Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

mimi21mimi
1. nov 2012

@jaron moj manzel tam chodil aj sesternica 🙂 podla foto sudim ze sesterka mohla byt cca tvoj rocnik.uz je z nej policajtka 🙂))

jaron
1. nov 2012

@mimi21mimi aj zopár spolužiakov sa stalo policajtami, ročník som 1971 (maturita 1990)

mimi21mimi
1. nov 2012

@jaron Tak sesternica je o 5 rokov mladsia... vidiis, vyzeras mladsie na tej foto, ten vek by som nepovedala (teraz uz vek vidim, ale pisala som predtym cez mobil a tam to nevidno) 🙂

veronika05
4. nov 2012

Ahoj mam 6,5 mesacneho chlapceka ja som vegetarianka a malemu tiez nechcem davat masko. Zatial mu davam obed zeleninu ale len v surovom stave rozmixovanu a na veceru ovocie inac ho kojim. Mozete mi prosim napisat vase skusenosti aku zeleniu a ovocie moze uz jest, od kedy mu mam davat aj ranajky.. Chcela by som ho zatial drzat na surovej zelenine a ovoci no neviem ci je to najlepsi napad.

oscarka3
5. nov 2012

@veronika05 surová zelenina a ovocie je super nápad. počkaj s citrusmi a neponáhľaj sa s orechami. a keď kojíš a stačí mu to, tak zatiaľ ďalšie jedlá nepridávaj. materské mlieko je pre neho to najlepšie 🙂

anlu
5. nov 2012

Idem vam trochu robit chute... je to fantasticke a mozte skusit aj so spenatom alebo inym salatom

Carodejnicky napoj:
2 male tekvice hokaido (alebo jedna vacsia)
3 jablcka
1/2 lyzicky skorice
1 banan
1 lyzica medu, alebo agave
stava z 1/2 citrona

Tekvicu, jablko a citron odstavime. Do stavy rozmixujeme banan s medom a skoricou. Povodny recept bol bez jablka a s vanilkou. Trochu som improvizovala :o)

anlu
5. nov 2012

este musim dodat ze trochu som ju zriedila vodou, ale znesie aj viac vody. Pridala som na liter stavy asi 100 ml vody. Je to dost huste a hlavne syte. Vobec necitim hlad a to je uz par hodin od kedy som stavu vypila 🙂

anlu
5. nov 2012

@veronika05 je to super napad 😉 surove ovocie a zeleninka ma potrebne enzymy, vitaminy, mineraly... nemas sa coho bat. Prisposob sa potrebam drobca. Kazde dietatko je ine a kazde chce papat v inom veku. Napr. moja starsia chcela uz pred ukoncenym siestym mesiacom, ale mladsej takmer do roka stacilo moje mliecko. Ak mu teraz staci co mu davas, nedavaj mu dalsie prrmy. Stale je hlavne materske mlieko, to ostatne je skor len ako maly doplnok 😉 Drzim palce nech sa vam dari.

anlu
5. nov 2012

@mimi21mimi sojove mlieko mozes bez problemov mrazit, myslim ze v pohode vydrzi minimalne pol roka aj viac. Ja ked ho robim, stale urobim viac a rozdelim si ho do mraznicky.

zojec
5. nov 2012

@veronika05 veru, mm je pre maleho stale najlepsia volba 🙂 v 6,5 mesiaci mu v pohode staci 1 prikrm denne 🙂neviem kedy si s prikrmami zacala (pri dojcenom babatku sa zvykne od ukonceneho 6mesiaca) ale cca 3-4 tyzdne po prvom mozes do zeleniny pridat aj pseno, polentu, neskor lepkove veci.. (ovos ma velmi malo lepku, niekedy ho dobre znasaju aj celiatici, odporucam zaviest ako prvy 🙂 ) v zasade plati, ze alergeny by sa mali zavadzatpo pri dojceni 😉 skus si precitat najnovsiu knihu Navod na prezitie pre bejby od bukovskeho s kuch knihou Hned to bude anjelik 😉 aj ked mne sa pacila viac jeho Vegetarianske dieta 😉 a veru by som si uz aj ja mala zopaknut nejake veci, cas leti neskutocne. o par dni s prikmami zacina druhy moj drobec... 🙂
malo sem uz zavitam, akosi mi neostava vela casu pri dvoch drobatkach 😉 a ozi neviete co je s @adriana7??

anduk
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oscarka3
6. nov 2012

@zojec neviem čo je s ňou, tiež ju tu už dlhú dobu vyzerám 😒 . @adriana7 kde si?

blovitc120
6. nov 2012

@oscarka3
@anlu
Moj maly by jedol vsetko co vidi, ale surove ovocie a zeleninu vobec nechce, len cucat a hryzt dasienkami, ked to trochu povarim na pare, zje vsetko, resp zeleninu ano, ale ovocie mu moc nereze zatial. Ako to do neho dostat v surovom stave? Dojcenie mu uz nestaci, je strasny hlados a za vsetkym jedlom ide ako tank, minule som jedla zeleninove rizoto, tak mi doslova vliezol do taniera a napchal si plne usta brokolice, cize v zaujme zachovania mojho dusevneho zdravia a samozrejme aj venovania sa starsej dcere ho prikrmovat musim, hoci sa mi nechce 😀, inak by nonstop bol prisaty a to nezvladam.

blovitc120
6. nov 2012

@anlu hokaido mam doma, tak si to urobim a pustim si vecer k tomu dvd harryho pottera 😀

mimi21mimi
6. nov 2012

@anlu Dakujem. nakoniec som ho nestihla zmrazit. minulo sa 🙂 ale aspon viem ze ho netreba robit kazdy tyzden. super a vdaka za radu 🙂

oscarka3
6. nov 2012

@blovitc120 skús ovocné alebo ovocnozeleninové šťavy. z jablka alebo mrkva+ jablko

anlu
6. nov 2012

@blovitc120 skombinuj mu surove s varenym na pare. Surove si pocmula a varene spapa... A zo suroveho mu mozes urobit dzus 😉
Dnes som do tekvicoveho dzusu pridala pernikove korenie a bolo to fantastice, urcite vyskusaj 😉

anlu
6. nov 2012

@anduk surova zelenina aj ovocie je lahko stravitelne, treba to len dobre pozut. Ked je dietato este male a neviem to dobre pozut, dobra volba je, podavat ich vo forme stavy alebo rozmixovat. Makke ovocie moze papat aj take cele...
Mladsia dcerka nikdy nejedla maso (aj ryby su maso) a so zivocisnych veci zle vlastne len vajko mozno tak raz za mesiac ked v niecom nahodou je pridane a obcas tvrdy syr. Inak nic. Vobec nic jej nechyba. Maso netreba nicim nahradzat, treba ho len vynechat.

erique12
7. nov 2012

ahojte, poradte nejaku dobru veceru na dnes 🙂
mala ma 4 zubky, 2 dole 2 krpate hore. miluje si vsetko sama davat do pusinky. milovala cukinu, ale uz ju jaksi nemusi. brokolica jej nechutila, ale posledne 2x sa s nou napchavala... hahah. tak ja uz fakt neviem, co jej mam varit 🙂)

yummy_mummy
8. nov 2012

dobry vecer tak az mozem aj ja sa pridam,alebo my 🙂

adelajda2012
8. nov 2012

ahojte, chcela by som sa opytat skusenejsich mamiciek - odkedy ste zacali detom davat tofu, soju, strukoviny a ine "bielkoviny" , orechy, susene ovocie a pod. 🙂
Na nete je kopec blbosti co babatko smie a nesmie. Skoro vsade je soja (aj orechy) vyhlasena za takmer toxicku 😀
Ja viem ze je alergen, ale obcas sa to fakt prehana...Ci? Dajte prosim skusenosti...

pallacinka
8. nov 2012

@adelajda2012 Ahoj, ja vsetko, co si vymenovala, davam zhruba od roka, s vynimkou cervenej sosovice, tu som davala uz skor. Pri druhom babu ale zacnem s orechami skor, najma s mandlovym mliekom urcite. Podla mna na nich nie je nic toxicke, prave naopak, nasa mala je orechy (vlasske, mandle, piniove, kesu) skoro kazdy den. Ja tu hru na alergeny uz davno nehram, davam malej vsetko, co povazujem za zdrave 🙂

mimi21mimi
8. nov 2012

Pekny den.... co by ste mi poradili na bryndzove halusky miesto osmahnuteho tofu? Mne tofu nechuti a tie halusky si nieco navrch vyslovene ziadaju 🙂

jaron
8. nov 2012

@mimi21mimi a použila si biele alebo údené? Lebo biele nemusí byť až také dobré na tento účel. Ak by ti ani údené nechutilo, tak potom nakrájaná opražená cibuľa alebo nakrájaný chvíľku opečený sójový párok.

Údené robíme tak, že ho nakrájame na drobné kocky a potom na oleji trochu opražíme (ale nie veľmi do sucha, ale ani nie veľmi surové, tak akurát)

mimi21mimi
8. nov 2012

@jaron Skusala som uz obe.... ta cibulka bude asi najlepsi napad 🙂))) Dakujem.

rancuzkaf
8. nov 2012

@mimi21mimi ja cibulku este posypem, ked sa uprazi, tebi drozdim.....ak to mas rada je to mnam 😉

adelajda2012
8. nov 2012

@pallacinka a prosim ta, co si davala predtym ako "nahradu za maso"? Ja zatial stale kojim, ale pomaly budem prikrmovat a tak rozmyslam, ci mlieko pokryje vsetko potrebne do toho roka

rancuzkaf
8. nov 2012

@anduk ja svojej rodine nedavam maso, ani ryby uz 20 rokov 😉 ........s pediatrami je rozne, nie kazdy ma poznatky o zdravej vyzive, cize tak k tomu aj pristupujem, ked vidim, ze by bolo o com s nim rozpravat, tak poviem.....inak nevidim dovod, nepotrebujem , aby mal moje deti za nejake chudatka, co do rana zomru bez masa.

rancuzkaf
8. nov 2012

@adelajda2012 cervena sosovica bola u nas prva: 9 mesiacov, postupne ine strukoviny.......soja od roka, aj orechy(keby som bola nutena robit orechove mlieko, tak aj skor)......susene ovocie uz aj pred 9. mesiacom ako sladidlo do kasi

@yummy_mummy jasne, ze sa mozes pridat 🙂 ...tiez ste vege?

rancuzkaf
8. nov 2012

@erique12 .....ked ti mala rada papa z ruky, ja by som jej chystala vecerny tanier "vsehochut".....kusky naparanej zeleninky, sosovicove pyre, kusok chlebika natreteho za studena lisovanym olejom.......hlavne zby to bolo pestre, vsak ona si uz nieco vyberie 😉