Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

oscarka3
23. jan 2012

@estterka iné cicavce sa zdravo stravujú 😉

estterka
23. jan 2012

@oscarka3 pravda ;) vies,vela mamiciek si mnoho jedal odopiera pocas dojcenia,lebo si myslia,ze nesmu,ze to uskodi..mnoho fam sa siri medzi ludi,co vsetko zastavi laktaciu. a podla mna tak isto mozu odist zuby aj nedojciacim zenam. neviem sa stotznit s nazorom,ze by dojcenie bolo takto nebezpecne pre zenu. a tym neodsudzujem ziadnu ,ktora nedojci. hoc som velmi prodojciaca,chybu nevidim v zenach,ale v spolocnosti,ktora nevie zenam pomoct prekonat problemy s dojcenim a neposkytne im od zaciatku spravne info.

oscarka3
23. jan 2012

@estterka áno súhlasím

anicka1981
23. jan 2012

@estterka ja si myslim, ze ano, ze to prinajmensom ma nieco spolocne, 😉 , lebo pokial neboli tehotne. tak zuby mali ok, a a teraz, maly ma rok a pol a ta baba nema jeden zub cely....takze prinajmensom to neako suvisi,mozno nedostacnona vyziva, alebo nieco take 😉

a clovek je ako zivocisny druh extra, nepoznam niake zviera, ktore pije mlieko ineho druhu aj ked uz nie je mlada, a ani ine druhy si stravu nevaria, takze prirovnavat nebudem, lebo sa to neda ;)

kacenkaharris
23. jan 2012

@marfuskaanjelik Co ja o tom viem a comu verim je, ze dospely clovek (s bledou pokozkou) potrebuje len 15 minut slnka 2-3-krat tyzdenne na ruky a tvar (bez opalovacieho kremu!!!) , aby si vytvoril dostatocne mnozstvo vitaminu D. Ludia tmavej pleti potrebuju 45 minut 2-3-krat tyzdenne. Neviem presne, kolko potrebuju deti, ale uplne verim tomu, ze prirodzeny vitamin D zo slnka je lepsi ako vyrobeny vitamin, pretoze vitaminy rozpustne v oleji (A,D,E, K) su vo vyssich mnozstvach toxicke a zatazuju pecen, v ktorej sa ukladaju. Zo slnka si telo vsak vyrobi len take mnozstvo ake potrebuje. Ja by som zvazila podavanie vitaminu D len v zimnych mesiacoch v tyzdnoch, ked je neustale zatiahnuta obloha.

estterka
23. jan 2012

@anicka1981 nechcem sa s tebou skutocne hadat 😉 ale taketo vazne problemy so zubami pramenia z vnutornych problemov urcite. a dojceniet ym nemyslim. ale to ziadny zubar nevyriesi,tam treba liecitelov,homeopata a podobe. a taktiez sa hovori,ze kazdy zub je spojeny s niektorym organom ..no ja mat taketo problemy,uz davno riesim celkovy zdravotny stav. inak odkedy dojcim,nemala som ziadny problem so zubami a poznam aj zeny,ktore dojcia 5-6 rokov a to dve deti tandemovo a zuby maju ok.

anicka1981
23. jan 2012

@estterka ani ja sa nehadam, 😉 , ale ja poznam, zase asi 3 co sa im zuby po tehu a dojceni pokazili 🙄 a este poznam aj prilovie, kazde dieta stoji zub, a uz sa o tom nebavim oki? 🤐

anicka1981
23. jan 2012

inac super napad zalozit novu otazku, kolkym zenam sa pokazili zuby po tehu 😉 idem na to :D

mahalo
23. jan 2012

Zvysena kazivost zubov pocas tehotenstva je kovli tomu, ze zene sa pocas tehotenstva viac odburava vapnik a potrebuje ho viac aj kvoli dietatu. Dostatok vapnika je potrebny pre zdravy zub, bez dostatku vapnika sa zub kazi docela rychlo. Ja to poznam aj na sebe, ze ked mam obdobie ked dlhsie nedostavam dostatok vapbnika tak to spoznam hned na zuboch, niektory je zrazu citlivy na chlad, ci dotyk..ale ked doplnit vapnik tak o par dni je to opat v pohode. Zeny ktpore bud maju super genetiku, alebo dostatok zvyseneho vapniku pocas tehotenstva a dojcenia nemaju problemi so zubami. Pokial to samozrejme nie je este z inych dovodv ktore nesuvisia s tehotenstvom a dojcenim 😉

oscarka3
23. jan 2012

@anicka1981 dojčila som dve deti, nie naraz a zuby sa mi nepokazili, ale ja sa stravujem ináč ako bežne ľudia zvyknú 😉

jaron
23. jan 2012

Ahoj @anicka1981

počas tehotenstva a dojčenia sa môžu u niekoho prejaviť dôsledky zlého životného štýlu vo väčšej miere, keďže je vyšší nápor na organizmus, nie je to automaticky prejavom dojčenia, skôr sa odhalí problém, ktorí je niekde inde

čo sa týka skúsenosti: moja manželka dojčila 24 mesiacov, zvýšené problémy so zubami nemala a ani nemá dodnes

mahalo
23. jan 2012

Recept starych materi : rozdrvit skrupiny z vajec a nechat vyluhovat vo vode, potom precedit a vypit. Skurpiny su obrovskou zasobarnou vapniku. Este som pocula, ze sa to zvyklo aj v mlynceku podrvit na prasok a pridat napriklad do polievky. Ked sa niekomu nechce, v lekarni su tabletky(cisty vapnik) ktore by mali byt cisto prirodne a su prave zo skrupin.

zuzanaam
23. jan 2012

@rancuzkaf ďakujem za tip
@anicka1981 ja dojčím tiež takmer 2 roky a zubný kaz poznám len z počutia, je to o kvalite stravy a nie dojčením

kacenkaharris
23. jan 2012

Inak fandim vam vsetkym, maminky vegetarianky, veganky, vitarianky ci makrobioticky! 🙂 Ja som sice este len vo faze mimino planovacej 😉 , ale s manzelikom vieme, ze zvieratka patria na luku ci do lesa a nie na tanier nasho potomka, doma v chladnicke kvalitne masko mame (pes a 5 maciek 😀 ), takze s maskom vyrastat bude, ale trochu inak 😉 (kiez by macky jedli radsej sojove maso 🙄 ). My teda rozmyslame vychovavat dieta uplne vegansky, my obaja sme vegetariani (ja uz 12.rok), ale s tym, ze varime cisto vegansky a mliecne vyrobky a vajcia nekupujeme, ale ak ideme na navstevu a tam si dame kusok kvalitneho syra, tak z toho nerobime vedu, kedze to sa stane tak 2x za mesiac... mne osobne mliecne vyrobky zle travia a casto ma po nich boli hlava. Obaja pochadzame z masozravych rodin a k zdravej vyzive sme sa museli dopracovat sami vlastnou cestou, vacsinou velmi trnitou, plnou nechapavych odoziev a odsudzovania (vraj zomriem!!!), dokonca i posmechu. Ale okolie si zvyklo, dokonca sa dalo trosku inspirovat a kezde obaja celkom dobre varime, jedno jedlo u nas casto dokazalo zmenit nazory ludi na to, ze veganska strava sa rovna kravskemu pasienku. Nech zije cicer a kucerava kapusta!!! A maminky a ockovia s otvorenou myslou.

oscarka3
23. jan 2012

@mahalo ,ja to zo svojej skúsenosti neodporúčam, pár krát som užila, ale myslím, že sa to predávalo vo forme prášku a bolo mi dosť zle, tak som to vyhodila. aj v letáku sa uvádzali nejaké tráviace ťažkosti, takže pozor

anicka1981
23. jan 2012

hmm, tak ok, beriem, ja so zubami problem nemam,ale dojcila som plne iba 4 meiace,potom uz sme museli prikrmovat, a tie zname tak vraveli, ze po tehu a dojceni, a jedna co dojci uz 2 roky, tak je ako paratko, a nema jeden zub cely, a aj mojej mamke sa dot zuby pokazili, a ona mala dobre tehotenstva a nevracala vobec,,,ako ani ja, za cele tehotenstvo som nezvracala ani raz...., ale ok, aj tak to nesuvisi touto temu 😉 , takze uz naozaj 🤐 nic nehovorim 😉

kacenkaharris
23. jan 2012

Chcela by som sa vas opytat, ci v SR/CR predavaju zeleninu s latinskym nazvom brassica oleracea (vyzera to ako kapusta s volnymi listami), lebo ja zijem v zahranici, kde sa to vola collards alebo collard greens, je to uplna vitaminova bomba a nikdy neviem znamym vysvetlit, co to vlastne jem a co maju v obchode hladat. Viac vapnika ako mlieko, vazeni!! 🙂

oscarka3
23. jan 2012

@kacenkaharris aj kel obsahuje vápnik a tiež je z tejto čeľade ako si napísala: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kapusta_obyčajná

daj obrázok

rancuzkaf
23. jan 2012

ja som nasla taketo obrazky, je to ono @kacenkaharris ?

https://www.google.com/search?q=collards+greens...

kacenkaharris
23. jan 2012

@rancuzkaf Ano!! Je to ono! Najlepsia vec na svete! Ja budem musiet prepasovat semienka do Europy alebo co 😀
V USA maju teraz system, prideluju potravinam cislo podla nutricnej hodnoty od 0-1000 a collards maju rovnych 1000! (na porovnanie: jahody okolo 200, fazule pod 100...)

rancuzkaf
23. jan 2012

@kacenkaharris no u nas vo fr. som to este nevidela, ale skusim pozriet v semienkach, niekedy mavaju vselijake skvosty, co v obchode clovek nekupi

kacenkaharris
23. jan 2012

Vraj v Afrike/afr.obchodoch by to mohli mat a v Anglicku maju nieco velmi podobne, tusim to volaju spring greens, ale nevedeli potvrdit, ci je to to iste. Ak to niekto objavi, poslem recepty! 🙂

rancuzkaf
23. jan 2012

@estterka ......to nemysliz vazne, ze ty nevies varit? po tom co som videla v tvojom albume, uzasne 🙂 .....ved ty ani nepotrebujes knizku hned to bude anjelik, ved ty ju uz mas, svoju vlastnu......ty to este daleko dotiahnes, aj J.Olivier by ta bral do teamu!......bravoooo 😉

adriana7
23. jan 2012

ahojte 😵
...inak k tým zubom...nejdem rýpať, len moja skúsenosť je taká, že som kratšie či dlhšie odkojila 3 deti a zuby klop-klop, zdravé zuby tvoria dve veci a vlastne stále len jedna - výživa zvnútra - surová listová zelenina a potom pevné a zdravé ďasná, ktoré tie dobre živené zuby držia - a na to zas len surové ovocie a zelenina vcelku, proste treba aspoň 50% stravy jesť surovej a donemoty žuť a chrúmať!
...ale aby som tu nebola taká ako modelky, že majú 40 kg a tvrdia, že jedia sviečkové omáčky od maminky😀 , ja mám zuby pevné vďaka strave ale pekné vďaka fixnému strojčeku, ktorý som mala od 30tky 3,5 roka 😉

oscarka3
24. jan 2012

@kacenkaharris je to toto: http://www.semena-osiva.cz/kapustakrmna.html

po slovensky by to mal byť kel

careamell
24. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa spýtať na postup pri výrobe domáceho sójového mlieka. Má sa zmes variť alebo nie? Ďakujem

estterka
24. jan 2012

@rancuzkaf jeej,mile od teba fakt,dobre sa to cita 😝 ale skutocne neviem varit,ved su to vsetko take jednoduche veci,na jedno kopyto..obcas mam pocit,ze stale dokola je to iste,ale dufam,velmi dufam,ze sa mi to len zda a ma vsetkeho dostatok..vacsinou naparujem len zeleninu a s niecim miesam. vyzera to waaaau pre mamicky,ktore detom davaju klasicku slovensku stravu,kedze mnoho veci tie deti nikdy nejedli. aj u nas je to tak v okoli.mne rozpravali,ze moje dieta ma zlu stravu a davali puding z obchodu,co ma zlozenie na pol A4 strany...ze spenat male deti nemozu,ale parok a suncicku-ved to zdrave,nie? 😝
teraz ,ako viem,ze nam strava pomohla,je mi dobre. ale bola som velmi smutna z okolia a toho,ako brali cele nase snazenie o vyliecenie hanky a dokonca,co boli velmi,jedna blizka kamaratka s rovnako starym synom to ani nepredychala,ze som nepadla na hubu bez liekov,ale hanke sa polepsilo-vyslovene koktala,ked som jej to zatelefonavala a uz sa neozvala ☹ ona ma najviac deptala cely cas,tak mozno len spracuva,ze sa to da aj inak..ked jej sa najprv stav este zhorsil,este to vsetko kleslo a to bol velmi prelomovy moment,ale nevzdali sme to-velmi mi pomohli znami aj odtialto z fora,ktori mi vtedy povedali,ze ked bude jest inak,aj tak jej to nepomoze..ale to som tym chcela povedat,ze nas to posilnilo a dalo odvahu do buducna 😉

careamell
24. jan 2012

Vedeli by ste mi poradiť nejaký dobrý overený recept z okary? 🙂

marfuskaanjelik
24. jan 2012

@kacenkaharris ďakujem, mi žijeme v Chorvátsku a tejto zimy bola obloha zatiahnutá možno 10 dní. Táto zima akosi viac pripomína jar, či čo. 😉

rancuzkaf
24. jan 2012

@careamell to mlieko sa vari, pokial si dobre spominam, tak napucane sojove boby sa rozmixuju vo vode a cela ta zmes sa vari na miernom ohni (dost to kypi, treba zbierat penu na povrchu)

okaru mozes pouzit na pomazanku, do kase, do placiek....nieco je na str 178