Zohrievanie mlieka a jedla v mikrovlnke. Čo myslíte?

anuska
22. jan 2007

Ahojte mamičky,

úplne náhodou ma teraz napadlo, že aký máte názor na zohrievanie mlieka alebo jedla pre deti v mikrovlnke.
Ja som akosi proti mikrovlnke, ani ju nemám doma, ale každý sa mi diví, že ako to potom zvládnem, keď budem mať bábo.
Že v noci, keď bude treba zohriať mlieko, tak je to úžasné a hlavne rýchle.
Chcela som vedieť, aký máte názor na to vy.
ďakujem

lucia030209
11. nov 2009

no tragedia

mata25
13. nov 2009

my davame mlieko v otvorenej flaske na minutu do mikrovlnky a je tak akurat, netusim ci to skodi, ale skor si myslim, ze ani nie. nevarim v mikrovlnke, len ju pouzivam na zohrievanie, ale nikdy tam jedlo nie je dlhsie ako 2 minuty, a pre maleho aj menej ako minutu.

filipal
14. nov 2009

my ani nemame mikrovlnku. pripada mi, ze jedlo z mikrovlnky ma nejaku inu chut. ale je pravda, ze sa v nej najlahsie prehreje uz skor uvarene jedlo.... snazim sa varit vsetko cerstve a u nas sa vzdy vsetko zje! 😀 😀
ale predsa len, ked potrebujem nieco zohriat, tak klasickymi metodami, bud v hrnci z malym mnozstvom vody, na miernom ohni, vo vodnom kupeli, alebo v rure. inac kuchynu mame moderne zariadenu a nie som proti inym elektrickym spotrebicom...len ta mikrovlnka nejako nie... 😎 ked bol syn maly, tak som ho kojila a potom sme presli na sojove mlieko a tusim, ze mikrovlnky ani neboli.... ma 17 rokov
tie rozne spravy o skodlivosti som citala...neviem, mudr. Bukovsky volakedy vravel, ze mikrovlnku urcite nie, potom ju zacal propagovat... kazdy asi robi to najlepsie co vie... 😉

libka1
27. nov 2009

ahojte,moze podla vas byt niekto alergicky na to ked sa ohrieva jedlo v mikrovlnke???? kdesi som citala clanok so zdenkou prednou a ona to tam hovorila, tak ma napadlo, ci to nema suvis s grckanim mojej malej... my jej nikdy neohrievame v mikrovlnke kedze sme sa jej zbavili (neziskala si moju doveru 😀). ale bola u svokrovcov na 4 dni a odvtedy moje nikdy negrckajuce dieta zhruba 2 tyzdne grckalo... samozrejme moze to suvisiet s tym ze zjedla nieco skazene, ale napadla ma aj moznost ci to nie je tym ze jej ohrievali jedlo v mikrovlnke... 🙄

iinuska
27. nov 2009

jaaaj, ved to by sme ani dychat nemohli...........

luthien.k
27. nov 2009

Z principu ohřevu mikrovlnné trouby (rozkmitává molekuly, hlavně molekuly vody a tím se jídlo ohřívá) si já osobně myslím, že určitě mohou vznikat a vznikají látky - sloučeniny - které nejsou rozhodně přirozené a žádoucí. Teplo urychluje chemické reakce, takže kdovíjak potom ty tuky a bílkoviny a vitamíny vypadají... Stějně tak při úpravě krabicového mléka UHT technologií 😝 Takže i když mikrovlnku mám, tak se snažím používat jí co nejméně a pro prcka to vůbec neplánuji...

veronikapp
27. nov 2009

pri zohrievani v mikrovlnke sa vraj v mlieku deju nejake zmeny a nicia sa vitaminy takze mlieko v mikrovlnke nikdy nezohrievam. Ale inak ju bezne pouzivame na zohrievanie jedla. Je to rychlejsie ako v hrnci a nepripaluje sa to tam 🙂

macka01
30. nov 2009

ved mlieko okrem trošky vapnika v sebe nemá vitamíny tak čo sa v nej má ako zničiť?A ako sa môže zmeniť chuť jedla po zohriatí v mikrovlnke,no ja sa ozaj bavím.Sa na mna nehnevajte.Príprava jedla v mikrovlnke je tá najlepšia,nemusíš používať tuk ,kym sme nemali deti som varila v mikrovlnke čokoľvek,aj mäso sme tam pripravovali,teraz sme 4 a mame menšiu tak je pre nás mala,už len ohrievme a všetko.Je to najzdravší spôsob prípravy jedla a kľudne ma môžte začať kameňovať.

berenika39
30. nov 2009

macka, souhlas, dělat vědu z ohřívání jídla je zbytečné, právě ten princip - rozkmitání molekul vody - je tak jednoduchý, je to mechanika, chemie se to netýká. Tohle bych neřešila, vyjít ve městě na křižovatku je mnohem horší.

libka1
4. dec 2009

Základné zloženie 1 litra kravského mlieka je nasledovné

1. voda 860 - 880 g
2. látky nachádzajúce sa v emulzii mlieka
- mliečny tuk ako zmes triglyceridov
- fosfatidy
- steríny
- glyceridy
- vitamíny rozpustné v tukoch
- vitamín A
- provitamín A (karotén)
- vitamín D
- vitamín E

3. látky nachádzajúce sa v koloidnom stave
- kazeín
- α-kazeín
- β-kazeín
- κ-kazeín
- albumíny
- globulíny
- enzýmy

4. látky v pravom roztoku
- laktóza a ďalšie cukry
- katióny
- vápnik
- horčík, sodík, draslík
- anióny–fosforečnany, fosfáty, citrany, chloridy...
- vitamíny rozpustné vo vode
- vitamín B1
- vitamín B2
- vitamín B12
- vitamín B6
- vitamín C
- nebielkovinové dusíkaté látky
- plyny

mamutka
4. dec 2009

ja tomu celemu nejak nerozumiem, ked tu niekto pise, ze ma mliecko za minutu ohriate v mikrovlnke, ze aka vyhoda....no a na sporaku to ako dlho trva? my mikrovlnku nemame, nejak ma nenadchla, ked som ju v minulosti pouzivala a malemu ohrievam vo vodnom kupeli, ak mam v pohariku navarene od predchadz.dna a kym toho tigra chytim a posadim do stolicky, tak ma obed tak akurat teplucky. je to tiez rychle a ze to trva o nejake nanosekundy dlhsie ako v mikrovlnke, to ma netrapi.
varim v paraku alebo klasicky a ohrievam ako pisem, no a mlieko - zo zaciatku, kym sa kojenie rozbehlo, som musela dokrmovat, horuca voda v termoske je super, a potom, ak dostaval odstriekane niekedy, tak som mu to ponorila do prevarenej vody z konvice na chvilu a bolo.
ja mikrovlnku osobne povazujem za nieco co v kuchyni zavadzia. ako u mojej mamy, ale ta vecne vari cerstve, ani nema co ohrievat, ta sa nikdy nezmeni 😀
no a v materskom mlieku je naozaj zopar veci navyse, nie len vapnik, zejo 😀

macka01
9. dec 2009

mikrovlnka ma tu vyhodu,že nepotrebuješ veľa riadu na ohrievanie,ohreješ v tanieri z ktoreho budeš jesť.Ako zohreješ zem.kašu od obeda na večeru aby si nemusela davať tuk či maslo aby ti neprihorela?ako zohreješ rezeň?napr.,tekuté ohreješ v hrnci v pohode,ale tuhe?mikrovlnka je jeden z najlepších vynálezov,podľa mňa samozrejme

mamutka
9. dec 2009

no ja osobne pri ohrievani zemiakovej kase nic nepridavam, je uz robena s maslom, takze na tom sa kasa zohreje a rezen takisto, ono to nie je celkom na sucho, kedze aj rezen bol smazeny a totalne suchy nie je. ale rezne aj tak moc nejeme, no a ked dam kvalitnu panvicu na sporak - na platnu, tak sa to krasne za chvilku ohreje a milujem tu slabulinku korcicku co sa na zemiackoch takto ohrievanych urobi, ak ich necham trosicku dlhsie.
v tom mas pravdu, ze rychlo ohriat napr.jeden tanier polievky alebo hocicoho pre jednu osobu, to usetri vytahovanie panvice ci hrnceka, ale odkedy mi cas setri umyvacka, take detaily neriesim 😀 a ta usetri hodiny, nie minuty ci sekundy. pre mna je najlepsi vynazel pracka a umyvacka, moje najlepsie kamaratky, aj na kavu k nim chodim 😀 mame ich totiz v kuchyni obe 🙂 k nasim sme mikrovlnku takto zivelne kupili, ze aha aky super vynalez, neuveris, ale maju ju asi 4 roky a vobec ju nepouzili. no ale oni su viaceri, nejaky jeden tanier na ohriatie nie je zvykom

lenka1smejka
27. dec 2009

Ja osobne velmi odsudzujem jedlo zohrievane v mikrovlnke-podla mna je to cista rakovina

bets
4. jan 2010

ake mas na to argumenty? daj kontakt na serioznu studiu...
ja som jednu citala, kolegyna mi dala kontakt na svagra, ktory robil vyskum, studiu a zaroven odporucania ako zohrievat v mikrovlnke.
bola som sklamana, pretoze som ocakavala nejake fyzikalne zdovodnenie, preco je to skodlive, ale nic relevantne tam nebolo, potrebujem argumenty, zatial som ich nenasla.

velkanoc
10. jan 2010

ahojte maminky.prosim vas poradte mi ako odstavit dieta od umeleho mlieka humana ha a prejst na obycajne.skusali sme uz vsetko ale samko tvrdi ze mliecko od kravicky-KRABICOVE- JE SLADKE- 🤐 🤐 🤐 🤐

pupok
27. júl 2010

mikrovlnka je nastavena tak aby kmity vln ktore vyraba boli presne na frekvencii odpovedajuce rozkmitaniu molekul vody , tru o seba a ohrievaju ine latky vo svojom okoli. cize ciste vzato pokial do mikrovlnky vlozite nieco co neobsahuje vobec vodu, neohreje sa to.... navyse mikrovlny neuniknu do okolia pretoze ich zastavi mriezka ktora tieto mikrovlny pohlcuje/odraza naspat.( prave na dvierkach je tato mriezka / tienenie vidiet najlepsie.

skor mam otazku ako dlho sa max odporuca nechat normalne plnotucne kravske mlieko ohriate....
po akom case tam nastavaju procesy ked sa bakterie vplyvom nadmerneho tepla premnozia... ( predsa len po otvoreni a naliati do flase je tu kontakt - bakterie vo vzduchu, flaske,.... )
cize rozmyslat vobec nad odkladanim ohriateho kravskeho mlieka v termoske napr 2-4hod?
podla mna by sa to nemalo, ale fakt neviem , mozno je to mozne...
napriklad rozmiesana voda s nutrilonom mliekom v prasku sa nema podavat po 2 hodinach od zmiesania s vodou.... toto by bolo tiez zaujimave rozobrat ci to nie je len vzhladom na nejake normy atd...

gituska456
30. jún 2015

ahojte baby citam rozlične názory na ohrej jedla a mliečka v mikrovlnke 🙂 žijeme v uponáhlanom svete 🙂 a myslim si že čím viac budeme dieťa izolovať od nástrach tým viac nám deti chorlaveju 🙂 podla mna pokial to nieje naozaj zdraviu skodlive nemame sa coho bat ak nase detičky su zdrave a ak nevidime nijake zmeny kludne zohrievajme 🙂 mam 9 mesacnu dcerku a zohrievam jej všetko v "odpudzujúcej" mikrovlnke 🙂 a zatial sa nestazujem mam sice len jedno ale podla mna necitajme po inernetovych strankach blbosti ale radsej sa samy presvedcme ako je to naozaj 🙂 ved keby sme mali vsetko od nas izolovat tak by sme prakticky ani nezili 🙂 vsetko je nebespečne ale aj napriek tomu žijme v dobe v akej sme 🙂

sirinka
30. jún 2015

@gituska456 klasicke prihrievanie by ti zabralo len o malilinko viac casu ako mikrovlnka... uponahlany svet je vyhovorka...
http://plnielanu.zoznam.sk/c/2335/odbornik-preh...

lulistek
30. jún 2015

Ja som robila mliečko asi takto, zohriala som vodu v kanvici a zriedila s dojcenskou vodou na akuratnu teplotu a zarobila mliecko. Vzdy aj v noci. Bol to taky dlhsi proces ale v mikrovlnke by som to neohrievala, i ked v nemocnici ked mala mala 3tyzdne mi to tak prihrievali. co uz. A milujem nazory ze nedojciace matky su pohodlne - co je pohodlnejsie, vybrat prsnik alebo nosit v kociku termosku, flasu dojcenskej vody ,mliecko, flasky... a zarobit aj 3x v noci napr. Moja dcera ma uz cez dva roky ale taketo vyroky ma vedia dozrat

lucinkaboz
30. jún 2015

@gituska456 absolutny nesuhlas...práve z toho čo dneska tato doba su chorlave a nie že ich od skodlivych veci izolujeme...mlieko ohrievame na sporáku, zalievame teplou vodou

gituska456
30. jún 2015

to je vas nazor ... nebudem namietat 🙂

mufka1
30. jún 2015

Pozri 100 ludi 100 inych nazorov 🙂 ja ty poviem ,ze pri synovi som nutrilon nanoc davala vrelu vodu do termosky a tak som zarabala mlieko a chladila studenej vode caj som ohrievala mikrovlnke aj prikrmy som ohrievala mikrovlnke.Teras mam dcerku bola na nutrilone ohrievali sme varnej kanvice 🙂 jedlo som ohrievala mikrovlnke .Moj nazor je ,ze nic sa nestane deti mam zdrave (chvala bohu).No ked budes dieta stale odniecoho izolovat nieje to ties dobre.Poznam maminku co rodila pred 12 rokmi ako ja.Syn nevedel co je to termix puding,krupica,polievka do 12 mes.,vsetko kupovala bio caje meso zelenina vsetko kontolovala kolko ma Ecok 🙂 podnes mikrovlnku nemaju.Nesmel sa vonku hrat piesku kontak sdetmi chudak nepoznal hadam kym nesiel doskolky.No syn jej ma slabu imunitu,stale byva chory,je anemicky.Lekarka jej povedala ,ze dieta ma vyskusat vsetko nesmie byt izolovane ,ze vsetko su to priznaky ze bola az prehnane nanho cistotna a nejedol vsetko co mal ako bezne deti zvyknu zest,on nepoznal do 3 rokov ani co je to sladkost.🙂 take podla mna by si mohla mikrovlnku vyuziva urcite by ti dost pomohla 🙂 ale zalezi samo natebe aky postoj mas ktomuto 🙂🙂

gituska456
30. jún 2015

ja jju vyuzivam na zahriatie mlicka cajiku obcas na nejake prkrmy denne to cca 5krat asi 🙂 viac nie lebo cajik striedam raz chladny od smädu a teplý ked ide spinkat a ked je chorucka 🙂 mliecko niekedy zalejem horucou orevarenou vodou ... 🙂 podla mna je mikrovlnka dobry pomocnik

ivuska027
30. jún 2015

Kamoska mi robi na SAVke v labaku a vravela mi, ze jedine, co nesmie do mikrovlnky je mlieko

tajka1986
30. jún 2015

@ivuska027 tak to bh ma zaujimal ten dovod 🙂

maja2039
1. júl 2015

@velkanoc Ako stare dieta?? nasa pila Bebu do 3 a pol r. ine nechcela 🙂

pumpkincake
1. júl 2015

Niekto to aspon trosku pozna fyziku vie, ze zohrievanie v mikrovlnke je neskodne. Zohrieva sa to prirodnym kovom , kt. je med a robi sa to tak, ze sa "rozhybu" molekuly vody ... niekto na nete alebo kde prisiel len tak a zabil, ze je to skodlive a uz sa tu idete z toho zblaznit. Skodlivy je jedine clovek co trepe a ide za nim dav 😀

petkovadanuska23
1. júl 2015

Vobec nie...A este nechapem ked to ked tam niekto trtne mlieko v plastovej flaske...To ozaj nechapem...mliecko zohrievam na sporaku aaj vsetko pre deti sa tak snazim zohrievat

gituska456
1. júl 2015

niektore vaše príspevky sa nedajú čítať 🙂 ... ale vdaka Bohu su tu aj baby s rovnakym nazorom .... 🙂
podla Vás škodí dieťatu ohrev mlieka v mikrovlnke ine že je to čista rakovina ochi 🙂 ... neberte vsetko len to zle halooo 🙂 viem mikrovlnka je na to aby ulahcila zivot tak isto ako mobil a ine ... ved zijeme 21 storoci 🙂 100 lusdi 100 nazorou wauuuu 🙂 žasnem