Zobrať 4-ročné dieťa na pohreb dedka?

danculik
15. júl 2011

Ahojte maminky, chcem sa vas opytat, zomrel nam svokor, bude pohreb a teraz sa mi naskyta otazka ci je vhodne, aby som zobrala svoju 4-rocnu dcerku na pohreb svojho dedka?Viem je to predsa jej dedko, ale mne osobne sa to zda nevhodne , nakolko vobec netusi co sa deje a na druhej strane to moze na nej zanechat dost zle psychicke nasledky, ked tam bude kazdy iba plakat. Ja som v 8.mesiaci tehotenstva a sama zvazujem ci tam vobec ist, lebo tiez mi to nerobi dobre...co poradite?aby som tiez nevyzerala ze som "zla " nevesta.... 😒

skeptik
15. júl 2011

No 4 rocnemu dietatu by som uz zacala vysvetlovat "co sa deje". Pokial mas taketo obavy, tak ostan s malou doma, myslim, ze kazdy pochopi, ze v 8. mesiaci sa nemusis kazdy den citit fit na postavanie po cintorinoch.

dara76
15. júl 2011

Ak sa na to necitis ani ty, zostante s dcerkou radsej doma. A nech si mysli kto chce co chce. 😉 Rozumny isto pochopi.

traktor
15. júl 2011

myslim, ze zalezi na tebe ako sa citis..ak by si na pohreb nesla, kazdy to pochopi..ved si tehulka.. 😉 ..a brat dieta ci nie..no moje neboli este na ziadnom pohrebe..viem, ze by to niesli tazko..a zvlast , ak sa jedna o velmi blizku osobu..poznas svoje dieta, rozhodnut sa musis ty...a inak ..uprimnu sustrast 😔

kilian
15. júl 2011

ja by som 4-rocne dieta v ziadnom pripade nebrala na pohreb.a ked sa nato ani ty necitis,tak by som asi tiez nesla.

desszi
15. júl 2011

Nie. Pohreby nie su pre take male deti ani pre tehotne. Za deduska zapalte sviecku, vysvetli, ze siel do nebicka a ze odtial sa na vas pozera. Pre teba aj pre dcerku to bude ovela prijatelnejsie a hlavne menej stresujuce.

lucikan
15. júl 2011

v osmom mesiaci by som zrejme ani ja nesla, a dietatko by som na samotny pohreb nebrala isto, tolko smutku na kope pre take male dieta nemoze byt pochopitelne. Na druhy den mozte ist k hrobu obe a nechate tam kvety, akoze pre dedka a tak vlastne moze dcerka zacat chapat, ze dedko uz nebude tam kde byval, ze uz je niekde inde.

hadassah
15. júl 2011

Myslím, že je to individuálne, pretože každé dieťa môže smrť vnímať rozdielne. Vo všeobecnosti platí, že až 8 - 9 ročné deti vnímajú smrť tak, ako dospelí ľudia.
Malé deti zvyčajne neprežívajú smútok zo straty tak ako dospelí.
Ja osobne som však nikdy na pohreboch malé deti nevidela. Ak by šlo konkrétne o mňa, nechcela by som, aby sa pozeralo na mŕtveho človeka v truhle, ani na to, ako ho zakopávajú. Mohlo by to v detskej dušičke narobiť prievan, pretože takéto veci dieťa nevie ešte dobre rozumovo spracovať.

Čo sa týka teba, vonku je hic a naozaj postávanie pri hrobe v ôsmom mesiaci nie je vhodné. Ostatní by tvoj stav mali brať na vedomie a pochopiť ho.

zuziq
15. júl 2011

myslim ze svoje dieta najlepsie poznas ty - ako reaguje na rozne situacie a pod. Mne nedavno zomrel dedko a len ked mi to oznamili a rozplakala som sa, maly na mna pozeral vystrasene a hovoril len mama mama, lebo nechapal, preco placem... Ani ma nenapadlo zobrat ho na pohreb, myslim, ze by mu to vobec nerobilo dobre.. Naopak boli tam aj 2rocne deti a tie vobec nechapali co sa deje, s pradedkom sa rozlucili a v podstate sa tam zabavali.. 4 rocne dieta je uz ale ovela vnimavejsie a chapavejsie, kazdopadne ja velmi nie som za to, aby deti chodili na pohreby... naco? aby videli kopec placucich ludi a aj tak nechapali, co sa okolo nich deje? aj tak si z "rozlucky" nebudu nic pamatat, takze nemyslim, ze by boli nejakym sposobom o nieco ukratene - myslim tym poslednu rozlucku

lucia20
15. júl 2011

my sme tento rok zial absolvovali 3 pohreby z coho bol pohreb jedneho velmi blizkeho cloveka, ktoreho mali velmi rady. ja som mojim starsim dcerka 4r a 5r. vysvetlila, ze zomrel, ze ho pochovaju, ze uz ho neuvidime, ale budeme na neho mysliet, spytali sa ma, ci mu potom pojdeme dat kvetinku, tak som slubila, ze potom ano, ale nebrala som ich. aj ked uz ta starsia je dost mudra nezda sa mi to vhodne. viem, ze len ked vidia mna plakat, tak su velmi dezorientovane a nevedia co sa deje, chodia ma utesovat.... a nechcem vidiet ich reakciu, ked by videli plakat mna, babku, dedka a vsetkych nasich spolocnych znamych. myslim,ze taketo veci deti este beru velmi emotivne, nie rozumovo a tym padom stracaju istotu pod nohami. aspon u mojich deti viem, ze by to velmi rozoberali a velmi to prezivali, co by sa odrazilo miminalne na ich spravani. deti v tomto veku sa snazia nejako pochopit ten prechod, ale viem, ze je to tazke. neuvedomuju si, ze smrt je konecna a nie je to len spanok. o nic malinka nepride, ked tam nebude, jednoducho to casom bude len spomienka, ze bol dedko a uz neni, ale ked ju tam vezmes, moze mat na to velmi zle spomienky, lebo ta mala detska dusicka si to uplne prevrati hore nohami a v hlavke sa moze odohravat ovela horsi pribeh ako v realy. ja doporucujem NIE-

elise
15. júl 2011

danculik prijmi úprimnú sústrasť☹
môj svokor zomrel ked mal malý 9 mesiacov a bol s nami na pohrebe ale bol s mojimi rodičmi kedže ja som bola pri manželovi (potreboval z mojej strany psychickú podporu). malému sme hovorili že dedko spinká. sama poznáš svoje dieťa tak vieš ako by reagovalo, môj malý by pohreb teraz v 4 rokoch zvládol, síce plaču by sa nevyhol ale je to sučasť života a plač k tak smutnej udalosti patri. my chodíme pravidelne na svokrov hrob kde malý vie čo to znamená a vie tam na cintoríne ľudia spinkaju a aj dedko spinká. na svokrovom pohrebe bola jedna známa čo bola 3 týždne do pôrodu a zvládla to bola iba pri rozlúčke v dome smútku kde si sadla potom k hrobu nešla. takže ako sa budeš citiť tak sa rozhodni.a hlavne aký ste mali so svokrom vzťah.

heln
15. júl 2011

to mi je ľúto 😒 ..... blbo načasované..... stáva sa, takéto veci nenaplánuješ......
nemala by si ísť na pohreb ani Ty a ani dcéra...... nebudeš za to zlá nevesta..... moja mama mi nedovolila ísť ani na cintorín otcovi ako som zostala tehotná, nie to ešte na pohreb..... a malá, v štyroch rokoch, čo tam bude robiť? bola som v takom veku na pohrebe chlapcovi - susedovi, ktorého som mala veľmi rada, bol to rusínsky pohreb a bol veľmi dlhý, nechápala som čo sa deje, nudila som sa až som z tej nudy plakala a všetci si mysleli, že plačem, pretože som ho mala rada.....
manželovi a rodine to vysvetli, ospravedlň sa a nechoď, keď to tak necítiš 😒

anibas
15. júl 2011

ťažko radiť, je to veľmi individuálne, záleží aj od zvykov v rodine a komunite
poznám mamičky, ktoré nemajú problém ísť vo februári na pohreb s 8 mesačným dieťaťom, aby im náhodou niečo neuniklo

vlasa
15. júl 2011

urcite nie ☹

sakura77
15. júl 2011

ja by som urcite nevzala,naco?stresovat zbytocne dieta,ktore by ani poriadne nechapalo co sa deje,nehrozi ..neber...radsej doma jemne vysvetlit

iwanna
15. júl 2011

nie, nemusi vnimat tu smutocnu pochmurnu atmosferu ☹

olgynka
15. júl 2011

ja by som urcite dieta nebrala....

gumimaci
15. júl 2011

To zalezi fakt od vas, ake mate vztahy, ake je dietatko atd... my sme mali nedavno pohreb v blizkej rodine. bolo to v krematoriu, nas mal vtedy 8 mesiacov. Tak sme to spravili tak, ze muz bol s malym vonku, ja som isla s rodinou do obradnej miestnosti a na kar uz sme isli vsetci spolu. tak isto to spravil aj bratranec, ktory ma 5 rocneho syna.
Ale ty si aj tehotna, tak skor nie...

alexandra
15. júl 2011

V ziadnom pripade, Ja som bola na pohrebe dedka ked som mala 7 rokov a aj tak som to spracovavala do puberty.

tanitta
15. júl 2011

nie

domyyy
15. júl 2011

úprimnú sústrasť 😔 mne zomrel dedko takmer pred tromi mesiacmi, najmladší členovia na pohrebe boli jeho vnuci, obaja štvorroční.... jeden z nich tomu nerozumel, bol kludný..... ale druhý plakal taaak srdervúcne, že sa na to nedalo pozerať 😔 😔 😔 😔 nechcel, aby sme ho dali na ruky, utíšili ho, absolútne nič, len plakal a plakal.... nebolo to k ničomu dobré 😔 😔 😔 😔 ja by som asi svoje dieťa nezobrala ☹ ☹ ☹ po tom čo som videla..... 😢

evickapooh
15. júl 2011

ja som bola v rovnakej situacii ked mi zromrel otec v roku 2009 bola som v 8 [36tt]mesiaci tehu a mala mala 3,5 roka,samozrejme nezobrala som ju na pohreb ,aj podla mna moze nepriznivo ovplyvnit psychiku dietata.ja som isla ,samozrejme preplakala som cely pohrebe...ale chvalabohu na Leuske to nenechal nasledky.ak bude po pohrebe kar tam uz by som ju zobrala ,ale na pohreb nie.neviem ty aku si po psych.stranke,ja som to prezila ,a som dost labilna ,podla mna ty by si mala ist[ bez malej.]

stanislavao
15. júl 2011

ja by som dieta nebrala. neni dovod. dieta to nechape a radsej nech sa niekde hra u znamych, ako by mal hodinu stat na pohrebe.

elephant
15. júl 2011

No, záleží na vás, ako to beriete v rodine. Ja sama nemám problém s tým, zobrať na pohreb deti. Nie aby "im niečo neuniklo", ale preto, lebo to patrí k životu. Ľudia sa rodia a umierajú, tak to proste chodí, a ja sa snažím nerobiť zo smrti drámu. Nechápte ma zle, viem, že je to smutné, a i tak to vysvetľujem deťom, že je to smutné, že ľudia plačú, lebo niekto, koho mali radi od nich odišiel. Ale snažím sa deťom hovoriť i o duši a o tom, že duša s telom neumiera, len odchádza niekam inam. (prípadne zostáva v blízkosti svojich milých). Konieckoncov verím i tomu, že sa v takýchto situáciách deti vo veku od troch rokov učia emaptii.

Samozrejme, VŽDY to robíme s manželom tak, aby sme nerušili obrad, ak by mali byť hlučné (tie menšie), tak sme ich brali von, rozhodne nesmeli pri obrade nikoho rušiť. A je pravda, že kar už tak smutný nebýva... ten je o niečom inom...

matulka82
15. júl 2011

nie ani dieta a ani pre Teba ako tehulku tonie je vhodne ,uctit pamiatku sa da aj doma,treba mysliet ajna dietatko...

bahara
15. júl 2011

Úprimnú sústrať.Ja by som v žiadnom prípade malú nebrala nech si myslí kto chce čo chce nie!A keby som bola ešte aj tehotná tobôž nie.Svokor by tvoje počínanie určite schvaľoval a chápal rozlúčiť sa s ním ty môžeš bez malej aj neskôr alebo mu doma zapál na okne sviečku 😖 no celé je to nepríjemné ale čo už..

sirinka
15. júl 2011

urob sama podla seba...
neexistuje jedine spravne riesenie...
ja nemam komu dat moje deti, takze na pohreby sli s nami, ale ostali vonku bud so mnou alebo mm...na druhej strane nasej 4 rocnej uz veci ojladne smrti pomaly vysvetlujeme, nakolko nam v dost kratkej dobe zomreli dvaja stari rodicia, teda jej prastari rodicia...
a ja sama som bola na pohrebe tehotna, to pre mna nie je prekazka na to, aby som sa rozlucila s niekym, kto mi je blizky...

zewa11
15. júl 2011

Zostala by som aj s dcérkou doma,kvietok položiť a sviečku zapáliť môžeš potom.

cherry1981
15. júl 2011

Ja mám iný nazor ako vacsina tu ostatnych 😉 Podla mna to patri k zivotu. Nevidim na tom nic zle. Moje deti uz na pohrebe boli a dcerka dokonca ked mala rok. Pred rokom mi zomrel ujo deti su uz rozumne vedia co je pohreb a tiez boli a pripravila som ich na to, co sa bude diat 😉 . Ale samozrejme, kazdy nech sa zariadi podla seba 🙂

barbora84
15. júl 2011

uprimnu sustrast... hoci este dieta nemam, ale byt na tvojom mieste tam dieta nevezmem. mna osobne moji rodicia nikdy na ziaden pohreb nevzali, prvy krat som bola az ako dospelacka a to vobec nie som rozmaznana alebo nieco take. som nazoru, ze by to bol pre dieta velky stres, rovnako ako aj pre teba...

ani3012
15. júl 2011

v prvom rade prijmi moju úprimnú sústrasť.....

ja som ako dieťa bola na pohrebe môjmu starčekovi....vtedy som moc nechápala,čo sa deje,prečo okolo mňa plačú,prečo ma stareček taký zvláštny úsmev a prečo nevstane (ja som bola veľmi zvedavé dieťa a proste som našim utiekla tam,kde išla väčšina prítomných)
ale postupom času mi prišlo, že čo sa vlastne stalo...následky -žiadne
Paťko (mal 5 rokov) bol prvý krát na pohrebe nášmu susedovi,keď zomrel,tak som mu vysvetlila,že čo sa stalo,čo sa robí s telom,keď zomrie a že sa to stane každému-aj nám,ale nie teraz
celý smútočný obrad som mu komentovala,prečo sa to robí a tak....
na nebožtíka sme samozrejme pozerať neišli a Patrik sa nikdy susedky ani neopýtal,že kde je ujo sused...

ja by som na pohreb išla,ale nebola by som v "centre diania" ani by som sa nestavala do rady na kondolenciu ... nikto nikoho nenúti stáť nad rakvou ..... radím pribaliť vodu a nájsť tieň-aj keby si mala pohreb vlastne len sledovať....
ale opýtala by som sa na to hlavne manžela,predsa - bol to jeho otec, čo si o tom myslí on