Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

kacenkaharris
22. máj 2012

@dendusa K tomu cumlu, verim, ze niektorym detom (a rodicom!) to usetri vela nervov, ak sa dieta chce upokojit cumlom, tak preco nie (do isteho veku), ale v ziadnom pripade by som to nevnucovala detom, co cumel odmietaju.

zitaje
22. máj 2012

@dendusa ja si robim smoothie na ranajky uz dobrych par tyzdnov a kedze normalny mixer nemam, mixujem ponornym tycovym. No, nie je to ziadna slava, uplne huste mi neberie, ale dolievam vodu alebo nejake stavy a tak sa da.

jaron
23. máj 2012

Ahojte,

nechodia niektorým z vás deti do MŠ v Záhorskej Bystrici v Bratislave (Hargašova)?

jaron
25. máj 2012

Ahojte, ak ste zo Slovenska, tak v niektorých mestách budú výborné prednášky:

http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/prof-scha...

Profesor je samozrejme vegetarián 🙂. A v niektorých mestách ho bude tlmočiť detská lekárka, tiež podporujúca zdravú veg. stravu.

zelovocka
27. máj 2012

ahojte vospolok 🙂 prosím vás, nenašiel by sa recept na karfiolovú polievočku so sójovým "mliekom"? alebo len na klasickú mliečnu, ja si to vymením 😉 zatiaľ som karfík pridávala vždy len do zeleninovej polievky, ale dostala som chuť na tú bielu, a sme bezlaktózoví. receptov je milión, tak ak máte nejaký obľúbený, privítam.

želám krásnu nedeľu všetkým 🙂

andrea76
29. máj 2012

@zelovocka
Ahoj. Ja robím karfiolovú mliečnu polievku, tiež zo sójového mlieka, kedže mám intoleranciu laktózy. Do vriacej vody si dám očistené ružičky karfiolu, pridám morskú soľ, bylinky ako bazalku, provensálske korenie, oregano. Ak je karfiol mäkký, tak pridám zátrepku lyžicu špaldovej múky rozmiešanú so sójovým mliekom. Po uvarení som pridávam olivový olej do taniera. Môžeš dať aj čerstvé bylinky ako petrženovú vňať. Nemixujem ju, pretože nemám mixér. Skúšala som dať aj kôpor do polievky, tiež je vynikajúca. Raz som pridala aj sójovú smotanu namiesto mlieka.

kacenkaharris
30. máj 2012

@zelovocka Ja trochu oprazim cibulku (vacsinou pouzivam olej z hroznovych jadierok kvoli jeho stalosti pri vyssich teplotach) a trosku cesnaku (obcas i rascu a bobkovy list), pridam nakrajane zemiaky (niekedy krupy), podusim, bylinky (ak susene, tak skor, ak cerstve, tak neskor; mam rada napr .provensalske), trosku cervenej papriky, pridam trochu vody, nakrajany karfiol, podusim a potom pridam sojove nesladene mlieko, dovarim, dochutim. Ak zahustuhem, tak ryzovou mukou. Obcas nakoniec pridam i mrazeny hrasok a petrzlen. Niekedy sa vyhram a dam na zaciatku i trochu susenych hub 🙂

kacenkaharris
30. máj 2012

Chcela by som sa opytat, co si myslite o uzivani DHA (jednej z omega-3 kyselin) pri veganskej/vegetarianskej strave a pocas tehotenstva. Je to potrebne?

didulka85
31. máj 2012

Kupila som si v bio obchode japonsky ocot. Chcela som si nalozit redkovky. A co to citam v zlozeni?
Spirit vinegar produced from alcohol produced from genetically modified maize, wheat, sake cake, rice and genetically modified corn.
Diky...
10 eur v p... Ked tam najblizsie pojdem, tak sa opytam, ci si akoze srandu z ludi robia...

blovitc120
31. máj 2012

@didulka85 ja by som im ho asi do hlavy hodila 😝, to asi radšej kus chemikálií ako GMO

didulka85
31. máj 2012

@blovitc120 vies aka som vcera bola vytocena? Keby sme neboli v karantene, tak tam utekam a riesim to s horucou hlavou. Ze bio obchod...

blovitc120
31. máj 2012

@didulka85 však aj zbrane bývajú biologické 😀

zfidorka
4. jún 2012

ahojte, z akeho rastlinneho mlieka sa puding naviac podoba kravskemu? ja som robila z domaceho sojoveho a ryzove a chutil ako vareny z vody - ako zelatina... chcem skusit z kupovaneho krabicoveho (ovsene, ryzove), bude chutit inak?

jaron
4. jún 2012

@zfidorka my používame klasické kupované tekuté sójové mlieko a nám chutí, ale keď ja už neviem ako chutí obyčajný puding z kravského mlieka 😀, takže to môže byť s tou chuťou relatívne

didulka85
4. jún 2012

@jaron 😀 😀 😀 😀

zfidorka
4. jún 2012

@jaron 😀

rancuzkaf
4. jún 2012

@zfidorka jednoznacne zo sojoveho mlieka, na sk by som to urobila z alprosoja z Billy 😉

kacenkaharris
4. jún 2012

@didulka85 A to im to nemozes vratit? 🙄 Ja som v zahranici, tu by ani nebreptli a vzali by to nazad, ale v prvom rade by to v bio obchode naozaj nepredavali. Tu snad ani nemaju ne-bio v bio obchodoch... Ale bud este rada, ze to tam bolo vobec napisane, ze to bolo GMO, lebo v USA, ak to nie je bio a je to z kukurice alebo soje (a uz aj repny cukor, do kelu a dokonca papaya!), tak to mas urcite listok do pekla, lebo sa vobec nevyzaduje oznacovat GMO potraviny a okolo 95% americkej soje a kukurice je GMO. Tam je teraz novy strasiak ten, ze oznacovanie ozarovanych potravin je len na skatuliach (ak vobec), takze ak si chcem kupit zeleninu v nebio obchode a nevidim skatulu, z ktorej to vybalili, tak sa nedozviem nic. V "japonskych" obchodoch (tj.kde kupis azijske potraviny) je oziarene asi vsetko, pred dvomi rokmi som sa cudovala, ze mi tak krehka zelenina ako bok choy vydrzala v chladnicke mesiac bez naznaku skazy.... bok choy z bio obchodu bol o dva dni nazlkly a ovisnuty... 🙄

jaron
4. jún 2012

Ak ste niekto z Ružomberka alebo okolia, tak zajtra máte super akciu v Mat. centre stretnutie s prof. Scharffenbergom

zfidorka
9. jún 2012

@rancuzkaf varila som puding zo sojoveho mlieka alprosoya a fakt bol velmi chutny 🙂 dik za tip...
chcem ho este pouzit do plnky do torty, som zvedava ako bude chutit tam 🙂

rancuzkaf
9. jún 2012

@zfidorka 🙂 .....neboj, aj v plnke bude dobry 😉

zfidorka
12. jún 2012

pridavam foto torty - je to moja prva torta, takze to tak berte 🙂 hlavne za natalka mala z nej radost 😉
@estterka plnku som robila z vanilkoveho pudingu uvareneho v sojovom mlieku alprosoya a pridala som tam mascarpone, do plnky som davala maliny... plnka celkom drzala a bola taka jemna 🙂

miri.b
13. jún 2012

@rancuzkaf chcem Ta poprosit, myslim, ze Ty si pisala, ze robis v odstavovaci aj cestoviny. Prosim napises mi recept, ja som raz skusila z cesta, ako robim rucne, ale lepilo sa mi to.,dakujem

monr
13. jún 2012

zas idem po radu. keď robím doma rastlinné mlieko, (orechové, makové), čo robíte s tým zbytkom, čo zostane po precedení? ja som ho teraz použila do nátierky miesto okary, chuťovo fajn, len neviem, či to môžem využiť ako klasickú okaru, tú som totiž nikdy nejedla, resp. ani nevidela, alebo aj na niečo iné sa to dá použiť. donedávna som vyhadzovala, ale je mi to ľúto, predsa je to chuťovo dobré.

jaron
13. jún 2012

@monr škoda je to vyhodiť, môžeš skúsiť tiež pridať do cesta, ak niečo také robíš (vafle, domáci chlieb) alebo do fašíriek

pallacinka
13. jún 2012

@zfidorka Nadherna torticka, klobuk dole 🙂 A ake si robila cesto, klasicke piskotove?

zfidorka
13. jún 2012

@pallacinka cesto som robila taketo:
2 hrnceky muky (miesam vacsinou pol na pol bielu a celozrnnu)
3/4 hrnceka cukru (dala som len 1/2 hrnceka, ale mm povedal ze je malo sladke, pre mna bolo akurat)
1 hrncek mlieka (ake mam, sojove, ryzove)
1/2 hrnceka oleja
1 vajicko ( v povodnom recepte su 2 vajicka)
1 prasok do peciva

monr
13. jún 2012

@jaron vďaka, do fašíriek je to skvelý nápad, zvyknem šošovicové, alebo fazuľové robievať, tak tam by sa to aj hodilo. a chleba tiež občas pečiem. ďakujem.

pallacinka
13. jún 2012

@zfidorka Takze nie klasika, dakujem za recept, urcite vyskusam 🙂 Olej skusim dat kokosovy, malo by to byt jedno.

zfidorka
13. jún 2012

@pallacinka s kokosovym by to mohlo byt fajn 🙂
inak, to cesto je z kokosoveho kolaca, na cesto sa nasype kokos (1 salka) rozmiesany s cukrom, da sa upiect a upeceny este teply sa poleje 1 smotanou na slahanie 🙂