Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

matova
22. nov 2010

zfidorka: ja som po pár lyžičkách dávala od 7 mes. mrkvovú šťavu- trošku zriedenú s prevarenou vodou, a zdalo sa že chutí, potom zhodou okolností som prestala, skôr varenú zeleninu postupne, a teraz to ľutujem lebo si od šťavy odvykol a nechce ju 😢 . Z kaší sme dávali postupne- podľa obsahu lepku (podľa Bukovského), začínali sme ryžovou, neskôr kukuričná, s pohánkou...

rancuzkaf
22. nov 2010

@zfidorka nase postupy boli taketo:

1. zacinala som surovym bananom a jablkom, zeleninu som dusila a az po 2-3 mesiacoch bola mrkva, kalerab a ina zeleninka vhodna na struhanie v surovom stave
2. strukoviny boli od 9. mesiacov, orechy postupne s intervalmi po roku
3. sezam a lan po roku, sezam sa pocita medzi alergen (treba vyskusat)
4. celozrnne cestoviny sme jedli od zaciatku, od 9 mesiacov, taktiez som pouzivala celozrnnu muku a pod., pecivo ako take jedla az po roku (mne sa vidi rada nepouzivat celozrnnu muku divna, ved v takych malych mnozstvach, co dietatko spapa mu moze byt len prospesna a predsa nejde o ziadne pojedanie celych zrn, ktore v crevach urobia prievan......nakoniec pozrime sa do tem, kolko babatiek a batoliat trpi zapchou☹ a co im maminy strcia v obchode prve do ruky? biely rozok ..v tom "lepsom"pripade)

rancuzkaf
22. nov 2010

@havino aj ja obcas kupim strukoviny v konzerve, ale malej take nedavam, aj ked su velmi chutne......nemam z toho plechoveho obalu dobry pocit☹

zojec
22. nov 2010

@rancuzkaf a chcela ti mala papat mrkvicku po banane? lebo vraj deti su potvorky a ked raz skusia sladke, potom tazko do nich dostanes nieco ine 😉 @havino, ja tiez sem tam kupim fazulu v konzerve.. ked narychlo potrebujem.. 😉 ale stane sa, ze mm ju zje skor cistu ako ju do niecoho pouzijem.. 😉 ja v konzerve kupujem paradajky.. ked miniem svoje zasoby.. co byva celkom rychlo.. :(

rancuzkaf
22. nov 2010

@zojec, vsetci traja to mali takto a s mrkvou nebol vobec problem, ved ale aj ona je vlastne sladka🙂

zfidorka
23. nov 2010

@matova @rancuzkaf dakujem

anlu
23. nov 2010

@zfidorka ja som zacala so zeleninou (mrkva, zemiak, kalerab, brokolica, petrzlen, tekvica...) a ryzova, pohankova, psenova a kukuricna kasa. Neskor ovocie ale to som dusila, zo suroveho mala velmi agresivne curanice a kaky a bola hrozne vystipana. Teda banany som nedusila, len jablko a hrusky. Potom nechcela jest zeleninu a nahodou som zistila ze ked je v nej jablko tak spapa hocico, tak sme mali take trochu sisi jedla... zemiaky s jablkom, brokolica s jablkom atd. 😀 hlavne som bola rada ze zjedla aj zeleninu, no co by to bolo ze vegetarianka a neje zeleninu 😲 😅 Lepok som zacala davat od ukonceneho 8 mesiaca a davala som od zaciatku celozrnne ale sem tam mala aj biele pecivo, to hlavne ked manzel jej dal 😖 a nemala som pocit ze by jej to celozrnne nejako ublizilo. Mozes skusit grahamove pecivo, to neobsahuje zrniecka. Mandlove mlieko som az teraz nedavno davala ale to len preto ze nebol dovod dat skor a sezam, lan mala vlastne v pecive uz skor.

oscarka3
23. nov 2010

@rancuzkaf ,presne. biely rožok alebo nejaká sladkosť 😖 . u nás to nehrozilo.nepamätám si kedy začali jesť pečivo ale jedli ho málo a kupovali sme kornšpic.

oscarka3
23. nov 2010

@zfidorka ,keď sa rozhodneš robiť šťavy, tak z kupovaných jablk daj pre istotu dolu šupku.

zfidorka
23. nov 2010

@oscarka3 dik za upozornenie, zatial mame nase, no vydrzia uz len par tyzdnov...

lussy23
24. nov 2010

Ahojkte. nemáte recept na tie tortily?

zitaje
24. nov 2010

Ahojte vegetariani 😀
Nemate nejake napady, co s hokkaidom? Robila som polievku, ale chutila iba mne, deti ju neochotne zjedli... tak teraz rozmyslam, ako ju zamaskovat. Im nechuti ani ta zlta na pecenie. 😖

zfidorka
25. nov 2010

@zitaje recepty su na strane 117 a 120... 🙂
a aj tu su nejake (link mam od @rancuzkaf): http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/zelenina/t...

jaron
25. nov 2010

@zitaje tiež môžeš pozrieť napr. náš recept:

http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

mne chutí hokkaido najviac jednoducho upečené

zfidorka
25. nov 2010

@rancuzkaf super stranka, dobre inspiracie 😉

zitaje
25. nov 2010

Dakujem, budem skusat 🙂
Inak znova mam doma to fajne korejske tofu, co som vam ho minule spominala, a pozeram, napis made in USA. Tak som si hned povedala, ze konzumujem pravdepodobne geneticky modifikovanu soju, a potom som si uvedomila, ze zrejme aj cela Cina taku konzumuje...
No nic, ja sa v tom moc nevyznam, ale nie je mi to prijemne, i ked definovat dovod neviem...

adriana7
25. nov 2010

ahojte, práve som dočítala zameškané 4 strany, na mojom notebooku zhorel ventilátor, tak som ho mala v oprave, a uvedomila som si, že som na tomto fóre normálne závislá 😕
@jaron, krááásna moderná kuchyňa, a podľa fotiek vidím, že ju nešetríš 😵
@marfuskaanjelik, gratulujem malému k narodeninám, veľa zdravia drobčekovi 😉
@zfidorka, ja som tiež ako prvé príkrmy dávala surové ovocné pyré (sklenené strúhadlo, ponorný mixér), dusené, varené je pre tak malé dieťa ťažko stráviteľné, nakoľko varom sa zásaditá šťava v ovocí stáva čistou kyselinou 😒 , varom sa zničia vitamíny a minerály sa stávajú anorganickými a ťažšie využiteľnými pre organizmus
- strukoviny - teraz čítam ytemovú: vegetariánství a deti, tam tiež píše, že najlepšia je červená šošovica, nemá šupku, ktorá je dôvodom nadmerného nafukovania u strukovín a naviac je rýchlo uvarená, takže ju až tak dlho "neznehodnocuješ"
- zeleninka- doporučuje sa začínať s kombináciou zemiak/cuketa-mrkva-ja by som ich asi nevarila, ale naparila a potom popučila vidličkou a pridala kvalitný olej
- obilniny - je to stále taká kontroverzná téma, lebo vraj celozrnné pečivo treba konzumovať preto, že šupka zrna je "metlou" pre nežiaduce nánosy v čreve a takto malé detičky majú črievka čisté, takže nie je čo "zametať", ale môj skromný názor je taký, že konzumáciou bielych rožkov sa k tomu zamesenému črevu ľahko dopracuješ 😒
@zitaje , ak deťom nechutí, skús neskôr, moje deti tiež niektoré suroviny bojkotujú...

zitaje
25. nov 2010

@adriana7 polievku z hokkaida som zmixovala, a moja starsia nestrukovinozrutka ma hned upodozrievala, ze tam je sosovica, kvoli konzistencii. Je to s nou tazke. 😖 A inak moje deti obe od babatka odmietaju tekvicu na pecenie, myslela som ze tato hokkaido ked nie je taka sladka, bude lepsia, ale ani tato im nesmakuje. No neva, budem ju jest ja a budem posilnovat svoju slezinu 😀
Asi spravim zase nejake placky, tam zamaskujem hocico 😅
A este ak bude zajtra rano cas, skusim ju nastruhat do rannej ovsenej kase, co myslite? A posypat makom, to by mohlo byt fajne, nie?

katy1979
25. nov 2010

@zitaje skus im z hokaida urobit kolac. tam to nespozna urcite. inac aj moj syn bol proti tej polievke az kým ho moja mama nepresvedcila ze je mrkvickova a odvtedy jej zle plny tanier.

zojec
26. nov 2010

@adriana7 k tomu oleju, aky odporucas? olivovy? sezamovy a lanovy, to budu asi alergeny, co? inak tieto prikrmy.. hotovy vysoka skola 🙂 mne to s tym varenym jablckom tiez nejak nejde do hlavy.... ved to ani nemoze chutit.. varene byvaju zvycajne kysle..
mnaaam pecena tekvica ..ste mi tu narobili chute.. 😉

marfuskaanjelik
26. nov 2010

@adriana7 Ďakujeme.
Inak dobrá hláška s tým bielym rožkom

jaron
26. nov 2010

Ahoj @zfidorka

Píšem už asi neskoro na tvoje otázky, stále je to zlé s mojim časom, ale predsa, aj keď oneskorene pridávam svoje odpovede.

1.
Žiaľ nepamätáme si presne, čím sme začali Natálku po 6. mesiacoch kojenia prikrmovať. Viem len, že to bola buď varená mrkva alebo surové (strúhané bez šupky) jablko.

Čo sa týka názorov odborníkov, tak napr. z tých, čo si vážim a pokladám ich za dobrých odborníkov na výživu, jeden radil začať jablkom alebo banánom – s odôvodnením, že tieto potraviny sa nemusia upravovať (variť) a tak sú to potraviny, ktoré dieťa môže jesť v prirodzenej forme.
Iný radil začať radšej zeleninou (varená mrkva...) – s odôvodnením, že po ovocí, ktoré je zvyčajne sladšie ako zelenina, nemusí zelenina potom deťom chutiť.
Oba názory majú niečo do seba, môj osobný názor preto je, že či už sa začne so surovým (olúpaným) jablkom, prípadne banánom alebo s varenou zeleninou, oba spôsoby môžu byť dobré.

Kedy sme dali prvý krát surovú zeleninu si žiaľ nepamätám.

2.
Strukoviny a tofu sme začali dávať od 9. mesiacov, čo aj pokladám za všeobecne vhodnú hranicu. Ako píšeš, tá červená šošovica môže byť dobrá ako prvá, myslím, že je zbavená šupky a preto aj ľahšie stráviteľná, tiež tofu je ľahšie stráviteľné ako bežné strukoviny. Vynikajúce zloženie pre malé deti má napr. cícer, ale v podstate každá strukovina má niečo do seba (šošovica - železo, fazuľa – vápnik, cícer – kyselina listová...)

3.
Orechy aj semená samozrejme môžu byť alergén, ale stále je to vec subjektívna. Bola by škoda čakať napr. do 3 rokov (ako niektorí odporúčajú a pritom ale neváhajú dať dieťaťu rôzne nezdravé potraviny a výrobky), keď napr. orechy patria medzi najzdravšie potraviny vôbec. Treba len vždy dodržať postup – malé množstvo, len jeden nový druh potraviny, čakať aspoň 3 – 5 (možno 7) dní, sledovať reakciu...
My sme začali dávať ako prvé mandle vo forme mlieka (podľa Dr. Bukovského) asi po 1 roku.

Inak je zaujímavé, že u nás ľudia zomierajú hlavne na srdcovo-cievne ochorenia a rakovinu a pritom potraviny, ktoré to hlavne spôsobujú, obyčajne nie sú alergénmi, ale tie najzdravšie potraviny, ako napr. jahody a vlašské orechy alebo sója, alergénmi sú. Mám dojem, ako keby práve zlé stravovanie a návyky ľudí (prechemizovanie potravinárskeho priemyslu, priveľa živočíšnych tukov a bielkovín, sladkosti, nedostatok pohybu v prírode, znečistenie ovzdušia, stres a narušené vzťahy...) spôsobovali, že organizmus potom zle reaguje na potraviny, ktoré by boli pre neho inak zdravé. Je to teória, na ktorú nie sú zrejme štúdie, aj keď aspoň jedna čosi také naznačuje a tiež je to názor minimálne aspoň jedného odborníka, ale ja osobne to takto vidím. Ako je možné, že nám vadí tráva (príroda – senná nádcha???), jahody, sója, vlašské orechy...??? Nie je v skutočnosti vinník niekde ukrytý a smeje sa nám? Nekričí zlodej „chyťte zlodeja?“ (Prepáčte, to je len taká moja vsuvka, zamyslenie.)

4.
Natálke sme nedávali po 6. mesiacoch chlieb alebo pečivo, ale iba obilniny v prirodzenej forme – uvarené na kašu. Najskôr bezlepkové a od 9. mesiacov aj s lepkom (ovsené vločky...). Preto sme neriešili, či to má byť pečivo biele alebo celozrnné.

Dôvod, prečo nedávať v tak malom veku ešte pečivo, je aj ten, že pečivo ako výrobok, obsahuje viac zložiek potravy (múka, niekedy i viac druhov múky, napr. aj sójová, nejaký tuk – olej alebo maslo, droždie, nejaké „zlepšujúce prípravky“ a iné), v prípade reakcie na toto pečivo potom nevieme presne, ktorá zložka to spôsobila. Keď sa však na začiatku pridávajú dieťaťu obilniny v prirodzenej forme, vždy pridáme naraz iba jednu zložku (napr. ovsené vločky) a tak vieme, čo spôsobilo prípadnú nežiaducu reakciu.

A neskôr asi po roku sa mi nezdá dávať deťom biele pečivo, veď keď si zoberiete bežný grahamový rožok, aj to je takmer iba biele pečivo trochu obohatené grahamovou múkou.
A obilniny ako pšeno, pohanka, kukuričná krupica, ovsené vločky, ryža Natural.... sú prirodzene celozrnné, asi ťažko by som varil kašu z bielej múky a pod. Jediné, čo je dôležité, že majú byť dobre uvarené, nedával by som napr. malému dieťaťu len namočený „šrot“ a pod., to by naozaj mohol byť pre dieťa problém, ani by som dieťaťu nedával čisté otruby a pod. do jedla (viem, že to nikoho nenapadlo), ale len tým chcem povedať, že sa mi nezdá to varovanie pred vlákninou u malých detí, opodstatnené by bolo iba za tých okolností, čo som uvádzal (otruby, surové obilniny...).

Niektorí sa obávajú negatívneho vplyvu vlákniny (fytáty) z obilnín na vstrebávanie niektorých živín (železo, vápnik, zinok...). Ale podľa odborníkov je tento vplyv po prvé zanedbateľný, po druhé kysnutím (chlieb, pečivo), namáčaním (strukoviny, obilniny), varením a pod. sa negatívny vplyv fytátov eliminuje a po tretie celozrnné obilniny majú zároveň oveľa viac aj týchto minerálov na rozdiel od „bielych“, takže celkový vplyv celozrnných obilnín na hospodárenie s týmito minerálmi nie je negatívny. A po štvrté – celozrnné obilniny (vláknina) má významný preventívny účinok proti rakovine, cukrovke aj srdcovo-cievnym ochoreniam, čo sú v našej spoločnosti najväčšie hrozby, čo sa týka ochorení a úmrtí.

Jedna chyba u vegetariánskych detí, čo s tým môže súvisieť, je príliš veľa zeleniny a ovocia (surových) a málo „pevnej“ stravy (varené obilniny, strukoviny, orechy....). Niečo, ako keby malo dieťa „dospelácku“ diétu na chudnutie.

Dnes používame väčšinou celozrnné pečivo alebo chlieb, ale nie 100 %, máloktorý kupovaný chlieb alebo pečivo je 100 % celozrnné, taktiež doma niekedy pri pečení miešame bielu múku s celozrnnou, tiež si niekedy kúpime obyčajný čierny chlieb, ale myslím, že pravidlo je, aby to celozrnné naozaj prevládalo.

5. Čo sa týka bielkovín, ako som už viackrát písal, je to téma vo výžive detí, ktorá je pravdepodobne najviac opradená fámami. Takže ešte raz: v našej krajine je takmer nemožné mať nedostatok bielkovín. Všeobecne máme skôr problém s ich nadbytkom (hlavne s tými živočíšnymi). Nedostatkom bielkovín trpia hlavne deti v krajinách, kde trpia hladom všeobecne. Zjednodušene povedané – ak dieťa hladuje, má aj nedostatok bielkovín. Ak sa naje, má aj dosť bielkovín (ak má dostatočný kalorický príjem). Dostatok bielkovín získa dieťa už aj z obilnín (kaše), zemiakov, zeleniny a mlieka (do 1 roka buď materské alebo náhrada materského mlieka na to určená), nieto ešte keď sa postupne pridávajú strukoviny, tofu, orechy, semená... Opakujem, možno by bol problém, keby dieťa jedlo celý deň napr. iba šalát. (Ale keby sa mu ho podarilo zjesť toľko, že by malo z neho dostatočný kalorický príjem, možno ani to by nebol problém, i keď samozrejme to nikomu neodporúčam... 🙂)

Nezmyselnosť strachu o dostatok bielkovín naznačuje aj rozdielnosť vo vývine oficiálnych odporúčaní pre príjem bielkovín, aj rozdiely medzi odporúčaniami v jednotlivých krajinách.

Pre ilustráciu:
Odporúčaný denný príjem bielkovín v gramoch na 1 kg hmotnosti dieťaťa vo veku 7 až 12 mesiacov:

Česko(1989)____________________________3,85
Slovensko (1997)_________________________2
Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko(2000)________1,1
USA, Kanada (1997 – 2002)________________1,52

Tak ktorá hodnota by mala byť správna pre naše dieťa? Potrebovalo české dieťatko v roku 1989 3 x viac bielkovín ako dieťatko v roku 2000 v Rakúsku? 🙂

Jáj, to je zase dlhé, mňa sa radšej nič nepýtajte 😀. Gratulujem všetkým, kto ste to celé prečítali. 🙂 Ale myslím, že som písal už len to isté, podobné názory, ako aj vy, len trochu inak povedané.

jaron
26. nov 2010

@adriana7 kuchyňu sa snažím nešetriť, len keby som mal viac času už iba na varenie v nej, lebo ma to teraz strašne baví, sa v nej vyžívam aj vo varnej doske, veď som chlap a to je niekedy ako malý chlapec, stláčať všeliake tie tlačítka, svetielka... 😀, no nie? 🙂 A teraz sa na novom všetko tak dobre varí, pečie.

jaron
26. nov 2010

@lussy23 myslím, že Rancuzkaf dávala recept na tortily na strane 103, ja na strane 131, teda ak myslíš kukuričné placky

zojec
26. nov 2010

@jaron dakujem 😉 ja som si vsetko precitala a precitam este raz 😀

zfidorka
26. nov 2010

@adriana7 @jaron dakujem velmi pekne za odpovede 🙂

alenka_h
26. nov 2010

Ahojte vsetci. Dovolim si vstupit do tohto diskusneho fora. Dakujem Jaron, ze si, ako pises, po niekolkykrat pisal o bielkovinach u deti. Akurat ozdravujem stravu v nasej domacnosti. Zacala som to preto, lebo sa mi vyskytli nejake zdravotne tazkosti. Nie je to lahke, ale ide to a musim povedat, ze niektore z tazkosti zacinaju ustupovat. Avsak ozdravujem stravu i u mojich deti a preto som privitala ten prispevok o bielkovinach. I ked si myslim, ze sme sa nestravovali az tak zle, minimum vyprazanych jedal, ziadne vegety, skor zeleninove polievky, ziadny McDonald, ci farebne sladkosti. Vzdy som preferovala celozrnne pecivo. Pridala som vyrazne viac surovej stravy. Studujem knihu od Youngovcov: Zazracne pH....su tam rozne recepty....
Ale obaja synovia mali a jeden z nich stale ma (19 mes) alergiu na bielkovinu kr. mlieka. Tento mladsi pije Nutrilon Allergy care, ale zaujimala som sa aj o ine "mlieka". Skusila som mu dat ovsene z DM-ky. Celkom ho prijal. Ake mate skusenosti s madlovym mliekom u takehoto veku? Viete mi poradit. Je plnou nahradou Nutrilon Allergy Care?
Dakujem za odpoved.

jaron
26. nov 2010

Ahoj @alenka_h

19 mesiacov je už vek (alebo sa prinajmenšom blíži k veku 24 mesiacov), kedy už dieťa nemusí používať špeciálne mlieko (pod tým pojmom mám na mysli buď materské mlieko alebo náhradu materského mlieka na to určenú), ale môže začať používať bežné kravské alebo iné mlieko (sójové, ovsené...).

Neviem, ako si to myslela s tou náhradou - či môže mandľové mlieko nahradiť Nutrilon Allergy Care?
Všetky podobné prípravky sú presne zostavené ako náhrada za materské mlieko počas prvých 12 alebo až 24 mesiacov. Je rozdiel medzi týmito mliekami a medzi štandartnými mliekami (kravské, sójové, ovsené, mandľové...). Po už uvedenom veku to však nevadí a tieto štandartné mlieka sú vhodné, samozrejme podľa individuálnych okolností, komu čo najviac vyhovuje a čo uzná za vhodné. Keďže v tvojom prípade to nemôže byť kravské mlieko, môžu to byť rôzne rastlinné mlieka, pričom je iba dôležité celkovou vyváženou stravou zabezpečiť všetky živiny, ktoré by teoreticky mohli chýbať pri absencii kravského mlieka alebo mliečnch výrobkov (bielkoviny, vápnik, B12, vitamín D... - nie je to až taký veľký problém).

Pokiaľ to uznáš za vhodné a nepreukazala by sa negatívna reakcia tiež na sóju, je veľmi kvalitné tekuté sójové mlieko (napr. Alnatura BIo, s vápnikom), alebo iné rastlinné nápoje.

rancuzkaf
26. nov 2010

@zitaje ja myslim, ze v kasi moze byt hokaido dobra.......mne sa praveze tato tekvica vidi dost sladka, takze v sladkych jedlach vynikne vyborne, ja idem vyskusat ten kolac, co som tu davala (len niektorym clenom rodiny nesmiem povedat z coho je😀, blok v hlave by nedovolil ochutnat)