Zohrievanie mlieka a jedla v mikrovlnke. Čo myslíte?

anuska
22. jan 2007

Ahojte mamičky,

úplne náhodou ma teraz napadlo, že aký máte názor na zohrievanie mlieka alebo jedla pre deti v mikrovlnke.
Ja som akosi proti mikrovlnke, ani ju nemám doma, ale každý sa mi diví, že ako to potom zvládnem, keď budem mať bábo.
Že v noci, keď bude treba zohriať mlieko, tak je to úžasné a hlavne rýchle.
Chcela som vedieť, aký máte názor na to vy.
ďakujem

adetka
22. jan 2007

v mikrovlnke urcite nieeeee 😠 ... a hlavne umelu mliecnu stravu urcite... staci si prevarenu kojenecku vodu dat do termosky... a ked bude dietatko hladne, tak prasok zamiesat a dat vo flaske ochladit pod tecucu vodu... a odsate mliecko by som radsej ohrievala v hrnci s teplou vodou... pripadne existuje tusim od Aventu nadoba na ohrievanie mliecka...

hanka274
22. jan 2007

presne ako adetka pise, co najmenej mikrovlnku, a urcite nie mliecko.
Ja pouzivam mikrovlnku len na ohrievanie polievocky, papame minimum, len sme zacali, takze na ohni to nemam ani ako ohriat. Ale mliecko a pod. urcite nie.

anuska
autor
22. jan 2007

Čítala som totiž,že ak sa niečo zohreje v mikro tak sa v jedle strácajú všetky vitamíny, ktoré tá potrava ešte obsahovala. Alebo sa mýlim?
Preto tento zázrak ani doma nechcem. Hoci určite praktické to je a to hlavne v noci.

hanka274
22. jan 2007

hej, je to urcite pravda. Len ja musim pouzit, lebo ten polievocky je fakt minimum....ak jej odoberiem s nasej zatial neochutenej, tak je normalne zohriata. Ale na druhy den z vyzivovej flasky polovicka sa fakt asi neda inak ohriat len v mikrovlnke...

zuz11
22. jan 2007

ja som na ohrievanie odsateho mliecka pouzivala vody kupel, pricom vodu som si ohriala v rychlovarnrj kanvici aby to bolo rychlejsie 😵

miriam
22. jan 2007

Mikrovlnka sa neodporuca preto, lebo moze dojst k lokalnemu prehriatiu na vysoku teplotu. To nie je vhodne hlavne, ak ide o mliecko.
Ale napr. polievku tak kludne ohrievat mozte (tak ci tak ste ju predtym varili vsakze?). Treba ju castejsie premiesavat, aby sa na jednom mieste neprehriala a na druhom neostala studena. Vitaminy sa rozkladaju nadmernym zohrievanim na vysoke teploty. Takze Hanka274, nemusis sa ospravedlnovat a kludne to mozes robit aj ked budes zohrievat toho viac. 😉
Mikrovlnka je velmi dobra vec a usetri kopec casu, len ju treba vediet pouzivat.
Materinske mlieko zohrievam v ohrievacke na mlieko, ale staci postavit do horucej vody. A ked cas od casu dame umele, tak ho pripravujeme tesne pred podavanim (v noci je fakt dobra ta termoska s prevarenou vodou).

hanka274
22. jan 2007

mirka pekny prispevok, uplne suhlasim....s kazdym slovom!
este moj postreh, mali sme daku antikorovu alebo aku termosku a mame obycajnu umelu. Teda uplne tak obycajna asi nie je, lebo som zistila, ze vydrzi ovela viac teple ako v tej prvej, napr.: uvarila som vecer caj, asi cca o 21:00h, hned naliala take horuce do termosky, rano zobral muzik do prace, pripominam v terene, teda vonku. Doniesol vecer domov a caj bol dost teply, nie horuci, ale musela som trosku fukat. A stala...200 sk, sranda nie?

maca793
7. feb 2007

ja mikrovlnku používam na zohrievanie polievok a jedla pre malú- používam ju aj na zohrievanie mlieka, presne viem,na ako dlho mliečko potom nie je vôbec horúce a hlavne v noci (a to sa stáva už málokedy), je to fantastická vec. starším deťom som vždy pripravovala mlieko v noci a to dalo zabrať. zohriať vodu, zaliať rozmiešať precediť aby tam neboli nejaké hrčky, preliať do fľaše a čakať, pokým vychladne. pravdaže fľaše dať do studenej vody. celé to trvalo aj 15 min.

paska
7. feb 2007

maca ja tiež 😉

mario
9. feb 2007

počas štúdia na VS sme túto problematiku riešily aj laboratorne, nie je pravda že mikrovlny rozkladajú vitamíny, samozrejme ak potravina nie je neúmerne zohriata na vysokú teplotu. Naozaj je treba vedieť ju používať, napr. neotvoriť hned po zohriatí, ale nechať pár sec postáť, kvôli ustáleniu mikrovln. Jedlu môžu viac uškodiť napr, nekvalitné alebo dlho používané hrnce a o nechávaní vody v termoske by sa tiež dalo polemizovať.

hanka274
9. feb 2007

vsade sa nam dostava do usi (casaky, TV...), ze mikrovlnku co najmenej a urcite nie na mlieko...napriklad mne, zatial nikto nepovedal, ze ssa moze mlieko ohrievat v mikrovlnke, kazdy NIE, NIE....smozrejme ale kazdy robi ako uzna za vhodne....ja pouzivam na papu iba ak nemam hrniec, vodu aby som mohla ohriat na ohni....mliecko mam svoje, takze mrklovlnka som ja. Ale ak by som nemala, proste by mi to nedalo tam ohriat (v mikrovlnke). No a tych par hodin prevarenej vody v termoske snad nikomu neublizi....to snad nie..... 😉

kuly
10. feb 2007

Ked tak citam tieto vase riadky, tak som vytiahla ohrievacku flias, dostali sme ju pod tieto vianoce, tak si ju idem zabehat aby som potom uz nestresovala, ked sa nam maly cca za tyzden narodi.

escada17
28. mar 2007

baby, no tak i ja zohrievam malej mliecko takto, davam pozor, aby sa neprehrialo, len dufam teda, ze sa nijako neochudobnuje

keksik16
28. mar 2007

ahojte, tak ja malej tiez nikdy neohrievam jedlo ani mlieko v mikrovlnke, ja jej mlieko robim tak, ze mam prevarenu vodu, ktoru potom len zohrejem,zarobim mlieko a davam malej, a prikrmy, ked varim prikrm ohrievat nemusim a ak davam hippku tak ohrievam vo vodnom kupeli 😉

mimusiacik
28. mar 2007

🙂 Cauenko bambulky,
info,kt.virilo hlavou mne ako cerstvej maminke,kt.nemohla kojit...

...tetuska ma bombardovala najnovsimi vyskumikmi - a poslednou perlickou bolo ,ze z vody zohriatej v mikrovlnke a ochladenej - polievane semienka nevzklicili...

My sme nocne papanie umeleho mlieka vyriesili zohrievackou vody na mlieko od BEBE,alebo prevarenou vodou v termoske,alebo 2/3 prevereneho vychladeneho vo flaske+ doliatim 1/3 vriacej z rychlovarnej kanvice a malo idealnu teplotu na okamzite pouzitie...

Ale prevaranim sa udajne zvysuju mnozstvo dusicnanov vo vode...tak neviem...kazdy si pomaha ako vie...

Mineralka Lucka?
Je OK v chlade a v tme ako pod zemou ,nie v hypermarketoch bohvieako uskladnena...

A potom clovek vyznaj sa...a poskytni ,co najzdravsie babenku...

Kto vie?
🙂 😀 😅 😵

maca21
28. mar 2007

mimušiačik teraz sme z toho už uplne mimo 😀

ja prevarenú vodu zohrievam v flaške v mikrovlnke a potom nasypem BEBU a rozriedim 🙂

kvakynka
13. apr 2007

a nemoze sa UM urobit aj tak, ze sa beba rozmiesa vo vopred prevarenej a uz studenej vode (aby sa neurobili hrcky) a potom zohriat vo vodnom kupeli?

erika222
5. júl 2007

čaute baby nechcem rýpať,ale nemyslíte,že to troška prehánate????žijeme v dobe plnej smradu a éčok,ktoré sa určite nachádzajú aj v materskom mlieku!!!!už len to že mamička vypije obyčajné mlieko kt.je niekolko krát pasterizované atd.pri tom všetko je mikrovlnka anjelik.nie?a už potom ked budú vačšie budete stále zorievať vo vodnom kúpeli?a myslíte že aj pani kuchárky v škôlke zohrievajú detičkám vo vodnom kúpeli?????baby kašlite na to. ☹

erika153
5. júl 2007

aj ja zohrievam v mikrovlnke ked sa mi nahodou voda v termoske schladi a nieje tepla... 😉 nic na tom nevidim vobec.. zohrievanie v mikrovlnke je nebezpecne vraj len preto lebo sa moze jedlo alebo mliek onerovnomerne zohriat a babo sa moze popalit ale ked to dobre rozmiesate nestane sa to 😵 😵

kuly
8. júl 2007

Baby viete na akom principe funguje zohrievanie v mikrovlnke? 🙂
Mikrovlny rozkmitaju molekuly vody a tym ze sa tru o seba sa zohrievaju. Takze cim menej vody tym sa skor zohreje, lebo v tej nadobe s vodou su molekuly viac nahustene a viacej tru o seba. Takze tam nedochadza k ziadnej chemickej reakcii, cele je to o fyzike. Ziadna struktura sa tam nemeni.

jejke
4. aug 2007

no Kuly uz som myslela ze to tu nikto nenapise
😉 Navyse zohrievanie v mikrovlnke nici bakterie, tak ja teda nebudem prevarat detom mlieko v hrnci a aby tam stalo cely den ved TAM v tom hrnci hoci aj prikrytom je len raj pre bakterie 😝

hasleerka
6. aug 2007

no ja už 5rokov zohrievam všetko v mikrovlnke, dokonca aj umelé mlieko ... ved tuším aj v porodnici ho deťom tak zohrievajú

maruschka
9. aug 2007

babenky díky za príspevky.Musím to povedať svojmu zarytému protimikrovlnkovému švagrovi.Ten ešte len vidí že segra dáva čokoľvek pre decká do mikrovlnky už robí nenormálny cirkus, ako keby domov privliekla jadrový reaktor z Jaslovských alebo čo.Takže jedlo ohrieva tajne v mikrovlnke, aby on o tom nevedel.ja tiež zohrievam všetko v mikrovlnke, okrem materského mlieka, ktoré som mala odložené vo fľaškách v chladničke.Ale inak na tom nevidím nič trestu hodné, keď sa zohrieva niečo v mikrovlnke.

mirka414
10. aug 2007

mozem aj ja.malinka ma uz skoro 11mesiacov a zacala som jej prevarat mliecko 1l mame na 4x to je rano,vecer,rano,vecer.prevarene dam do sklenej nadoby ochladnut a potom do chladnicky a aj si nachystam 220malinkej do flasky.ak je nad ranom okolo4hladna len to dam do mikrovlnky na 1minutu a je to akurat super ohriate hned pripravene na papanie 😉 .predtym sme pouzivali pras.mliecko nutrilon a termosku s teplou a pohar so studenou vodou a len sme to miesali.

amyenya
15. aug 2007

baby,presne ako pisala kuly, tiez som si myslela,ze to uz snad ani nikto nenapise. (vsak jejke) 😉
v mikrovlnke sa len rozkmitaju molekuly vody a nic viac a preto ked je taniec alebo nieco teple, v com to mate,tak sa ohreje od toho,co v nom mate a nie sam o sebe,takze jedine nebezpecenstvo je len,ze to nie je rovnomerne zohriate, a preto sa varuje, aby sa tak detom nezohrievalo, ale ked to premiesate,tak je po probleme, ja som mojej malej od narodenia zohrievala mlieko moje, ked bolo odsate v mikrovlne( najprv som nechcela,ale novorodenec s kolikou, co nespi dlhsie ako 30-45 min do 3 mesiacov s vami urobi zazraky) a aj teraz jej zohrievam aj mlieko aj vsetko tak a nic jej nie je, ba este ani nebola poriadne chora. 😎

shiju23
17. aug 2007

ked bol moj mensi, tak som mu ohrivala v ohrievacke mlieka od Aventu,co je skvela vec. teraz ohrejem v mikrovlne, dam na 20sec,vyberiem potrasiem aby sa premiesalo skusim teplotu,ak este treba tak 5sec. nie je horuce,setri mi to cas hlavne,ked je uz aktivnejsi.

emjee
2. nov 2008

mikalove • 1d • Dnes o 14:25
chcela by som sa poradiť či ohrievate deťom jedlo alebo mliečko v mikrovlnke a kedy ste začali.ja sa bojím,dávam jej len hned uvarené ale niektoré moje kamaratky ohrievajú už od narodenia.Tak by som bola rada keby ste mi napísali vaše nazory.ďakujem

sirinka
2. nov 2008

ja doma mikrovlnku tiez vobec nemam. mliecko mame nastastie materske a jedlo papa vacsinou iba cerstve. ak reba zohriat, tak to robim vo vodnom kupeli alebo normalne v hrnci.
a mikrovlnku nepouzivam preto, lebo tym ziarenim, ktore jedlo zohrieva sa v nom zaroven aj uvolnuju skodlive volne radikaly.
http://zdravie.pluska.sk/zdravie/vyziva/zdrave-...

katkaajurko
2. nov 2008

zaujimavy clanok ale trochu povrchny..hlavny problem je tam nerovnomerne zohrievanie - na ktore sa da dat si pozor - a pokus s polievanim kvetov z ochadnutej zohriatej vody v mikrovlnke - ktore po dvoch tyzdnoch zvadli? 😨 😀 to si treba schvalne skusit - pretoze mne kvety nezvadnu ani ked ich dva tyzdne nepolejem vobec a nieto "premikrovlnkovanou" vodou 😝 😀 vtipne....

teri3
2. nov 2008

Zaujímavé názory tu padli, ale niektoré si trochu protirečia - ako to, že "iba" rozkmitané molekuly - a potom, že to ničí baktérie. Tak ako je to teda?