Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sorrelia
4. mar 2009

emogeon

ak mozes, a ak by sa ti chcelo nenapisala by si nejake recepty pre maleho vegetariana ?
ja sa nejak nemozem dopracovat k nejakemu jedlanicku, alebo receptov z tofu /pre deti/...
dakujem 🙂 😉

magda22
4. mar 2009

sorrelia mne pri zaciatkoch pomohla tato stranka celkom, kedze ja u nas nie som kuchar, nie su to sice ziadne speciallitky, skor take jednoduchosti, ale lepsie ako nic
www.varime-detem.cz

jarko vzdy ked citam tvoje prispevky, mam vycitky, ze zanedbavam stravovanie mojho dietata... ☹
bohuzial nemam na to tolko casu, kedze denne studujem este, ale ozaj..mam vycitky.... ☹

a nas Simon nema rad tofu, pozuje a vypluje, nechapem, robime ho chutne, tak neviem, co by sa dalo vymysliet, neviete niekto poradit?

sorrelia
5. mar 2009

magda

dakujem za link 🙂 !

btw. mi tofu mixujujeme so zeleninkou, a cast zeleninky nechame v celku a maly papa v pohode 🙂

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
addaa
5. mar 2009

Baby a aké tofu kupujete ten taký klasický obdlžnik? A ako ho upravíte? Či len nakrájate do cestovín....?

sorrelia
5. mar 2009

emogeon

ked som bola na prednaske s MuDr. Noskovou tak bola ochutnavka... Urobili nieco na sposob termixu, ale z bieleho tofu, karobu a ovocia - bolo to velmi, velmi dobre... Uvazujem, ze to budem robit aj doma, lebo mne to dost chutilo... 🙂
Inak aj my tiez najradsej kupujeme to lahodkove /ale malemu zatial davam len biele/. Je fantasticke. A este nam chuti paprikove s cesnakom 😀

addaa
my kupujeme od firmy alfa bio... klasicky obdlznicek, ine som zatial nevidela... ale da sa aj doma vyrobit zo sojoveho mlieka, ako normalny syr... 🙂

marika80
5. mar 2009

Sorrelia zaujala ma tato Tvoja veta: Zaroven vysvetlila postup na eliminaciu latok sposobujucich naduvanie. Mohla by si nieco viac napisat. My teda vetetariani nie sme, ale nejeme maso kazdy den. Ale ked robim hocijake strukoviny, tak by si to mala potom u nas vidiet resp.: pocut a citit 😅 . Nie ospravedlnujem sa to by som Ti nepriala 😀

sorrelia
5. mar 2009

marika
😀 😀 😀

tu je postup :
strukovinu umyjeme, nechame na noc vo vode, tu rano vylejeme a opat strukovinu premyjeme
potom varime, ked voda zovrie, tak sa opat vyleje
v poslednej vode sa strukovina uvari

tymto postupom by sa mali eliminovat latky sposobujuce naduvanie 🙂 😉

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulik
5. mar 2009

prosim vas, odkedy sa moze davat detom tofu a strukoviny?
o strukovinach som citala, ze sa mozu davat od 6. mesiaca, ale nejako sa mi to nezda - nebude to este tazke? a tofu nie je alergen?
dakujem 😉

addaa
5. mar 2009

Ahojte sorrelia a emogeon ďakujem za rady 🙂 .

Dnes som nabehla do zdravej výživy a som tam objavila piskoty ovsené a celozrnné. Je tam aj cukor, ale hneď som jedni kúpila. Aj také bio tyčinky pre malého. Zároveň som mu kúpila pohán. kašu. Povrackal sa mi z prvej lyžičky, potom som mu urobila klasickú kašu a pohánky tam dala len jednu lyžičku, aj to sa okúňal. Asi som šla na chudiatko zhurta 🙂 . Ako pripravujete tú pohánku pre detváky Vy baby?

Ozaj aký kupujete deťom syrík okrem tofu?

Danulik ja som začala so strukovinami dosť neskoro, mám takú tabuľku z mama a ja. Ale neviem, či som urobila správne 😖

jaron
5. mar 2009

Ahojte,
emogeon, som rád, že aj tvoj manžel je mu pokrokový, ústretový k zdravšiemu vareniu, si ďalšia šťastná žena.

Magduška, len nemaj výčitky a už vôbec nie kvôli môjmu príkladu. Každý má svoju achilovú pätu. U nás je tiež kopa vecí, ktoré ešte len čakajú na zmenu a zlepšenie.
Dnes sa mi stala taká vec. Natálka sa strašne nerada umýva aaj hlavu. Že jej by stačilo raz za týždeň, hovorí. A pritom je to dievča. Hudieme do nej často. tento týždeň sme viac sami, lebo manželka chodí poobede do roboty (čím nie som veľmi nadšený) a dnes som jej hovoril o sebe, že keď si dva dni neumyjem hlavu, už ma svrbí a cítim sa zle, nemal som ani v pláne ju dnes zase nútiť do "velkého" umývania, a ona zrazu povedala, že sa chce dnes osprchovať aj si umyť hlavu. Čumel som na ňu, že či to myslí vážne, takto dobrovolne sa vystaviť prúdu vody a ona to myslela vážne. Len sa mi potvrdilo, že pri výchove vždy a to znamená, že aj pri výchove v stravovaní je najdôležitejší vlastný príklad, v tom asi deti neprekročia vlastný tieň. A niekedy treba aj vydržať.
Napr. naša malá povie fuj na fazulu, brokolicu, šošovicu, ale viem, že je to často len problém predsudku, psychiky, trucu, obkukania od iných detí v škôlke a pod. Napr. tú fazulu horko ťažko začne jesť a potom mi potmehudsky šepká do úška Ocko, ja ti niečo poviem, mne tá fazula chutí a sa uškŕňa. 😀

magda22
5. mar 2009

jarko, tak to, co si napisal, je vazne mile, .. inak je zvlastne, ze tu prispievas a ze tvoja manzelka nie, ale paci sa mi to.. 🙂

emogeon my kupujeme len biele tofu, ale asi skusim aj to lahodkove..

marika, s tou vymenou vody je to naozaj tak, treba tri vody aspon!

danulik, ja som zacala s cervenou sosovicou asi od osmych mesiacov, ta je velmi jemna, aj rychlo sa uvari, a postupne som pridavala, lebo Simon s naduvanim nemal problemy, s tofu asi od roka, tofu je alergen, ale pokial nebude mat dietatko reakciu, tak si myslim, ze ok, neviem...

magda22
5. mar 2009

jarko a mas krasnu dcerku, konecne si pridal fotky
este som sa ta raz chcela spytat, ci nahodou nevies o nejakej vegetarianskej pani doktorke v bratislave, d.

addaa
5. mar 2009

Ahoj jaron, tak ty takto suprovsky zvládaš tatkovstvo.... 😉

danulik
5. mar 2009

dakujem vam za odpovede 🙂
my sme len nedavno zacali s prikrmovanim, skusame zeleninku, ale okrem mrkvicky nemala ziadna velky uspech..

jaron
5. mar 2009

Magduška, o jednom dobrom lekárovi v Bratislave viem, volá sa Igor Bukovský 🙂 Ale ten nie je detský a nie je zadarmo. Ale možno by som sa mohol spýtať Janky, teda Dr. Noskovej, ona pozná z rôznych akcií kolegov aj z iných miest, aj keď lahké to asi nebude, možno tak ešte zohnať aspoň tolerujúceho lekára.
Manželka sa s počítačom až tak veľmi nekamaráti a je možno skôr introvert a ja som možno extrovert, ale keď sa cítim zle tak aj introrvert.

jaron
5. mar 2009

Addaa,
pohanka má trochu špecifickú chuť, niekedy to môže byť problém aj pre skalných vegetariánov, Skúšala si už malému pšenovu kašu? Dá sa dať do nej nejaký banán alebo jablko.
Od jedného roka by sa tá kaša mohla už aj rozmixovať s bielym tofu.

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marika80
5. mar 2009

sorrelia dakujem za odpoved ohladom strukovin. A ked mam napriklad cervenu sosovicu-ta staci namocit, len 10 minut pred varenim, tak to ju mam tiez macat uz cez noc? Alebo staci ked vymenim vodu ked zovrie. Inac sa tesim ked to vyskusam 😉 .

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marika80
5. mar 2009

takze potom ju len umyjes a ked zovre voda tu vylejes a az potom normalne varis?

emogeon
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
danulik
6. mar 2009

emogeon - dakujem 😉

takze co vlastne mozem teraz (a najblizsi mesiac) davat okrem ovocia, zeleniny a kase? alebo to staci?

marika80
6. mar 2009

dakujem, vyskusam 🙂 😉

magda22
6. mar 2009

jarko, tak samozrejme, ze tolerantny alebo aspon taky, co by nieco o strave vedel by mi uplne stacil, ved viem, ako je to s nasimi doktormi..tak skus sa spytat niekedy, ak si spomenies, nemusis to hned nejak riesit, nechcela by som ta tym zatazovat..

emogeon ked ja mam pocit z toho lahodkoveho, ze nie je az take zdrave ako to biele 😵
ale to je asik blbost

magda22
6. mar 2009

robievate ovsenu alebo kukuricnu kasu? ako?
a nepoznate nejaku dobrotu z vlasskych orechov?

addaa
6. mar 2009

Jaron vyskúšam tú pšenovú kašu, musím ju najskôr kdesi pohľadať v obchode.

Takisto sa chcem spýtať na tú kašu ovsenú a kukuričnú, ako sa pripravuje?

Ja chodím do billy, neviem ako som hľadala ak moc syrov tam na výber nie je, kupujem bielu mozarellu, malému dám vždy kúsok. Neviem, dávate niekto aj mozarelu?

katy1979
6. mar 2009

babulky neviete mi poradit. kým bolo bio bio v auparku kupovala som tam super pomazanky. ale bio bio uz nie je takže ani pomazanky. neviete kde by sa dali este zohnat.
popr nejake chutne receptiky na pomazanky bez masla

addaa malý jedava mozarellu.

ináč ja som vege uz pekných pár rokov. tie reci poznam aj pocas tehu, kojenia a aj teraz. ale malému davam maso pre klud v rodine, ak bude vacsi nech sa rozhodne sam.