Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zelovocka
5. dec 2011

@rancuzkaf ďakujem za tip na tofu-sezam. nátierku, idem si ju spraviť, len nemám mlynček na mak, asi tam dám iba tak tie semienka, alebo popučené.
Vegetariánske dieťa - od koho je tá knižka? to už je asi vypredané, však. ja mám zatiaľ len Návod na prežitie pre bejby od Bukovského, tam sa to celé točí okolo vege stravy, takže to hádam postačí.
u nás je to naopak: môj partner bol striktný vegetarián s vegánskymi obdobiami a po rokoch sa vracia k rybám a aj červenému mäsu, tak je to pre nás nová situácia a ešte sa s tým vyrovnávame. ja ostávam vege, tak preto som sa pýtala, či vám do toho rodinka nekecá 🙂 pre mňa je to zvláštny pocit byť zas v zmiešanom páre 😅

adriana7
5. dec 2011

@zelovocka , na začiatku námestia smerom od klčového, kedysi tam bola vub-ka.
@radha , napíš, prosím ťa, recept 😵
@mahalo , nám napríklad gastroenterologička neodporúča ani to mlieko a syry (malá má vysokú alergiu na 3 mliečne bielkoviny), takže aj to je relatívne - podľa mňa sa vegánstvo neodporúča hlavne preto, že sme v takom trošku nevýhodnom klimatickom pásme a do troch rokov si pediater ani nevie predstaviť, že by deti žuli napr. tvrdé druhy zeleniny. ale napr. naša malá vyslovene odmieta mixované a všetko papá v surových kúskoch. preto je to občas náročné, nepožuje to dokonale, takže to ani na 100% nestrávi a aj sa občas zakucká, takže jeme vždy spolu a oproti sebe, aby som mohla rýchlo zasiahnuť. ale také mäkšie veci, ako sú pomaranče, mandarinky, rajčiny - to papá už krásne

zojec
5. dec 2011

jej tu to nejak ozilo 🙂
@zelovocka kniha Vegetariankse dieta je tiez od Bukovskeho 🙂 ale z roku 1992 🙂 myslim, ze jeho nova kniha bude postacujuca 🙂 je inak velmi krasna, uz ju pomaly citam, ale fakt veeelmi pomaly, akosi mi to povinnosti nedovoluju :( snad medzi sviatkami konecne vypnem 😉

adriana7
5. dec 2011

@zojec , mne je ľúto, že som tú staršiu knihu nikde nezohnala, mám totižto vždy dilemu, či majú decká všetko tak ako treba (hlavne vzhľadom k ich rozdielnemu veku a teda aj výživovým potrebám)
...aj ja som rada, že sa tu už znova píše...normálne som si začala myslieť, že ste začali jesť mäsko 😀

zojec
5. dec 2011

@adriana7 ja ju mam tiez len v pc, stiahnutu z linku co kedysi daval jaron.. je to trosku neprakticke, ale pomaly ju poznam naspamat, tak uz sa mi aj v pc dobre listuje 😉

rancuzkaf
5. dec 2011

@zelovocka tak to mate zaujimavu situaciu doma 🙂 a preco sa tvoj partner vracia k masu? ....ja sa vzdy o toto velmi zaujimam, lebo dovody mozu byt vselijake a myslim, ze to nebude u vas zle, lebo on tu stravu uz pozna a v podstate bude jest vela veci s tebou, ci?

zelovocka
5. dec 2011

@rancuzkaf jednak veľa cestuje po celom svete, tak má občas dosť sťaženú situáciu, aby sa najedol plnohodnotne (stávalo sa, že bol celý pobyt v zahraničí nútený jesť len prílohy a šaláty, teda sa mu dostávalo iba minimum bielkovín). chodí do posilky a to mu dá tiež zabrať, má síce vegan tutorial, ako na to, ale je to pre ne-profesionála strašne namáhavé, ustrážiť presný príjem bielkovín, tukov, sacharidov. v poslednom období sa mu vyvinula alergia na mlieko (nie intolerancia) a aj niekt. druhy orechov, tak preto pristúpil k jedeniu rýb. okamžite mu to veľmi dobre trávi a cíti sa skvelo.
hlavne ja si myslím, že on mal trochu vratkejšiu motiváciu na zač. vegetariánstva, a to etické dôvody (ochrana práv zvierat a pod.), a prestal jesť mäso, aj keď mu chutilo 😉 na dlhé roky. no a ja som prestala jesť mäso, lebo mi ani veľmi nechutilo, zle mi ho trávilo a hnusilo sa mi ho pripravovať. plus samozrejme som brala ohľad na škodlivosť mäsa z veľkochovu (ATB, hormóny, stres a i.).
pravdaže bude naďalej základ stravy jesť vege, so mnou, som sa mu už povyhrážala, že ja mu stejky doma robiť nebudem, čo on ani nechce, takže fajn 😀

anitab
5. dec 2011

@rancuzkaf dik, pozriem tie stranky este.....este som faz. ani sos. nerobila, ale skusim 🙂 sezamovu ani orechovu ani soju moc nechcem robit, kojim a maly ma atop.ekzem, zial...humus poznam, vynikajuci, fakt, ale este radsej pockam s tahini pastou...neviem, ci avokado by som mohla...mozno to skusim

monr
5. dec 2011

pridávam sa k fanúšikom kokosového oleja. Najradšej na ňom robím palacinky, majú potom super chuť. Dnes som pre mm dokonca na ňom vysmážala syr 😀 a na pleť super

@jaron článok super, ja objednávam pre seba len vegetariánsku, decká a muž nie. akurát ta mladšia toho mäsa je minimálne, dokonca skoro vôbec. Minule jej brali krv, akurát trošku hemoglobín nižší, ale železo a ostatné v pohode. 🙂

a ešte otázočka: čo sa dá okrem hummusu robiť z tahini? mám veľký pohár a neviem ako zúžitkovať.

jaron
5. dec 2011

@monr u nás by sa minulo raz dva, jednoduché použitie: dobrý celozrnný chlieb alebo pečivo, natrieť tahiny, trochu medu alebo domáceho lekváru, nakrájať ovocie (banán, jablko...) a mňam. Chutné, zdravé a výživné raňajky.

monr
5. dec 2011

@jaron jej super, tak to to niečo podobné ako arašidové maslo, to tiež mám podľa tvojho receptu z medom a ovocie. Mňam, vďaka za tip.

mataharyy
5. dec 2011

Mohu vás poprosit o odkaz na nějakej dobře zásobenej a odzkoušenej internetovej obchod se zdravou výživou, koukala jsem u nás v obchodech a největší vymožeností je kuskus a to prosím ještě ani jedna prodavačka netuší ve kterém oddělení ho mají 😝

jaron
5. dec 2011

@mataharyy ahoj, hovoríš po česky, ale zrejme bývaš v SR predpokladám, ak by si však bývala aj v ČR (alebo tvoja rodina), je tam super ponuka Country Life:

http://www.countrylife.cz/bioeshop

mataharyy
5. dec 2011

@jaron Jo žiju v SR. A přes ten odkaz lze objednat na slovensko?? 😕

jaron
5. dec 2011

@mataharyy myslím že nie, i keď nie som si istý, ale Country Life u nás nie je, to viem

mňa to napadlo iba preto, že ak by si ešte mala nejakú rodinu v ČR s dobrými vzťahmi a ku ktorým chodíš častejšie, tak by to bolo riešenie

mataharyy
5. dec 2011

@jaron Tak rodinu v čechách mám i s dobrýma vztahama, ale vídáme se tak dvakrát za rok... 😒

jaron
5. dec 2011

@mataharyy tak to je škoda, na SR neviem o nejakom podobnom dobrom obchode, ale verím, že nejaké sú.

TT racio cez internet predaj neposkytuje, ale ponúka nákup priamo v sklade v BB, to neviem, či je prijatelné, ak by si náhodou cestovala tým smerom
http://www.ttracio.sk/ponuka-zdrava-vyziva/

rancuzkaf
5. dec 2011

@monr tahini sa da vyuzit aj na slano:

ZALIEVKA NA SALATY:

150g jogurtu bieleho (akykolvek aj sojovy, ovci...)
1PL tahini kopcovita
citronova stava, sojova omacka (pripadne nieco ostrejsie tabasco)
2 str. cesnaku pretlaceneho
za hrst sekanej petrzlenovej vnate alebo koriandrovej

vsetko vymiesas alebo vymixujes ( bude tvoja zalievka zelenej farby)

BAKLAZANOVY KAVIAR (natierka):

das si upiect do rury jeden velky baklazan (popichas ho vidlickou) az kym nebude makky, osupes supku a zmixujes s 2PL tahini, 1 str.cesnaku, 60ml olivoveho oleja, so stavou z pol citrona, osolis a okorenis podla chuti

tato natierka by ta mohla zaujimat @anitab ak vynechas tahini je to aj tak dobre a komu sa nechce cakat dlho na upecenie baklazanu v rure, moze si ho udusit na oleji osupany a pokrajany na kocky v panvici pod pokrievkou 😉

zojec
6. dec 2011

@mataharyy ak nemas po ruke nejaky speci obchod, tak skus kaufland.. nie je tam toho sice vela, ale celkom sa uz da. predavaju tam znacku bio harmonie, biomila, marianna.. vacsinou sa jedna o muky, strukoviny, ryzu a take "suche" veci, ale aj oleje som tam uz videla 😉 maju tam aj tofu, sojove jogurty, alfabio natierky... 😉

mataharyy
6. dec 2011

@zojec Děkuji, no příští týden si udělám nákupní maraton a pohledám něco, juknu i do DM, tam něco měli a někde v městě je snad vegetka, tak třeba budu překvapená a objevím jí 😀

anitab
6. dec 2011

@rancuzkaf to vyzera velmi dobre,tuto urcite vyskusam, dakujem 😉
@jaron nemas este ten link na knihu Vege. dieta? Zojec spominala, ze si daval na nu link, len teraz si nedovolim citat celu diskusiu a hladat ☹ vdaka 🙂

jaron
6. dec 2011

@anitab

http://www.uloz.to/hledej/?q=igor+bukovsky

to je smola, je tam viac knih, ale veg.dieťa zmyzla, alebo je niekde inde

monr
6. dec 2011

@rancuzkaf jej super, vďaka, hneď si to skopírujem a skúsim

leishmania
6. dec 2011

my tahini robime len na slano. tahini rozmiesas s vodou na taku omackovu konzistenciu, pridas sol, stavu z citrona a cesnak, toto jedavame k zemiakom, mm k masu, ku falafel-u. a potom do hummus-u, ale na humus tu uz iste mate recept. pri humuse je dolezite dlho mixovat v kvalitnom mixeri nech to je pekne do hladka

leishmania
6. dec 2011

alebo pertzlenovu tahini kde to navyse pomixujes s najemnucko nakrajanou vnatou, potom je to taka zelena omacka.

leishmania
6. dec 2011

tam moze a nemusi byt cesnak.... pisem ako tatar

asunticka
6. dec 2011

@lucia123 Ahoj Lucia, prosím ťa máš ešte k dispozícii tú knižku Vegetariánske dieťa od MUDr. Bukovského?

dendusa
6. dec 2011

@adriana7 ahoj adi, prepac, ze takto skacem do diskusie, ale je super vediet, ze nie som jedina prastena...teraz mam pred porodom, chystame sa latkovat, satkovat, kojit, bezplienkovat, neockovat a sme s manzelom uz vyse roka vegetariani, za co ma nasi posielaju na psychiatriu...o mojich planoch s pristupom k dietatu nevedia zhola nic zatial a bude to boj. Predbezne mi nanucuju mikrovlnku...ze sa kde budem ohrievat ten sunar!?!? aaach...ako dlho sa vasi lamali? aj babatko vychovavate vegetariansky? v tejto otazke nemam este uplne jasno...hlavne kvoli skolkam a skolam...

tofik
6. dec 2011

@mataharyy ja objednávam http://www.bio-obchod.sk/ a doteraz som bola vždy spokojná. Inak teraz sa už dá v bežných obchodoch dosť vecí kúpiť , majú tam kútiky so zdravou výživou napr. v Bi . .e / doplň si 2x L) 😉