Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

adriana7
7. jún 2010

matova,
a ešte ma napadlo k tomu dudlíku, vôbec to nerieš, niektoré deti dudkajú dlho, laurinka tiež lebo som ju nemohla kojiť tak dlho ako by som chcela, aj zuby má ukážkové...
vraj keď dieťaťu zoberieš proti jeho vôli dudlík, nájde si prst ale ten nedáš preč ako dudlík, potom vidíš tých predškolákov s prstom v puse
moje dva vlastné postrehy:
- môjmu bratovi mama na príkaz lekárky (nechcem sa rúhať, ale za totáča to bolo ako slovo božie) zobrala dudel, brat v noci s prázdnou pusou dudkal hádam aj do 14 rokov a pritom žmolil rožky na vankúši...
- môj kamarát šaňo s bratom pili každý večer kakavko z fľaše s dierou ako prst do svojich 10 rokov (dobre čítaš!!!), ich mama mala fľašky na kuchynskej linke a chalani ich vždy pred návštevou schovávali, ale večer si ich zasa vytiahli "na použitie"
... a sú zdraví, zuby rovné aj výšku obaja skončili, chichi...

matova
7. jún 2010

zojec: ajvar by mu určite chutil 😉 . Keď už nič iné nepostíham, ale domáci džem, zavárané uhorky a manželovi zavárané feferónky- to musí mať 😉
Ja veru pri malom času nemám, on stále beží preč 😀 , čas je lemn keď spí, ale kuchyňu máme dole a tak tam vtedy ani niesom 😔

zojec
7. jún 2010

jasne, ja tiez poznam deti, co pili z flase az skoro do druheho stupna na zakladke.. a nic im nechyba 😉 ja osobne sa nechystam davat cumel mojej malej.. ale clovek nikdy nevie k comu sa dopracuje.. aj ked sa spolieham, ze kojene deti cumel nechcu a ze budem kojit o 100 6 😀

matova
7. jún 2010

adriana: ďakujem za povzbudenie 😉, veruže ke´d ho nemá tak si pchá čokoľvek do pusy...my však máme problém aj s kakaním 😔 , nebude sa pýtať, nechce sa ani prebaliť 😔. Ja by som aj v pohode bola, každé dieťa je iné, ale rodina mi pokoj nedá 😅. A tie príbehy 😀 😀 😀 . Manželov brat tiež si vyžadoval fľašu so zastrihnutým cumľom a v nej riedku krupicu ešte na ZŠ 😀
Ale vážne všetkému rozumie, on hovoriť nebude ale chodí mi ukazovať pýsmenká a čaká aké to je a pamätá si už 5 písmenok, normálne ke´d na ne ukážem, tak povie A, B, D, M, O. Nájde aj Š ale nevie to povedať. A nájde tie písmenká aj na klávesnici aj v texte...my už sa smejeme že skôr ako rozprávať bude asi čítať 😀

matova
7. jún 2010

zojec: nas maly nemal cumel do 6 tyzdnov. Na krstinach nas presviedcali ked poplakaval, nech davame, ze sa ukludni a tak a fakt to fungovalo...a zvykol si raz dva. V tom case este nebol kojeny, ale ked uz konecne zacal cucat, cumel uz mal aj tak, v zaverecnych fazach kojenia striedal cicu s cumlom- to uz sa tak ukludnoval koli rastucim zubom a uz to bolo desne...ale ked som nedala mal hrozne zachvaty... co uz neurobim preklud dietata😀

adriana7
7. jún 2010

matova,
najhoršie sú všetky rady blízkeho a vzdialeného príbuzenstva, to je des.
Mne sa najlepšie osvedčila moja vlastná intuícia, ktorú som pri laurinke nepoužívala, lebo bolo tooooľko múdrych okolo...
Chúďa moje, za niektoré pokusy sa jej ospravedlňujem dodnes...
šimonko bol kojený 9 mesiacov a potom nechcel už žiaden dudel, rovno prešiel na pitie z pohárika s tým silikónovým špicom...
a teraz pri treťom sa chystám na prístup "salám - párky" - nie v strave, ale v tom ako mi budú všetky rady "na saláme"

zajtra idem na ten glukózový test, ale keďže som sa v "odbornej ambulancii" dozvedela, že úprava jedálnička zahŕňa skoro žiadne ovocie a keď, tak odvážiť a za náprstok a k tomu diétne mäso a šunku, skoro som odpadla. Toto ma má akože vyliečiť z prípadnej cukrovky, to hádam nie!!!
tak som si zavolala do AKW, zajtra mi zavolajú termín a budem to riešiť cez lekárov, ktorým dôverujem.
U lekárov je to totižto ako vo všetkých iných profesiách, niekto to ide študovať, lebo ho to baví, niekto na to nemá, ale mamičke sa páči, že synáčik je lekár, a niekto je arogantný vôl a titulom si to ospravedlňuje

a tým chcem povedať, že už ani lekárske rady od istých "kapacít" neberiem vážne ( a dnes som kôli tomu zajtrajšku strašná negativistka, tak mi to prepáčte)

zojec
7. jún 2010

@matova a ako si maleho krmila do 6tich tyzdnov?? no ono to tak vacsinou je, ked uz zena nevladze mat babo privesene na cicke kazdu hodku, tak uprednostni cumel.. ved uvidime co bude... jedno je iste, dieta sa neda vychovavat podla knihy 😉 ved kazde je individualne uz od narodenia
inak baby.. nemate nejake dobre recepty na zalievky na salat?? ja sem nejake pridam.. moje najoblubenejsie..ale uz by som rada zmenila..tak ma niecim inspirujte 😀
cesnakovy dresing:

hodi sa na ladovy salat, ktory potrhame.. popr. mozme pridat aj paradajky a mozzarelu.. potom je taky sytejsi
4strucky cesnaku, oliv. olej, sol, bazalka, petrzlenova vnat...
cesnak nakrajame na drobne kocky, dame rozohriat olej ale nie rozpalit, ja ho davam na 4rku, alebo na vypnutu platnicku,kde som pred tym nieco varila.. bylinky pokrajat najemno... a pridat spolu s cesnakom do toho rozohriateho oleja.. trosku to tam nechat poprazit.. nie je dobre ked cesnak zhendne... je horky.. cize len tak light.. potom dosolit nechat vychladnut a dat na salat.. lakocina 😉 petrzlen musi byt cerstvy.. bazalka aj susena, ale je lepsia tiez cerstva...

horcicovy dresing:

1kavova lyzicka hnedeho cukru, aj obycajny moze byt, trosicku vody, oliv. olej.. asi 0,5dcl, lyzicka dijonskej horcice... a dobre vymiesat na kasicku.. ked je cukor roztopeny tak pridat ocot podla chuti... tato sa hodi skoro na vsetky salaty.. 🙂 nesteka z listov 😉

zojec
7. jún 2010

@adriana7 drzim ti palce pri tych testoch.. 🙂 ja som mala cukor v pohode.. a cez tehu som bola s prepacenim sladka rit 😀 sak preto aj tie kg.. aj pred samotnym odberom.. teda den pred tym som zozrala vecer cokoladu a neovplyvnilo to.. verim, ze ti odbornici pomozu nejak a najdu sposob.. pred tym si nemala s tehu cukrovkou problem?
ale je pravda, ze ja ked som na diete tak nejem ovocie a ani nic sladke, lebo z toho velmi priberam.. ale ja asi so vsetkeho ☹ niekedy mam pocit ze aj so vzducu

zofa
7. jún 2010

Ja som mojim dvojkam nechcela dat cumliky ale kedze boli narodene predcasne, tak nam v nemocnici kazali aby sme im ich dali, aby si precvicovali saci reflex. No ked mali 10mesiacov, tak som im ho zobrala a ani si to nevsimli 😀
Ja som mala tiez problen s cukrom v tehotenstve, musela som si cukor sledovat 6xdenne a bola som na diete a tiez mi hovorili, ze by som mala jest cervene maso a sunky. Sunka cukor neobsahuju ale zato kopec soli, tak liecba uplne suprova 😠
A rady od inych ludi, hmmm - ide mi to jednym uchom dnu a druhym von. Lebo vela ludi si mysli, ze zjedlo mudrost sveta. A hlavne teraz ked babule nepapaju maso. Jedna pani sa ma opytala, ze ako chcem aby mi rasti a priberali ked im nedam zakladne potraviny(myslela tym maso). Otocila som sa na pate a odisla som. Jej syn ma 10 mesiacov a je ovela vacsi aj vyssi ako moje dve. Pravda je, ze nase dvojky su male na svoj vek. Maju cez 15 mes. a 8kg ale nikto neberie do uvahy, ze mali porodnu vahu mensiu ako 80% donosenych deticiek. Ale podla ludi som chyba ja lebo ich nekrmim dostatocne a hlavne mnozstvom masa, parkov, sunky, klobas, slaniny 😠 Keby som ich tym krmila, tak su neni take male - slova inych ludi 😠 😠 😠

zojec
7. jún 2010

@zofa najlepsia rada je, nepovedat nikomu ze im maso nedavas... a ked ho ani nechcu?? ja ho tiez nejem preto ze mi nechuti.. nebudem sa nim predsa napchavat, ked potom som nemohla ist na wecko aj 4ri dni!!! mnoho vsezravcov si ani neuvedomuje ake je narocne byt vegetarian a este aj vymslat jedla pre deti, ktore maso nejedia, aby mali svoj jedalnicek pestry a vyvazeny!! lebo najjednoduchsie je dat dietatu to co jedia vsetci.. aj ked je to skoro.. ja som fakt niekedy udivena co tak male deti jedia.. j ☹

jaron
7. jún 2010

Ahojte,

včera som robil niečo ako žemlovku, bol to len taký pokus, ale podarilo sa to. Manželka povedala, ako sa to asi má urobiť a my s Natálkou sme to urobili.

Nakrájané celozrnné (grahamové) pečivo, rožky... Natálka namáčala v sójovom mlieku s vanilkovým cukrom a ukladala na sklenú zapekaciu misu.
Na to som urobil dve biele tofu rozmixované v troche sójového mlieka s 1 vanilkovým cukrom a trochou hnedého cukru, len trochu som to premixoval, nie celkom na jemno, aby to bolo skoro ako tvaroh len viac riedke. Do toho som zamiešal hrozienka a vylial na tie rožky v mise.
Na to sme nakrájali ešte zavárané domáce broskyne, na to ešte dali znova rožky, trochu potlačili a piekli asi 30 minút, (okolo 180 °C).
Bol som milo prekvapený, že to malo dobrú konzistenciu a tá tofu hmota krásne nahradila tvaroh, aj to bolo mňam.

jaron
7. jún 2010

spomínali ste syrečky, neviem, či poznáte Sojakrém, relatívne nový výrobok Alfa Bio, je to sójová náhrada syrokrému. Je to síce tiež vysokokalorické (vysoký obsah tuku), ale relatívne s lepším zložením tuku ako klasické syrečky. A tak sa to dá použiť ako dobrá náhrada.

jaron
7. jún 2010

my ako vegetu používame tiež Solčanku, potom ešte výrobok Alnatura "Klare Gemusebruhe" a viem, že tiež je výborný "Wurzl"

zfidorka
7. jún 2010

ja robim zemlovku este jednoduchsie, davam to aj do ryzoveho nakypu - biele tofu len v rukach rozmrvim, ked dam na to napr. jablka tak tie pustia stavu a cukrom len posypem... biele tofu chyti ostatne chute a je veeeeeelmi podobne tvarohu... 🙂
jaron- niekedy skusim aj ten tvoj postup a porovnam 😉

jaron
7. jún 2010

@zfidorka môže byť aj tak, ja som to vlastne len tak experimentoval, testoval 🙂

zfidorka
7. jún 2010

@jaron sojakrem som este v obchode nevidela, nevidim ho ani na stranke alfa bio... ake to ma zlozenie?

jaron
7. jún 2010

tiež sa tuším dávajú niekedy rožky len pozdĺžne prekrojené (nie na krúžky), variánt je asi veľa, aj keď v princípe je to podobné, potešilo ma, že sa to dá a relatívne to aj držalo pokope, tak máme ďalšie dobré jedlo, čo si sem tam urobíme

jaron
7. jún 2010

@zfidorka to je relatívne novinka, takže asi to ani nebude vo všetkých obchodoch, videl som to v Nitre v Coope a tuším v Tescu.

Teraz nemám doma, takže presné zloženie neviem, ale čo si pamätám, tak základ bolo sójové mlieko, olej, zahusťovadlo asi škrob a ochutené nejakým korením alebo arómou.

zfidorka
7. jún 2010

zemlovka sa da robit aj z vianocky, je to potom prirodzene sladke... 😉 ked sa ovsem domaca celozrnna zvysi 😉 ak mate nejaky dobry recept na celozrnnu vianocku, tak by som uvitala, ja som robila podla vegetarianskej kucharky od manzelov cervenych, ale nebolo to uplne to, co som cakala...

jaron
7. jún 2010

@zfidorka keď mám obavy, že domáca celozrnná vianočka by asi u nás nezvýšila 😀
idem do mesta, pekný zvyšok dňa ti želám

zfidorka
7. jún 2010

@jaron aj tebe pekny zvysok dna... no ved ani mne sa vianocka nezvysila 😀

zojec
7. jún 2010

sojakrem?? tiez som o tom este nepocula... nabuduce budem hladat.. 😉 len neviem ci u nas v tom prtavom tescu budu mat.. niekedy tam mam problem kupit tofu.. joooooooj ... zemlovka a ryzovy nakyp... tak toto a nemusim.. ani keby tam bolo neviem co.. 🙂 aj ked taku celozrnnu z tofu to som este nejedla..mozno by mi zachutila..
ja som vcera prvy krat miesto soja drte pouzila do plnenej papriky tofu.. a myslim, ze mi to aj viac chutilo.. 😉 neviem preco ma to doteraz nenapadlo.. to tofu je fakt skvely vynalez... to nahradi snad vsetko 😀

zfidorka
7. jún 2010

@zojec do tej papriky si dala udene tofu? to mi tak pride vhodnejsie ako biele... alebo si ho nejako ochutila? u nas je na plnenu papriku odbornik svokra, robi pre mna fantasticku so sojovou drtou... mnaaam 🙂

oscarka3
7. jún 2010

😕 ale ste toho popísali,ďakujem za recepty 🙂 ,žemlovku aj ja robím z graham.rožkov a avokádovú pomazánku sme mali včera večer,mňam.

zojec
7. jún 2010

nie obycajne biele tofu.. ale ochutila som celu tu zmes s jednym cesnakom, majorankou, kukuricou a samozrejme petrzlenovou vnatou. 😉 a vajickom aby mi to nevypadlo vonku.. ale neviem ci ty jes vajicka.. ked robim s drtou, tak mi vzdy polovica vypadne z papriky von aj napriek tomu, ze tam dam vajicko... 😠

oscarka3
7. jún 2010

zojec,my teraz robíme šalát/ľadový šalát,špenát,reďkovka,paradajka,uhorka,olivy,grécky syr/a len polejem tekvicovým olejom a potom premiešam,zelenina pustí šťavu,tak tam iné nič nedávam.nám strašne chutí a ten tekvicový olej je super a krásne vonia

oscarka3
7. jún 2010

zojec,podobne robím aj ja tú papriku,len ešte tú zmes zahustím múkou a opatrne miešam/ja robím s drťou/

zfidorka
7. jún 2010

@zojec ja vajicka jem... papriku vari svokra, myslim ze tam dava len ryzu a sojovu drt, spytam sa jej na technologicky postup 😉

zojec
7. jún 2010

@oscarka3 no tak nabuduce skusim este prisypat muku... mne ani tak nejde o tu papirku, ja lubim tu paradajkovu stavu s tou plnkou.. raz by som chcela docielit, aby sa mi aj tie gulicky co robim nerozpadli... vcera som neskusila, lebo som tej zmesi nemala vela, ale nabuduce skusim toho uroit viac... a aku ryzu davate??

zojec
7. jún 2010

@zfidorka no spytaj sa.. ako docieli teda to, ze sa jej to z tej papriky nevysype... 😉