Vegetariánske dieťa. Skúsenosti, postrehy

lucia123
14. mar 2008

Je tu niekto, kto vychovava vegetarianske dieta od narodenia? Rada by som popisala o skusenostiach, postrehoch, a zaujimavostiach. 😉

jaron
10. okt 2011

Rozhodli sme sa konečne si kúpiť mlynček na mäso, aj keď u nás si na mäse ani nepípne, ale chcel by som ho na fašírky zo strukovín, sójového mäsa, pšenice, tofu a pod. Myslím, že keď sa to pomelie na ňom, je to lepšie (lepšie držia) ako rozmixované a pod.

Myslíte, že bude stačiť taký klasický č. 5, napr.:
http://www.najnakup.sk/Porovnaj_mlynceky-na-mas...

Chceme lacný, ručný a nie veľmi veľký, snáď to bude stačiť. nemáte s skúsenosti s ním na takéto použitie?

rancuzkaf
10. okt 2011

@jaron to je dobry mlyncek, taka "masova" klasika 🙂 ....ja mam v umelom prevedeni (okrem tej skrutky, kolieska a vrtulky co su vnutri, tie su zelezne) a zvlada to celkom dobre, problem je pri nejakej hutnejsej surovine, to mam pocit, ze sa dolame............ale pri tom mlynceku, co chces kupit nehrozi 😉

monr
10. okt 2011

@adriana7 ako napísal jaron, aj okolie moraviec čisto slovenské, to len občas sa nájde nejaká maďarská dedina 🙂 žila som tam 20 rokov 😀 😀 😀

monr
10. okt 2011

@jaron mám taký istý, zvláda strukoviny v pohode 😉

jaron
10. okt 2011

Tak nakoniec sme kúpili č.8, chceli sme iba č. 5, ale nemali, myslím, že strukoviny sa melú lahšie ako všeliake kože, šlachy a pod., ale aspoň to bude dobre mlieť, dúfam. Je to taký klasický masívny, ťažký, ako na tom obrázku, len tento stál až 20 EUR a tuším je slovenský

usiko
11. okt 2011

ahojte,

rada by som vas poprosila o radu. Dnes sme boli u lekarky a mala je zahlienena, nie velmi ale stale ☹ a namiestomlecnych kravskych vyrobkov nam navrhla rastlinne mlieka. Ja som vegetarian, ale nikdy som sa takym niecim nezaoberala,takze neviem kudy kam....kde zacat,kde sa to da kupit, ake mlieka mozeme ake nie.....dcerka ma skoro rok...prosim vas neviete o nejakom linku kde by boli tieto informacie nejako komplexne podane? Lekarka este spominala aj pristroj na vyrobu rastlinneho mlieka a tiez to, ze tie sposoby vyroby rastlinneho mlieka,ako ich popisuje Bukovsky vo Vegetarianske dieta su zlozite a casovo narocne......poradite? neviem, v akej forme to kupovat,ci susene, alebo tekute, kde to kupovat, a ktore kupovat......znacky, a tiez ci su vhodne na denne pouzitie...lebo vravela ze mandlove nie je vhodne na kazdy den.......som z toho mierne dezorientovana ale pre dcerku vsetko...dakujem

oscarka3
11. okt 2011

@usiko , rastlinné mlieka nájdeš v DM. A výroba orechového mlieka vôbec nie je náročná. ja som robievala orechové, základ boli mandle + rôzne druhy orechov/ lieskové, para, kokos.../
niekde tu v téme je už písané aj o výrobe aj o druhoch rastlinného mlieka

oscarka3
17. okt 2011

@anlu , tak som sa konečne odhodlala spraviť kvasenú zeleninu, od soboty ju už konzumujeme, je super 😝

rancuzkaf
17. okt 2011

@oscarka3 aku zmes si namiesala?..........ja testujem na malej vzorke, ktoru mam v chladnicke, ze kolko to tam vydrzi.....uz je tam vyse mesiaca a stale je to rovnako jedle ako na zaciatku 🙂 @anlu si sa ma raz pytala kolko to tak vydrzi 😉

rancuzkaf
17. okt 2011

@usiko v Bille dostat kupit sojove mlieko zn. Alprosoja s vapnikom, aj B12......chutovo je velmi dobre, je osladene a tak sa neda pouzit do slanych jedal ☹ ......urcite davaj prednost mliekam tekutym ako praskovym a najlepsie je ich striedat, nie sa upnut len na jeden druh (kazda surovina z ktorej je mlieko vyrobene, je bohata na iny vitamin a mineral a bolo by skoda uprednostnit len jeden druh).......tak ale toto je len taka teoria, lebo v praxi nemusi byt lahke naucit dieta na rozne druhy mliek, vsetko zavisi od toho, co malej bude chutit a co nie 😉

oscarka3
17. okt 2011

@rancuzkaf , kapusta, mrkva, gigant,cibuľa,karfiol. chcela som robiť s biopronom9, ale nezohnala som malé balenie, tak som robila so soľou, ale dala som veľmi málo + bobkový list a nové korenie. už je v pohároch v chladničke.

usiko
17. okt 2011

@rancuzkaf dakujem, NO, problem je,ze uz to pomaly aj vzdavam, malej nechuti nic,ani sojove a, ani ovsene,ryzove,tekute,praskove, ani sojovy jogurt....a vdaka tomu,ze jej to nechuti, miprestala jest lebo uz sa boji ze to, co jej davam bude zase nieco 'zle'...a to som davala tretinu noveho mlieka a dve tretiny acidka...takistos jogurtom....takze vzdavam...pockam par tyzdnov a skusim vyrobit orechove,mozno zachuti......

oscarka3
17. okt 2011

@usiko , orechové je super, keby to nebolo také drahé, tak by som si ho robievala. 😝 trošku ho doslaď, ja som dávala med

anlu
18. okt 2011

@rancuzkaf joj mne sa nejako nedari kvasit 😒 ale s otcom ideme kvasit kapustu tak dufam ze ta sa nam podari, spolieham sa na neho ze ma uz skusenosti 😀
@usiko urcite jej daj pauzu a nic nove jej aspon dva tyzdne nedavaj, mozno aj dlhsie a potom uvidis. Moja bambula je napr. taka ze ona radsej nieco nove ochutna ked vidi ze to jem ja alebo niekto iny z rodiny. Ale ked to ponuknem len jej tak hned odmietne. Tak mozno skus taku fintu, ze vy si date sojovy alebo iny jogurt (alebo mlieko) tak aby videla ze to pijete a mozno bude chciet ochutna ked uvidi ze vam to chuti 😉

a musim sa pochvalit ze uz mi vyklicilo avokado, snad aj bude z neho stromcek 😀

jaron
18. okt 2011

Ahojte,

toto je sranda, i keď nestíham všetko vnímať (tie titulky):

https://www.youtube.com/watch?v=sRh3SA3krcQ
zuzanaam
18. okt 2011

ahoj, máte niekto skúsenosti so spracovaním aloe vera, nejaké odskúšané recepty? Nám sa to nedarí ani odšťaviť, lebo je to taký hustý gél, hľadám teda vhodnú technológiu. vďaka
@anlu neboj, určite vyrastie, nás avokádo skoro vysťahovalo z bytu 😀 , dorástlo až po strop kde sa potom skrútilo a rástlo také zohnuté, malo dobre cez 3 m

anlu
18. okt 2011

@zuzanaam a si ho aj strihala a mali ste aj plody? No ja osobne som aloe nemala ale co mi jedna pani pisala tak ona to normalne dava do salatu, ze to nakraja na kusky alebo platky a odstavovac som tu raz davala link ale dam este raz, ktory odstavi doslova vsetko
http://www.obchodobchodov.sk/Omega-15-.html?gcl...

jaron
18. okt 2011

Ahojte, tento týždeň je Týždeň proti rakovine, prebieha aktivita Ligy proti rakovine Neodfajčite im detstvo.

Viac sa dozviete na stránke www.lpr.sk
alebo cez odkazy na našej stránke: http://www.zivotazdravie.sk/aktuality/neodfajci...

zuzanaam
18. okt 2011

@anlu no potom som ho strihala, aby so vôbec niekam zmestilo 😉 , ale plody sme nemali a to som ho pestovala možno aj 10 rokov

anlu
18. okt 2011

@zuzanaam aha, ak skusim pohladat na nete ako ho donutit plodit 😀

adriana7
18. okt 2011

@usiko , klasické pasterizované mlieko zahlieňuje také malé dieťa veľmi. naša malá papá sójové a ryžové bio, kupujem v bioobchodíku, ale aj v dmke. keď som ešte dávala materské, dr. na gastre mi predpísala nutrilon ha a alergy care, to sú príšerne horké mlieka s naštiepenými bielkovinami...nechcel to piť ani náš pes...malá hladovala 3 dni a potom som našla to krabicové, bio ryžové, je sladučké...ovsené ani naša malá nemá rada...treba len výdrž, poskúšaj viaceré kombinície, u nás je favorit ryžovo sójové, pol na pol...ozaj ako dlho si kojila? je už dlho malá zvyknutá na chuť kravského mlieka?
problém klasického pasterizovaného mlieka je v tom, že spracovaním sa stáva doslova brakovým, mlieko sa zohreje, zabalí a tvrdne na regáloch po dobu spotreby, potom, ak sa neminie sa zas prevarí, zabalí...a takto až 5x ...všimni si niekedy krabicu zospodu, aké tam máš číslo... a predstav si, že ani na piaty raz sa nepredá, tak z neho vyrobia napríklad bambino, do toho znehodnoteného braku ešte pridajú škrob(ďalší zahlieňovač) a aby sa pekne rozotieralo, tak zopár taviacich solí...ak bol niekto niekedy na klasickej zabíjačke pri výrobe šunkovej salámy, tak vie, že len jedna obyčajná rýchlosoľ naleptá hutnú bravčovú svalovinu a glejovinu, tak čo to potom urobí so sliznicou malého dieťaťa?... v zásade to kravské mlieko nie je také zlé, ale ruku na srdce, kto má možnosť nadojiť si doma kravu?

usiko
19. okt 2011

@adriana7 ale ja nedavam mlieko ako take, ale acidko a jogurty...a to,ako mi napisal jeden znamy zaoberajuci za vyzivou a ziv. stylom, je vraj z nepasterizovaneho mlieka.......a vraj to nezahlienuje...doktorka mi povedala ze to zahlienuje...uz neviem,kde je pravda....mam v tom taky maly chaos,ktory sa zvacsuje🙂

adriana7
19. okt 2011

@usiko , neviem, či mám dobré informácie, ak nie, tak ma niekto opravte, ale nepasterizované mliečne výrobky sa na slovensku v obchodnej sieti predávať nesmú, myslím, že výnimku má len jarná ovčia bryndza a predaj "z dvora" , jogurty a acidko sú určite pasterizované...a ak chceš kyslomliečne výrobky, môžeš si ich vyrobiť z akéhokoľvek mlieka, aj ryžového, alebo používať probitiká a prebiotiká z lekárne. to je totižto jediný prínos kyslomliečnych produktov, ale nie je to ich prirodzená vlastnosť, ako by sa mohlo zdať, sú tam pridané, tak aj ty si tie "živé kultúry" pridaj kde chceš. prirodzene obsahuje probiotiká a prebiotiká zelenina...krabicové mlieko ti ani prirodzene neskysne, ale sa tak nejak "zgrcne" a zozelenie (ale to je čisto moja skúsenosť)

rancuzkaf
20. okt 2011

@adriana7, @usiko tiez som toho nazoru, ze v obchodoch tazko kupis nepasterizovane ml. vyrobky....ani tu vo fr, okrem suroveho kravskeho mlieka v bioobchode (a to je teda ina kvalita, ked som ho nechala skysnut na tvaroh, nevedela som co mam s tolkou smotanou, co som pozbierala z vrchu, robit 🙂 )

zfidorka
20. okt 2011

@rancuzkaf ako presne si robila ten tvaroh?
u nas sa da kupit cerstve mlieko z mliekomatu, je priamo nadojene, tiez som robila tvaroh, ale takym pokusnym sposobom 🙂

rancuzkaf
20. okt 2011

@zfidorka mlieko si necham odstat zo 2-3 dni nech skysne, potom pozbieram usadenu smotanu a hrniec pomaly nahrievam aj s kyslym mliekom na malom plameni (naozaj staci trochu, aby sa dal prst udrzat v mlieku, tak ze sa neopalis).......zacne sa to po chvilke zrazat, pomiesam a ked je v hrnci prakticky len zakalena voda s kuskami zrazeneho tvarohu, prelejem to do husteho sitka a necham odkvapkat 😉 .....a ty ako robis?

zojec
20. okt 2011

ahojte... ja vas tu akosi zanedbavam :( zfidorka, aj ja robim tvaroh tak isto ako francuzka, ked sa mi dostane do ruk domace mlieko 🙂 ale z casu na cas ma zasobuje suseda uz urobenym tvarohom 😉

zfidorka
20. okt 2011

@rancuzkaf ja som to skysnutie urychlila, som sa bala nechat mlieko tak dlho vonku, tak som ho nechala den vonku, ale som tam dala lyzicu jogurtu 🙂 ked bolo cele tuhe ako smotana, tak som ho varila tak ako ty... a bol omnoho lepsi ako ten z obchodu, len ho bolo akosi malo 😅 ... a mlieko som uplne na zaciatku prevarila...

zuziq
20. okt 2011

@adriana7 to s tym 5x prevaranym trvanlivym mliekom bol len masovy strasiak ktory sa siril cez internet, nie je to pravda 😉 to len pre info 🙂

zojec
20. okt 2011

@zfidorka no aby sa ti oplatilo robit tvaroh, tak najmnej z 2 litrov, to budes mat tak cca 300g... prevarat nemusis, nechaj ho len vonku v hrnci cely den, neprevarene mlieko kysne vonku velmi rychlo.. neboj nic sa mu nestane.. ak mas keramicku nadobu, tak ho nechaj prikryte skysnut v nej.. potom slabo nahrej kym sa nevyzraza a zlej do sitka, alebo plienky 😉
@adriana7 tu je nieco k tomu mlieku: http://www.hoax.cz/hoax/recyklovane-mleko/ , ale tiez som tomu neverila, ze by sa niekomu chcelo tolko krat otvarat a zatvarat tie krabice.. este tak v krajinach kde pracuju deti, ale nie na sk 😉