Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

mimi21mimi
23. aug 2012

@jaron flora resp podobne "maslo" nie je podla teba velmi zdrave? dcera to dost pyta ....

Viete mi poradit ako ste riesili stravovanie v skolke?

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi s tými margarínmi to je zložité - dnešné kvalitné margaríny sa vyrábajú inak, ako kedysi - obsahujú minimum transtukov (musí byť uvedené na obale a relatívne bezpečné množstvo je do 0,5 %) tieto stužené tuky zvyknú bývať rizikovejšie skôr v rôznych keksíkoch, slaných tyčinkách, lístkovom ceste, pekárenských výrobkoch a pod., pretože tam je použitý tuk pre nás neznámej kvality a tak nevieme, či ten stužený tuk nemá napr. až 5 % trans tukov.

takže z tohto pohľadu sú kvalitné margaríny dobrou voľbou (na rozdiel od malsa majú menej nasýtených tukov a neobsahujú cholesterol), ALE tieto margaríny patria stále na špičku výživovej pyramídy, čiže sa majú používať striedmo, stále máme oveľa lepšie a kvalitnejšie prirodzenejšie zdroje tukov - orechy, olejnaté semená, prípadne oleje (za studena lisovaný olivový, repkový...), avokádo...

chutil by dcére napr. chlieb s olivovým olejom? ak jej chutí kvalitný margarín, striedmo ho môže používať, ale je dobré skúsiť aj prirodzenejšie zdroje - olej alebo strukovinové nátierky

mimi21mimi
23. aug 2012

@jaron v podstate papa avokadovu natierku a hummus. ine som neskusala. chlieb z olivovym olejom? myslis tym normalne iba pokvapkat?
mozno sa hlupo pytam ale nemam skusenosti 🙂
keksy ma obmedzene - v tomto je vyhoda intolerancie laktozy, nepchaju jej za mojim chrbtom somariny lebo vacsina obsahuje laktozu... a chlebik peciem doma...

vies mi prosim poradit aj nejaku dobru stranku s vegetarianskymi receptami?

oscarka3
23. aug 2012

@mimi21mimi do škôlky som deťom jedlo nosila 🙂

mimi21mimi
23. aug 2012

@oscarka3 na slovensku v statnej skolke? nerobili problemy? a detom nevadilo ze papaju ine ako spoluziaci?

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi avokádo a hummus to sú výborné veci na chlieb pre deti - zdravé, výživné

chlieb len tak potrieť (pokvapkať, poliať, namočiť...) olejom, máme to radi s paradajkami a pod., mňam

toto sú naše recepty:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-z-klubov-zd...

(má to aj druhú stranu - nezabudni si prepnuť)

tiež nájdeš aj tu
http://www.magazinzdravi.cz/recepty

a určite ti aj ostatné ženy dajú nejaké typy

mimi21mimi
23. aug 2012

@jaron jeej tak ked dojeme hummus tak vyskusam takto. snad Jasminke zachuti. mna teraz napadlo ze som to vlastne na opekacke jedla s hriankou a grilovanymi rajcinami a mozzarelou 🙂

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi robíš mi chuťky

jaron
23. aug 2012

@mimi21mimi
už skoro spím 🙂, dobrú noc

zuzanaam
23. aug 2012

@maslenka47 vďaka 😉

oscarka3
23. aug 2012

@mimi21mimi ano na SK v štátnej pred asi 10 rokmi. chceli odo mňa len nejaké potvrdemie od lekárky, že majú deti doporučenú diétu, to len aby boli v škôlke krytí, keby mali kontrolu z hygieny. mudr. mi v pohode taký papier napísala. 🙂 🙂

oscarka3
23. aug 2012

@mimi21mimi deti zjedli len to čo som im ja dala 😉 , na čo boli z domu zvyknuté. od malička vedeli, že mäso jedia mačky a psy 🙂 a ešte podobné veci som ich naučila 😉

mimi21mimi
24. aug 2012

@jaron ja som odisla bez pozdravu lebo som padla do postele a spala ani neviem ako 🙂

mimi21mimi
24. aug 2012

@oscarka3 musim to aj ja vyskusat. len ked mala vidi doma tatina a deda papat maso je to trochu tazsie no hadam pochopi 🙂

didulka85
24. aug 2012

@mimi21mimi tu v BA robia s vlastnym jedlom velke problemy. Uz mi bolo povedane, ze nikto nezabrani tomu, aby sa dcera napriklad nenapila z mlieka. (Jej by potom islo o zivot.) Skolku som poriesila tak, ze sme si boli pozriet Waldorfsku a o rok tam dcera nastupi. Nie sme sice vegetariani, ale nechcem aby dostavala maso pochybneho zdroja a masove vyrobky. A bezmliecnych deti tam maju velmi vela.
My to s olejom robime tak, ze jej do tanierika trosku nalejem a ona si pecivo namaca. K tomu kopec zeleniny a mas zdrave ranajky.

erique12
24. aug 2012

@jaron
ako by sa mala sledovat alergicka reakcia? zatial sme nic nemali, tak neviem...

inak, mozem davat uz pit rastlinne mlieka na miesto umelej formuli (ako napr.Nutrilon?)
videla som totiz u nas maju aj Soya Nutrilon, ma tu niekto s tym skusenosti?

jaron
24. aug 2012

@erique12 neviem popísať všetky možné alergické reakcie, keďže nie som lekár, ale myslím, že to si všimneš, keby dačo:

- zmeny pokožky - na tvári alebo iných častiach tela (vyrážky, sčervenanie a pod.)
- tráviace ťažkosti a pod.
- problémy s dýchaním

zrejme všetko možné môže nastať pri alergických reakciách, ale o tom by už naozaj lepšie vedel odborník

Pokiaľ sa nič zvláštneho nedeje ani po piatich dňoch, malo by to byť v poriadku.

S tými rastlinnými mliekami namiesto umelých ťažko povedať, môžem ti len povedať oficálny názor odborníkov a ten je, že ak dieťa nie je dojčené, tak do 12 mesiacov (alebo niektorí do 24 mesiacov) sa odporúča ako náhrada MM na to určený prípravok, čiže UM, nie obyčajné rastlinné mlieka. To UM potom samozrejme môže byť aj na báze sóje, pokiaľ dieťa nemá alergiu na sóju, čo asi tvoje nemá. (Tým sa nemyslí, že obyčajné rastlinné mlieka nemôže používať, ale že tie nemajú byť ako náhrada za MM, ale by to mali byť na to určené upravené UM)

My sme to mali takto:
kúpili sme si Soya Nutrilon, že keď prestane dojčiť, budeme jej ho dávať, ale ona potom kojila do zhruba 2 rokov, tak ho použila nakoniec len tak ako prídavok.

erique12
24. aug 2012

@jaron

hmm nevsimla som si nejaku odlisnost, mozno mala trosku nieco na tvaricke ale to tiez neviem, ci to bolo z toho tofu.
skusim jej dat este dnes trosku a posvietit si na to🙂
dobre by bolo vediet pred tym ako kupim soja nutrilon, lebo ten je sakra drahy, stoji 20eur!
ja som myslela este mlieka ako ryzove, mandlove, ovsenne atd v bio kvalite.

z ryzoveho a ovsenneho mlieka jej varim ceralne kase...

jaron
24. aug 2012

@erique12

viem, že tie ryžové a pod., tak som to myslel, že:
1. materské mlieko ideálne aspoň do roka, vtedy bez umelých náhrad mat. mlieka + postupné prikrmovanie
2. ak nie je možné kojiť, tak aspoň do 1 roka namiesto mat. mlieka použiť špeciálne mlieko určené ako náhrada mat. mlieka + postupné prikrmovanie (v tom môžu byť aj bežné rastlinné mlieka)

ale netvrdím, že to musí byť presne takto, tie rastlinné samozrejme môžeš dávať

didulka85
24. aug 2012

@erique12 z pohladu makrobiotiky dieta nepotrebuje ziadnu umelu formulu od pol roka. V pohode to vykryjes stravou a obilninovymi mliekami.
Ale idealne je materske mlieko samozrejme.

erique12
24. aug 2012

@jaron
@didulka85

takze my sa este kojime samozrejme,ked som doma. lenze ja uz pracujem 3 dni do tyzdna a z toho 2 x ide mala do skolky, kde jej davaju pit mlieko z flase. cize to ma zaujima, ze ci jej mozem davat do skolky tie rastline mlieka....
a este, ze ci nutrilon soja mozeme pit v pohode, alebo je to urcene LEN pre deti, co maju laktointoleranciu?

aj som si myslela, ze do pol roka je mlieko treba len moja babula nechce pit normalne vodu. pije z flasky s naustkom ale to si len tak pohryzka, cucne a nevipije takmer nic... proste potrebuje viacej tekutin, si myslim. len ako ich do nej dostat?? (ja pijem vodu ako kacica, len ako naucit ju??)

jaron
24. aug 2012

@erique12 pokiaľ ešte kojíš, tak si nemusíš robiť starosti s UM, a samozrejme môžeš použiť tie rastlinné mlieka v rámci klasického jedla, ktoré už dieťa postupne stále viac je, nutrilon soya môže kludne, aj keď nemá alergiu na mlieko

zfidorka
24. aug 2012

@erique12 nemozes jej davat do skolky svoje odstriekane mliecko?
z poharika by sa mala nenapila?

erique12
24. aug 2012

@jaron

no len co jej maju davat pit v skolke? fakt neviem dokedy tam davaju pit z flase.... musim sa popytat, lebo tu frcia reklamy, ze Nutrilon do 3 rokov....

erique12
24. aug 2012

@zfidorka
ahoj, och, mozem, len odstriekam tak max. 100ml, jednu flasku, oni davaju 2x150. fakt uz teraz nejdem zvysovat produkciu mlieka, bohuzial, ale stoji to dost vela energie .... 😖
davala som jej pit vodu z pohara a z normalnej flase, ale vacsia cast bola mokra na bodicku ako v brusku 🙂

zojec
24. aug 2012

@erique12 myslim, ze jej mozes dat skusit rastlinne, ja som tiez skusala, ked som bola tehu . no moja ziadne ine ako mm nechce.. ani nic kde je mlieko.. ci uz rastlinne alebo kravske. natahuje ju z toho. ani z flase nevie pit. je iba jogurty..

mimi21mimi
24. aug 2012

@didulka85 Waldorfsku skolku by som rada upredostnila pred statnou, ale u nas v Trnave som taku nenasla.... a okrem toho, zrejme to ide dost do penazi vsak?
No tak ja som zvedava, ako to poriesim, ale pojdem sa este informovat... oni by to v skolke nerespektovali ani keby si im dala papier od lekara?

didulka85
24. aug 2012

@mimi21mimi cena je praveze super. Do statnej nemam sancu dostat dceru a sukromne su od 250-600, plus strava. Waldorfska je 250 plus 80 strava. Ta je samozrejme vege a prevazne bio. A hlavne taka, ktora vyhovuje mojej dcere. S babou co tam vari som sa velmi dlho rozpravala. Nehrozia tam ziadne sladkosti. V zahrade maju ovocie, zeleninu, aj rodicia ponosia kopec ovocia. To je uplny sen oproti statnej.
A hlavne tam na dceru nebudu pozerat ako na blazna. Myslim, ze tam bude stastna. Uvidime...

@erique12 to mas v pohode. Tie 2 dni pocas skolky jej postaci aj obilninove mlieko. 😉
Moja dcera ma 2 roky a stale nepije tekutiny. Max deci denne, ked su horucavy. Ale dojcim tak 10 krat denne, takze sa nebojim.

mimi21mimi
24. aug 2012

@didulka85 No veru, super... fakt skoda, ze v Trnave nic take nemame... iba sukromne, v jedej som brigadovala a to som mala pocit, ze na sukromnu sa skor len hraju.... a dalsia je jazykova a velmi draha.