Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

barborka08
30. júl 2012

@dendusa, jaaaj, tak to si ma pobavila s tymi sektami 😀 😀 😀 Myslela som ze som jedina ktora sa stretla s tym, ze zdrave stravovanie je pre sektarov 😀 😀 😀

dendusa
30. júl 2012

@barborka08 🙂 nie nie, nie si jedina 😀 este mi nasi dali odporucanie sa zaradit do "normalne spolocnosti" lebo nie som zaradena tam a moja dcera bude mat ubohe detstvo a nikdy mi to neodpusti....no konec... (vcera som telefonovala s mamkou, preto je to take cerstve a srsim takymito frazami) 😝

barborka08
30. júl 2012

@dendusa 😀 tak to mas pestre (najtazsie je to pocuvat od vlastnych rodicov)... Ja som si uz zvykla a uz ani nereagujem na poznamky typu "toto musis" (hlavne na maso) a "preboha, ako to, ze to nejete" 😝

jaron
30. júl 2012

Ahojte, toto som dnes našiel na FB, že čo si ľudia myslia, že jedia vegetariáni a čo v skutočnosti vegetariáni jedia 😀...

didulka85
30. júl 2012

@dendusa ked ideme k nasim na vikend, moja mama tiez Sare vypeka. Nakupila si mini plechy, spaldovu muku, ja som jej nanosila bezfosfatove prasky na pecenie, obilninovy napoj donesiem a vzdy Sare nieco upecie. Teraz ked ma 2 roky, tak som dovolila pouzit trosku trstinoveho cukru alebo rapaduru. Ale rychlo pochopila, ze radsej zje cely citron ako sladky melon. 😀 Takze by sladke aj tak nejedla.
A nasi dost rychlo pochopili chute nasej dcery. Na ranajky jej mama nakraja kopec zeleniny, urobi nieco s prepelicimi vajickami(nasi chovaju prepelice) a ani neskusa vytiahnut sunky, parky a podobne gebuziny, hoci oni take jedia.
Neboj, nikto sa nezruti. My sme cakali, ze sa moja mama kvoli strave urazi do kosti, bude nas ohovarat, nadavat, ale zobrala to uplne v pohode. Sice to chvilu trvalo, ale co uz s nami narobi... 😀 😀 😀 😀

dendusa
30. júl 2012

@didulka85 uvazujem ze na svokru zacnem pozvolna...asi jej budem nosit recepty na zdrave kolace 🙂 a tiez jej poprinasam zdrave suroviny. Len to je fakt stara skola...dzemy, kompoty, tvarohy...
uvidim ake chute bude mat nasa nezbednicka, snad na tie kolace nebude mat taku chut ako jej tato 🙂
kde zozenie take prasky na pecenie? alebo tu rapaduru?

didulka85
30. júl 2012

@dendusa keby si poznala moju mamu... To je stara skola. A hlavne zo vsetkeho zdraveho sa posmievala, dokonca tym pohrdala.
V bio obchodoch to kupujem alebo DM-ka.

lutsy
30. júl 2012

ja som bola raz na svadbe v dedinke pri Poprade, moj mm je vegetarian ( uz skoro aj ja kedze som na materskej a nechce sa mi vyvarat 2x) no a tam sa mu babky smiali ze nech sa ide napast travy ked videli ze snicel ani pecene maso si neda, tak ho nahovarali nech aspon kura skusi ved to ani nie je maso 😉

erique12
6. aug 2012

@lutsy
ahoj, mne a svadbach robili extra menu 😀 na jednej dokonca ostatni zavideli, lebo som mala super cestoviny s brokolicovou omackou a dobre to vyzeralo 😀 na poslednej kasika vyprazany syr so zemiakmi... no neviem coby som normalne jedla keby som cisty vegan 😕

vcera som malej spravila brokolicu a dala do toho avokado, rozmyxovane. mne to chutilo, len ju nejak striasalo 😅 az sa trochu drhla, hmmm nechapem, doteraz spapala aj brokolicu aj avokado, len asi kombi bola cudna vcera 😕

@jaron
dobre, vies co zase davaju masozruti na fb, tu vegetariansku zensku co ma 50 rokov a vyzera na 70 a tu 50 rocnu co vyvzra v kuse stejky a je to prsnata stabajzna co vyzera na 35... a samozrejme vsetkym to ide uzasne do karat sa rehotat, ze ako budeme v padesiatke vyzerat 😠 😀 😀

luciauk
21. aug 2012

@dendusa ja som sa na tvojich príspevkoch zasmiala cez slzy. bolo to komické, ale na druhej strane som si predstavila, ako ťažko ti je. tvoja dcérka je ešte maličká, sama uvidíš, ako sa to vyvinie neskôr. ale ono okolie pomaly pochopí, že s tvojimi názormi nepohne a aj ty sa naučíš ustupovať a pripôsobiť sa aj okoliu aj chutiam tvojho dieťaťa. začiatky sú najťahšie. začína to tehotenstvom, všetci čakajú že sa ti narodí taká húsenička, môj syn mal skoro 5kg, potom, že budú chorľavé, pritom moje deti nie sú skoro vôbec a ked niečo chytia, tak na druhý deń sú už zasa v škole. teraz sme boli na tri týždne na slovensku a k nášmu vegetariánstvu ani k môjmu dojčeniu sa už neopovážil nikto vyjadrovať. dokonca kamaráti /mäsožravci/ nás prehovorili na vegetariánsku reštauráciu, lebo my sme ich tam nechceli ťahať, že my sa prispôsobíme 😉 je to dlhá cesta, ale nakoniec okolie začne akceptovať. i ked nazývať ťa "sektárkou" je teda dosť bolestivé 😢 keby tvoji rodičia vedeli, kolko vlastne oni mäsa naozaj zjedia v tých ich kukuričných párkoch 😀
druhá vec je, že ja napríklad nie som už až taká prísna ako kedysi. to mi teraz môj otec počas pobytu na sk pripomenul. ked deti jedli niečo sladké, že ako som vyčíňala, ked suseda dala mojej prvorodenej ešte ked mala asi 3r, čokoládu. no ale 13r dieťa má svoju hlavu, nie sme s nimi stále, dôležité je, ako ich vychovávame ked sú maličkí. ked sa jedného dňa rozhodnú ísť inou cestou, tak s tým nič neurobíme, ale ja viem už naisto u mojej najstaršiej, že mäso jesť nebude 🙂 uvidíme, aká úspešnosť výchovy bude u menších. a nejde len o mäso, ale o všetko s týmto smerom výchovy spojené...

aj mňa by zaujímalo, kde dostať zdravšie prášky na pečenie 🙂

erique12
21. aug 2012

ahojte, chcem sa spytat: mozem dat mojej malej uz papat tofu?

didulka85
22. aug 2012

Mam velku chut na mliecnu polievku nakyslo. Da sa nieco take urobit napriklad aj z ryzoveho mlieka? Skusali ste to niekto?

jaron
22. aug 2012

@didulka85 ahoj,

kyslú polievku síce nerobievame, ale prívarky na kyslo a pod. áno s použitím sójového mlieka, tak sná´d by to malo chutiť aj s ryžovým

jaron
22. aug 2012

@erique12 od 8 mesiacov už áno, len treba použiť klasický postup pridávania novej potraviny (sledovanie reakcie a pod.)

didulka85
23. aug 2012

@jaron tak asi to musim vyskusat. 😅

rancuzkaf
23. aug 2012

@didulka85 ak ti to nebude vadit, ze kysla polievka bude sladka, tak ju s ryzovym urob (na moj vkus je ryzove mlieko moc sladke)....ja tiez robievam so sojovym, najlepsi vysledok dosiahnes vsak so smotanou (sojovou a vyborna je aj mandlova: nie je taka sladka a vyborne chuti 😉 )

tikasi
23. aug 2012

Ahojte,bola som cistou vegetariankou asi 4 mesiace a v pohode,dokonca sa mi upravila kozna alergia,ktorou trpim odmala. Otehotnela som a maso mi zacalo strasne chybat,teda,nie,ze by som ho musela mat kazdy den,jeme ho tak 2 krat do tyzdna a raz rybu,ale normalne mi sliny tiekli a musela som ho zacat znova jest,stretli ste sa stym? Neviem,ci si to telo pyta,lebo bolo na to zvyknute a bolo malo casu na preorientovanie sa. Zazili ste to niektora?

didulka85
23. aug 2012

@rancuzkaf no, ked ja sojove nemozem... Este mam spaldove a ovsene v sufliku. Ktore je menej sladke? Nech vsetko neotvaram....

@tikasi ja som tehotna a maso teraz nemozem ani citit. Chce sa mi z neho zvracat.

mimi21mimi
23. aug 2012

Ake vitaminy su vhodne doplnat dvojrocnemu dietatu, vlastne aj dospelemu pri vegetarianskej strave? Masko zo stravy sme vynechali, zaradili vsetko, co treba, ale kdesi som este citala, ze akesi vitaminy je dobre brat a neviem to tu najst. Dcera je skor veganka, lebo ma intoleranciu laktozy.
Dakujem za odpovede 🙂

maslenka47
23. aug 2012

@mimi21mimi Ja by som z dietata nerobila vegetariana za cenu toho, ze donho budem pchat umele vitaminy. Ak sama maso nepyta a nic jej nechyba, tak naco chemia? No a intolerancia nie je alergia, neznamena to, ze je potrebne uplne vylucit mliecne vyrobky zo stravy, len ich obmedzit na pre telo akceptovatelne mnozstvo. Vhodnejsie je spracovane mlieko (syr, tvaroh, acidko), samozrejme nie ako zaklad stravy, ale raz za cas po troskach.

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi ak je dcéra vegánka, tak určite je potrebný vitamín B12, keďže my nie sme čistý vegáni, naše zdroje B12 sa takmer každý deň striedajú z týchto potravín:
- mliečne výrobky a vajce
- obohatené potraviny (cereálie, lupienky, občas margarín Flora)
- doplnok B12, stačí 1/4 tabletky vtedy, keď nie je iný zdroj z vyššie menovaných

mimi21mimi
23. aug 2012

@maslenka47 dcera netoleruje nic z mliecnych vyrobkov a tuto stravu povazujem pre nu vhodnejsiu ako pchat do nej maso 🙂 je to vec nazoru.

mimi21mimi
23. aug 2012

@jaron vajicka a cerealie papa takze nebude treba? v tomto mam este trochu nejasno 🙂 a vdaka za odpoved.

zuzanaam
23. aug 2012

https://www.facebook.com/photo.php fbid=228981450535359&set=a.163956000371238.24803.131369396963232&type=1&theater
dúfam, že link bude fungovať, najlepší článok o vit. B 12 aký som kedy čítala

maslenka47
23. aug 2012

@mimi21mimi no mne je to jedno, su ludia, ktorym maso vobec nechyba, a su aj taki, ktorym absencia masa vie narobit vazne zdravotne problemy, tak sa napchavaju miesto masa vitaminovymi doplnkami v domneni ze sa stravuju "zdravo". Moj nazor je, ze pri zdravom stravovani ziadne doplnky nie su potrebne.

@zuzanaam nefunguje, treba tam dokreslit otaznik.. alebo http://tinyurl.com/blnekgw

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi cereaálie a obilniny sami o sebe neobsahujú B12, iba ak sú cereálie o B12 obohatené, musí to byť uvedené na obale

@maslenka47 áno, všeobecne by zdrava strava nemala obsahovať doplnky, teoretický laktoovoveg. strava ani doplnky nepotrebuje, vegánska potrebuje doplniť B12, ale to dnes už v našich podmienkach vôbec nie je problém

bez rozdielu stravy by som ešte odporučal vitamín D v odbdobí, keď je človek málo na slnku, počas zimných málo slnečných mesiacov

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi ešte aby som to zhrnul:

- vitamín B12 v prirodzenej forme obsahujú iba živočíšne potraviny - mäso, vajcia, mlieko

- všetky ostatné prirodzené formy vitamínu B12 v rastlinných potravinách sú pochybné (riasy, kvasené produkty a pod.) - to znamená, že nie sú bezpečným spoľahlivým zdrojom vitamínu B12

- avška sú rastlinné potraviny, do ktorých sa vitamín B12 pridáva: sójový (a iný rastlinný nápoj), margaríny, cereálie a pod, samozrejme to musí byť uvedené v zložení (napr. nie každé sójové mlieko obsahuje B12)

jaron
23. aug 2012

príklad zdrojov B12 v laktovo veg. a vegánskej strave...

mimi21mimi
23. aug 2012

@jaron dakujem mooc... konecne v tom mam ako tak jasno. skusim to najskor s produktami doplnenymi o B12. v stravovani dcery mam rada taketo pre mna prehladne info nakolko jedla dost i vyvazene ale az po prechode na vege stravu prestali viacmenej tazkosti s travenim a dokonca trosku pribrala - dvojrocna vazi len cosi vyse 10 kil a najskor viac nez polroka nepribrala len schudla. tak este raz dakujem 🙂

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi napr. tú tabletku vit. B12 berieme iba štvrťku (ani nie každý deň)

floru používame minimálne, nechcem tým povedať, že aby sme mali B12, treba jesť každý deň floru, je to len príklad, kde všade môže byť doplnený B12