Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

rancuzkaf
20. jún 2011

@anlu s cim si jedla tu gulasovu omacku?....mna sice napada vselico na co by sa to dalo vyuzit, len ma to tak zaujima 😉

anlu
20. jún 2011

@rancuzkaf ono to nema taku gulasovu chut ako by cakali masozravci, ale velmi chutila aj mojmu manzelovi. Ja som k tomu robila cestoviny, hodili by sa aj halusky celozrnne ale tie sa mi nechcelo robit. A susene paradajky som nemala ale aj bez nich je to dobre. Inak ta omacka ma naozaj velmi siroke vyuzitie aj na dip by sa hodila. A najviac sa mi na nej paci ze je velmi rychlo hotova 😀 A este som tam dala trosku majoranky a cerstvej cervenej papriky namiesto susenej.

estterka
20. jún 2011

@anlu mne sa da,ze aj vnutro chleba sa do toho dava rozmocit,preto moc gazpacho nemusim 😅

zojec
20. jún 2011

ahojte... 🙂 u nas sa pasieme teraz vo velkom :D mala miluje ceresne.. kazdy den zje aj kilo :D ideme okolo stromu a uz krici mnam 😀 toho roku sa ich celkom dost urodilo, co okrem zavarania a mrazenia s nimi robite? chcela by som skusit ceresnovu vyzivu, skusili ste niekedy? bude dobra aj samotna, ci mam do nej dat jablka?
so zfidorkou sme robili rovnaku narodeninovu tortu 😎 .. ja som ju trosku upatlala slahackou, mala z nej zjedla tak asi dve lyzicky.. ta druha fotka vznikla, ked som skusala aku tortu upeciem..

radha
20. jún 2011

@anlu, @rancuzkaf dakujem vám pekne za odpovede 🙂 🙂 , je ozaj skvelé, že to takto s detičkami máte, tak verím, že aj nám sa to podarí. A myslím , že dobrý základ veru mať bude, lebo nám na tom dosť záleží! @rancuzkaf- máš pravdu, vzor doma je velmi doležitý, aj preto som prestala sama papat kupované sladkosti a vôbec mi nechýbajú 😀 ..veru oriešky a ovocíčko uplne stačí!
Ja poznám viac vegetariánov, bola som trošku študovat v Pekingu cchikung a teda tam ich bolo dosť 😉 , kamarátka s manželom tiež vegoši a ich ročná dcérka takisto- zdravá a neočkovaná 😉 ..musím priznať , že práve vegetariáni kamoši mi obohatili dost moj kulinarsky svet nielen o recepty , ale aj o mnohe potraviny čo som predtým nepoznala.
tak ja si vás budem čítať aj nadalej 😉 a možno ešte prikvitnem s nejakou otazočkou, ak smiem 🙂

adriana7
20. jún 2011

@wieruss , vidíš, a ja si zase myslím, že mäsožravci nútia deťom mäso, vážne!
ja som učila aj v materskej aj v základnej škole a môžem ti popísať desiatky prípadov, kedy matka napr.bila dieťa po hlave, až mu nos do gulášu omočila, len aby ho zjedlo, ako staršia učiteľka nanútila dieťaťu smrdľavú fašírku a ono ju vzápätí vyvrátilo a ešte si to muselo po sebe utrieť (teátro a trauma pred celou škôlkou), o šupách na mlieku by ti vedelo básniť pol slovenska a keby si vyhlásila súťaž, kto z malých detí zabije a zožerie králička, asi by si všetky deti našla hrať sa s ním v chlieviku, aj čokoládu ako výhru by oželeli 😉

adriana7
20. jún 2011

@zfidorka , ja vážim denne 😖 a máme 6920, už dva týždne 😀
a spráska toho požehnane, všetko zapije sójovým mliekom, dotlačí sa chlebom 😀

adriana7
20. jún 2011

@zojec , ja robím sirup, lebo decká pijú sirupové vody, kupujem len Yo, ale tá cena je už nehorázna 😠

wieruss
21. jún 2011

@adriana7 ale ja som nikde nenapisala, ze to tak nie je 😉 pravdaze je mi jasne, ze detom sa nuti velakrat meso aj ked ho nechcu... mna vsak zaujimal konkretny ten priklad, ze si dieta to meso pyta a neda sa mu. Ale uz chapem, ze kazdy rodic robi podla svojho uvazenia 🙂

anlu
21. jún 2011

@adriana7 veru v tom mas pravdu, aj ja si pamatam ako nas terorizovali hlavne na zakladke 😒

andrea76
21. jún 2011

@zojec
Jeej Zojec 🙂 Tvoja torta vyzerá úžasné. Hneď by som si dala z nej kúsok

anlu
22. jún 2011

idem vam trosku robit chute. Dnes som na ranajky robila tuto kasu, je velmi velmi dobra a chutila aj Olivii 😀

Pomarančovo- slnečnicová kaša

1 pomaranč, menšia miska cez noc namočenej slnečnice, 1/2 čajovej lyžičky vanilky, cca 8 ďatlí, struhaný kokos, jablko. Zmixujeme spolu, zmiešame v miske s nadrobno nakrajaným jablkom, aby to bolo osviežujúcejšie cez letné dni, môžme dať na hodinu do chladničky.

ja som dala 6 datli ale neviem ci boli velmi velke alebo velmi sladke, ale mne sa to zdalo dost sladke, cize nabuduce dam asi len 4.

andrea76
22. jún 2011

@anlu
Jeej Anlu. Tvoja kaša vyzerá super, hneď by som si ju dala 🙂

anlu
22. jún 2011

mne sa tie vitarinarske recepty zacinaju velmi pacit, vacsinou mam vsetko doma a hlavne su hotove velmi rychlo 😀

anlu
22. jún 2011

@andrea76 a naozaj chuti uzasne a mixovala som to ponormym mixerom. Dovolila som si to skopirovat z http://vitakucharka.blog.cz/

oscarka3
22. jún 2011

@anlu , ale si sa rozbehla s tým vita 🙂 . super!!!!!!!!!!

anlu
22. jún 2011

@oscarka3 hihi 😀 a co je najlepsie ze to aj Oli viac chuti... vacsinou jej nieco uvarim na obed ale casto do toho len dobne a potom zje to co mam ja, tak uz niekedy robim rovno aj pre nu. A minule tu omacku som mala tak ze aj na druhy den by bolo ale manzel ju celu zjedol 😀

andrea76
23. jún 2011

@anlu
Anlu, ako by sa dalo rozmixovať pomaranč, keď nemám žiaden mixér? Chcela by som to vyskúšať

monr
23. jún 2011

neozývam sa, nejako sa neviem dostať zo zdravotných problémov, tak len nakuknem.
anlu, dodatočne ďakujeme za gratuláciu k malej narodkám, užila si ich.

anlu
23. jún 2011

@andrea76 ked nemas ziadny to bude problem ani nie s pomarancom, mozno by stacilo vytlacit z neho stavu a duzinu, ale slnecnicove semienka treba rozmixovat aj datle... ja som to robila ponornym mixerom

anlu
23. jún 2011

a idem vam robit zase chute 😀
paradajkova polievka a pohankova kasa, neskor dam aj recept

titkovamiriam
23. jún 2011

som vam sem nakukla-hoci sme doma masozravci chcela by som niake receptiky z pohanky ak mate, zatial robievam len polievku 😉 ,deckam veľmi chutí tak by som chcela vyskúšať aj niečo nové.
@anlu ta kaša vyzerá perfišne 😉

oscarka3
24. jún 2011

@titkovamiriam , my robievame aj na sladko. uvaríš ako ryžu, pridáš mletý mak, škoricu, strúhané jablka a med alebo cukor alebo lúpanú pohánku namočiť na 24 hod, preplachovať, potom pridať datle, banán a rozmixovať...

titkovamiriam
24. jún 2011

super dakujem, a da pohanka spraviť ako priloha?s niakou zeleninou?

jaron
24. jún 2011

@titkovamiriam my máme radi tento recept, výhodou je, že by mohol chutiť aj ľuďom, ktorí vyslovene pohanku kvôli jej špecifickej chuti nemajú radi.

Pohánkové guľky (3 – 4 porcie)

• 1 šálka pohánky
• 2 ½ šálky vody
• 1 – 2 bobkové listy
• 1 cibuľa
• 1 – 2 lyžice lahôdkového francúzskeho droždia
• 1 lyžička červenej papriky
• 2 – 3 lyžičky majoránky
• 3 strúčiky cesnaku
• olej
• Solčanka

Pohánku premyjeme v horúcej vode, zalejeme dvomi šálkami vriacej vody a pod pokrievkou dusíme na miernom ohni do mäkka (kým všetka voda nevsiakne).
Na oleji popražíme na drobno nakrájanú cibuľu, pridáme uvarenú pohánku, droždie, papriku, majoránku, Solčanku a podlejeme trochou vody. Chvíľu podusíme a vypneme. Zamiešame pretlačený cesnak.
Kôpkovačom na ryžu (malou naberačkou alebo lyžicou) robíme na tanieri guľky.
Podávame v paradajkovej omáčke s celozrnnou knedľou alebo so zemiakmi.

Obmeny: Môžeme pridať uvarenú a ochutenú sójovú drť. Namiesto francúzskeho lahôdkového droždia môžeme použiť 1 kocku čerstvého droždia, ktoré spolu s cibuľou najskôr popražíme.
Zmes môžeme použiť aj ako plnku do papriky.

titkovamiriam
24. jún 2011

@jaron dakujem,ja som pohanku spoznala až vlani a praveže mi chuti že ma chuť ako má 🙂 a tak isto aj deťom.
Ako plnka do papriky super napad 😉

andrea76
24. jún 2011

@anlu
Ďakujem za tip, asi si budem musieť kúpiť nejaký mixér

jaron
24. jún 2011

@titkovamiriam to viem, že tebe chutí 🙂, len ona má takú špecifickú chuť niekedy, dokonca niekedy ako nejaká umelina 😀, aj také prirovnania som počul, ten recept je vhodný práve pre tých, čo im inak pohanka chutí ako "umelina"

titkovamiriam
24. jún 2011

🙂

anlu
24. jún 2011

@titkovamiriam no a recept na tu pohankovu kasu je trosku iny, ona je totiz z nevarenej pohanky, bud si ju na noc namocis alebo sa pouzije vyklicena pohanka. Potom z nej vodu zlejes (ak je namocena) pridas ovocie ake mas alebo podla chuti, ja som robila z jablka a bananu, pridala som este dve datle a trocku agave. To vsetko rozmixujes a hotovo. Mozes pridaj aj nejake semienka. Mne tiez pohanka velmi chuti a vobec v nej necitim umelinu 😀 mne skor pripomina ako vonia mokra zem.