Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

siska53
25. okt 2013

@demo jqsne, len mne to nq tom tofu vyhovuje 🙂), ale tak.. Ved ja si dochutim, ked treba 🙂) naucila som sa varit neslano ci malo slano a takmer bez korenia 🙂 , kedze mala pyta nase a je to jednoduchsie varit takto.

demo
25. okt 2013

@siska53 a ako je stara? lebo mladsi ma 20 mesiacov a v pohode jedava aj jedla so sojovkou. vtedy ale nesolim, dosolime si na tanieri,ked treba. pri starsom som bola opatrnejsia, to je pravda 🙂

demo
25. okt 2013

@adriana7 este som zabudla na karfiol a brokolicu

adriana7
25. okt 2013

@demo , ďakujem, naša najmenšia je vitariánka ako lusk, vážne, všetko chrúme, ona nemá problém v kauflande kradnúť z košíka vňate zo zeleniny a len by to jedla, musím jej vysvetľovať, že treba najskôr umyť...a u nás doma je celkom obľúbený surový šalát, kde dávam pol na pol pekinskú kapustu a kel a horčicovú zálievku, tak tam skúsim pridať ten olej...pýtala som sa aj preto, že teraz v dmke majú celkom pekné zľavy na alnatura oleje, tak ma hneď napadlo, že kúpim, len s nimi nemám skúsenosti

adriana7
25. okt 2013

@demo , a je síry ako žena - ženy...koniec jazykového okienka 😀 , pa, ďakujem

demo
25. okt 2013

@adriana7 v dm urcite nekupuj, nemaju to tam v chladnicke. lanovy olej, ak nie je v chlade okamzite zhorkne a potom je vylozene nebezpecny. treba nakupovat od spolahliveho vyrobcu a utekat s tym do chladu. a aj tak mi to zhorklo po dvoch dnoch. preto som kupila tento: http://www.centrumctm.sk/product/extra-lanovy-o...

pisu tam, ze netreba ho kombinovat s tou zeleninou, ale tam mi povedali, ze treba.

A k tej zelenine. Nekric hop 🙂 Ja som sa vychvalovala, ze moj 19.mesacny syn miluje rukolu, salat a pod. A dnes,ked ma 20. mesiacov to nechce ani vidiet. Som z toho uplne na nervy

adriana7
25. okt 2013

@demo , lenže naša má už tri preč a my všetci jeme kvantum surovej stravy, ona to doma vidí a nejak to nerieši, proste to papá ako keby to bola tá najbežnejšia vec na svete...ja jej kôli alergii nosím do škôlky kompletné menu a pani, čo im chystá stravu ma vždy vychvaľuje, že aké super veci a koľko zeleninky a malá to všetko zdlábne, ostatné deti tiež pýtajú...často si aj recepty k jedlám pýtajú a potom sú prekvapení, že je to vegetariánska strava

demo
25. okt 2013

@adriana7 parada! dufam,ze aj u nas sa to zlepsi 🙂, len nechcem na neho moc tlacit, aby nevidel, ako mi na tom zalezi.

adriana7
25. okt 2013

@demo a ani sezamový sa nesmie skladovať bez chladničky? aj ten majú v dmke, aj keď teda sezam používam v tahini a aj nasucho radi chrúmeme, ja teraz k vínu 😀

demo
25. okt 2013

@adriana7 sezamovy olej musi byt v chladnicke az po otvoreni. a takisto tahini - hned si idem cestou do postele supnut dve tri lyzice 🙂

adriana7
25. okt 2013

@demo 😀 , tak aspoň ten kúpim

oscarka3
26. okt 2013

čerstvo lisované : http://www.agro-el.cz/

siska53
26. okt 2013

@demo moja bude mat o par dni 19. No a synator,ktory jedol vsetko okrem surovej zeleniny a nemal problem ochutnavat,tak pi 2.roku s tym problem ma, z ovocia len jablko,banan,hrusku..:'(.
u malej uvidim,ona zatial ochotna je zjest takmer vsetko,len ked nema,chut,tak nic..
a stym lanovym olejom,no ja som kupovala v bioobchode a nemali ho v chladnixcke.ale uz tam je strceny.

katcok
27. okt 2013

@adriana7 kapustoviny alebo cibuľoviny

jaron
4. nov 2013

toto som dnes objavil 🙂
http://www.ludiapremalacky.sk/clanok/zit-zdravo...
až na to, že som tam ako Marián (inak som Jaro) 🙂

zojec
5. nov 2013

@oscarka3 uz si od nich nakupovala tie oleje? 😉

oscarka3
5. nov 2013

@zojec ja nie, ale zopár ľudí , čo mám na fb, tak áno. lisujú, až , keď sa im nazbiera dostatočné množstvo objednávok a potom hneď posielajú,tak je to vždy čerstvé
máš s nimi aj ty nejaké skúsenosti?

zojec
5. nov 2013

@oscarka3 nie praveze nemam, ale mozno by som chcela mat :D len ci posielaju aj na slovensko ma zaujimalo 😉

oscarka3
5. nov 2013

@zojec Pro zasílání zboží na Slovensko je využívána Česká pošta. Zboží zasíláme na dobírku.

mamainprogress
5. nov 2013

ahojte. syncek (16m) odmieta jest maso. nakolko sme takmer bezmasita rodina (jeme len hydinu a to asi 1x za tyzden) nechystam sa ho vobec nutit, ci sa mu to snazit od jedla kamuflovat. chcem sa vas len opytat, tych ktorych deti vobec nejedia maso par otazok.
1. davate detom kazdy den strukovinu kvoli prisunu bielkovin? (kravske ani ine zivocisne mlieko nepijeme, syn je kojeny ale uz je to podla mna malo mlieka co vypije)
2. ako podporujete prisun zeleza, B vitaminov? (aj doteraz jedol malo masa a ziadnu anemiu nemal ale je nieco, co sa odporuca davat?)
3. ako podporujete prisun tukov pri bezmliecnej strave? (syn zboznuje kokosovy tuk, z toho mu dam asi 2 cajove lyzicky ako mnamku do pusy, do jedal pridavam sezamovy, lanovy, olivovy, bodliakovy olej, kazdy den....je to vela, malo?? sem tam zje smotanovy jogurt, asi 2 za tyzden.)
4. mala by som mu zacat robit mandlove mlieko, alebo popripade ine orechove/semiackove mlieko?
vdaka za tipy.

demo
6. nov 2013

@mamainprogress toto aj ja riesim.nie sme sice vegetariani, ale starsi syn ano. zaroven sportovec a bielkoviny potrebuje. cize tiez nad tym rozmyslam.
1. kazdodenne jedenie strukovin nie je podla niektorych zdrojov vhodne. Napr. tusim aj Bukovsky sa k tomu niekde vyjadroval.Obsahuju puriny a pod. Riesime to tak, ze strukoviny 2krat do tyzdna. Na bielkoviny su bohate aj orechy a vajicka. Co sa B-cok tyka, zacala som vegetarianovi davat Bkomplex -neviem, ci je to spravne
2. melasa, mak, dostatok medi (denne slnecnicove semienka), spenat, cervena repa -tu zase zboznuje moj 21 mesacny syn. Jedava ju teraz skoro ku kazdemu jedlu, uvarenu
4. ak jedava kase tak by som mu mandle a pod. veci jednoducho rozmixovala do kase.

robievam prilezitostne aj makove mlieko, podlareceptu v tejto diskusii, aj je fajn. ale jednoduchsie je podla mna jest mak formou nejakej natierky alebo posypky. ale take male dieta, toasi jest nebude chciet.

demo
6. nov 2013

od akeho veku ste svojim detom davali hlivu alebo napriklad sampiony?

adriana7
9. nov 2013

@mamainprogress , každý deň strukoviny nedávam, ale keď tak rozmýšľam, robím aj nátirky, alebo kupujem, a obsahujú aj fazuľu, sóju, lupujem aj sójové párky, salámy...vápnik u nás dosť zo zeleniny a orechov, malá ale neprišla na chuť mliekam, najradšej chrúme, aj dnes jedla vlašské orechy a potom som dala do misky tmavý a bledý sezam a ľan a len oblizovala prštek a namáčala ho do semienok..., železo máme z ovocia a zeleniny, hlavne u nás fičia mrazené drene marhuľové, broskyne, tmavé bobuľové ovocie a tak....ja ani toľko všelijakých super olejov nepoužívam, ako si ty napísala ...na oleji varím a oleje hlavne olivový dávam do šalátov, jeme aj kravské maslo a teda tie semienka a orechy (máme aj vlastné tekvicové)
možno to nebude väčšinový názor, ale podľa mňa sa dnes význam stravy preceňuje, myslím v tom zmysle, že sme ako mamy stále v strese z toho, či majú naše deti každý deň všetko, moja babka to tak neriešila, keď niesli sliepky, jedli sa vajíčka, keď bola zelenina, tak bolo mäso len raz za týždeň v nedeľu na obed, inak samé zeleninové jedlá na x spôsobov, keď sa pozberal mak a orechy, jedli sa takéto jedlá..tak tak

adriana7
9. nov 2013

@demo , my to jeme stále, tak aj malá, v postate asi od roka tak, že sme jej dali ochutnať a niečo ľúbi, niečo nie...my sme mali v lete od suseda vatovec a to bola pre všetkých delikatesa

demo
9. nov 2013

@adriana7 ano? super sprava. lebo chapem, ze suchohriby a dubaky by boli asi prilis, ale hliva je taka neskodna a prospesna pritom. Pretoze som sa opytala na to priamo producentky hlivy a ona, ze detom nedava. Trocha mi zobrala vietor z plachiet. Tak teda asi idem na to. Mam strasne rada hlivu. dakujem

a vatovec? to je na jedenie? predstav si...

adriana7
9. nov 2013

@demo , no ja teda nemám žiadne info z toxikologicko - mykologickej mapy slovenska 😀 , ale napríklad minulý týždeň nám sused doniesol za košík václaviek, krásnych, zo záhrady, nie z lesa...tak som aj uvarila aj usušila...lebo my tie suchohríby tento rok nebudeme mať ☹

siska53
9. nov 2013

@adriana7 vatovec! Mnam! Roky som,ho nejedla! A minule som ho spominala,tu jeho skvelu chut! Nam zvykol rast na,chalupe, nie kazdy rok,no neskor sme tam uz nestihali chodit a predala sa. No na jeho bozsku chut neviem zabudnut! Nasi ho vzdy vyprazili,ale asi sa da i inak pripravit?
inqk jq detom este hriby nedavam,ale viem,ze v skolke Mali sampinovu polievku uz dvakrat a chodia tam,I deticky okolo veku mojej malej,cize okolo 18 mesiacov.

adriana7
9. nov 2013

@siska53 , ja keď vidím na jedálnom lístku v škôlke bravčovú pečeň s ryžou, tak si hovorím, že tie hríby by mohli už od narodenia 😀

adriana7
9. nov 2013

@siska53 , ja som to dala do pácu a upiekla v rúre a mne to pripadalo ako kuracie prsia, teda ak si tú chuť pamätám

siska53
9. nov 2013

@adriana7 no,to teda ano,dakedy fakt nevhodne veci im davaju,salam..sa musim spytat,aky,Lebo som,este ochotna akceptovat parizer...ale ked SI dakedy mm dava daky madarsky salam a maly pyta tak s tym,uz problem,mam.Ale zjedia mi aj moj sojovy 🙂)
ale ten,vatovec mi neschadza z mysle,asi sa mi o nom,bude snivat.🙂)