Zohrievanie mlieka a jedla v mikrovlnke. Čo myslíte?

anuska
22. jan 2007

Ahojte mamičky,

úplne náhodou ma teraz napadlo, že aký máte názor na zohrievanie mlieka alebo jedla pre deti v mikrovlnke.
Ja som akosi proti mikrovlnke, ani ju nemám doma, ale každý sa mi diví, že ako to potom zvládnem, keď budem mať bábo.
Že v noci, keď bude treba zohriať mlieko, tak je to úžasné a hlavne rýchle.
Chcela som vedieť, aký máte názor na to vy.
ďakujem

lalupa
2. nov 2008

zijeme v 21,stor,ak sa nemylim 😅 , vsetko je pretechnizovane a ak mi dve babule vrieskaju odusu od hladu, cakanie na zohriatie vo vodnom kupeli, pripadne aj v ohrievacke jedal ma privadzalo do sialenstva...
pouzivam na mlieko, na jedlo, casy viem,na kolko ako...

kotenko
2. nov 2008

u nas v nemocnici pouzivali na detskom oddeleni pravidelne mikrovlnku na ohrievanie... ale robili to takto a tak isto som to robila aj ja:
najprv prevarili vodu... nechali ju v sklenenom dzbane. ked bol cas krmenia, tak si naliali do flasky potrebne mnozstvo vody, dali do mikrovlnky ohriat. potom zarobili s "praskom", rozhrkat, precedit a podavat babatku (popripade v studenej vode schladit, ak je treba). takto som to robila aj ja doma a Lilianke to vyhovovalo. na noc som pouzivala termosku, mali sme iba jedno krmenie o cca 3h, takze sa to dalo zvladnut.
tot moja skusenost...

katinka0000
3. nov 2008

Ahojte!

Okopirovala som jeden prispevok ohladom mikrovlnky.

MIKROVLNKA-princíp ohrevu v mikr.rúre...molekuly v ohrievanej potrave kmitajú vysokou frekvenciou, tak vzniká trenie medzi nimi a trením vzniká teplo. To sa v tomto prípade šíri neprirodzeným spôsobom-zvnútra von.Tu sa ničia bunkové steny. Oproti tomu pri ohreve na plyne alebo elektrickom sporáku zostávajú bunkové štruktúry nedotknuté(ohrev je zvonku do vnútra). A takto kmitajúca potrava putuje do tela. Existujú dôkazy, že takto upravená potravina po požití spôsobuje zmenu krvného obrazu. Krv je vlastne súčasťou imunitného systému a častým používaním mikr.rúry skôr či neskôr dochádza k oslabeniu imunitného systému, či dokonca k jeho zlyhaniu.
Nie je dôležité, či ide iba o rozmrazovanie, ohrievanie, varenie alebo pečenie....tie molekuly (tie zlé!) sú tam stále!!! Napríklad mlieko sa po ohrievaní stáva ťažko stráviteľné a vlastne sa znehodnocuje a pre organizmus pôsobí ako jed!
Toto mikr.žiarenie sa trochu podobá žiareniu rontgenovému!!!
A ešte existuje aj možný "únik" žiarenie z mikrovlnky....napríklad nám to môže poškodiť oči, ženám prsia(kostice môžu mikrovlny priťahovať!).....atď

katinka0000
3. nov 2008

musim pridat este jednu moju skusenost s mikrovlnnou rurou. dufam, ze vas to odradi a nebudete ju pouzivat.

mojmu syncekovi nicolaskovi sa asi pred mesiacom vyhodili na tvari pupaciky. isli sme s tym nasej pediatricke a dala mu nato taky sedy krem, ktory sa zarabal v lekarni. vobec som nevedela, co to je. ked som ho tym natrela, tak reakcia pokozky bola taka, ze mu ocervenela a este viac sa vyhodil. isla som k nej o dva dni znova. predpisala nam mast LOCOID. vtedy som netusila, ze je to hormonalna mast. tak som ho s tym natrela. do dvoch dni boli pupaciky prec. cela rodina sme sa neskutocne tesili. ale o par dni boli pupaciky naspat, tak sme navstivili s nicolaskom koznu doktorku. povedala mi to, coho som sa hrozne bala. vraj ma malinky ekzem. bola som z toho hotova. predpisala mu fenistil kvapky, jednu taku bledu mast a druhu hnedu mast. bledou mastou som ho mala natierat rano a vecer a hnedou len vecer na cervene miesta. zase som netusila, ake maste mi to doktorka predpisala. tak som sa rozhodla, ze sa nato budem informovat v lekarni. jedna z tych masti bola samozrejme hormonalna. vedela som, ako je to s hormonalnymi mastami, tak som ho tym vobec nenatrela.
doktorka mi povedala, ze sa mu to moze stratit o mesiac, alebo ked mu pojdu zubky, alebo to moze mat do konca zivota. tato posledna informacia ma dost zarazila. skoro som sa tam rozrevala.

povedala mi, ze nemozeme pouzivat ziadnu kozmetiku, len tie kremy, co nam predpisala ona.
a musim si davat samozrejme obrovsky pozor na stravu, lebo to je zaklad.

doma sme sa s nasimi do vecera o tom rozpravali. zberala som informacie na nete a vsade som sa docitala, ake svinstvo obsahuju tie hormonalne maste. tak sme sa rozhodli ist k jednemu doktorovi, co ma lekarsku ambulanciu, vola sa bio-harmonia. chodia k nemu ludia aj z kosic, z humenneho, no proste z celeho slovenska. on sa specializuje na alergie, ekzemy, ... ma aj ten pristroj, ktory napomoze, aby clovek prestal fajcit.
vsetko som mu vyrozpravala. aj to, ze ta kozna nam zase predpisala hormonalnu mast, ktora obsahuje kortikoidy. a ze mi to vobec nepovedala, dozvedela som sa to az od lekarnicky. takze som ho vobec tou mastickou nenatrela. pre nu je dolezite, ze na par dni pupaciky zmiznu a potom sa znova objavia.

no a potom sa ma pytal, co mu davame papat. povedala som, ze moje mliecko, ktore si odsavam a davam mu ho papkat z flasky. a druha otazka bola, ci ohrievame nieco v mikrovlnnej rure. a ja ze ano. skoro odpadol, ze nech sa necudujem, ze je vyhadzany. ze babatko caka vitaminy a dobru stravu od mamicky a ja mu davam jedy. ze to sa mu skodlivy ukladaju na slezine a potom sa organizmus takto cisti. ze bud moze mat babatko hnacky alebo takyto vysyp. potom nas napojil na taky pristroj.
to som mu drzala take zeliezko dva centimetre od pupka. no a este som sa ho pytala, ze ci to je ozaj ekzem, lebo doktorka mu len dudlik z ust vytiahla, ani na neho poriadne nepozrela a povedala, ze je to ekzem. a on mi povedal, ze to ekzem nie je, ze to je ... neviem, ako sa to uz presne vola. ze ak by som takto pokracovala dalej a este ho k tomu kremovala tymi mastami od koznej, tak za 2 - 3 mesiace by mal taky ekzem, ze normalne cervene flaky, supinate, suche. lebo on to vobec nema, on ma na tvaricke len normalny vysyp. v sobotu ideme na kontrolu. a ze ked my nechceme zle dopadnut, tak mame vyhodit mikrovlnku von oknom, ze vcera uz bolo neskoro.
no a este mi hovoril, ze pred niekolkymi rokmi bol na stazi vo svajciarsku a tam im jedna doktorka hovorila, ze sa robil vyskum na potkanoch. davali zrat 70 potkanom stravu ohrievanu v mikrovlnke. po roku malo 90 % potkanov rakovinu hrubeho creva. ze on by si v zivote mikrovlnku nekupil. ze to zabija vsetky ziviny. a ze jeho deti nikdy nebrali antibiotika, nemaju alergie,...

no a este mi povedal, ze mam mojej detskej doktorke povedat, ze jej on osobne odkazuje, nech vsetkym mamickam povinne hovori, aby nepouzivali mikrovlnku.
boli sme tam dvakrat (prvykrat minuly tyzden v stredu) a uz to ma skoro vyliecene.
dufam, ze som niekomu trochu otvorila oci. ta mikrovlnka moze narobit v tele cloveka neuveritelne veci.

michaelamaranesi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kisska
8. nov 2008

katinka - nemyslim, ze by to bolo take dramaticke. Keby bolo na tom nieco pravdy, stacilo by to dat vediet amikom a oni by z toho vysudili peknych par melonov pre kazdeho pouzivatela, oni su na to experti. Verim, ze niektore deticky mozu na stravu reagovat az takto citlivo a hlavne, ze strava je zaklad pri liecbe exemov a vysypov, ale skor by som povedala, ze pri ohrievani (akomkolvek) mlieka sa meni mliecna bielkovina a to moze babu vadit. A problem MV moze byt hlavne v tom, ze ohrieva nerovnomerne a potom miesas takmer prevareny stred so studenym okrajom. A hlavne MM, ktoreho idealna teplota je 36,5.
Preto by som na ohrievanie mlieka, ci uz MM alebo UM pouzivala radsej vodny kupel a vlastne aj jedlo ak sa da. Ja sa snazim varit tesne pred papanim (aj ked nie vzdy to vyjde) a ohrievam v MV co najmenej aj nase jedlo, ale skor kvoli tomu, ze ked to ohrejem na ohni, ma to lepsiu chut (aj ked zase studeny rezen uz na ohni neohrejem 😉 ).
A s tymi "zlymi" rozkmitanymi molekulami to tiez asi nebude take zle, lebo keby tam stale boli rovnako rozkmitane, znamenalo by to asi, ze jedlo z MV nevychladne. Teda aspon tak si myslim, ale mozem si mysliet aj zle...

sirinka
8. nov 2008

kisska tip k tym reznom...daj ich na plech do rury na 80-100 stupnov....su stavnate ako prave urobene... 😉

kisska
8. nov 2008

siri vidis, a taka som hrda na svoju teplovzdusku a toto ma doteraz nenapadlo, dik 😀

llaabbkkaa
9. nov 2008

ahojte, kocky. nam este v porodnici hovorili, ze min. do 1 roka nemame pre babo nic ohrievat v mikrovlnke. Maly mal uz 2,5 a pre neho mikrovlnku vyuzivam len v pripade nudze.
este vam poviem, ako som najrychlejsie nachystala umele mlieko ja. Odstavil sa v roku, takze kojenecku vodu som mu uz prevarat nemusela. Do kojen. flase som naliala fromin /ten sme vtedy kupovali, lebo nemal vobec ziadne bublinky/ napr. po 100ml. Do rychlovarnej som dala zovriet troska vody/co je fakt len okamih/ a doliala vo flasi cca do 150ml. Tak som ziskala akurat teplotu na zarobenie mliecka - stacilo len zmiesat s praskom. Treba len otestovat, aka teplota je pre drobca idealna.

syja
9. nov 2008

Ja mliečko nezohrievam v mikrovlnke ale ostatne jedla ano

krista
24. feb 2009

adrianav • 1d • 19. leden 2008 v 18:29
ahojki, chtela jsem se zeptat, jestli pouzivate na ohrev pokrmu pro vase mimi mikrovlnku...ja semtam kupuju zeleninku ve sklenicce a tak ji vzdycky ohreju v mikrovlnce..ale ted jsem se docetla,ze se to nema 😒 😔 ..jak jste na tom vy??

dlinduska • 1d • 19. leden 2008 v 18:40
ptala jsem se na to primo sestricky ktera se zabyva vyzivou kojencu a mikrovlnka neni problem akorat bych to z te sklenicky dala do neceho jinyho.

kristynaw • 1d, 19tt • 19. leden 2008 v 18:42
mikrovlnka je problem u mlicka-ohriva to nepravidelne,takze by se mimi mohlo z jednoho loku spalit a dalsi muze byt studeny...taky to pry zabiji iviny z materskyho mlika,kdyz se to ohreje v mikrovlnce. u jidla nevim

kalo • 1d • 19. leden 2008 v 19:04
Já bych do mikrovlnky jídlo pro dítě nedala ani náhodou!!!!! Ani ohřát vodu!!! Nechápu třeba mamči, co jsou schopné v mikrovlnce ohřát třeba Nutrilon a dát to malému miminku. Je to přece jen záření, co to jídlo ohřívá. Sama jsem ji nepoužívala ani v těhotenství. Je to sviňstvo. Viděla jsem o mikrovlném záření dost zajímavý dokument...Když byl pokus na rostlinách, které byly týden zalévané normální vodou a vodou z mikrovlnky...rostlina zkroucená a seschlá...
Vždyť ohřívat ve vodní lázni trvá 2,3 minuty, tak to není žádná práce... 😖

moncicik • 2d • 19. leden 2008 v 19:18
no já vím že v mikrovlnce ohřívali mlíčko už v porodnici a to jsme byli na nedonošencích.A nedělalo jim to problém.
Já teda taky ohřívám v mikrovlnce a když je to mlíčko tak ho potom promýchám a jídlo taky.
U prvního dítka taky.

lendy1 • 1d • 19. leden 2008 ve 20:04
adrianav, stejné téma 😉 :

https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

zdenka26 • 1d • 19. leden 2008 ve 22:51
Já normálně ohřívám v mikrovlnce vše,pak to jen pořádně promýchám.Nevidím v tom žádný problém. 😎

bramburka • 1d • 20. leden 2008 v 06:34
no raději bych tam ohřívala pouze vodu a i tu důkladně promíchala.

petraluk • 1d • 20. leden 2008 ve 13:56
Ahojky, já jsem četla, že by se v mikrovlnce nemělo ohřívat jen mateřské mléko, protože z něho vyprchají všechny živiny, ale ostatní potraviny prý nevadí. Byla jsem s malým v nemocnici, kde dostával rýžový odvar a sestřičky to normálně ohřívali v mikrovlnce, tak snad vědí co dělaj. 🙂

cazadora • 1d • 20. leden 2008 ve 14:49
já v mikrovlnce neohřívám ale když sme byli v nemocnici a ptala sem se jak se používá jejich ohřívač lahví tak mě přímo odkázali na mikrovlnku je jim to asi buřt živiny neživiny

kalo • 1d • 21. leden 2008 v 15:36
No to je jasné..v nemocnici (v porodnici) nemají čas se cicat s každým mlíkem, tak to fiknou do mikrovlnky, ať je to co nejrychleji. To je jasný, že to tam nikdo neřeší. Vsadím se, že žádná z těch sester, by to pro své miminko takhle nepřipravila...... 😖

kombloudek • 1d • 21. leden 2008 v 16:09
Ahojky,já teda zatím dávám jen mlíčko.Pokud převářím vodu tak na plotně a pak už jen ohřívám v mikrovlnce,ale pokud mi zbyde něco z dávky a chci to pak přihřát tak jedině ve vodní lázni..A až budu dávat i normální jídlo tak šup do mikrovlnky,jako všechny matky co znám a nemyslím že když to ohřívaj v mikrovlnce,tak tím nějak mimi ubližujou..Každého věc...a ten kdo dítě udržuje v přílišné "sterilitě"mu tím spíš ubližuje..toť můj názor..

krista
24. feb 2009

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:38
Ahoj maminy, ráda bych věděla Váš názor na ohřívání jídla pro miminko v mikrovlnce, díky 🙂 🙂

kristi • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:39
ja to ani jinak neohrivam, pouze v mikro

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:41
taky jsem začala ohřívat v mikrovlnce, ale když to někde řeknu, tak říkají, že je to nezdravé

kristi • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:42
aha, ja nidky nic takovyho neslysela 😅

morusa • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:43
Já mám ten ohřívač na lahve, dají se v tom ohřívat právě i dětské skleničky s jídlem, ale než bych to ohřála, tak bych nejspís zešedivěla, takže to vždycky dám do misky a pak šoupnu do mikrovlnky, nejdřív jsem se tomu bránila a ohřívala v hrnci ve vodní lázni, ted už to fakt neřeším, je to nejrychlejší.

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:44
prý to zaření není dobrý pro mimi, tak nevím 😢

kristi • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:44
tak se zeptej mudry,co ti na to rekne

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:46
ta mi právě řekla, že to nedoporučuje, tak jsem se právě chtěla zeptat ostatních

petraluk • 1d • 17. prosinec 2007 v 16:49
Ahoj holky, když jsem byla s malym v nemocnici, tak mu dávali rýžový odvar, který ohřívali v mikrovlnce. Strašně jsem se tomu divila, ale nedovolila jsem se zeptat, přeci jen mi bylo blbý, aby kvůli mě každé 2 hodiny ohřívali 50ml jinak. Všude píšou, že se nesmí ohřívat MM, ale jak je to s ostatním se člověk nikde nedoví. 😉

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 17:06
Petraluk a jak tedy ohříváš? já teda zatím kojím a doufám, že budu dlouho, jen jsem začala dávat malému štavičky a ze začatku jsem to ohřála v MM a ted už to ohřívám na vařiči, ale MM je to rychlejší a bez práce 😀 😀

zany • 2d • 17. prosinec 2007 v 17:13
Já taky ohřívám v mikrovlnce 🙂 je to za chvíli hotové (max. 1 munta na 80% výkonu 🙂 ) a vzhledem k tomu, že ohřívám jedno jídlo za den, tak si myslím, že to zas tak hrozně škodlivé není 🙂 😕

kulicka • 1d • 17. prosinec 2007 v 17:13
Tak ja pridam co jsem kde slysela. MM se asi ohrivat v mikrovlnce nema, pac ty mikrovlny zabijej bakterie, ktery asi v tom mlice jsou a jsou pro miminko dulezity. A pokud to nejsou bakterie jsou to jine latky.

Co se tyce zbytku, asi se nema nic prehanet. Nekteri lide v mem okoli mikrovlnku nemaji a za nic na svete by si ji nekoupili, ze prej jak to "ozaruje" jidlo, tak to muze menit jeho strukturu. Neco jako geneticky modifikovany jidlo? No nevim. Kazdopadne pak mi nekdo zas rikal, ze kdyz si v ty mikrovlnce nevarim, ale jen ohrivam, tak ze to neni zadna tragedie. Otazka ale je fakt jak to pusobi na miminka...

No koukam, ze jsem neprinesla zadny reseni, ale zas jen otazky. Chjo 😅

johanda • 2d • 17. prosinec 2007 v 17:15
holky a proč to má být nezdravé? Vždyť ty mikrovlny jen ohřívají jídlo, ne? Není to žádné gama záření. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že se občas papání ohřeje trochu nerovnoměrně, ale stačí to promícht a je to o.k.

johanda • 2d • 17. prosinec 2007 v 17:25
kuličko, mikrovlny možná můžou geneticky modifikovat organismus , ale ne na talíři. 😉 Struktura jídla se mění i pečením, vařením a smažením, jen to probíhá jiným mechanismem.
S tím mateřským mlíkem máš pravdu, tam jsou živé kultury, různé antigeny, enzymy apod., a ty mikrovlny usmrcují a deaktivují.

kulicka • 1d • 17. prosinec 2007 v 17:30
Prima, Johando diky za vysvetleni 🙂

bambusek • 1d • 17. prosinec 2007 v 17:49
tak chápu, že to pro mimi není škodlivé? 🙂 🙂

petraluk • 1d • 17. prosinec 2007 v 17:59
Bambusek, já mimo toho rýžovýho odvaru nic neohřívam a ten teda v tý mikrovlnce ohřívam. Už asi měsíc má malej jen 10ml ob kojení a to je ohřatý za 5 sec, machat kvůli tomu lahve a všechno ostatní se mi tedy opravdu nechce. 😉

tiki • 1d • 17. prosinec 2007 v 19:29
Teda ja te nezavadnosti moc neverim, i kdyz je fakt, ze jsem to nijak nestudovala. Ja ohrivam ve sklenicce v kastrulku s vodou...

makelka • 1d • 17. prosinec 2007 v 19:34
ahoj, tak já taky ohřívám v mikrovlnce, ohřívám jen jedno jídlo denně, jak psala zany a taky jen minutku, tak v tom zas takovej problém nevidím 😉

pavla80 • 2d • 17. prosinec 2007 v 19:38
ahoj tak já teda ohřívám taky v mikru a má taky jen jedno jídlo za den,tak si myslím že je to v pohodě a sem tam ji tam ohřeju čajík ale to fakt jen na pár sekund 😉

andilek • 1d • 17. prosinec 2007 v 19:39
mě v nemocnici ohřívali MM v mikrovlnce 😝

janeses • 1d • 17. prosinec 2007 v 19:49
Holky, tak já se na to ptala přímo doktorky a ta mi řekla, že se to ohřívat může, ale mikrovlnka musí být čistá...nesmí být zacákaná zbytkem jídla...kvůli bakteriím....taky ohřívám v mirkovlnce....ohřívačku mám schovanou ve skříní, strašně to trvá, než se to nahřeje..v MT je to fik fik a je to.... 😉

johanda • 2d • 17. prosinec 2007 v 19:49
Já si teda myslím, že takové smažené jídlo je mnohem škodlivější než potrava připravená pomocí elektromagnetického záření. Je na netu nějaká kvalitně zpracovaná studie o jejich škodlivosti? Já teda v mikrovlnce pouze ohřívám, páč u vaření by mi chybělo to promíchávání a ochutnáváná a čučení pod pokličky, kdy už to bude. V mikrovlnce je vaření dost odosobněné, to bych viděla jako hlavní negativum.

johanda • 2d • 17. prosinec 2007 ve 20:04
janeses, ad zacákání mikrovlnky - mikrovlny zlikvidují téměř všechny bakterie vyskytující se v mikrovlnce. Živé systémy obsahující vodu, vystavené tomuhle záření nemá šanci. Takže zacákaná mikrovlnka je sterilní, teda, pokud se používá 😉
Proto se do mikrovlnky nemá dávat MM - sterilizuje se, což je v jeho případě nevhodné

kony • 1d • 17. prosinec 2007 ve 20:42
ahoj ahoj, tak i já ohřívám už "nějaký pátek" v mikro a malá zatím nejeví známky "poškození organismu", no i když, kdo ví, třeba se to projeví později, že 😎
Taky jsem se tomu ze začátku bránila, ale máte holky pravdu, je to nejrychlejší 😵 PS: a vodu dávám z kohoutku převařenou 😉

aponchie • 1d, 28tt • 17. prosinec 2007 ve 21:18
meho manzela rodina je ala zdravy zivot.styl jak se hodi a meli nejakou kamosku co delala zasvecovani vestila a takovety blaboly za penize a rekla jim ze mikrovlnka je spatna atdatd.no prroste jsem ji ani neporizovali ale hlavni duvod nebyl ma tchyne ale to ze ji nemame kam postavit a na jidelnim stole ji nechci takze to zvladam bez ni akorat sem si poridila takovety male plechacky po babicce na malicke porce a valim to normalne na plynu uz to neresim proste to jde clovek si zvykne na vsecko jen me to stvalo treba v noci na mliko ale to nebylo tak dlouho a uz je to OK ani ji uz nepotrebuju spis bych chtela nejakou suprovou troubu na peceni jinak nemame ani rychl.konvici jen kavovar,toastovac a topinkovac ktery je ve sklepe nikdo to nepouziva cim mn tech pristroju tim lip 😀

miquel • 2d • 17. prosinec 2007 ve 22:05
my taky normálně ohříváme v mikrovlnce a nevidím v tom problém
když byl Jony malinkej a byli jsme v nemocnici , nějaký čas jsem ho nemohla kojit a odstříkávala jsem mu MM a sestry mu ho pak normálně ohřívali v mikrovlnce 😠 to jsem fakt koukala ale nedovolila jsem si něco říct 😅

kupinka • 1d • 17. prosinec 2007 ve 22:07
Ja ohřívám v mikrovlnce úplně všechno!!!!!!!!!!!!! 😉

karotky • 1d • 18. prosinec 2007 v 08:18
Já v mikrovlnce ohřívám akorát příkrmy(vařím si je na 2 dny,tak vždycky ten,co zbyde na 2.den 😉 ).Vodu na UM ohřívám v plecháčku na vařiči.
Jinak bych věřila tomu,že pokud mikrovlnka nemá seřízený příkon,tak může v určitých případech ohrozit lidi,co mají v těle kardiostimulátor.
Ale jinak pro ostatní je to asi tak škodlivé jako sledování TV nebo čučení do PC. 😀

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2007 v 09:21
já se snažím ohřívání v mikrovlnce omezit. a jídlo ohřáté v mikrovlnce je údajně škodlivé v tom, že se ty prvky v jídle rozloží a je z toho vlastně jen hmota bez jakékoliv přidané hodnoty, aspoň tak mi to kdysi vysvětlovala kamarádka, která se o vliv mikrovln docela zajímá.

andrysek2 • 3d • 18. prosinec 2007 v 09:24
ahojik maminky ja se pridam my v mikrovlnce tezvse ohrivame 😀 je to dobry pomocnik a rychlyy

parybka • 1d • 18. prosinec 2007 ve 12:00
kacka.va... tak nějak. Jídlo není geneticky zmutované, ale je změněné. Nemá tu správnou energii, kterou by mělo bez použití MT, protože ty mikrovlny hold jídlo změní.
Používám MT minimálně... A hlavně v těhu jsem se MT vyhýbala, i když ji používal manžel.

najděte si v googlu článek "už jste vyhodili mikrovlnku"

brundik • 18. prosinec 2007 ve 12:48
Princip ohrivani v mikrovlnce spociva v tom, ze elektromagneticke vlny zvysuji rychlost pohybu molekul a tim se zvysuje teplota. Dochazi ke zmenam v potrave, ale k tem dochazi i pri duseni, vareni, peceni, smazeni. To by se nemohlo ani varit, protoze vareni je treba k teplotne nestabilnim vitaminum daleko min setrene, protoze vitaminy jsou vystavene vysokym teplotam delsi cas, pri peceni a smazeni dochazi k tvorbe rakovinotvornych slozek a dalsi a dalsi. To zni hrozne, ale co bychom potom jedli? 😕

dendisa • 1d • 18. prosinec 2007 ve 12:54
když mám čas, radši to hodím na sporák, pokud je to "nepřipalovací". Ale shřívám v mikrovlnce dost, kolikrát i kafe, když zapomenu, že jsem si ho uvařila 😔 . Když jsem u toho kafe, ve Státech si v mikrovlnce vodu na instantní kávu apod. i svařujou, pokud nechtějí kafe z kávovaru. Normálně tam nevedou rychlovarné konvice.
Ale kolikrát mě naštve, když si spálím pysk, jak je to na jedné straně studené a na druhé vařící. U jídla pro dítě bych si dala bacha.

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2007 ve 13:11
brundiku, ale v mikrovlnce právě nejde jen o ztrátu vitamínů. Např. z mléka se údajně stane jen tekutina, která je bílá, ale s původním mlékem nemá nic společného. Já taky MW používám, ale spíš se snažím to omezit.

brundik • 18. prosinec 2007 ve 13:21
Kacka.va, ale pri jinych kuchynskych upravach jidla taky nejde jen o ztratu vitaminu. To ze mleko ohrate v mikrovlnce s puvodnim mlekem nema nic spolecneho je nesmysl. V mlece jsou pred ohratim tuky, bilkoviny, laktoza, voda a po ohrati taky 😉
Mikrovlnku pouzivam na ohrivani, na vareni ne. Miminko nemam, takze nevim, jak to budu praktikovat az to bude aktualni, ale je mozne, ze pokud to pujde a budu mit cas radsi mlicko ohreju pod tekouci vodou nebo ve vodni lazni.

johanda • 2d • 18. prosinec 2007 ve 13:40
kacka.va, jaké prvky v jídle rozkládají a na co? Když tak hoď nějaké reference (ten článek o tom vyhození mikrovlnky jsem četla, myslím, že aspiroval na Cenu bludného kamene 😉 ).

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2007 ve 13:55
holky, já nevím, jen říká, že kamarádka, která se tím zabývá to má v merku, prostě se to nějak údajně rozpadne a pro tělo už to nemá přínos. ale až kamarádku uvidím, tak se jí zeptám a poreferuju, já se o to nikdy moc nezajímala, takže bych vám tu asi nic přesnějšího teď neřekla. 🙂

brundik • 18. prosinec 2007 ve 13:59
Kacko, urcite, me by to zajimalo, tak neco vyzjisti a pisni to sem 😉

kacka.va • 1d • 18. prosinec 2007 ve 14:10
našla jsem tohle:
http://www.bofka.wz.cz/zivotni prostredi/skodli... a něco v tom smyslu měla asi kamarádka na mysli.

johanda • 2d • 18. prosinec 2007 ve 14:46
Přečetla jsem to, 8 lidí ale není statisticky významná skupina, chybí definovaná kontrolní skupina (asi byla v tom souboru 8), ale to může být chyba iterpretace toho výzkumu popularizací. Zkusím si vygooglit toho odborníka, třeba hodil více parametrů na net.

lucinkaaa
24. feb 2009

o skodlivosti mikrovln je toho zname uz vela. ja pozivam len minimalne, radsej si to nacasujem a zohrievam vo vodnom kupeli - na to mi super sluzi rychlovarna kanvica kde minimum vody zovrie za chvilu a vodny kupel je hotovy. vodu si necham prevarenu v kanvici a rano zapnem len na prihriatie, radsej budem kazdu chvilu kupovat novu kanvicu ako mikrovlnkovat dietatu jedlo.

emogeon
9. mar 2009

mikrovlnku som vyhodila tak trychlo ako som sa docitala ake nezdrave je len ju pustit nie len zohrievat jedlo 😒

lucinkaaa
11. mar 2009

http://www.cez-okno.net/node/1104 tu sa o tom pise podrobne, podla mna to hovori za vsetko

katrin21
12. mar 2009

ja som citala, ze to nezdrave, len ked sa zohrieva viac ako 4 minuty, alebo vari... inak na krastke zohrievanie v pohode....

lucinkaaa
12. mar 2009

no mne sa tie 4 minuty nezadaju. preco prave 4 minuty? to napisal niekto, kto objahuje mikrovlnky, za 4 minty mas jedlo vriace a nie zohriate, snad malokto pouziva mikrovlnku na take dlhe zohrievanie, cize podla tejto teorie je mikrovlnka vlastne neskodna.
ja to riskovat teda nebudem. aj ked mojmu muzovi to je uplne jedno a veselo mikrovlnkuje.
😒

cessy
12. mar 2009

ja malehoho kojim, takze s prihrievanim mliecka nemam problem 😉 a kedze sme pred nedavnom zacali papkat, tak prve prikrmy ohrievam vo vodnom kupeli 😉 ...ohrejem vodu v kanvici, nalejem do misky a potom tam dam via poharik s prikrmom. za 5 min je to akurat na papanie 😵

saska.t
12. mar 2009

ja som dlho ohrievala papanie pre malu vo vodnom kupeli ale po 7 mes. jej papanie ohrievam v mikrovlnke je to za 30 sek. teple a vsetky studie nie su potvrdene, jeden to potvrdi druhy vyvrati a ani boh netusi co je pravda, co uz dnes nie je skodlive??? snad vsetko len to ludia moc preberaju s kazdej strany 😠 keby to bolo tak strasne skodlive a zivotu nebezpecne je to davno zakazane vsetko treba s mierou a nie len jedna babka povedala.
ja mikrovlnku pouzivam na kratke zohriatia, varim normalne na sporaku tak v tom ziadny velky problem nevidim 😉

lubica69
12. mar 2009

Ahoj babky
aj ja zohrievam v mikrovlnke a nevidím dôvod prečo nie Veď na to bola vymyslená nie 😉
Jasnačka že čerstvo navarené na sporáku je naj ale v mikrovlnke škodcu nevidím skôr pomocníka 🙂 A akého 😎

cessy
12. mar 2009

urcite ked bude maly viac papat, tak v mikrovlnke budem ohrievat aj ja 😵

lyongirl
13. mar 2009

saska.t - aj ja s tebou súhlasím 😉

saska.t
13. mar 2009

lyongirl- 🙂 😀 na vsetko treba so zdravym selskym rozumom a nie to extremne prehanat 😉

jonki
13. mar 2009

My sme mali v praci zakazane detom ohrievat mlieko v mikrovlnke(pozivali sme ohrievac na baze vodneho kupela)....nikto neargumentoval ziadnym kmitanim castic....vysvetlili nam, ze dochadza k nerovnomernemu ohrevu....a ak sa to presvihne tak potom sa vyzivna hodnota mlieka znizuje....kedze pri prekroceni urcitej teploty dojde k denaturacii bielkovin.

Nikdy som neskumala ako to ozaj je....mikrovlnka je iste pohodlnejsia, ale znelo to dost logicky. Lebo to mlieko pokial sme pouzivali mikrovlnky bolo ozaj nerovnomerne zohriate.

Ale preco nezohriat v mikrovlnke vodu?...neviem, nevidim v tom velke zlo, aj ked na druhej strane tu vodu skoro tak rychlo zohrejem aj v konvici.....co clovek to nazor, vzdy to tak bolo a vzdy to tak bude 😉

Je to na kazdom z nas ako sa rozhodne starat o svoje vlastne dieta 😉

3558
13. mar 2009

ja som rodila v UK a mne zdravotna sestra dala pokyny co nesmiem a jedna vec tam bola ohrievanie v miktrovlnke. ale z akeho dovodu,neviem presne.

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nikolas
15. mar 2009

Ja tiež používam mikrovlnku, ale snažím sa čo najmenej. Malému sa snažím jedlo hneď pripravené, alebo zohrejem v hrnci, v podstate, je to aj tam raz-dva. Na sklokeramickej doske je to rýchlovka, hlavne keď len jedna porcia...
Keď chcem zohriať čajík, tak ho prelejem do skleneného pohára a potom do fľašky, mám taký pocit, že umelina by nemala do mikrovlnky 😖

wanda007
26. mar 2009

suhlasim s lucinkaaa:
ja to riskovat teda nebudem. aj ked mojmu muzovi to je uplne jedno a veselo mikrovlnkuje. na mna neda, ale uz som mu poslala linky, on sa ma dost rad, tak asi zmeni nazor.
Myslim, ze by sme mali "spomalit" tuto technicku dobu a nie sa na nu vyhovarat. Modlime sa za zivot vecny a co pre to robime?

lubica69
26. mar 2009

Odporcovia mokrovlniek:tak prečo si ich kupujete a máte v domácnostiach keď tak striktne že nie 😉 ?

nando1
3. nov 2009

Niekde som cital, ze zohrievanie v mikrovlnke viac ako 2 minuty je uz nehospodarne....co sa tyka zohrievania mlieka podla mna nikto doteraz nedokazal ci to skodi alebo nie, ale ja si myslim ze maleho mame natolko radi, ze nemusim sa pridat k ludom, ktory budu testovat nase male babatka a tie dve 4 minut, ktore akurat vhodne vyuzivame na prebalovanie mozeme vyuzivat zohrievanim mliecka v prirodnoom kupely.
To s tymi molekulami je pravda, je to termodynamicky zakon, ktory hovori nieco take...ze molekuly a tru a odovzdavaju teplo chladnejsim...a preto si nemyslim ze by tu mohol vznikat nejaky problem...ale este som nenasiel osobu ktora by to dokazala ci tam niekde nevznikaju nejake sprievodne javy...ktore mozu nastartovat neziaduci proces...takze ja radsej investujem ako potom mat problemy....