Výhody a nevýhody kozieho mlieka

maja099
20. apr 2013

Ahojte maminky. Aké sú vaše skúsenosti s pitím kozieho mlieka u detí? Prevárať alebo nie? Prevariť, alebo šetrne pasterizovať na 72 stupňov? Môže mať dlhodobé pitie kozieho mlieka nejaké škodlivé účinky /napr. rednutie kostí, priberanie.../? Aké množstvo vypiť za deň?

janano
20. apr 2013

@maja099 nevidela by som problem v dlhodobom uzivani, dcerka je zdrava, zmizol jej vysyp na tele, co mala pri kravskom mlieku. Akurat treba davat pozor na zelezo, lebo kozie mlieko ho odburava...

sorciera24
20. apr 2013

@maja099 ja kozie mlieko velmi odporucam, odkedy ho maly pije, chory bol raz (za rok), dovtedy zo skolky kazdy mesaic.....zatial pil vzdy bud paterizovane aelbo prave ta slaba pasterizacia je najlepsia...idealne teraz je cerstve kozie mliecko, tak ak ams odkial, urcite vyskusaj......nam tak pomohlo, ze, ekd uz v zime nebolo, tak som kupovala ciste susene kozie mlieko.......moj pije rano/vecer...tak po 1,5dc-2dc....rednutie kosti? nie je dovod, akurat ma vraj viac tuku, co ale nevadi, urcite nie tolko ako vselijake ine nezdrave veci, toto je aspon zdrave.....ma akurat menej zeleza oproti kravskemu, ale v tom problem nevidim, kedze zelezo sa da doplnat v beznej strave.....

tortelinka
20. apr 2013

aj uz nas super, pijeme ho, maly ine ani nechce.. 🙂

lucyvivien
20. apr 2013

@maja099 nevýhody ? Asi nepoznám, snad len , že niekomu nemusí chutit. A výhody su nespočetné :
http://plnielanu.zoznam.sk/c/650/pre-alergikov-...
http://www.kozifarmapencin.cz/kozi-medicina.html

alami
20. apr 2013

@maja099 Ahoj, ja som pred nejakými dvoma rokmi zvažovala kozie mlieko pre syna, vtedy som si zisťovala u dr. z Parazitologického ústavu Sl.akadémie vied, či je nejaké riziko čo sa týka čerstvého aj sušeného kozieho mlieka

dostala som takúto odpoveď, kopírujem z mailu:
Dobry den, nepasterizovane kozie, ale aj ovcie mlieko a vyrobky z neho ak pochadza z infikovaneho zvierata moze byt zdorojom virusu kliestovej encefalitidy. Virus sa pasterizaciou inaktivuje. Pre uplne zlikvidovanie virusu je potrebne udrzat mlieko pri 60C cca 30minut, pri 70C 20minut, pri 85C 10sekund, cize ak mlieko prejde varom nepredstavuje z hladiska prenosu virusu kliestovej encefalitidy ziadne riziko. Susene mlieko sa vyraba z pasterizovaneho mlieka, takze niejepotrebne ho pri rozrabani prevarat.
MUDr.Viktoria Majlathova Parazitologicky ustav SAV

maja099
autor
20. apr 2013

@alami pri 70 stupňoch myslíš 20 minút alebo sekúnd? - lebo minút sa mi zdá dosť veľa...

tinka9000
20. apr 2013

Zdravím, ja som začala dcérke dávať od 11. mesiacov po ukončení dojčenia kozie mlieko, máme čerstvé, ide sa za ním doslova potrhať a denne ho vypije cca 700-800 ml, pije ho 3x denne. Ohromne jej chutí, nemáme žiadne alergie ale je zdravšie, preto som sa takto rozhodla. Umelým mliekam ja nefandím, tak preto. Źelezo získa zo zeleniny a mäsa, má ho takmer denne. Poznám deti, ktoré sú na umelých mliekach a sú anemické, takže UM nie je záruka dostatku železa. Ja kozie mlieko len odporúčam a preváram ho cca 10 sekúnd. Inak ja v ňom veľmi necítim kozacinu, je len trošku sladšie ako kravské. Inak sú aj tzv. trvanlivé kozie mlieka, majú ho v 0,5 l fľašiach, aj v tescu, aj v obchodných centrách a niektorých potravinách, ale čerstvé je čerstvé. Inak každé mlieko, mäso alebo syry pokiaľ neprejde pasterizáciou, pri určitej teplote, resp. tepelnej úprave je samozrejme možným zdrojom baktérií, ale po tepelnej úprave, resp. prevarení sa nie je čoho obávať. Treba dbať ale na dobrý overený zdroj mlieka.

alami
20. apr 2013

@maja099 To písala tá doktorka z parazit.ústavu. minút to bude, na 60°C píše až 30 minút, na 70°C 20 min a na 85°už stačia len tie sekundy. takto to napísala. Verím, že sa v tom vyzná. Ja som vteds skúsila kozie práškové, ale celý sa mi po ňom syn vyhádzal, takže sme ho nemohli ďalej piť, takže svoju skúsenosť nemám.

maja099
autor
20. apr 2013

@alami aha, tak ďakujem. ja som dcére dávala aj sušené, v pohode ho pila, len som si povedala že radšej čerstvé. pije teraz aj to, len som ho doteraz neprevárala... ale zrejme teraz už budem.

maja099
autor
20. apr 2013

@tinka9000 ďakujem za vašu skúsenosť. ani ja nie som fanúšik sušených mliek, aj keď nehovorím že som ho dcére nedávala, ale najmä keď bola menšia. teraz má dva roky a atopický ekzém. najmä kvôli nemu sme sa rozhodli pre kozie. a samozrejme aj kvôli imunite - keďže som počula že je zdravšie. Len sa mi zdá, že dcéra po ňom viac priberá...

lilysk
21. apr 2013

@maja099 Moje deti piju len kozie mlieko -kupujem v Bio obchode .Dcere zmizol atopicky ekzem ,ktory mala z kravskeho mlieka .Davam Jamison multivitamin s pridavkom zeleza takze ziaden problem -som max spokojna ...kupujem aj kosie jogurty a pod ...nic kravske nedavam 🙂

lubiku
21. apr 2013

Ahojte, aj ja som 3 rocneho syna previedla na kozie, pijeme ho asi 2 mesiace a zatial je zdravotne ok, byva casto chorí. Dufam ze mu posilni imunitu. ja ho kupujem v Coop jednota v pol litrovom balení a je pasterizovane, takze ho uz neprevaram. Chut ma vynikajucu( manzel mu nanho chodí)😀

katieg85
21. apr 2013

@maja099 moje deti ho piju od roka,mame kozy takze mam stale cerstve a neprevaram ho,tym sa nici co v nom je.jedine v lete som prevarala cez horucavi pre istotu kvoli kliestom ale ze nemali. 🙂

beethoven
9. máj 2013

ahoj, za vyhody kozieho mlieka mozes povazovat nasledujuce: - ľahšie stráviteľné
- obsahuje množstvo rastlinných alkaloidov
- obsahuje menej alergizujúcich látok než mlieko kravské
Treba ho vsak vzdy prevarit, na tejto stranke sa pise, ze len 30 sekund pri teplote 72 stupnov
http://www.etelka.sk/chovatelstvo/kozymlieko.html

janka345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
filipa77
22. mar 2014

My sme zacali pit kozie mlieko koli dcerke, kedze sme trpela obstipaciou a pri vysetreniach jej zistili alergiu na kravske mlieko. Nasli sme si jednu farmicku v BA a tak teraz chodime pre skvele mliecko.
A presli sme cela rodina na kozie mlieko, kedze toto ovela chutnejsie, ako to z hypermaketu kravske

e_z
12. máj 2014

Ahojte kočky,
budem rada, ak sa podelíte so svojou skúsenosťou s kozím mliekom aj s ostatnými maminami na koníku. Stačí len napísať vašu skúsenosť dole pod článkom: https://www.modrykonik.sk/kozie-mlieko/
Vítané sú všetky skúsenosti - dobré aj negatívne, dlhé aj krátke. Myslím, že toto je téma, kde sa mnohé názory aj odborníkov rozchádzajú a skúsenosti mamín sú na nezaplatenie. Dik moc.
@janano
@alami
@maja099
@filipa77

soniamalinik
5. júl 2014

@filipa77 davate pasterizovane ci surove? Nasla som na nete farmu v BA tiez.

lee_bella
21. júl 2014

dobry vecer, prosim vas poradte mi,dcerka ma 5,5 mesiaca iba..malinka je. 4 mesiace trpi obrovskymi zapchami a dnes az nenormalne tvrda stolica,to si neviete ani predstavit ako to islo s prehandalom tazko von.... niekde som pocula,ze kozie mlieko by jej malo pomoct, mate skusenost aj pri tak malom dietati? teraz papa hami citlive brusko proti zapche a kolikam ale vysledok 0 bodov, uz som v koncoch,mala ma stolicu raz za dva dni aj to LEN s pomocou easy laxu (prehanadla) a stolica hruba a tvrda ako kamen :( dakujem za kazdu odpoved

vv88
23. júl 2014

@lee_bella ahoj, synovi som na problemy so zapchou davala cca od tristvrte roka veku lanove semienka. Nenasla som nikde vyslovene odporucanie od urciteho veku, no ani ziadne obmedzenia, tak som to skusila a vyborne zabralo. Raz denne, spravidla vecer, som mu primiesala kavovu lyzicku umytych semienok do vyzivy, alebo hoccoho ineho, a dala zapit vodou. Ucinkovalo to skvelo (aj mne 🙂.

lee_bella
26. júl 2014

@vv88 dakujem za radu...lanove semienka z obchodu klasika vsak? spytam sa v pondelok DR. ci jej to mozem dat aj ked ma pol roka len...bodaj by to islo

vv88
27. júl 2014

@lee_bella rado sa stalo, budem rada, ak by zabrali, a ano, klasicke z obchodu. Drzim vam palce.

choka
13. jan 2015

Môžem piť kozie mlieko keď dojčím? Určite ho treba prevariť, však.

elisvic
1. nov 2015

@lee_bella kamilkovy caj si skusala , normalne prehana

elisvic
1. nov 2015

moj ujko silny alkoholik, ale vzdy pijaval kozie mlieko, zil na dedine a babinka mala zahradu, cize aj kozicky boli. ten nikdy nebol chory asi ani na nadchu. uz ma 70 rokov. a pecienka este nejak funguje, ale moja mama hovori, ze on kedysi velmi vela kozacieho mlieka pil. tak asi bude nieco na tom.

lenka150190
6. dec 2015

chcem aj ja prejst na kozie mliečko, dcerke som davala do 7 mesiacov svoje, kombinovala som s umelym a myslim, ze lepsie ako umelina je to kozie, preto som si zaobstarala kozičku, bude mať kozliatka a ja sa chcem naučiť dojiť, až mame mliečko, sranda bude tá, ak mi ho malá nevypije, asi by bolo dobre najprv vyskušať či vypije... kedysi som mužovi povedala, kozu dojiť? no určite, ja isto nie... no dnes keď ma dcerka atopicky ekzem sama som si zohala kozu a chcem mať doma kozacie 🙂

janica1977
14. júl 2016

Nie každý má podmienky, že si môže kozu chovať doma. Skúšali sme zháňať čerstvé mlieko, no nepochodili sme. Preto som sa rozhodla vyskúšať sušené. Prvé čo som kúpila nám nechutilo, ale to nebolo čisté kozie mlieko, bolo to z obsahom sóje. Teda skôr nejaký kozí mliečny nápoj. Potom som začala objednávať mlieko z obchodu http://www.mliekoshop.spol.sk/susene-mlieko a sme s ním spokojní. Dcéra ho pije kvôli výsypu, čo sa je dal na ruky a stehná. Zatiaľ sa zdá , že sa že sa to zlepšuje, tak uvidíme. Určite ho bude piť aj naďalej, myslím, že jej vyhovuje aj na trávenie. Hovorí, že ju tak nenafukuje aj keď zje všetko možné.

evita91
14. júl 2016

Nikto na blízku necháva kozy? Žeby skôr len kravy? Alebo nemajú čas alebo sa stým nechcú babrať?
Máte pravdu, nie každý má možnosť chovať kozu, hoci náročné to určite nie je až na to "každý deň papať" 🙂
Aj ja som si zaobstarala kozu, ako si ju vychovate taká je, niektoré bojazlive, ale naša nie, má rada spoločnosť A už aj na voditku vedľa kočíka :D
My sme vyrastali na kozom mlieku, A chorá veru nezvyknem byť, aj hovoria " vyrástli ste na kozom mlieku". A teraz som si ju zaobstarala kvôli môjmu drobcovi, ale najskôr od 1r chcem dávať, je vraj dosť silné, ale aj tak sa zatiaľ dojčíme. 🙂
Prípadne keby chcel dakto kozicku, na jar budeme mať kozliatka, vieme sa dohodnúť prípadne. Ak bude samička. 🙂

elisvic
15. júl 2016

@evita91 ahoj ja tiez davam kozie mlieko uz niekolko tyzdnov, dcerka je teraz 13 mesiacov. kozie mlieko si zaobstaravam v jednej predajni, kam vozia ciste kozie a kravske mlieko , kozie musim doma este prevarat. ale mlieko som jej riedila s vodou , lebo som sa bala , aby nebolo silne. a davala som dotoho este trochu sunara, teda na ten podiel vody, lebo som citala ,ze kozie mlieko nema vsetky latky na brusnu floru, ale sunar to ma,tak som to miesala, ci som dorbre robila alebo nie, neviem. ale nechcela som ju zrazu dat iba na kozie mlieko a teda aby si po davkach zvykla. my platime za 0,5L kozieho 2,30€, a kravske mlieko 2,20 /1L, byvame ale vo Wiedni, a nakupujeme ale na dedine Mannsdorf, viem je to Vela , ale je mi to jedno, tie skatulove kupovat nebudem, teda pokial naozaj nemusim, lebo chut sa neda porovnat. original so skatulami.

evita91
16. júl 2016

@elisvic to UM s brušnou florou, radšej by som to nahradila niečim iným, ale aj toto je riešenie ako robíš 🙂
tak je to dosť drahé, ale tak za kvalitu sa platí. Mať kozu je pracné, kupovať zasa drahé, každý sa rozhodne ako mu dobre padne. Tak ja škatulové občas, ale malému by som nedala, aspoň zatiaľ určite nie!
U náš je kravské 1€ tuším tu na dedine, a niekde tam na blízku nemáte farmu?