Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

anlu
12. feb 2011

a este jedna, mozno blba otazocka k tym redkvickovim klickom... to mam zjest cele alebo len to zelene? Ked je redkvicka podobna zeruche tak predpokladam ze sa ma jest ked je uz aj zeleny vyhonok. ci?

havino
13. feb 2011

@luciauk ja ten Tvoj marocký kus-kus poznám, ale s inými ingredienciami. Tiež kus kus nevarím, len ho prisypem na konci, zalejem vriacou vodou a nechám 10 minút vsiaknuť vodu. Včera som skúsila Tvoju verziu ale bez paradajok a miesto chilli som dala zázvor. Priznám sa, spočiatku sa mi to zdalo trochu divoké, ale chuťovo to bolo... fajn 🙂 Tie hrozienka boli super, nečakala som takú dobrú "bodku" na tom jedle 😉

zojec
13. feb 2011

@havino @luciauk ja som ho vcera tiez robila.. 🙂 hrozienka v slanom jedle mam velmi rada 😉 aj malej chutil.. samozrejme jej som urobila len kus kus s hrozienkami a cukinou 😉 ja tiez len zalievam vriacou vodou s kvapkou oleja a pootm pridavam do jedla...

marfigirl
13. feb 2011

@anlu ano, len to zelene 🙂

anlu
13. feb 2011

@marfigirl dakujem 😉

luciauk
13. feb 2011

jeeeej, tak nie nadarmo som písala recepty 🙂 no, arabské krajiny sú velké a každý recept sa obmieňa podla oblasti, každý si to môže prikrášliť podla seba. ja som si to kupovala hotové, ale nepáčilo sa mi, že je to mastné a príliš štiplavé, tak som pokukala ingrediencie, čo boli v kelímku a našla to na nete a urobila po svojom 🙂

anlu
14. feb 2011

no ludkovia moji, ja tu z vas taham rozumy o kliceni a mna vcera osvietilo ze mam knizku o kliceni... tak na teraz aspon o redkvicke ked sme ju tu spominali...

REDKOVKA
patri medzi oblubene zeleniny predovsetkym v jarnom obdobi. V plodoch redkovky je vela vitaminu C, ale aj mineralnych latok, obzvlast horcik, sira, vapnik, zelezo. Korenistu a stiplavu chut sposobuje olej, ktory obsahuju plody. Redkovka je velmi vhodna na klicenie. Ma drobne semena, ktore namacame 4 hodiny. Denne preplachujeme 3-4 krat. Klicky narastu o dva az styri dni do dlzky od 3mm do 2 cm. Maju chut podobnu bulve redkovky. Hodia sa do miesanych salatov, vyborne su v kombinacii s dalsimi klickami, najma lucernovymi. Obsahuju velke mnozstvo vapnika.

cize z toho vyplyva ze sa mozu jest cele, nie len to zelene... 🙂 idem ochutnat

anlu
14. feb 2011

@luciauk jasne ze nie nadarmo si pisala recepty a budeme radi ak napises dalsie 😉

ja som vcera chcela robit ryzu ale zistila som ze jej mam malo tak som k nej primiesala pohanku a pseno a bolo to take fajne ze aj Claire 😲 to jedla 🙂 A este som robila mrkvovy kolac podla Bukovskeho (z knihy "Recepty na fajn casy" s polevou z carobu. Tak tam mi ten carob pasoval, asi mu zacinam prichadzat na chut 🙂

anlu
14. feb 2011

pozrite co som nasla, mozno to uz poznate
http://www.biosen.sk/sojamat-modry-pristroj-na-...

oscarka3
14. feb 2011

@anlu , áno biosen poznáme. 😉 ja som mlieko robievala v mixéri.

anlu
14. feb 2011

@oscarka3 ale toto sa mi paci 🙂 nasypes nalejes a potom pijes 😀 asi som uz leniva 😝
a tie redkovkove klicky chutia uuuuuuuzasne, uplne ako cerstva redkvicka, mnam... tak vazne rozmyslam nad nejakymi miskami na klicenie, tie hlinene sa mi pacia...

oscarka3
14. feb 2011

@anlu 🙂

rancuzkaf
14. feb 2011

@anlu a ty uz mas klicky? ....ja som tiez namacala v piatok vecer a este nie su☹.....no lenze ja mam bio semienka a ktovie cim boli namorene tie tvoje, mozno rastovymi hormonmi😀😀😀

anlu
14. feb 2011

@rancuzkaf no kto vie co nam pridavaju do vody 😀 ale nie, my mame v byte taku dobru klimu na kysnutie a klicenie. Skusilan som dat aj cicer ze aky bude. A v tej knizke je pekne napisane co treba na ako dlho namocit potom ako dlho to klici a ake velke maju byt klicky aj ci treba uvarit alebo nie. Je tam aj taka prehladna tabulka tak ju zajtra mozem odfotit a hodit sem. Joj ja som sa tak nadchla klickami 😀 😀 😀

anlu
14. feb 2011

@rancuzkaf a mozno fakt boli namorene 😕 🤐 no snad mi nic nebude...

oscarka3
14. feb 2011

@anlu ,ja som lenivá a misky na klíčenie nemám, tak nič nenakličujem 😒 , ale mala by som. budem rada ak sem hodíš o tom nejaké info 🙂

rancuzkaf
14. feb 2011

@anlu bola som prehrabat moje mudre brozurky zpred dvadsiatich rokov a veru som nasla az dve o klickoch.....mozno aj ty mas KLICKY- ZIVOT ZDRAVIE DLHOVEKOST? aj dobre receptiky su tam, mnam!

zojec
14. feb 2011

@anlu ano ano .. hod nieco 🙂 ja klicim len mungo a sosovicu tie mi najviac chutia za surova.. raz som aj redkovku.. ale to je pre mna prplacka, hlavne vymyvat tu vodu, lebo su malinkate.. este pestujem zeruchu...
@rancuzkaf tesime sa na recepty 😉

anlu
15. feb 2011

@rancuzkaf ano presne tu mam 🙂 a nasla som v nej dokonca blocek ked som ju kupovala a si predstav ze som ju kupila ked ma moj manzel (vtedy neznamy) pozval prvy krat na rande 😀
@zojec tak z nej opisem nieco... hej redkovka je trochu babracka ale mne to velmi chuti tak ju urcite budem klicit aj nadalej 🙂

anlu
15. feb 2011

CICER
Cicer namacame 12 hodin, preplachujeme 3x denne. Klicky su makksie a jemnejsie ako nevyklicene zrna. Najchutnejsie su od 0,5 do 1 cm.

FAZULA (kde ste boli tetka Zuzula 😀 )
Fazulu namocime na noc na 12 hodin do vlaznej vody, aby napucala. Casejsie ju preplachujeme, aspon 4x denne. Proces klicenia je relativne dlhy. Najlepsie su klicky na stvrty az piaty den klicenia, ked dosiahnu dlzku 2-5 cm. Varime ich kratko, hotove su o 2-3 minuty. Klicky od semena neoddelujeme, fazula je chutna aj s klickami. Bohate su na bielkoviny, lecitin, obsahuju velke mnozstvo vitaminu A, B, C, E tiez fosfor, draslik, vapnik, zelezo. Konzumovat by ich mali najma diabetici. Maju nizku kaloricku hodnotu. Klicky pouzivame do roznych cinskych a japonskych jedal, pridavame do salatov a jedal z ryze. Vyborne chutia so salatom, kde je vela cibule.

HORCICA

Mozeme z nich ziskat vynikajuce klicky neobycajnej aromatickej chuti, podobne horcici. Jeme ich iba v malych mnozstvach. Posluzia ako korenie do salatov alebo v kombinacii s inymi klickami. Semienka nepotrebuju vela vlahy, preto ich vlhcime len prvy a stvrty den klicenia. Namacame ich 6 hodin, preplachujeme raz denne. Nadobu, v ktorej klicia, z casu na cas potrasieme, aby sa zlepene semienka oddelili a klicky mali dostatok vzduchu. O 2-4 dni ziskame klicky, ktore je najvhodnejsie konzumovat, ked su dlhe 1 cm.

HRACH

Ma vysoku kaloricku hodnotu, obsahuje vela vitaminu C a E, bielkoviny a mineralne latky, predovsetkym fosfor a vapnik. V klickoch hrachu sa zvysuje mnozstvo cukru, chutia ako cerstvy zeleny hrasok. Na klicenie mozme pouzit vsetky druhy hrachu. Semena namacame 12 hodin, 4x denne preplachujeme. Konzumujeme ich o 3-4 dni ked dosiahnu dlzku smena. Klicky varime najdlhsie 3-5 min.

JACMEN

Klicky jeme este celkom mlade, najlepsie surove. V nasich (slovenskych) podmienkach na klicenie mozeme pouzit najvascie krupy c. 10 ktore maju v kazdych potravinach. Jacmen namacame 12 hodin a preplachujeme 2x denne. O 2-4 dni ziskame klicky dlzky semena.

KUKURICA

Klicia velmi tazko, pri zbere sa totiz zrna zvyknu poskodit. Uz v prvom stadiu klicenia odstranime poskodene zrna a tie ktore nevyklicili. Zrna namacame 10 hodin, denne preplachujeme 2x. Klicky su najlepsie ked narastu do 2-3 cm. Obycajne je to 3-4 dni. Varime ich domakka 8-10 minut.

LAN

Obsahuje velke mnozstvo tuku. Je bohate na vitamin E, K, tiez na mineralne latky fosfor, magnezium, med, vapnik, zelezo. Semena lanu po namoceni uvolnuju do vody sliz, ktory sa da tazko odstranit. Pred klicenim namacame 4 hodiny, denne 4x preplachujeme. Dobre ich umyjeme a preplachneme aby sme odstranili plevy. Klicky su pouzitelne vtedy, ked dosiahnu dlzku semena. Mozme ich konzumovat na treti den klicenia. Vhodne su do polievok, salatov i na pripravu chleba.

LUCERNA

Semena namacame 5 hodin, denne preplachujeme 2-3x. O 4-5 dni ziskame dlhe tenke stonky delikatnej sladkastej chuti. Konzumujem ich vtedy, ked narastli do 2-5 cm. V tomto stadiu sa navrchu klicka rozvinie zeleny listok. Vyborne chutia so sendvicom , zleninovym salatom, pridavame ich do polievok, jedal z vajicok alebo zamiesime do cesta na chlieb. Klicky lucerny obsahuju viac bielkovin ako psenicna muka. Su bohte na chlorofil, vitamin A, C, K na mineralne latky draslik a vapnik.

anlu
15. feb 2011

OVOS

Obsahuje velke mnozstvo bielkovin, zo vsetkych obilnin ma najvyssie percento tukov, vitaminy A, B, C a E. Z mineralnych latok fosfor, fluor, jod, mangan, med, zinok a zelezo. Aby ovos uspesne vyklicil, potrebujem cele zrno z ktoreho odstrnime vrchnu supku. Klicky konzumujem spolu so zrnom. Ovos namocime na 4 hodiny a preplachujeme 2x denne. Klicky jeme ked dosahuju dlzku zrna co je o 2-3 dni.

POHANKA

Na klicenie pouzijeme pohanku nelupanu. Pred klicenim ju nenamacame len ju obcas navlhcime. Klicky sa vytvoria 2-3 dni. Preplachujem ich 2x denne. Jedia sa ked su dlhe 0,5 cm. Supka odpadne sama. Naklicenu pohanku dame do hrnca so studenou vodou a dobre zamiesame. Supky vyplavaju na povrch. Klicky maju jemnu chut, pouzivame ich do roznych salatov, takmer do kazdeho jedla.

PROSO

Zrno obsahuje skrob, bielkoviny, celulozu, vitaminy skupiny B, vit. A, C, E, mineraly fluor, horcik, fosfor, sodik, vapnik, zelezo, kyselinu kremicitu. Maju sladkastu chut, pridavame ich do kolacov, kremov, mliecnych vyrobkov.
Namacame 8 hodin, preplachujeme 3x denne. O tri dni sa objavie prve klicky. Konzumujeme ich vtedy, ked maju 0,5 cm.

PSENICA

Psenicne klicky su najchutnejsie a najstavnatejsie zo vsetkych obilnin. Semena namacame na 12 hodin a preplachujeme ich 2-3x denne. Klicky konzumujem uz 3-4 den ked ich dlzka dosiachne 0,5-1 cm. Su bohate na viamin C, tiamin, niacinamid, vit. E. Pridavame ich do cesta na chlieb, do roznych jedal. Susenim v rure ziskame chrumkave jedlo s orechovou prichutou. Mozeme ich oprazit na suchej panvici a konzumovat ako lahodku. Naklicenu psenicu jeme aj s korienkami.

RAZ

Obsahuje vitaminy skupiny B, vit. E mineraly fosfor, fluor, horcik, draslik, zelezo. Oprazene klicky maju chut orechov. Pouzivame ich do jedal, ovocnych salatov, do kase.
Zrna namacame na 12 hodin, prplachujeme 2x denne. Najlepsie su klicky ked dosiahnu dlzku zrna, co je o 2-3 dni.

RYZA

Ryza si vyzaduje pri kliceni teplotu nad 21 stupnov. Namacame ju na 12 hodin a preplachujeme 4x denne. Klicky maju neutralnu chut a mozme ich jest ked dosahuju dlzku zrna, co je asi na 4 den.

SENOVKA GRECKA

Semena namacame na 5 hodin. Klicia 4-5 dni. Preplachujeme 2x denne. Klicky su pikantne a vonave. Varime ich iba niekolko minut, dlhsim varenim horknu. Jeme ich vtedy ked dosiahnu dlzku semena. Klicky su bohate najma na zelezo.

SEZAM

Semena namacame na 4 hodiny a preplachujeme 2x denne. Klicky su vhodne na konzumaciu ked dosiahnu dlzku 0,2 cm co je asi o 2 dni.

SLNECNICA

Pred klicenim ich treba trochu pootvorit a navlhcit vodou. Namacame ich na 12 hodin a denne 2-3x preplachujeme. Obycajne klicia velmi dobre. Ak ich nechame klicit dlhsie, ziskaju stiplavu chut. Idealny cas na konzumovanie je vtedy, ked klicek narastie do dlzky semienka co je asi o 2 dni. Klicky slnecnice obsahuju vsetky mineralne latky. Pridavame ich do salatov, jeme ich s cerstvym ovocim, orechami, hrozienkami.

SOJA

Na klicenie je vhodna drobna biela soja. Namacame ju aspon 12 hodin. Preplachujeme ju castejsie, aspon 4x denne najma v obdobi ked uz zacne klicit. Na druhy den po vykliceni oddelime vyklicene boby od nevyklicenych, aby mali klicky soje vacsi priestor na rast. Konzumujeme ich 4-6 den ked klicky narastli do velkosti bobu. Mozu sa vsak konzumovat aj ked maju dlzku 1 cm. Surove klicky bez bobu varime 10 minut na pare alebo ich len kratko osmazime na troske oleja. Klicky aj s bobom varime dlhsie, kym nezmaknu.

anlu
15. feb 2011

SOSOVICA

Semena namacame na 8-10 hodin. Preplachujeme 3x denne. Naklicenu sosovicu mozme jest ked klicky narastli do 2 cm co je asi o 4 dni. Chutna je kratko varena na pare. Obsahuje bitamin B, fosfor, zelezo, skrob, dusikate latky a cukor. Mozeme ich puzit so zelerom, zelenou paprikou, do gulasov a inych jedal. Varime ich 5 minut.

TEKVICA

Semena namacame vo vode az na 16 hodin. Preplachujem ich 3x denne. Klicky maju byt dlhe 0,3-1 cm. Klicia 3 dni. Pouzijeme semena aj klicky, pridavame ich aj do cesta na kolace.

ZERUCHA

Semena namacame 6 hodin, preplachujeme 2x denne. O 4-5 dni vyrastu krehke jemne stonky ktore mozme pouzit cele aj tenkymi korienkami. Vhodne su ked dosiahnu dlzku 2 cm. Pridavame do takmer vsetkych jedal.

Pisu tu ze sa moze klicit aj petrzlen, zeler, mrkva, cibula, mak.... No na ten mak som zvedava 😀

zojec
15. feb 2011

@anlu dakujeme krasne, idem to hned kopirovat 🙂 a su tam aj nejake receptiky? no urcite viem, ze senovku teda klicit nebudem 🙂

oscarka3
15. feb 2011

@anlu ,jéééj, ty si zlatá.akurát včera som mužovi hovorila aby mi kúpil semená horčice 🙂 .lucernu mám, aj jačmeň, reďkovku, ľan. ale ľan ma neláka. 😖 a dajú sa nakličovať aj krúpy? 😕 hm.

zojec
15. feb 2011

@oscarka3 lucerna ako chuti? lan veru ani mna nelaka.. ked si predstavim z to ma byt ponorne v tom sliiiize 🙂 inak tie hrube krupy su vlastne uplne cele zrna.. tak to vyskusam veru aj ja.. 😉 a hrasok aky kupujete na klicenie? taky zeleny suseny, alebo zlty?? ten som este neklicila
a este sa chcem spytat, co robite s odpadom z odstavovacky? skusali ste z toho piect napr, nejaky kolac? uz som minule rozmyslala, ze by som to slahla do mrkvoveho kolaca.. ale nakoniec som zabudla.. mate s tym skusenosti? lebo sem tam sa mi to vidi luto vyhodit do kompostu

rancuzkaf
15. feb 2011

@anlu teda ty si sikulka, ked mas cas toto vsetko dubat do PC😉......ja by som vam to najradsej vsetko nascanovala, ale neviem kedy sa k tomu dostanem, je tam dost receptikov
@oscarka3, neviem ci krupy naklicis, predsa je to len obrusene zrno, podla mna musi byt aj s obalom(supkou), napr. ani cervena sosovica sa neda, lebo je zbavena supky, no ale mozno sa mylim
@zojec ja to davam do kompostu so spokojnym vedomim, ze sa mi to raz vrati v podobe peknej urody🙂

oscarka3
15. feb 2011

@zojec , ja som z lucerky pila len šťavu spolu s mrkvou a odpad z odšťavovača vyhadzujem lebo tam vraj ostávajú dusičnany

oscarka3
15. feb 2011

@rancuzkaf , no veď ja som si aj myslela, že tie krúpy sa nedajú , len som sa čudovala, že v tej knižke , z ktorej to anlu odpísala je písané, že je to možné

zojec
15. feb 2011

@rancuzkaf
@oscarka3 ja mam tie krupy doma.. idem to vyskusat.. inak sa to nedozvieme 😀 no tak nebudem ani ja spekulovat s odpadom :D v zime som ho davala ku krmitku kde chodili srnky 😉

anlu
15. feb 2011

@oscarka3 krupy to je vlastne jacmen, tie najvacsie sa daju klicit, to chcem aj ja skusit... ked si predstavim ze vlastne vsetko co je v obycajnych potravinach sa da naklicit... HURAAAAA do toho 😀
@zojec s radostou, ked viem ze nam to vsetkym pomoze 😉
@rancuzkaf ja mam rychle prsteky 😀 no tie krupy tiez vyskusam, ved ked nebudu klicit tak z nich urobim nieco ine
@zojec ja som tiez dumala co s tym odpadom. Teraz nemam odstavovac tak to neriesim ale to co mi ostane z orechoveho mlieka tak davam Oli bud do ovsenych vlociek s mliekom alebo do chleba... vidis to by tiez mohlo byt zaujimave taky mrkvovy chlieb 😕 aj do kolaca by si to podla mna mohla dat...

Neviete, da sa predavkovat orechovym mliekom?