Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

havino
7. nov 2010

@rancuzkaf tak s tým cukrom je to pekný humus 😝 Recept na rožteky pridám dnes, ale až večer, Kubo mi nedovolí...

havino
7. nov 2010

@nikak23 ahoj, a prečo chceš malému dávať zázvorový čaj? Ako liečebný prostriedok? Čaj by som mu ešte nedávala, zdá sa mi ešte malý. Predsa len, zázvor je dosť výrazný. Ale ja používam mletý zázvor do jedla. Ale iba trochu. Začala som keď mal syn cca 1,5 roka...

havino
7. nov 2010

@anlu ako si dopadla s tým cestom? Odniesli si to iba duchny alebo ste cesto zotierali až z Košického námestia? 😀

nikak23
7. nov 2010

@havino ahoj, chcela som ho ho davat proti kaslu, chripke a teplote. najlepsie je vo forme caju,ale ked sa pridava do jedla tak je zase dobry na travenie, chut do jedla. Snazim sa pouzivat ajurvedicke lieky a v Indii detom zazvor davaju uz od 6 mesiacov spolu s medoma citronom a kurkumou. Kurkumu uz davam do jedla a no problem,ale u nas sa zazvor pre deti akosi nespomina. mam original zazvorovy prasok z Indie a aj caj. ak mi vies tak by som sa potesila. diky.

matova
7. nov 2010

nikak 23: ahoj, mám doma teraz požičanú knihu Matka a dítě- Karin Pirc- "praktické rady pro zdraví a výchovu z pohledu ajurvédské medicíny", a skutočne sa tam používanie zázvoru často spomína pri rôznych problémoch....(aj v období tehotenstva....). Neviem či ty si používala zázvor už aj v tehotenstve- dieťatko by s tým už teda malo mať nejakú "proto skúsenosť 😀 ". Možno len tak ako so všetkým novým- skúsiť po troškách a sledovať reakcie...Aj med sa tam často spomína ako úplne samozrejmý už pre malinké detičky a tiež u nás je na to viacero názorov.

havino
7. nov 2010

@nikak23 pozerala som, že u nás sa zázvor neodporúča malým deťom ani tehotným a sú ešte nejaké kontraindikácie. Zrejme to ale súvisí len s demografickými podmienkami. A mletý zázvor je oveľa silnejší ako čerstvý, máš pravdu. Indické dieťa je zrejme zvyknuté na iné chute ako slovenské a nevadilo by mu ani chilli 😀 Poradiť Ti neviem, ale však skús dať, ako píše aj @matova. Len to neprežeň. Asi by som skúsila urobiť čaj z čerstvého zázvoru, ten indický zázvorový čaj odlož na neskôr - možno ho majú silnejší....

jaron
7. nov 2010

Ahojte,

o výrobe cukru som našiel napr. toto:

http://referaty.atlas.sk/prirodne-vedy/chemia/3...

nikak23
7. nov 2010

@matova @havino diky za tip, hej pila som pocas tehotenstva zazvorovy caj, takze by ho teda teoreticky mal maly poznat. No a s medom? robili sme mu masaz pupceka medom a olejom ( podla ajurvedy je pupok nesmierne dolezity na kolobeh tekutin v organizme a na pokozku), ja sama to praktikujem, medik som mu este "cisty" nedavala, ale ten zazvor asi skusime. maly je totiz polovicny ind a mozno pre cisto slovenske dieta by to mohol byt problem,ale on ma predsa len tu geneticku informaciu troka inu. S chilli este pockame🙂) chilli rozsiruje cievy, tym padom sa clovek viacej poti a ochladzuje organizmus, co na zimu zrovna nepotrebujeme. diky za info.

havino
7. nov 2010

@nikak23 tak to je iná vec, pokiaľ máte "indické korene" 🙂 Tak to smelo skús. A aký čaj mu budeš teda dávať? Ten indický? A ako často mu ho chceš dávať? S tým chilli to mal byť vtip, dúfam, že si to tak zobrala 🙂
PS: máš rozkošného chlapca. Aj ma napadlo, že to asi nebude Slováčisko ako repa 🙂

havino
7. nov 2010

BRATISLAVSKÉ ROŽKY BEZ KYSNUTIA (recept som našla na vareche a upravila)

CESTO
• 250 g margarínu alebo masla
• 250 g bielej hladkej múky + 250 g celozrnnej špaldovej múky jemne mletej
• 1 vajce
• 170 ml sójového mlieka izbovej teploty
• 1 kocka droždia
• 1 vanilkový cukor

MAKOVÁ PLNKA
• 150 g mletého maku
• 50 g trstinového cukru
• 1 vanilkový cukor
• hrozienka (bolo uvedené za hrsť, ja som usypala viac)
• 2 PL slivkového lekváru
• 1 KL škorice
• 1/2 KL citrónovej kôry (nemala som, tak som vynechala)
• 3 PL medu
• 3 PL mlieka (ak sa bude zdať plnka hustá, kľudne pridať aj viac)

V recepte bola uvedená aj ORECHOVÁ PLNKA:
• 150 g pomletých orechov
• 2 PL malinového džemu
• zvyšok ako pri makovej plnke

Mne toto množstvo makovej plnky vystačilo na celé cesto, ale v recepte boli použité obe plnky. Možno autorka plnila rožteky viac, mne sa zdali tie moje naplnené dostatočne. Treba vyskúšať 🙂

Pripravíme si plnku zmiešaním prísad - nevaríme. Múku zmiešame s vanilkovým cukrom, pridáme vajíčko, v mlieku rozpustené kvasnice a trochu premiešame. Potom pridáme nakrájaný margarín/maslo. Vypracujeme cesto, ktoré hneď dáme na pomúčenú dosku (cesto je trochu lepivé) a vytvarujeme valček. Ten rozdelíme na 6 častí.
Z každého dielu urobíme guľku, ktorú vyvaľkáme na kruh s priemerom cca 25 cm. Cesto je také tenšie, ale je fajn elastické, dobre sa s ním pracuje. Kruh rozdelíme nožom na 8 trojuholníkov. Plnku dávame na širšiu časť a rolujeme smerom k špicu. Ja tie končeky zahnem pri prvom zatočení cesta smerom hore a pokračujem v rolovaní. Potom ohnem do tvaru rožteka. Uložíme na vymastený plech špicom dole, potrieme rozšľahaným vajcom s trochou vody a pečieme pri 180 cca 20 minút. Z tejto dávky vyjde 48 rožtekov, takže 2 plechy.

anlu
7. nov 2010

@jaron no ako dobre ze si to nasiel, nemusim ja dolovat z hlavy 😀 😀 😀 tak nejako ale v skratenej podobe som sa to ucila...
@havino ja som nenabrala odvahu nechat cesto na noc bez dozoru 😅 tak som zamiesila rano a poobede (teda skor vecer) upiekla ale moj nebol az taky super ako ked som ho robila normalne... mozno chybicka se vloudila 😅

nikak23
8. nov 2010

@havino no cajik sme uz skusili a zatial pohoda, pridala som mu tam trochu jablckovej stavy a vypil celu flasku na ex, tak dufam, ze aj zazvor zaberie. Pekne spinka tak mozno ho to aj nejako ukludnilo, lebo sme mali rusnu noc. No ved hej, on je polovicny indko a aj teda ta geneticka informacia je ina a ved prave, to co je u nas exoticke je tam normalne a opacne. Tak ved nebudem zbytocne pokusat, ale opatrne budeme skusat aj indicke recepty. hej s chili som to pochopila ako vtip, aj ked je pravda, ze v Indii detom davaju chili skoro a stipe to tak, ze ja to nie som schopna zjest🙂)

matova
8. nov 2010

jaron: ďakujem za info o rafinovaní cukru 🙂
nikak23: my medík používame, malý mal časté hnačky a čítala som o skvelých úspechoch pri jeho použití už pri bábätkách s hnačkami...(ale už mal viac vtedy tuším 10-11mes. nepamätám už). Problém s tým nemá, a má ho rád 😵, rovnako aj škoricu.

petrinka
9. nov 2010

baby ja som uz tu tekvico hokaido nezohnala, takze som machrovala so semiackami zbytocne☹ esteze to @rancuzkaf isti!

petrinka
9. nov 2010

spominate tu med, aj ja ho davam adamovi do caju, spolu s citronom. zacali sa mu ale okolo pusinky robit vyrazky a teraz neviem, ci to nahodou nie je z medu/citronu ☹ musim to odsledovat.

matova
9. nov 2010

petrinka: moj maly nechce vobec citrusy, ani do mrkvy citron...nic co je trosku kysle nezje 😒
On mal zas reakciu na skoricu- robili sa mu mini cervene vyrazticky ked spapal kasu posypanu skoricou, ale bola to len kontaktna reakcia, ked to zamiesam tak uz je to o.k.

petrinka
9. nov 2010

@matova ta skorica ma nenapadlo a aj adamovi som ju dvala. vidis, mozno ma nakoniec tie vyrazky tiez zo skorice.
adam tiez nama rad kysle, hadze xichty aj ked mu dam mandarinku, ktora je podla mna sladka🙂 v caji sa ale ten citron strati, lebo je osladeny madom.

matova
9. nov 2010

Prosím vás, a ako je to s klíčeným mungo? nadúva? mohla by mať z toho moja malá problém? zojec?, adriana? papáte klíčené fazuľky?

inak malá má kôli gckaniu pred kojením vypiť Nutriton na zahusenie ale ako ho mám do nej dostať? plače len čo jej dám trošku na lyžičke...proste chce kojiť a nie iné predmety olizovať 😀

zojec
9. nov 2010

@matova ja som vsetko zacala papat po 2mesiaci... mala si poprdka, ale nic vazne.. akurat kukurica bol problem, ale uz aj to je v pohode 😉 skus jej to dat po cievke, ako ked dokrmujes, aku to ma konristenciu? miesas to s mm?

oscarka3
9. nov 2010

@matova ,tam píšu,že zahusťovať nie je dobré, ani umelá výživa,že to reflux zhoršuje...
a mne sa UM,tiež nepáči 😠 , keď máš dosť MM

petrinka
9. nov 2010

@matova ja suhlasim s @oscarka3 co sa tyka UM. nie je to nic moc, neporovnatelne s materskym mliekom. akurat som cez vikend citala od bukovskeho "vegetarianske dieta" a ten sa tiez o UM nejako kladne nevyjadruje...

danulik
9. nov 2010

ahojte,
nemate nejaky dobry recept na cicer?

petrinka
9. nov 2010

@danulik ja pridavam cicer do kuskusu alebo aj do zeleninovej polievky🙂 alebo potom este hummus...

anlu
9. nov 2010

@matova ja by som UM tiez nedavala, mam s nim velmi zlu skusenost... este ked som bola v porodnici tak neviem preco dali Olivke UM (len pre info vazila pri narodeni 4200 g mlieka som mala habadej tak fakt netusim ako ich take nieco napadlo) a v noci sme mali riadne problemy, velmi ju bolelo brusko... vtedy som netusila z coho lebo az na druhy den mi to s usmevom oznamili, tak som im to zatrhla ze naco to robia... a potom uz bol klud a to som jedla aj fazulku, karfiol, hrasok, brokolicu a podobne...

dnes som robila psenovy nakyp a do jablk som zamiesala trosku cerstvej maty a peprmintu a malo to uzasnu chut a este namiesto hrozienok som dala brusnice... to bola mnamka 😀

petrinka
9. nov 2010

@anlu si narobila chute s tym nakypom! a ako to robis? ja mam kupene pseno, ale neviem ako sa pripravuje☹

petrinka
9. nov 2010

@anlu a este taka blba otazka...pseno a psenica spaldova je to iste?

oscarka3
9. nov 2010

@petrinka ,nie.pšeno je tuším proso /jedno je lúpané a druhé nie, asi preto sa volá rozdielne/ alebo je to z češtiny?-už presne neviem. ale špaldová pšenica je iné.

petrinka
9. nov 2010

@oscarka3 dik!🙂 clovek sa stale uci...🙂
tak teda potom nemate niekto recept, kde by som vyuzila psenicu spaldovu?😀