Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
21. júl 2009

Lacler, po kliknutí na odkaz sa ti otvorí nové okno, ale chvíľu bude trvať, kým sa ti zobrazí celý dokument, závisí to od rýchlosti internetu, môže to byť 5 i viac minút, takže po kliknutí sa ti začne .pdf dokument sťahovať, potom sa ti otvorí a môžeš si ho uložiť do počítača.

lacler
21. júl 2009

Jaron, skusila som to, ale vypisuje mi stale, ze dokument je poskodeny, ze sa neda otvorit ☹

jaron
22. júl 2009

To neviem prečo, potom by som ti vedel pomôcť už len cez skype - poslať tú knihu. Ak chceš môžeš mi napísať do IP.

marfigirl
23. júl 2009

no ja uz knihu vdaka jaronovi mam 🙂
Viete co ma stve, preco ti, ktori sa snazia zdravsie stravovat su vzdy ti ini, ti horsi, ti divnejsi. Preco je stale normalne krmit deti sladkostami, vyprazaninami, parkami, salamami, klobasami atd...Ja nikoho neodsudzujem, na nikoho nepozeram krivo, nech si jedia co chcu, tak nech ani na nas tak nekukaju...aaach jo

dudri
24. júl 2009

Amarant je vhodne pre dojcata?
mam rocnu dceru, moze papat amarant?

lalitagopi
24. júl 2009

jeej, dudri presne nad touto otazkou som sa zamyšlala včera...rada zahusťujem s amarantovou mukou 🙂 ...ale tiež neviem, tak počkame ...

jaron
24. júl 2009

Ahojte,
amarant je rastlina, ktorá sa používa ako obilnina a ešte k tomu bezlepková. Ja by som sa ju svojmu 9 mesačnému dieťaťu určite nebál dať, ale žiaľ, ja nemám to 9 mesačné dieťa 😢. Zato vy áno a amarant už zoženiete ľahšie.
Pekný deň vám želám a veľa radosti s vašimi drobcami 🙂.

viac o amarante napr. tu:
http://www.celiakia.sk/modules.php?op=modload&n...

lalitagopi
24. júl 2009

velke dakujem, jaron!!!
..nemáš, no čo..ale čo nie je môže byť... 😎

dudri
24. júl 2009

vdaka, jaron 😉

emogeon
28. júl 2009

ahojte, co je tu nove ? 😉 🙂

jaron
31. júl 2009

Ahoj Emogeon.

V poslednom čase sme tu nejako málo ☹ .

My ideme nedeľu na týždeň na dovolenku, tak to tu už vôbec nebudem.
Pekný zvyšok leta želám.

jaron
1. aug 2009

Ahoj addaa,

k tej téme sója sme tu už viac krát písali aj k podobným článkom typu bádateľ. Nechce sa mi znova vypisovať, ale prekopírujem môj názor na to s predošlých strán:

Na stránke bádateľ sú naozaj aj mnohé dobré články, ale nie všetky a nie vždy sú objektívni. Jeden dôvod podľa mňa: stránka bádateľ je zameraná často proti všeobecne rozšíreným tvrdeniam, články chcú byť zaujímavé práve tým, že ukazujú niečo, čo nám všetci "taja", sú akousi opozíciou niečoho všeobecne rozšíreného, to nemusí byť ešte zlé, problém je však v tom, že nie všetko, čo je všeobecne rozšírené a prijímané, je zlé. Tým sa pre mňa bádateľ stáva neobjektívny. Pretože mám dojem, že ani tak nejde o pravdu, ale o to, byť za každú cenu v opozícii, za každú cenu zbúrať nejakú "fámu". Prirovnal by som to k pubertiakovi, ktorý chce byť za každú cenu tak slobodný a nezávislý od svojich rodičov, až sa stáva otrokom tohto cieľa a nie je slobodný, pretože inak by niekedy prišiel na to, že sa aj s rodičmi stotožňuje, lenže jeho skutočným (podvedomým) cieľom nie je sloboda, ale rozdielnosť od rodičov, tak ako skutočným (nevedomým) cieľom "bádateľa" nie je pravda, ale opozícia. Tak niekedy vidím ja "bádateľa".

Čo sa týka samotnej sóje, vždy sa nájdu aj články proti (ako pri všetkom). Pustiť sa teraz do diskusie proti argumentovaniu tých článkov a do obhajoby sóje by nemalo konca kraja. Skúsme sa na to ale pozrieť zdravým rozumom, aspoň podľa mňa nám vždy môže pomôcť jeden fakt, a to je prax. Keď sa budem len hĺbať v tých argumentoch, budeme zmetení, jeden taký druhý proti, v podstate sa v tom stratíme. Ale jasno nám urobí odstúpiť od toho a pozrieť sa do života. Jedno z troch - štyroch miest na svete, kde žije najviac dlhovekých ľudí na svete je Loma Linda (USA). Ďalším Okinawa. Jedným z dobrých zvykov v obidvoch oblastiach je jedenie tofu. Akosi tie fakty o škodlivosti sóje nefungujú. Ďalšie fakty zo života sú stovky a stovky štúdií o vegetariánoch (tí sú väčšinou aj konzumenti sójových výrobkov) tiež vykazujú lepšiu kvalitu i dĺžku života.

Ďalší fakt, ktorí stojí za zamyslenie – pripusťme si pochybnosti o sóji. Čo bude väčšina ľudí jesť namiesto nej (a výrobkov z nej)? Mäso. A o škodlivosti mäsa dnes nie sú pochybnosti, to je istota. Takže ľudia sa vyhnú tomu, o čom sú pochybnosti o škodlivosti a s pokojným svedomím budú jesť to, čo je istotne škodlivé.

Tu zohráva plnú mieru svoju úlohu aj predsudok. Pre Slováka je mäso (rôzne druhy) od malička späté s jeho životom (samozrejme potom aj prvenstvá v štatistikách srdcovo-cievnych a iných ochorení....), ale tofu je niečo nové, príšelec z cudziny. A tak sa bežne chytáme akéhokoľvek pochybného článku o sóji, ale nerešpektujeme stovky serióznych a jasných správ o iných škodlivých potravinách nášho jedálnička. ☹

Pre tých, ktorý chcú "trochu" odbornejšie:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

Preto ja som napriek bádateľovi za sóju. Ale nie ½ kg denne . Je to len súčasť zdravej stravy a zdravá strava je súčasť celkového zdravého životného štýlu.

jaron
1. aug 2009

a ešte, Addaa, ďakujeme za článok. 🙂

addaa
1. aug 2009

Ahojte,

jaron ďakujem aj ja 🙂 . Presne ma napadlo "a čo už potom všetci tí, čo konzumujú mäso"? Len som sa prvý krát stretla s takto vyslovene podanou kritikou sóje. Asi málo ☹ čítam.

Vege salámy mám rada. Ale stále neviem prísť na chuť tofu. Keď ho mám zapravené v špagetách alebo cestovinách, tak je to v poho. Keď si ho dám na pečivo, vôbec mi nechutí. Dochucujte si nejako biele tofu na chlebíku? údene tofu celkom znesiem. 🙂

jaron
1. aug 2009

Ahoj Addaa,

niekedy je dosť ťažké vyznať sa vo všetkej tej spletí informácií napr. o výžive. Veď internet je plný protichodných a pritom "zaručené pravdivých" informáciíí. A tak ma napadá až takmer filozoficka otázka: A kde je pravda? 😀 . Človek ako keby potreboval na to akýsi nadhľad alebo šiesty zmysel alebo čo. Ale myslím si, že zdravá strava je v podstate jednoduchou záležitosťou: celozrnné obilniny, ovocie, zelenina, strukoviny, striedmo mliečne výrobky, orechy a kto už inak nemôže, tak trochu mäsa k tomu. Toto je úplne jednoduchý základ, ale populárne časopisy a pod. z toho narobia často hrozný šalát, plno protikladov a pod. a bežný človek si nakoniec povie: a čo je dnes vlastne už zdravé, kúpi si klobásu a kašle na to.
Pritom svetové odborné organizácie si až tak neprotirečia, napr.:

Americký inštitút pre výskum rakoviny (American Institute for Cancer Research)
Fond pre svetový výskum rakoviny (World Cancer Research Fund)
Odporúčajú: Vyberať si stravu založenú prevažne na rastlinnej báze s veľkým množstvom zeleniny, ovocia, strukovín a jednoducho upravených obilnín a výrobkov z nich. Obmedziť konzumáciu červeného mäsa, ak je vôbec konzumované.

Americká spoločnosť pre rakovinu (American Cancer Society)
Odporúča: Vyberať si väčšinu potravy z rastlinného pôvodu.

Americká asociácia pre srdce (American Heart Association)
Odporúča: Zvoliť si vyváženú stravu s dôrazom na zeleninu, obilniny a ovocie.

Kanadská nadácia pre srdce a mŕtvicu (Heart and Stroke Foundation of Canada)
Odporúča: Konzumovať obilniny a zeleninu namiesto mäsa ako hlavný bod jedál.

Americká spoločnosť pre rakovinu (American Cancer Society)
Americká asociácia pre srdce (American Heart Association)
Národný inštitút zdravia v USA a Kanade (National Institutes of Health)
Americká akadémia pediatrov (American Academy of Pediatrics)
Odporúča: Stravu zloženú z rozmanitých rastlinných jedál vrátane obilninových výrobkov, zeleniny a ovocia.

A mohol by som pridávať ďalšie a ďalšie odporúčania (WHO, Amercká dietetická asociácia, Loma Linda University...) - nie je v tých odporúčaniach nápadná jednota a jednoduchosť? Ja viem, je to len smer, ktorý ešte treba rozmeniť na drobné, ale pomôže vyvarovať sa omylov, drží kormidlo...

jaron
1. aug 2009

Ale mne trochu uletelo kormidlo 😀 . Zase som sa rozpísal, keď mňa to tak baví 🙂 .

To biele tofu samozrejme ochucujeme. To je len základná surovina, ktorá má tisíce a tisíce možnosti úprav od sladkého až po slané. Samozrejme len tak to málo komu chutí. Ja síce zjem aj celozrnný chlieb, biele tofu trochu posolené, pokvapkané olejom a napr. rajčiny, ale chápem, že nie každému to stačí, a veď mne tiež nie, keby som jedol stále len také.
Nepoznám asi lepší a jednoduchší recept na biele tofu ako so sójovou omáčkou Shoyu, ktorý sa hodí takmer ku všetkému. Naozaj by stálo zohnať si kvôli tomu Shoyu (možno je to dobré aj s inou sójovou omáčkou, ale nemám to vyskúšané).

1 biele tofu nakrájame na malé rezne, hranolčeky, trojuholníky, hviezdičky alebo čo sa nám len chce.
Na teflónovej panvici prikryté opekáme spolu s trochou oleja (asi 1 lyžica) a s asi lyžicou Shoyu 5 - 7 minút, potom prevrátime a znova asi 5 minút. To je všetko. Malo by byť trochu hnedé, čas a silu ohňa asi musí človek vyskúšať sám, aby sa naučil to robiť čo najlepšie.
Potom sa to dá jesť s chlebom, ryžou, zemiakmi, do placiek (kukuričné a pod) s rajčinami, olivami..., tiež so špenátom namiesto vajec atď.

Tiež surové biele tofu sa robí napr. tak, že sa nakrája na kocky, poleje olejom, ochutí koreninami (solčanka, paprika, majoránka...), zamieša, nechá chvíľu postáť a môže sa podávať.

Kúpiť sa dá tiež paprikové alebo lahôdkové, tie sa dajú jesť už tak ako sú.

wanda007
2. aug 2009

jaron, vdaka za ulet kormidla, tvoje infosky su solou temy 🙂 ja vacsinou len drzo precitam novoty, ale hlava prazdna, nemam cim prispiet. Ale mam nejaky link na Vegnihovnu, neviem uz odkial, ak z tejto temy, odpustite mi 😀 Takze tu je: http://forum.jedlo.sk/viewtopic.php?id=9

jaron
2. aug 2009

Ahoj Wanda, ja len aby som to zase nepresolil. Veď môžete písať, čo prežívate s malými, čo im chutí, čo nie, vaše osvedčené recepty, knihy, ktoré vám pomohli a pod., nemusia to byť len také "veľké múdrosti" 🙂 .

jaron
2. aug 2009

Ďakujem za ten odkaz, námatkovo som si tú knižnicu pozrel, ale za 2 hodiny už odchádzame na dovolenku, tak potom si to ešte lepšie pozriem.

wanda007
2. aug 2009

stastlivo sa vratte!

lacler
5. aug 2009

ahojte rodicia vegetariani 🙂 . co kazdy den varite svojim ratolestiam? ako casto im davate tofu a strukoviny? 😵

lucia123
autor
7. aug 2009

Nasa mala ma najradsej biele tofu, bez akychkolvek ochucovadiel, soli a pod. Spapka ho cely a sama, s takou chutou, ako ine dieta horalku 🙂
To by som sem ani nemala pisat, ale obcas (ked varim strukovu polievku) spapa surove struky fazulky 😅 ukradne mi ich z kuchynskej linky a pochutnava si, ako taky zajacik. No neviem, neviem 🙂 A pritom ju normalne krmime 😀

lalitagopi
7. aug 2009

Ahojte všetci! trocha busy days, uplne som zabudla na MK 😝
Wanda, ja soju vôbec nejem, už dlhoo dlho, používame iné druhy strukovín...aj kvoli ayurvede, aj kvoli tomu članku na badatel.sk...aj kvoli tomu, bo v indii sa soja tiež moc nepoužíva bo sa považuje za podradnu strukovinu.
osobne nie som proti. samozrejme, radšej soja, ako maso!

Lacler, ahoj a vitaj! Ja varím každý deň, tak ako aj pre nás...strukoviny varím tak..hmm...dva krat do týždňa, dcerka papká v pohode, nemáme problemy....bežne varíme polievočky, kašičky....ryžu....

lalitagopi
7. aug 2009

Lucia! 🙂 🙂 Ahoj a gratulujem! 😵

dudri
7. aug 2009

kto ma zaujem, mozete precitat od Bukovskeho
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

mimini
8. aug 2009

Ahojte, možno mi budete vedieť poradiť, náš malý odmieta jesť mäso a potreboval by som poradil, čo mu dať iné papkať aby mal dostatok železa, ja aj moja mama sme chudokrvné a preto sa obávam, aby nebol aj malý. ďakujem

jaron
9. aug 2009

Ahojte,

Wanda, ďakujem, tvoje želanie sa splnilo, sme šťastne doma a bolo dobre.

Mimini, skús pozrieť stranu 17 tejto diskusie, tam sme o železe diskutovali viac.

marfigirl
9. aug 2009

Ahojte,
si predstavte, ja som vas uplne docitala, este 3 clanky precitam, co ste dali odkazy. Je super, ze je tato diskusia. 🙂
JA som bola 10 rokov laktoovovegetarianka do 24 rokov, potom som zacala hydinu jest a to kvoli obedom, chodila som jest do tych klasickych firemnych restik a tam vege jedla boli casto iba vysmazane alebo na sladko, ziadne ziviny, tak som si povedala, ze obcas budem radsej hydinu. No ale uz mam toho dost, chcem byt opat vege, toho mojho mladsieho tiez tak vediem(az na ten maly pokus, ci sa mu predsa jeho hladina zeleza nezlepsi). Starsi je masozravec, ale iba u babky, doma uz nevarim maso.
Minuly rok chodil do skolky, no ta strava des! Stale rozmyslam, co budem robit tento rok s nim. Najradsej by som to riesila ako sa to podarilo Jaronovi, ze pred obedom domov, len neviem ci mi to dovolia, ci budu ustretovi.

Jaron, vy varite strukoviny len 2x do tyzdna, ja som pochopila, ze by sa mala jest denne alebo to si nahradzate tym tofum alebo sa nemusi jest denne?
A este prosim ta, nevies mi poradit ten mlyncek na kavu,aby som mohla tiez cerstvo mlet semienka. Diky!

jaron
10. aug 2009

Marfigirl,

neviem, či som písal niekde, že používame strukoviny 2 x do týždňa. Teraz máme obdobie, že používame celkovo málo bielkovinových jedál, je veľa ovocia, zeleniny, bývajú horúčavy a tak nám chutí skôr lahšia strava. Inokedy používame strukoviny častejšie, teraz skôr tofu, to asi po celý rok rovnako. Zvykneme mať priblížne 4 -5 ks tofu (priblížne 1 kg) týždenne (3 osoby). A tiež asi 2 litre sójového mlieka (v jedle) týždenne. K tomu občas sójové výrobky (sójové mäso, saláma, párky) a samozrejme strukoviny - tie ako som už písal premenlivo - teraz menej, inokedy viac. Vlastne teraz v tomto období mávame ešte fazuľu vo forme zelenej fazulky. Nehovorím, že náš jedálniček je ukážkový a ideálny, že to nemôže byť aj lepšie.

Čo sa týka tofu a strukovín, tofu tiež znižuje riziko rakoviny, srdcovo cievnych ochorení a diabetes aj strukoviny, má ale menej vlákniny ako strukoviny, je tiež lahšie strávitelné ako strukoviny. Ťažko povedať, čo je lepšie. Sú to obe zdravé potraviny.