Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
7. okt 2010

@adriana7 , keď Boh dá, aj motyka strelí 😀 , takže nehovor o pravdepodobnosti 😀 Ja som ich ešte videla v jednom novinovom stánku, ale to Ti asi nepomôže 😎 Ďakujem za pochvalu torty - marcipánová to síce nebola, ale potešil aj guličkový macko 🙂
Tú oslavu Ti kvitujem, pri toľkých ľuďoch by to bolo pre Teba utrpenie. Prajem príjemnú oslavu a oslávenkyni všetko najlepšie!

havino
7. okt 2010

@jaron , ten recept som už obkukávala a celkom sa mi to páčilo 🙂 Možno to vyskúšam.

zitaje
7. okt 2010

@zfidorka @anlu bulgur je vyborna vec, ked nestihas. 😀 Co sa mne stava pomerne casto. Ja pouzivam bulgur ako akekolvek ine zrno - hlavne ako prilohu. Varim len chvilu, tak 2 minutky, a potom necham dojst pod pokrievkou, zabalene do deky.
A este robievam sosovicovu polievku s bulgurom a umeoctom, bulgur tam nasypem az ked je sosovica skoro uplne hotova, a treba ratat s tym, ze bulgur dost napuchne.

anlu
7. okt 2010

@adriana7 v niektorych obchodoch ich maju bud pri bio potravinach alebo pri dia a takych trochu inych potravinach
@havino ahoj 😀 no ze sa tu aj ukazes 😉 ta vidis ja som asi expert na pokazenie nepokazitelneho. Ja som to robila presne podla receptu, mozno bol zly recept. Ved nevadi vyskusam znova 😀
ja som tiez dala 500ml vody do placiek

anlu
7. okt 2010

@zitaje ja som sa s tym nejako nestretla, teda mozno aj ano len nejako ma minul 😀
@havino no pekna torticka sa ti podarila 😉 sikovna si

anlu
7. okt 2010

@adriana7 Laure prajeme vsetko najlepsie 😉 a uzite si oslavu

havino
7. okt 2010

@anlu no ja sa tu aj ukazujem, ale v bazáre 😅 Chodím sondovať, za koľko predám najmenšie detské oblečenie. Sa mi pošťastilo a asi budem mať odberateľku. Pán Boh sa o mňa dobre stará - keď je zle s peniazmi, vždy sa niečo "objaví" 🙂
A ešte som zabudla, že ja som do tých placiek dala aj viac masla. Nabudúce ich skúsim s trochou pochúťkovej smotany. Mám odskúšané, že vtedy je cesto elastickejšie, takže sa vôbec netrhá.

havino
7. okt 2010

počuj, @anlu , a nerobila si tú tortu v čase keď si kojila?? vieš, laktačná hmla.... 😀 😀 😅

adriana7
7. okt 2010

havino, anlu, ďakujem aj za blšku 🙂 , miuška sa strašne moc podobá na laurinku, keď bola bábätko (až mám pocit, že tato nebol tvorivý a vytiahol zo šuflíka kopirák), tak si uvedomujem, ako rýchlo ubehne 11 rokov, preto sa snažím si každú chvíľku s nimi vychutnávať...
napríklad dnes sme boli spolu na tréningu (chodia obaja na spoločenské ) a boli strašne zlatí...
a v aute sme sa napchávali mojim vege jedlom, lebo dnes mali v škole na obed pečienku, brrr 😖

a ešte mi poraďte, príšerne mi padajú vlasy, celé chumáče, viem, že je to aj kojením, ale čo by pomohlo? skúšam viac orechov, myslíte, že stačí?

zitaje
7. okt 2010

@adriana7 mne svojho casu kadernicka radila prestat kojit 😅 😠 Podla mna nic, to prejde... Este mi radili pseno, ale uz sa nepamatam, ci pomohlo.

adriana7
7. okt 2010

@havino , nooo, keby anlu varila a piekla len počas laktačnej hmly, tak už sú z nich kostíci 😀
ale anlu, ono to fakt existuje, ja som si dnes nevedela spomenúť, ako sa volá môj pôrodník, bo po šestonedelí som sa chcela telefonicky objednať, no a tuším som v mobile prešla celý telefónny zoznam - teda okrem ženských priezvisk, predsa len je to hmla, nie celkom neviditeľno 😀 )

adriana7
7. okt 2010

@zitaje , aj ja som zažila šok, jedna staršia lekárka v pôrodnici prišla za svojimi pacientkami a zahlásila :"dievčence, ktoré nechcete kojiť, zastavte sa po prepustení u mňa v ambulancii, niečo vám pichnem" - skoro som odpadla...ale aj tie jej pacientky sa pohoršovali...
a pšeno som už aj varila, tak budem častejšie, len mi po pôrode chutí horko, celkovo sa mi zmenili chute ☹

zitaje
7. okt 2010

@adriana7 urob zapekane pseno s marhulami, to je nase oblubene jedlo, na sposob ryzoveho nakypu, tam tu horku chut vobec necitit, aj keby nejaka ostala. S tvarohom a s namocenymi susenymi marhulami. Alebo vy tvaroh nejete? Uz nemam prehlad...

adriana7
7. okt 2010

@zitaje , veru nejeme, ale určite vyskúšam a namiesto tvarohu dám biele tofu s vanilkovým cukrom 😵

anlu
8. okt 2010

@zitaje no ty brdo 😲 😲 😲 super rada od kadernicky.... ale ja som uz aj v lekarni dostala take super rady ze ja uz sa asi nicomu nebudem cudovat...
@adriana7 mne tiez nic nepomohlo len pockat a dokonca mi znova zacali vypadavat, ved jesen tak treba zhodit stare lisy (vlasy) 😀 😀 😀 teraz uz to nie je take hrozne ale prvy krat mi presne tak ako tebe v chumachoch vlasy vypadavali, to som sa radsej cesala len raz do tyzdna 😀 😀 a u mna laktacna hmla funguje na 100% a to dojcim uz iba tri krat za den, ale uz sama mam na seba nervy, lebo tym ze som na nieco zabudla som skoro sposobila problemy Claire v skole, zachranil nas len dazd. Mali totiz niekam ist a mali byt skor v skole a ja som na to uuuuuplne zabudla... no cisto vyplach mozgu. Nastastie prsalo tak aj tak nikam nesli 😅

anlu
8. okt 2010

@havino eee to bolo fakt pred sto rokmi, vtedy som este netusila ze nejaka hmla existuje 😀 mozno som mala nejaku inu hmlu 😀 😀 😀 😀
@adriana7 tak toto je este lepsie ze lekarka 😲 😲 😲 ja uz nemam slov
@zitaje akurat dnes sa chystam robit psenovy nakyp 😀 ale s jablkami a hruskami, dufam ze to bude jedle, nejako mi tam chyba este nejake cervene ovocie ani neviem preco, mozno kupim nieco mrazene a ja mam recept bez tvarohu aj bez tofu

zojec
8. okt 2010

tak idem na vas od konca 😉 @anlu skus do toho nakypu dat susene hrozienka, alebo slivky ... tie mi k jabkam dost pasuju a su aj dost tmave.. 😀
@adriana7 to aj take lekarky su? som skoro odpadla.. :( vlasy aj mne padaju velmi, prevelmi, ale vcera som sa bola dat podstrihnut, tak sa mi zda ze to je lepsie..
akurat som vcera kupila tvaroh a rozmyslam co s nim.. ja jedla na sladko velmi nemusim.. a vcera mi moja stara mama urobila palacinky.. takze sladkeho mam na mesiac dost.. nemate nejaky dobry slany recept s tvarohom? k laktacnej hmle 😀 😀 u mna skor uradovala tehotenska demencia... ale mozno mam este malo vykojeny mozog 😀

anlu
8. okt 2010

@zojec ano hrozienka su v plane, ale uz som kupila aj taku zmes lesneho ovocia tak dufam ze to bude dobre, toho dam len tak trosku... no a Oli mi zmenila plany... boli sme v meste a som myslela ze prideme domov dam ju spat a ja zatial uvarim a ona potvorka zaspala po ceste a ked som ju chcela vyniest hore tak sa zobudila. Doma som jej uz dala aspon mlieko no mam polievku uvarenu tak snad jej to bude stacit kym sa nakyp urobi 😕 a ja som mala aj tehotensku a mam aj laktacnu hmlu cize uz dva roky nic zo mna 😀 😀 😀

oscarka3
8. okt 2010

@adriana7 ,ja tie piškoty kupujem v hypernove

oscarka3
8. okt 2010

@adriana7 ,aj mne , keď som kojila tak nejakú dobu strašne padali vlasy.tie orechy sú dobrý nápad ale rôzne druhy,alebo si sprav orechové mlieko/mandle,lieskovce,kokos atď.vlasy vraj padajú ,keď ti chýbajú nejaké minerály.mohla by si skúsiť ešte himalajsku soľ.

lussy23
8. okt 2010

@havino - pekná torta. Skúsim. A ako to bolo myslené, že bola pre dospelých? Lebo ja mám 2ročného synovca a 6ročnú 6 a 14 ročnú neter 😲
Tie placky tiež skúsime, keď zoženieme tú múku.

rancuzkaf
8. okt 2010

@marfuskaanjelik tu je clanok o mandliach http://www.dia-potraviny.cz/mandle.html
bud pokojna, pan mal na mysli zrejme horke mandle, tie vsak nedostanes kupit, iba sladke!

matova
8. okt 2010

Ahojte, nestíham dočítavať 😲
adriana7: veru skúsim aj ja jesť normálne ako doteraz 😉 teda ak všetko bude o.k. a všetko najlepšie k narodeninkám dcérky, veľa zdravíčka 🙂. Príšerné padanie vlasov som mala pri šimonkovi tiež, normálne sa mi urobili v lútoch a nad ušami lysiny 😲, no, ale čas to zahojil, zas mám krásnu hrivu, nemastiace sa vlasy a bez lupín, len už asi nie dlho 😀 😉

oscarka: čím môžu mbyť mandle škodlivé vo väčšom množstve? ja tu večer takmer každý deň zjem jeden balíček mandlí 😕

tortu od havina 😉 som otestovala: teda ten kakaový a malinový korpus. A plnku som urobila z pudingu a sójového mlieka. Inak dávnejšie v tescu som náhodou našla pri oddelení zeleniny taký bio pult a tam boli bio pudingy- kakao, vanilka- kúpila som vanilkový, a už nepamatám aký škrob je tam ale nieje tam etylvanilín ale normálna vanilka- asi pomletá lebo keď sa uvarí tak nieje taký "pekný žltý 😀".

matova
8. okt 2010

Ahojte, nestíham dočítavať 😲
adriana7: veru skúsim aj ja jesť normálne ako doteraz 😉 teda ak všetko bude o.k. a všetko najlepšie k narodeninkám dcérky, veľa zdravíčka 🙂. Príšerné padanie vlasov som mala pri šimonkovi tiež, normálne sa mi urobili v kútoch a nad ušami lysiny 😲, no, ale čas to zahojil, zas mám krásnu hrivu, nemastiace sa vlasy a bez lupín, len už asi nie dlho 😀 😉

oscarka: čím môžu mbyť mandle škodlivé vo väčšom množstve? ja tu večer takmer každý deň zjem jeden balíček mandlí 😕

tortu od havina 😉 som otestovala: teda ten kakaový a malinový korpus. A plnku som urobila z pudingu a sójového mlieka. Inak dávnejšie v tescu som náhodou našla pri oddelení zeleniny taký bio pult a tam boli bio pudingy- kakao, vanilka- kúpila som vanilkový, a už nepamatám aký škrob je tam ale nieje tam etylvanilín ale normálna vanilka- asi pomletá lebo keď sa uvarí tak nieje taký "pekný žltý 😀".

matova
8. okt 2010

tak pardon-2x- technické problémy 😉
a tehotenská demencia tiež funguje- sa ma minule pôrodník pýtal kedy mám termín- normálne som sa zapotila kým mi došlo 😀

havino
8. okt 2010

@anlu , @zojec
dievčatá, veľmi tu nehmlujte, lebo sa to prenesie aj na nás nekojace maminy 😀 Mne to vlastne hrabalo aj v čase, keď som už tri mesiace nekojila. Vtedy som mala opraté plienky 3 dni v práčke a prišla som na to až keď som chcela oprať ďalšiu várku 😅
@matova a aké si mala to cesto? Vydarilo sa? Ja som zabudla napísať, že do čokoládového išli 4 lyžice vody a do tých ostatných len tri 🤐 Tak dúfam, že Ti to vyšlo. S tou plnkou si to urobila dobre 🙂 Mňa ešte napadlo urobiť tortičku z palaciniek.... Recept na celozrnné palacinky bez vajec je v knihe od Uhrína.

@lussy23 myslela som to tak kvôli tej plnke 😉 Parížska plnka je z čokolády, šľahačky a masla (alebo margarínu). Inak to cesto je vhodné aj pre celiatikov, keďže neobsahuje múku. Recept mám z varechy, tam som už našla veľmi mnoho zaujímavých receptov.

havino
8. okt 2010

@anlu, pýtala si sa niekoľko strán dozadu, že čo z karfiolu... Ja mám od mamy výborné karfiolové placky - je to akoby palacinkové cesto a do toho uvarený a popučený karfiol. Je to výborné so zemiačikmi a petržlenovou vňaťou.

zojec
8. okt 2010

@havino a mala si co malej zalozit na ritku ? 😀 jasne placky.. to som uz daaavno nerobila.. ale dnes som robila zeleninovu polievku s karfiolom.. musim tie kolace aj ja nastudovat 😉 ja peciem strasne malo radsej.. lebo velki sme s muzom dost ☹ baby mate pekarnicku na chlieb? dost zvazujem jej kupu len rozmyslam ci sa to vyplati.. do tyzdna zjeme max 3 celozrnne slatinske male chlebiky.. muz doma neranajkuje a vecer chlieb nejeme.. pouzivate to casto?

havino
8. okt 2010

Rozoberali ste tu aj maslo a jogurty....
@oscarka3 a čo je zlé na activii a jogurtoch? Mne sa zdá activia úplne v pohode, pokiaľ je biela (nie sladená) a jogurty jedávame dosť často - klasické biele smotanové. Pochúťkovú smotanu používam niekedy do varenia alebo na zapekanie.
@anlu , Jakubovi tiež dávam obyčajné maslo. Pre seba používam aj maslo Zlatá Haná - tá sa mi zdá celkom v pohode.

havino
8. okt 2010

@zojec no ja som používala klasické bavlnené plienky a mala som ich dosť. Aj mi bolo divné, že sa mi kopa nejako zmenšuje, ale stále som mala čo vymieňať, tak som to neriešila 😅 A Jakub už chodil na nočník, tak mi veľa plienok nepocikal. Hlavne, že mi tie plienky v práčke nezosmradli a normálne som ich vyvesila 🙂
Pekárničku mám pár mesiacov. Ja som spokojná. Neviem, akú váhu má ten chlebík, čo kupujete, ale v pekárničke urobíš buď 800g alebo 900g. Iný typ pekárničky robí od 750 do 1000g. My sme na to dvaja - Jakub a ja a chlebík pečiem asi raz za týždeň.