Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

zfidorka
9. feb 2011

@anlu krasny chlebik sa ti podaril 🙂 ja najnovsie peciem len funesa, stale cez vikend 🙂 uz ho chutnala aj mala 🙂

anlu
10. feb 2011

@zfidorka dakujem... ked na mna je funes dost mastny 😕 ale raz za cas urobim aj ja 😀

inak robila som tie psenicne proteinove platky a nic moc, chut sice bola dobra ale to len vdaka tomu ake korenie som dala ale ta konzistencia.... no namiesto zuvacky dobre

zfidorka
10. feb 2011

@anlu ved nemusis potierat olejom, ja som natalke dala len do cesta, navrch uz nie 😉

kvetinka211
10. feb 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit, kedze doteraz som sa stravovala z velkej casti vegetariansky (ci skor flexitariansky) a momentalne kojim. Keby som sa mala striktne riadit radami z porodnice, co sa moze a nemoze jest pri kojeni, za chvillu mam skorbut 😖 Cize postupne zacnem zavadzat aj veci, ktore sa akoze nesmu ... ake su vase skusenosti so znasanim strukovin, kapusty, kelu, soje, sojoveho masa, tofu, citrusovych plodov atd. pri kojeni? Ja si myslim, ze ak som ich jedla aj pocas tehotenstva a nerobili mi problem, tak je sanca ze nebudu babatku vadit ani teraz ... co myslite? Lebo nechce sa mi jest dookola kuracie maso aby som mala aspon nejake bielkoviny ...

rancuzkaf
10. feb 2011

@kvetinka211 myslis si velmi spravne, babatko je zvyknute na to co si doteraz jedla.....mozu sa vsak vyskytnut nejake potraviny, ktore mu nebudu sediet, ale ved to sama zistis😉.....na istu dobu vynechas a neskor sa k nim vratis
.....ja som sa toho drzala (este dobre, ze tu v porodniciach nestrasia mamicky takymito famami.....mohli by si to aj na sk konecne uvedomit!)

marfuskaanjelik
10. feb 2011

Dnes som pochopiteľných a myslím že aj ospravedlniteľných dôvodov nemala ráno silu odplaziť sa do obchodu, takže zbohom cviklová polievočka a hrachové palacinky, ako ma na ne navnadila @anlu
Ale všetko zlé je na niečo dobré, pekne som vydolovala z chladničky a skriniek všetko, čo bolo použiteľné a výsledok bol hriešne dobrý- na jemno som nastrúhala koreňovú zeleninku, cuketu a cibuľu, pridala som soľ, cesnak, bylinkoú soľ, grilovacie korenie (máme také bez glutamátu, tak sa tomu veľmi teším), ovsené a špaldové vločky a nechala som, aby sa vločky pekne napili zeleninkovej šťavy. Potom som tam bachla petržlenovú vňať ale na hrubo nasekanú a vajko, nechcela som riskovať, že sa mi to rozpadne. Urobila som guličky, obalila v strúhanke a vypražila. Ja viem, že vyprážané nie je veľmi zdravé, ale keby ste vedeli, aké to bolo dobréééééééé. Možno ten recept poznáte, tak ma prosím nechajte aspoň hoďku sa vytešovať, akú fajnotku som vymyslela. 😉

zojec
10. feb 2011

@kvetinka211 ja som do 6tyzdna malej nejedla veci co ma nafukovali aj pred tym... cize kapustu, karfiol a soju.. inak som jedla vsetko.. zistila som, ze mala zle reaguje na kukuricu a kel,takze som vylucila aj to.. od cca 2. mesiaca jem v pohodicke vsetko (okrem citrusov, kvoli jej pokozke asi mame nabeh na nejaky hnusny ekzem :( ) a nevadi jej to 😉
@rancuzkaf keby sa v tych porodniciach radsej starali poriadne o to, aby kazde dieta odchadzalo dojcene a mamicky spokojne, nie frustrovane z toho ze musia davat flasu :( tiez som z nasich slovenskych "baby friendly" hospitalov na prasky niekedy.. neviem na zaklade coho dostavaju ten titul ...

marfuskaanjelik
10. feb 2011

@kvetinka211 mne nikto nič v pôrodnici ohľadom stravy neradil. Tým že som im hneď na začiatku hlásila, že mäso eee a mala som trefné otázky a dobre som reagovala na tie ich asi usúdili, že by bolo zbytočné mi čokoľvek ohľadom stravy vysvetľovať. Možno mi tým urobili ohromnú službu, ktovie čím by ma ta strašili.
Každopádne pozoruj seba a synčeka ako ti radí @rancuzkaf a veľmi rýchlo prídeš na to, čo vám obom vyhovuje a s čím radšej ešte počkať.
Ja určite viem, že už pri žiadnom dieťati nebudem piť pomaramčový džús v prvých mesiacoch. No čo, človek sa učí na vlastných chybách.
Držím palčeky, aby sa vám darilo a aby sa vám pekne papalo.

zojec
10. feb 2011

@marfuskaanjelik mnaaaaaaaaaam 🙂 ja som dnes tiez varila co dom dal 😀 😀 inspirovlaa som sa receptom od @adriana, co tu raz hodila.. jacmenne krupy so zemiakmi a hubami, tiez som dala petrz. vnat a oprazenu cibulku do vnutra.. mnamka velka.. hlavne sa to vari same 😉

marfigirl
10. feb 2011

ahojte, zaregistrovali ste akciu na vlocky v kauflande? ja uz som na ne bola a nakupila do zasoby 😀

marfigirl
10. feb 2011

@jaron dik za odpoved, tak to bude super, ked bude obohatene, len teda aby sa cena drzala 🙂 a nahodou som nasla fotky vasej kuchyne, je pekna a moja vysnivana, aj ja som vzdy chcela bielu lesklu kuchynu 🙂

zojec
10. feb 2011

@marfigirl no a dnes som tam bola.. 🙂 ale okolo vlociek som nesla, lebo este mam, som nevedela :( ti, ktori ste clenovia DM, neprisli vam poukazky dnes do schranky? tesim sa na kokosovy olej za 3,50 myslim 😉 dufam, ze ked tam dokvitnem, tak este budu mat, lebo ja som ho teda v nasej DM teda nevidela

jaron
10. feb 2011

Ahojte,
ak si chcete prečítať jeden článoček v regionálnych novinách o aktivitách, do ktorých som aj ja zapojený, (14. strana dole):

http://www.slovenskabrana.sk/pdf/2011-3.pdf

marfuskaanjelik
10. feb 2011

@jaron no tio je super, všetka česť. Mohli by ste nejakú prednášku nafilmovať a dať na net, aby sme sa aj my "vysťahovalci" mohli zúčastníť

marfigirl
10. feb 2011

@zojec ja som clenkou a nic mi neprislo, som zvedava ci este pride
@jaron zaujimave prednasky, skoda, ze to nerobite tu blizsie

havino
10. feb 2011

Boožinku.... 5 strán za týždeň? 😕 .... dzivčence a Jarko, ste sa nejak rozšupli...

@rancuzkaf no ja som pri tých cícerových fašírkach zvažovala veru Tvoj a ten druhý recept, ale nakoniec som siahla po Tvojom 😉 Asi teda skúsim tie vajka... Inak, pri posledných, čo sa piekli som to urobila tak, že som ich zvrchu potrela olejom a dala na vrchnú mriežku, aby boli tesne pod vrchným ohrevom. Tak sa opiekli krásne do červena. Len som ich mala tenšie, takže boli také celé chrumkavejšie.

havino
10. feb 2011

@divoska recept na ten vianočný perník nahodím, robila som ho už asi 4x 😉

havino
10. feb 2011

@divoska k amaranthovej múke - používaj ju v malom množstve do chlebíka, pečiva, koláčov... Ale naozaj malé množstvá (myslím že nejakých 5-10% z celkového objemu), má totiž veľmi výraznú vôňu aj chuť. Takú.... zatuchnutú? 😅 Neviem k čomu to prirovnať. Mala som amaranthový olej a ten sa užíval po lyžičkách 🙄 Po ňom sa mi grgalo ešte celý deň 😝

havino
10. feb 2011

@zojec pohánková múka nie je taká výrazná ako pohánka, skús ju po troche pridávať do chlebíka alebo do všeobecne obľúbeného fugasa 😀

havino
10. feb 2011

@divoska , @zojec , ja veru tie instantné "ble" kaše kupujem a rada 🙂 A Jakub ich rád konzumuje, vlastne ja tiež 🙂 Najprv som kupovala značku NOMINA (tí mali aj špaldovú, mňam), ale boli dosť drahé. Teraz kupujem tie z Kauflandu - celozrnnú, ryžovú, pohánkovú.
@jaron myslím, že Ty si kedysi písal o tých kašiach, že nie sú také hodnotné ako uvarená obilnina... Aký je vlastne rozdiel medzi instatnou obilninou a čerstvou z nutričného hľadiska? Je ten rozdiel výrazný? Pýtam sa, aby som vedela, či to nemá žiadny zmysel kupovať tie kaše.

havino
10. feb 2011

@marfigirl aká akcia je na vločky? 🙂

havino
10. feb 2011

@divoska
Vianočný perník
• 3 vajcia
• 330 g medu (ja som dala omnoho menej, myslím cca 200g, ale ak ľúbiš sladké, pridaj 🙂 )
• mletá škorica
• mletá vanilka (alebo vanilkový cukor)
• 1 kypriaci prášok do perníka
• 100 ml oleja
• 330 g celozrnnej múky
• 700 g strúhaných jabĺk
• 7 ks čerstvých sliviek
• kakao
• hrsť hrozienok vopred namočených v rume
• 3 hrste posekaných vlašských orechov
• kokos
• ríbezľový lekvár
• čokoláda
Postup: Žĺtky vyšľaháme s medom, pridávame olej, múku zmiešanú s kypriacim práškom do perníka a kakaom, vanilku a škoricu. Nakoniec ručne primiešame hrozienka, 2 polievkové lyžice lekváru, 1-2 hrste orechov (ja som si najprv odobrala orechy na posypanie, zvyšok som šupla do cesta), jablká, na plátky nakrájané slivky a cesto vylejeme na plech. Pečieme asi 40-50 minút pri 180 stupňoch. Po upečení koláč popicháme špáradlom (väčšie otvory) a ešte teplý potierame zmesou z roztopenej čokolády a lekváru (tá zmes pekne vsiakne do perníka). Na záver posypeme koláč nahrubo nasekanými vlašskými orechmi v karameli a kokosom. Po vychladnutí krájame.

PS: Kokos nasucho opražíš na panvici. Orechy tiež opražíš kým nezačnú voňať, zasypeš hnedým cukrom a necháš skaramelizovať. Dáš na tanierik, necháš vychladnúť a polámeš na kúsky. Zdobíš podľa foto, čo som tu vtedy dávala - tak striedavo šikmo, raz kokos, raz orechy.

anlu
11. feb 2011

poradte mi ako mam klicit redkvicku? vcera som kupila semienka to mozem z takych normal co su na sadenie?

anlu
11. feb 2011

@jaron niekde som tu zahliadla ze mrazite strukoviny, to sa mrazia celkom uvarene alebo len predvarene? Zda sa mi to super napad 🙂 a tiez sa mi paci tvoj recept na liecbu bolaveho hrdla 😀 😀 😀 ja tiez pouzivam podobnu metodu ale na bolave brusko

jaron
11. feb 2011

@anlu my ich celkom uvaríme, rozdelíme (po odkvapkaní) do vrecušiek na primerané porcie a tak zmrazíme.
to sú veru najlepšie recepty 😀

anlu
11. feb 2011

@jaron dakujem, najblizsie uz aj ja uvarim viac a dam zmrazit, lebo casto krat zabudnem namocit

kvetinka211
11. feb 2011

@marfuskaanjelik @rancuzkaf @zojec Dakujem za rady, skusim sa teda postupne vratit k povodnej strave a uvidim co na to povie maly ... v porodnici inak celkom fajn poradili s kojenim, teda az na to stravovanie ... a aj ta strava tam bola kazdy obed/vecera bravcove maso v mukovej omacke + zemiaky/ryza/cestovina 😖

oscarka3
11. feb 2011

@zojec , mne už prišli tie poukážky z DM, aj kamoška mi dala, tak som zobrala hneď 2 🙂

oscarka3
11. feb 2011

@anlu , ak nie sú tie semiačka namorené, tak môžeš. v Tescu majú semiačka aj na klíčenie, len tá cena 😒

marfigirl
11. feb 2011

@anlu ja ju klicim tak, ze ju dam na mokru vatu a udruzujem stale mokru....
@havino dobra akcia 🙂 na tie normalne vlocky,nie na tie kauflandacke, to je na tom to najlepsie, su tusim za 33centov,dufam, ze netrepem. A su aj normalne,aj jemne.