nesladených, hlavne voda, prípadne slabé bylinkové čaje a pod.)
- voda z vonka - primerané otužovanie
- budovanie v rámci možností pozitívnych vzťahov a podľa možností pozerať sa na veci vždy z tej lepšej stránky (tzv. pozitívne myslenie)

to ale s týmito vecami máme väčšinou problém my dospelí, deti menej 🙂

- a samozrejme výživa: väčšinu rád ale možno už poznáš, tak snáď len opakujem: obmedziť sladkosti na minimum, takisto obmedziť rôzne "ťažké" mastné jedlá, napr. živočíšne potraviny s vysokým obsahom tuku, soli a pod., údeniny...
a naopak zabezpečiť dostatok látok potrebných pre správne fungovanie imunitného systému, napr. sú to:
- vitamín E (nie doplnky ale v prirodzenej forme) napr. z potravín ako: slnečnica, mandle, olivový olej, sója (tofu), maliny (keď budú 🙂), paprika, pšeničné klíčky, orechy - teoreticky už v 3 rokoch môže všetky tieto potraviny, ale samozrejme treba odskúšať prípadnú neg. reakciu
- vitamín A (betakarotén: mrkva, tekvica hokaido, špenát, mango, marhule, mangold, paprika), nie doplnky
- zinok (tekvicové semienka, sezam, slnečnica, mandle, orechy, tofu, obilninové klíčky...)
- selén (tekvicové semienka, orechy, strukoviny, šampiňóny, hrušky, slivky...)
- magnézium (orechy, celozrnné obilniny, špenát, sója, strukoviny, banán, maliny...)
- železo (strukoviny, tofu, orechy, sezam, brokolica, marhule...)
- samozrejme vitamín C (surová zelenina a ovocie: pomaranče, kivi, paprika, cibuľa...)
a iné

mnohé potraviny sa opakujú, určite je napr. vhodné používať viac celozrnné výrobky (chlieb, pečivo a pod.) a samozrejme vybrať si tie zdroje, ktoré teraz dostupné sú, prípadne u niektorých je možné použiť aj sušené a pod. (marhule...).
Tiež je možné tieto látky nájsť napr. aj v červenom mäse, vnútornostiach a pod., majú ale aj svoje oveľa väčšie negatívne vlastnosti, takže pre im. systém sú skôr lepšie tie vyššie menované rastlinné zdroje a tie živočíšne vôbec alebo len oveľa v menšej miere.

Ešte niektoré doplnky, bylinky a pod.:

- Baza (čaj – jedna lyžica kvetov sa zaleje vriacou vodou, nechá sa vylúhovať 15 minút v prikrytej nádobe, piť 3 x denne
podľa Dr. Bukovského sa neodporúča v tehotenstve a extrakt pre ľudí s autoimunytnými ochoreniami (stimulácia imunitného systému môže zhoršiť ich stav)
- Zázvor - je možné z neho urobiť čaj, môže byť pálivý, tak u detí pozor, možno radšej slabší, nadmerné používanie môže zasahovať do liečby pri cukrovke alebo srdcových ohoreniach (posilňuje účinok diabetických liekov, znižuje zrážanlivosť krvi...), pozor pri ochorení žlčníka (zvyšuje sekréciu žlče),
- Cesnak - malé množstvo pridávať každý deň do jedla
- Cibuľa - podobne ako cesnak
- Echinacea (aj keď niektoré štúdie nepreukázali zníženie rizika alebo lepší priebeh ochorení u detí)
- Aloe vera
- Propolis
- Lykopén (paradajky)

Samozrejme dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Niekedy sa ale človek snaží zo všetkých síl, dieťatko sa stravuje naozaj dobre a predsa je to istý čas zlé s ochoreniami, ale (pokiáľ to naozaj nie je dôsledok nejakej vážnej poruchy - posúdí lekár), často sa to po nejakom čase upraví a chorobnosť sa zníži, myslím, že podobne to bolo aj u našej malej, keď nastúpila do škôlky. Niekdy jednoducho je treba urobiť všetko, čo človek najlepšie vie a zostať trpezlivý, i keď možno výsledky nie sú hneď také viditeľné

maličkej posielam dve básničky:

Som cesnačik
a mám kamarátku cibuľku,
keď nás papáte,
trochu vám poštípeme papuľku.

Vy sa nás však nebojte,
sme vaši kamaráti,
keď nás vidia bacily,
pustia od strachu do gatí.
🙂

a ešte jedna:

Je to skutočnosť,
nie iba rozprávočka,
že mrkva je štíhla "kočka"
dobrá pre vaše očká.
🙂

anlu
29. mar 2011

a este tento recept sa mi paci...

CAPATY S OKAROU

1 1/4 šálky celozrnnej pšeničnej múky
1/2 šálky okary, dobre natlačenej
1/2 lyžičky soli
2 lyžice vody
1 lyžica oleja (nie nutné)

Rúru predhrejeme na 175°C. 1 šálku múky a ostatné zložky vo veľkej mise dobre premiešame. Asi 5 minút hnetieme aby sme dostali dobré hladké cesto. Cesto rozdelíme na 8 dielov a na doske poprášenej múkou každý diel rozvaľkáme na tenkú placku o priemere asi 15 cm. Placky rozdelíme na veľké plechy na pečenie a pečieme 5 až 10 minút, kým nezhnednú. Necháme ich aspoň 5 minút ochladnúť, čím sa stanú pekne chrumkavé. Podávame s hubovou omáčkou, maslom alebo s tofu pomazánkou, alebo tiež ako podklad pre šalát alebo obilné jedlo.

Na prípravu puri toto cesto pre čapáty rozvaľkáme na trochu menšie placky a fritujeme v oleji horúcom 175°C. Po asi 30 sekundách obrátime a fritujeme ďalej, kým sa nenafúknu a nedostanú zlato žltú farbu.

Okaru môžeme použiť tiež na prípravu oblátok, kukuričných koláčov, paštét a všetkých druhov chleba z kynutého cesta. Vezmite 2 diely múky na 1 diel dobre natlačenej okary.

anlu
29. mar 2011

@jaron super basnicky 😀

zojec
30. mar 2011

@jaron 😉 basnicky zapisane.. xi xi najviac sa mi paci ta o mrkvicke... 😉 ja si pamatam, ze ked som bola dieta, tak mi starka hovorievala, ze ked budem jest mrkvicku budem pekne piskat. a paradne to fungovalo, vzdy po mrkve som fukala s naspulenymi perami 😀 a hlavne to nevzdavala hadam do 6 rokov,kym som sa to nenaucila 😀

jana.oravcova
30. mar 2011

@jaron dakujem veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoved, veľmi si ma potešil a určite popridávame do jedálnička spomenuté potraviny. básničky mám vytlačené, tak ideme učiť večer. teraz ju nechám apoň na dva týždne doma, aby sa dala do poriadku a potom vyskúšame čo to zasa spraví vo škôlke. a ešťe sa chcem opýtať aký máš názor na hlivu ustricovú, teda beta glukán na posilnenie imunity?

zfidorka
31. mar 2011

ahojte, vyberám z rozhovoru so šéfkuchárom HEINZom REITBAUERom, ktorého viedenská reštaurácia Steirereck má dve hviezdičky Michelin, sa v jedle inšpiruje aj tradíciami od babičky...

Čo znamená moderná kuchyňa?
Polovica jedál v našom menu je vegetariánska a v každom jedle je významný podiel zeleniny.

kedy budú moderné aj naše reštaurácie???

jaron
31. mar 2011

@zfidorka nie je tu tlačidlo "páči sa mi", tak som len chcel napísať, že sa mi tvoj príspevok páči 🙂

jaron
31. mar 2011

@jana.oravcova ahoj, s tou hlivou a beta glukanom (či betaglukanmi?) keď by si čítala nejaký článok od priaznivcov (napr. pestovateľov) hlivy, dočítala by si sa, aká je prospešná pre naše zdravie (imunitu), keby si čítala nejaký článok od výrobcov rôznych doplnkov s betaglukanom, našla by si dôvody, prečo nestačí hliva ustricová, ale musíš si kúpiť ten ich prípravok 😀

betaglukan obsahujú napr. aj ovsené vločky alebo ryža natural (neviem do akej miery aj iné potraviny, ale zrejme áno), môj názor je - nemám nič proti doplnkom betaglukánu a tiež si myslím, že hliva ustricová je zdravá, ale nie len kvôli betaglukánu, to isté platí aj o ryži natural, ovsených vločkách a pod., ktoré stojí za to jesť, ale tiež nie iba kvôli betaglukánu, ten je zrejme dobrá "vec", ale zdravie imunitného systému nestojí na jednej "veci", je to záležitosť komplexná, kde samozrejme môže mať svoje miesto okrem iného aj hliva.

estterka
31. mar 2011

ahojte,idem si opat po radu 😅 ked chcem naparovat zeleninu,len na sitku,tak mam kupit take klasicke na knedlu co sa pouzivalo? lebo mi dnes ponukli v obchode silikonove,ale neviem,nic z toho nepojde pri vysokej teplote do tej zeleniny? 😕 😅 mali ste pravdu,ten mixer s parakom od aventu sa na par tyzdnov neoplati kupovat 😉

estterka
31. mar 2011

a dnes som bola vo veget.restauracii(vola sa tak,ale mavaju tam aj maso) a mali fasirky,brokolicovo-bryndzove,strasne boli dobre,keby nahodou niekto ma recept na ne 😀 😝

zfidorka
31. mar 2011

@estterka take sa ani nepytaj, rovno si recept mala napisat 😉 😝

estterka
1. apr 2011

@zfidorka no vsak ja sa vas pytam,ci neviete recept 😀 😀

zfidorka
1. apr 2011

jaaaaaaaaaj,ja som citala ze keby nahodou niekto chcel mam recept na ne 😀 😀 😀
musis tam ist este raz a vypytat si recept 😉

anlu
1. apr 2011

@estterka keby ti ho nechceli prezradit, tak vysli niekoho ineho a nech sa spyta na zlozenie ze koli alergii alebo niecomu 😀 😀 😀
@zfidorka no veru aj ja sa to pytam... kedysi bola v KE dobra restika Ajvega, ale teraz neviem v akom je stave...

jaron
1. apr 2011

@anlu snáď ešte funguje, bol som tam asi pred rokom dvomi naposledy

anlu
1. apr 2011

@jaron fungovat funguje, len myslim ze uz tam podavaju aj masite jedla a neviem v akom stave je interier, lebo co som bola na posledy tak sa im to tam zacinalo mierne rozpadat 😀 inak jedla tam mali velmi chutne a co sa mi velmi pacilo ze tam podavali aj ovocne stavy, take normalne nie krabicove dzusy

jaron
1. apr 2011

@anlu mäsové jedla mali aj keď som bol ja, ale aj tak je dobré, že mali ten sortiment nemäsových

zfidorka
1. apr 2011

@anlu v ajvege som nebola uz sto rokov, minule som pozerala na ich web stranku, vyzera ze dole maju vege restauraciu a na poschodi nevege...

estterka
1. apr 2011

a co s tym sitkom na dusenie zeleniny? vy mate asi vsetci parak,co? 😒 ja by som rada kupila,aj kvalitny odstavovac mam vyhliadnuty,lenze my chceme "opustit" ostrov do dvoch rokov a nechcem uz do takyhto veci investovat..

@zfidorka @anlu skusim sa zahrat na detektiva 😀

zfidorka
1. apr 2011

@estterka ja mam k hrncu dalsi hrniec s dierkami, parim v nom... mam to nerezove...

marfigirl
1. apr 2011

ahojte,
moj mensi ma nejaku crevnu virozu. Zacalo to zvracanim, potom aj vodovymi hnackami, samozrejme horucka...To zacalo v stredu, vcera uz bol cipernejsi, nezvracal, iba ho prehnalo, ale asi od vecera zas bol malatny, v noci zle spal, a dnes rano znova zvracal. Od rana len lezi. Take klasicke "recepty" na dietu poznam, aj doktorka hovorila co ma jest. Rada by som vedela co si vy myslite, ze je dobre, co mate nastudovane. Dakujem.