Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zojec
11. apr 2011

@marfuskaanjelik no tak odokativne.. 😀 😀 ked su spolovice uvarene zemiaky tak tam supnem fenikel.. potom popucim vidlickou .. max 5 minut myslim 😉

estterka
13. apr 2011

ahojte,tak my sme zacali tiez papat,varim na pare a strasne nam chuti. neviete,kde si viem najst tabulky k tomu,co vseko by mala mat v strave,ked nebude mat maso? ci mam sa vratit k bukovskeho knihe rovno?

adriana7
13. apr 2011

@estterka , dr. bukovský bol hosťom v teleráne a sľúbil, že nás pred vianocami "obdarí" novou knihou "návod na prežitie baby", tak tam budú aj tabuľky aj recepty aj najnovšie info, dovtedy asi nikto nič "spásonosnejšie" nevydá, len vraj to bude pre malé deti od narodenia do cca 3 rokov, ale ja by som prijala aj čosi pre väčšie deti, ja mám taký "´prierez" vekovými kategóriami 😀

adriana7
13. apr 2011

@rancuzkaf , ďakujem za info, ja práveže o sebe vôbec nepochybujem, ale moje "mäsožravé" okolie áno a už ich podozrievam zo zákernosti, keď mi vždy takéto pikošky s obľubou zvestujú, ja správy a telku celkovo moc nestíham
zrovna predvčerom ma chytila príšerná chrípka, boleli ma všetky kĺby, kríže, nemohla som chodiť a všetko mi padalo z rúk, tak som nasadila kúru od dr. normana walkera, ráno pohár slanej vody a potom celý deň popíjať šťavu z 4 grepov, 2 citrónov a 6 pomarančov, doliať vodou na objem 3-4 litrov.
@anlu , je to perfektný jarný detox aj pre zdravých, ale chcela som tým povedať, že mi je už podstatne lepšie 😵
a stým odsávaním, ja som denne dala tak 200 - 300 ml, ale tieto dva dni, čo som chorá, ledva 70, tak snáď to ešte rozbehnem, dúfam, nevieš niečo poradiť?

tortelinka
13. apr 2011

@adriana7 ja len tak trocha mimo temy, co sa tyka Bukovskeho, odkedy som sa s nim stretla osobne a pocula o problemoch ktore on ma ho vobec nemusim a jeho knihu si nekupim

adriana7
13. apr 2011

@tortelinka , veď poinformuj, čo má za problémy? ja som sa s ním nikdy nestretla ale trikrát som po telefóne konzultovala nejaké veci so sestričkou a dr. z akw, a ja za seba ich môžem len pochváliť

jaron
13. apr 2011

@adriana7 @tortelinka
ja som bol osobne s Dr. Bukovským už viac ako asi 5 rokov dozadu, ale moji známi sú s ním v kontakte častejšie, tiež by ma zaujímalo, aké problémy to akože má (a kto nemá? 🙂 )

zojec
13. apr 2011

@adriana7 ja ti odporucim senovku grecku 😉 😉 😉 uz su aj kapsule senovky aj benediktu, za celkom rozumnu cenu myslim ze okolo 8€ za 100tabletiek, ak by si chcela pisni do IP, opytam sa laktacnej ci ich este ma 😉
@tortelinka no veru, tie problemy aj mna zaujimaju...

anlu
13. apr 2011

@adriana7 ze ty mas vzorku z kazdeho veku 😀 😀 😀 no mne na mlieko pomahala hroznova stava, ale niekomu nerobi dobre (ze vraj) a este nico ako melta, caro,len ja som pila tu polsku Inku, mne to viac chuti a este klud a vela tekutin ale tie musia byt pavidelne. A este mi pomahalo ked som si dala ovsene vlocky so sojovym mliekom a s hrozienkami. Mozno tie hrozienka... Jeeej a dakujem za ten detox 😉 a este mi prezrad ako dlho to mam pit, myslim kolko dni. A mozem aj nieco jest ci len toto pit? Nebude mat potom Oli velmi citrusove mlieko? 😀 😀 😀
@tortelinka to asi kazdeho bude zaujimat ake ma on problemy 🙂 aj mna

estterka
13. apr 2011

@adriana7 no ja by som si k tej vyzive rada pozrela uz teraz,ked zaciname s prikrmom. trochu mam strach,ze nebudem podla rad okolia davat maso a nieco zanedbam a tak 😒 a ako sa ma mala? 😉

zfidorka
14. apr 2011

@estterka ja sice malej maso davam 1x do tyzdna, ale podla mna ho nemusis nejako extra nahradzat... dokonca su lekari/nevegetariani, ktori maso do roka nekazu davat... ja som zacala zeleninou, potom obilniny (najprv bezlepkove), cerstve ovocie, susene ovocie, strukoviny.. a tak postupne jej rozsirujem jedalnicek...

adriana7
14. apr 2011

@zojec , ja som tušila, že ma budeš nabádať s tou senovkou k ďalšej sebatrýzni 😀 😀 😀 , ale ak mi môžeš zohnať tie kapsule aj poslať, budem rada (už by si sa ma len mala opýtať, či prehĺtať viem sama, že? 😀 ), píšem ip...
@jaron , veru, veru, problémy máme všetci, ako mm vraví, len keď sa stretneme v nedeľu kostole, tak všetci pôsobíme ako idylické rodinky bez problémov 😉
@anlu , meltu si idem hneď uvariť, aj mm budem kázať kúpiť hrozno, aj senovku dám, čo už...
a ten detox by mal človek vydržať 3 dni, potom postupne zaraďovať celé ovocie a šaláty, bonus je aj mínus nejaké kilá, mne spľaslo konečne moje tehotenské brucho!!! a ideálne je si každý večer spraviť klistýr ako ti robili pred pôrodom 😵
@estterka , malá sa má fajn, je to naše zlatíčko, ale napriek tomu, že už papá z 2/3 nutrilon, tak si priberá svojim tempom, pomaličky-pomaly, teraz má 5890 gr. takže moje mlieko nebolo na vine a som na seba nahnevaná, že som dovolila, aby ma takto zmagorili lekári a jeden arogantný primár v nemockem ale čo už...

naše detičky sú cca rovnako staré, ja dávam malej čerstvé ovocné pyré (hrušky, jablká, banány, mrkvu) - denne cca 120 ml, čerstvú ovocnú šťavu (pomaranč, mrkvy, jablko, hruška), cca 70 ml (riedim s vodou pol na pol) a ako zeleninový príkrm dávam ako základ zemiak na pare plus cukinu, mladý hrášok bez šupky, naklíčené mungo bez šupky, červenú šošovicu, pšeno, ryžu, petržlenovú vňať, mrkvu, avokádo, ale tvrdé strukoviny varím, mäkké len odšupkujem a surové rozmixujem, ešte nemáme zuby, tak všetko ešte dostáva ako kašičky, a na doporučenie laktačnej vžy do zeleninového príkrmu kvapnem 2 kvapky biooleja (teraz mám mandľový, makový, olivový), to by malo byť pre naše detičky dostatočné aj bez mäsa 🙂

anlu
14. apr 2011

@adriana7 😀 😀 😀 sa smejem lebo mne nestihli dat klistyr 😀 ale ja mam take super travenie ze asi ani nebude treba... no skusim to ale asi po velkej noci, nie zeby som sa prezierala ale aj Oli bude mat narodky a tie navstevy... no ved chapes, ved aj ja som len clovek 😀 😀 😀 aspon potom budem mat este vacsi dovod sa precistit...

mima777
14. apr 2011

@jaron Ahoj Jaron, dakujem za odpoved. Malemu sa snazim davat vzdy kombinaciu obilnin so strukovinami+zeleninu varenu, velakrat k tomu este aj cerstvu. Este ma napadlo, ci nahodou to nemoze byt aj tym, ze maly vela veci nepohryzie, len rovno prehlta. Ja sa mu snazim aj popucit ak sa da... Este mam jednu otazku. Malemu davam celozrnne potraviny, ale uz som viackrat citala, ze to moze zabranit vstrebavanu niektorych zivin, vratane zeleza. Ako to riesit? My mame problem aj s anemiou..teda pred pol rokom sme mali a maly sa mi vidi dost bledy, pritom mu denne davam potraviny bohate na zelezo.

adriana7
14. apr 2011

@anlu , sa smejem, ja som to najprv pochopila, že počas veľkej noci a návštev predsa nebudeš furt odbiehať na wecko, lebo to ver, že budeš, a neuveríš, koľko si si našporila 😀

estterka
14. apr 2011

@zfidorka dakujem za typ,ako pokracovat 🙂 mozno dam aj ja najprv obilniny bez lepku a az potom ovocie. doniesla som si podla vasich rad z domu 🙂

@adriana7 vy uz teda poriadne papate,my sme zacali len rped nieco vyse tyzdnom,takze este mame za sebou len zemiak,tekvicu a spenat. mrkvu bio nemali minuly tyzdern na trhu,bude mas az v nedelu prvykrat.
ake odstupy si robila pri zavadani novej zeleniny? a ten hrasok,ja som tiez kupila cerstvy,to ho mam osupat,kazdu gulicku? 😅 a dobre,ze vravis,mam aj ja kupeny bio olivovy olej,musim jej zacat kvapkat 🙂 mam ja bio jemny mandlovy doma,ja jej ho davam do kupela,mozem aj kvapku do jedla? je na nom napisane,ze jedly 😕
z ovocia som zufala,bio tu dostat len banany a mne sa tak strasne nepaci to dovezene ovocie bez chuti,co tu je v supermarkete ☹
my sme vas uplny opak,mame cez 10,5 kg . ale verim ti,ze lekari vedia vystrasit a zblbnut cloveka ☹ hlavne,ak ide o dieta ☹ podstatne je,ze je mala zdrava a spokojna 😉

zojec
14. apr 2011

@estterka podla mna sa prilis s tymi prikrmami "stresujes". neboj , casom si najdete system uvidis co bude malej chutit, co nie, kedy jej bude chutit najviac...ide leto, tych bio potravin bude viac, a ked hned nebude vsetko bio, tak sa zas svet nezruti 😉 ja hrasok nesupem ale mixujem, niekto vravi ze nemixovat, ze len popucit vidlickou.. ja som bola na pucenie leniva, mixovala som. ale ked ten hrasok popucis vidlickou, tak tie supky len povyberaj 😉 nemusis sa hrat na popolusku 😉

anlu
14. apr 2011

@adriana7 😀 😀 😀 😀 tak to radsej necham na potom 😝 uz sa tesim 😀 😀 😀 😀 len kto bude chodit s Oliv von? 😅

adriana7
14. apr 2011

@estterka , ono s tou váhou mi môj šiesty zmysel, ktorý ma ešte nesklamal hovorí, že miuška je menšia preto, že v čase, keď som ju nosila, bola som už dosť veľka vitariánka, v lete určite aspoň 70% stravy bolo všetko živé, kopec melónov, že @zojec , my máme dve čerešne, takže dobré dva týždne som každé ráno stála pod čerešňou a stála som tam teda dlho, aj kopec zeleniny zo záhrady, šalátiky a večer grilovaný baklažánik, cukinka, zeleninové špízy (keď to píšem, už sa teším 😵 ),
a s tými príkrmami sa kamarátime až posledné tri týždne, kým som pochopila, že jej chutia tiež surové, takže žiadna výživa, ale čerstvé ovocie a ponorný mixér a zeleninku tiež, čo sa musí uvariť, to uvarím alebo naparím (zemiak, ryža,pšeno, pohánka), a hrášok, mrkva, cukinka, šalátik surové, spolu to vymixujem a už nám chutia 😉
a na lúpanie hrášku je u nás majster šimík (aj na ružičkový kel) 🙂

@anlu , neboj, to len zrána cca do hodiny po slanej vode 😀

anlu
14. apr 2011

@adriana7 no na tu slanu vodu som aj zabudla, to neviem ci zvladnem 😕 to ja ani kloktat nemozem... bez toho by sa nedalo? 😀 Ked citam co Miuske chuti, ze vlastne to co si jedla pocas tehu tak sa mi potvrdil aj nas pripad. Ja som jedla neskutocne vela jablk a presne aj dievcata maju radi jablka, tie mozu zjest hocikedy a hocikolko 😀 (to je moj neklamny signal ze som tehu ked mam velku chut na jablka)

zfidorka
14. apr 2011

@estterka este davam aj za studena lisovane oleje - slnecnicovy, olivovy a hroznovy...
nove potraviny som davala po 3-4 dnoch...

anlu
16. apr 2011

poradte mi niekto ako sa robi s agarom? tak isto ako so zelatinou, ci je hustejsi, alebo redsi... nejake skusenosti prosiiiiim 😀

rancuzkaf
16. apr 2011

@anlu ja s tym mam skusenosti 😉 ....rozmiesas agar v tekutine, privedies do varu, zo minutku nechas prevriet a odstavis chladnut.....ked to zacne trochu hustnut vylejes na tortu (predpokladam, ze asi to chces 🙂 )...podla mna je vysledny efekt ako zo zelatiny......inac ja som ho zo zaciatku vylievala na tortu pokrytu nejakym ovocim este ked bol tekuty a nie trochu ztuhnuty a vsetok mi vypilo cesto, len maloco zostavalo navrchu 😀 😀 😀 , tak som sa naucila, ze musim trochu pockat a nie rychlo ho liat.....ja ale neviem ako sa zaraba zelatina a ci je to vlastne to iste 😒 ....neviem ci chces aj vediet kolko mnozstva agaru mas dat, kludne sa ozvi, budem na pc 🙂

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf ano presne to potrebujem a presne ovocie chcem zaliat 🙂 veeeelmi ti dakujem a mozes mi aj to mnozstvo napisat, je sice na obale ze na 1 liter tekutiny cely sacok, no ci nemas nejake ine skusenosti... a este aj do plnky ide povodne zelatina tak to asi tiez taky vychladnuty tam dam, len neviem kolko 😅

rancuzkaf
17. apr 2011

@anlu ja mam na sacku davkovanie 2g na pol litra tekuteho.....s pridavanim do plniek velmi skusenosti nemam ☹ ....robila som len jeden krat presne podla fr.receptu dve plnky do nepecenej torty a tam sa daval agar prevrety v rastlinnom mlieku a hned taky tekuty sa zamixoval do ostatnych ingrediencii (jedna bola z kremoveho tofu a gastanoveho pyre, druha z roztopenej cokolady, soj. smotany a snehu z bielkov), tam uz ale bolo davkovanie nie take ako na sacku (1 kl do 100-125 ml mlieka).....a ty mas aku plnku z coho?

nady
17. apr 2011

@estterka Ahoj ,kdo nekonzumuje maso -MUSÍ mít ve stravě luštěniny v kombinaci s obilovinou aby se vytvořila kvalitní plnohodnotná bílkovina.Já začínala u dítka s červenou čočkou ,nenadýmá ,nemusí se namáčet,je dobře stravitelná 🙂

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf teraz som pozerala na obal tak tam je 10 g a pise ze na liter tekutiny. Tak snad to nebude vadit ked bude hustejsia, snad az taky betonak to nebude 😀 No a plnku robim zo sojovej slahacky, hnedy cukor alebo vanilkovy a ta zelatina tam ma byt. Ja som ju raz skusala robit, ze na skusku a ked som otvorila krabicku uz to bolo huste ako vyslahana slahacka aj dost tuhe. Ale vtedy som dala normalnu zelatinu, no uz ju nechcem pouzivat, dost mi je nevolno ked si predstavim z coho je 😝 A tam tiez islo len do trosky tekutiny... tak skusim torsku zaexperimentovat a snad to bude jedle 😀 Velmi pekne ti dakujem za rady 😉

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf este ma napadlo ze na to ovocie skusim urobit tak, ze dam pol sacku na pol litra a ked bude velmi huste tak to mozem doliat tekutinu? ci myslis ze to pokazim?

rancuzkaf
17. apr 2011

@anlu ale ako dopredu zistis, ze to bude velmi huste?.....vysledna hustota je jasna po kompletnom ztuhnuti v chlade... mozno by bolo dobre si otestovat na tanieriku, nalejes cerstvo uvarenu vzorku a rychlo ju v chladnicke vychladis a zistis aky bude konecny vysledok a tak budes mat cas zareagovat pripadnym doliatim tekutiny
uz tusim, ze budes poriadne experimentovat 😀 ved ale bez experimentovania sa clovek nic nenauci, aj mne trvalo kym som sa dopracovala k niecomu s cim som bola konecne spokojna 😅 .....vela stastia, potom sa podel o skusenosti 😉

anlu
17. apr 2011

@rancuzkaf aha, to ma nenapadlo a mas pravdu. Tak to skusim ako pises ze dam na tanierik a supnem do chladnicky. A niekde som nasla ze az 10-20 minut sa ma varit 😲 to nie je vela? A prave citam poriadne navod na sacku tak tam je uplne iny 😀 😀 😀 na nom pise ze ak sa zacne vriet hned treba rozliat kde treba... no asi urobim podla tvojho receptu ked uz to mas odskusane 😉