Daňové priznanie na materskej. Ako sa podáva?

jaja64
3. feb 2009

Chcem sa spýtať, ako sa podáva daňové priznanie. Na materskú som nastúpila minulý rok hned začiatkom júna a pracovný pomer mi trval do 31. júna 2008. Teraz mi bývalý zamestnávateľ poslal potvrdenie o príjmoch fyz. osoby za tých 7 mesiacov. Môžte mi niekto poradiť čo všetko k tomu potrebujem ? V týchto veciach sa vôbec nevyznám, preto budem rada ak mi poradíte. Na Pn som počas tehotenstva nebola.

zajkoden
31. mar 2010

potrebovala by som poradit..... započítava sa obdobie v roku 2009 (januar - september) na rodičovskej dovolenke , potom nezamestnana, neevidovana na UP, do DP ako príjem ?

lul
31. mar 2010

jaduska, ups, danove je davno odovzdane a kopia doma. co teraz?

jaduska
31. mar 2010

lul - asi by bolo dobré doručiť to dodatočne. Na daňovom priznaní je v poznámkach napísané, že kópie týchto potvrdení sú prílohou daňového priznania....

zajkoden - rodičovský príspevok a podpora v nezamestnanosti nie sú zdaniteľným príjmom

andrea16
10. apr 2010

Ahojte baby-uctovnicky,
viem,ze je to este skoro,ale rada by som vediet,co ma caka a preto sa chcem spytat na jednu vec:
k 31.12.09 som skoncila PP /doba urcita/,od 15/12/09 som na rizikovom az do MD,ktora bude cca od 13.6.10, TPP mam 25.7.10. Ako to bude s danovym priznanim za rok 2010 /samozrejme, ak nova vlada nieco nove nevymysli/, musim si podat DP sama alebo si ma bude uplatnovať moj manzel? Platim si aj DNP....
Moje prijmy rok 2010:
V 01/10 som dostala peniazky- vyplata za 12/09 + PN za 12/09
Od 02/10 dostavam peniazky zo SP v ramci platenia DNP
Od 06/10 by to mala byt materska.
Dakujem za info.

nikiarudi
28. mar 2011

@jaduska dobrý deň, rada by som sa spýtala či som povinná podať daňové priznanie, keď som bola minulý rok celý rok na materskej... Ďakujem...

jaduska
29. mar 2011

@nikiarudi ak si okrem materskej (rodičovského príspevku) nemala žiadne iné príjmy, tak si daňové podávať nemusíš

dsnadja
29. mar 2011

ahojte,prosim vas mam otazku....sestra bola do minuleho roku novembra na materskej dovolenke,potom pracovala 2 mesiace,zarobila asi max.700 euro,musi podať danove priznanie???lebo sme boli u tej firmi a pani učtovnička hovorila že už uzavrela program ale že ani nemusi podavať lebo nezarobila viac ako 700 euro.....sestra sa jej pytala či ako naozaj,nie že bude musieť platiť pokutu alebo čo.....dakujem....

nikiarudi
29. mar 2011

@jaduska nie nemala, Ďakujem pekne za odpoveď 🙂

dadis
29. mar 2011

@dsnadja nemusi podat ak nepresiahne prijem 2 012,85€, ...ak si nepoda, a ma manzela, nech si uplatni jej nezadnitelne minimum 4025,70 € minus jej prijem (za predpokladu ze mala okrem prijmu zo zamestnania iba rodicovsky prispevok - ten sa nezapocitava, ak mala matersku zo socialnej poistovne,o tuto sumu sa to vsak znizuje)...vratia mu preplatok na dani z tejto ciastky (celkom pekna suma)...ak nema manzela, danove si podat moze, danovy urad jej vrati preplatok na dani z tych 700€.. zvladne to aj sama, nenechavala by som tomuto statu ani cent..

zuzana323
2. jan 2012

zaujima ma,ci treba,aby som si dala spravit danove priznanie,ked rok 2010 u mna vyzeral asi takto :pracovala som do 10.januara,potom ma lekar dal na rizikove tehotenstvo.cize tym padom som bola PN az do konca aprila a od 2.maja som uz presla na matersku dovolenku.teraz 26.decembra som presla uz na rodicovsku dovolenku.tak neviem,ako to bude teraz s mojim DP.vies mi poradit?dakujem krasne za vsetky rady

mikmikmik
30. jan 2012

Caute baby, chcel som sa spýtat ohladne danoveho priznania za r. 2011 pre moju manželku. Od 1.1. až do 31.8. bola zamestnaná u jedného zamestnavatela (za ten cas dosiahla prijmy viac ako 1779,65 €, čize danove podat ajtak musi). Od 1.9. bola nezamestnana - zamestnavatel ju k 31.8. prepustil. Manželka v tom čase bola tehotná, ale zamestnavateľ rušil firmu, čiže musel ju prepustiť. Cize od 1.9. do 9.10. bola nezamestnana a evidovana na urade prace, 10.10 nastúpila na materskú, na ktorej bola vlastne do konca roka 2011 (vyradenie z evidencie na urade prace nastalo dnom porodu na konci novembra). Chcem sa spýtať, ake tlačivo musí manželka vyplnit? A ako? či nestačí si ju napísať na moje danove priznanie? A ked ano, tak ako?? ...Vždy jej to danove priznanie automaticky robil zamestnavatel a teraz je na to sama. A ja osobne sa vobec v tomto pripade neviem orientovat, pretože tiež som to vždy riešil cez zamestnavatela. Prosíme o radu, že čo a ako v takomto prípade. A tu je taka fajn diskusia, tak som si povedal, že mi pomozete, babenky 🙂 Dakujem Vam pekne za odpovede.

vjejka
30. jan 2012

@mikmikmik ona vypisuje danové priznanie typu A , skús to na www.drsr.sk - sekcia e-dane, alebo u nás na daňovom sú také klientké centrá, poradia aj tam pracovníčky du. Potrebuješ - potvrdenie o jej príjme a tuším doklad o evidencií. Nie je to veľmi zložité, ale verím, že pre toho kto to nerobil a nemá žiadne skúsenosti môže byť problém.

mikmikmik
30. jan 2012

@vjejka Ahoj, dakujem za info.... len jednemu som nerozumel, doklad o akej evidencii to myslis? myslis to, ze je na materskej?

vjejka
30. jan 2012

@mikmikmik myslela som doklad o tom, že bola evidovaná na úrade práce, kedysi sa to prikladalo

mikmikmik
30. jan 2012

dakujem 🙂

mikmikmik
30. jan 2012

@vjejka inak - skusenosti s tym, že ja ako manžel si ju pripíšem na svoje danove priznanie - s tym skusenosti nemas? lebo niečo sa mi marí, že aj tak sa to da.

vjejka
30. jan 2012

@mikmikmik no mám, ale jedna vec je že ty si ju uplatníš ako vyživovanú osobu - čiže si uplatním na nu nezdaniteľnú časť dane a druhá vec je jej danové. Skúsim - ona si prekročila zákonom stanovený limit, ona priznanie podať musí a ty si môžem uplatniť ju ako nezdaniteľnú časť na manželku,len vo výške rozdielu medzi zákonom stanovenou časťou - 3559,20 je ročná nezdaniteľná časť, odpočíťaš to čo zarobila mínus jej povinné príspevky a poistné a od toho odpočítaš jej materskú. Ten rozdiel je tvoja odpočítateľná položka na manželku.

lilly22
13. feb 2012

ahojte....baby,danove by vam mal spravit posledny zamestnavatel ,ako vam vyprsala prac.dohod. a boli ste na PN a potom na materskej,nie??v maji mi skoncilo a v septembri som isla na matersku....a nechce mi spravit danove..ale podla zakona by mal,nie??

lili174
13. mar 2014

Ahojte, chcela by som sa spytat ako to e s danovym priznanim? Od minuleho roka nepracujem . A predtym dva roky naspat som pracovala na dohodu brigadne.. a nepodavsls som si danove uz treti rok... mam si ho podat alebo nie? Dakujem za rady...

09021985
25. feb 2015

Mozem sa spytat? Som na materskej uz 6rokov.kazdy rok si ma manzel odpisuje. A kamaratka si pridava k manzelovmu priznaniu aj nejaky papier na dane ze bola cely rok na RP a vratia jej kazdy rok asi 200eur. To jej manzel si ju neodpisuje al ako mam tomu rozumiet? Co je potom lepsia ked si ma odpise manzel al ked sama podam..

cukruszuzka
16. jan 2017

@angua27 Možem poprosíť o radu,🙂 Ja som bola na RD do 24.9.2016 ale od 7.1.2016 som zamestnana,bola som po papier na socialke ale manžel si zrejme nemože požiadať o vratku dani kedže som pracovala, čí? Alebo mám potom ja narok na vratenie niejakej dane za to obdobie čo som bola aj na RD?

angua27
17. jan 2017

@cukruszuzka všetko závisí od toho, koľko si zarobila v práci. ak si zarobila menej ako cca. 1900,- €, potom si daňové Ty za seba podávať nemusíš. Ale môžeš, vrátia Ti dane, ktoré Ti zamestnávateľ strhol.
Ak si však zarobila viac ako 1900,- € potom si daňové podať musíš. Môžeš to spraviť cez posledného svojho zamestnávateľa, ak ho do 15.02.2017 požiadaš o ročné zúčtovanie.
Čo sa manžela týka, tam to zase závisí od toho koľko si zarobila. Ak menej ako cca. 3800,- €, potom si na Teba bude vedieť niečo uplatniť. Manžel si na Teba môže uplatniť "vratku dane" za obdobie, kým si bola na RD.

cukruszuzka
17. jan 2017

@angua27 ďakujem zajtra máme zabezpečené v práci ohľadom daňového tak pôjdem podať ale mám im tam povedať že som do septembra. Bola na RD ,takže manželovi môžem dať papier ohľadom. RD,z úradu či ho mám vziať ja?

angua27
20. jan 2017

@cukruszuzka ahoj, neprišla mi správa, že mám upozornenie. Preto sa ozývam až teraz. Papier, že si bola na RD nemusíš predkladať nikomu, je to Tvoje potvrdenie. Ak by ho pýtali, kdekoľvek, tak jedine kópiu dať.

cukruszuzka
20. jan 2017

@angua27 nedala som nikomu papier ;) daňovníka mi povedala že mi netreba papier,ale teraz neviem manžel si môže požiadať tu vratku dane na mňa? Či už nemôže?

angua27
21. jan 2017

@cukruszuzka manžel si na Teba môže uplatniť odpočet dane za 9 mesiacov. Koľko však závisí od toho, aké si mala Ty príjmy. Ak to bolo viac ako 3800 € nebude si mať čo na Teba uplatniť.

cukruszuzka
21. jan 2017

@angua27 o.k.dakujem