Príde mi daňové vyrovnanie, keď som na materskej?

loren
3. máj 2008

aj ked som na materskej mi pride danove vyrovnanie?

peja
3. máj 2008

ak si si robila danove priznanie, alebo ti mzdarka v praci robila rocne zuctovanie dane a mala si v jednom alebo druhom pripade preplatok, tak ano, vratia sa ti peniazky 😉

loren
autor
3. máj 2008

no lebo kolegyne uz mali a mne neprislo nic

bianca
3. máj 2008

loren a podala si ho?

peja
3. máj 2008

a poziadala si zamestnavatela? rocne zuctovanie dani sa robi do 31. marca, poziadat musis ale do 15. februara....

loren
autor
3. máj 2008

jasne podala a dala zamesnavatelovi

peja
3. máj 2008

tak si mozno nemala preplatok, zavolaj si tam, nech Ti to vysvetlia.... mali ti predsa poslat aj protokol o rocnom zuctovani, tam by si videla, ci mas prasule dostat, alebo nie...

loren
autor
3. máj 2008

no to asi pokaslala ekonomka v pondelok jej zavolam jej sa taketo veci stavaju casto

jaduska
3. máj 2008

no ak ti vyšiel preplatok, tak by ti mali poslať vyplnené tlačivo Ročné zúčtovanie..... a peniaze mali poslať najneskôr vo výplatnom termíne za mesiac marec. Mne to tiež malo dôjsť do 30.4. a zatiaľ nič, tiež budem v pondelok telefonovať 😠

loren
autor
6. máj 2008

dnes som nasej ekonomke volala a povedala ze pokial mam len rodicovsky prispevok co plati stat tak aj ked mam napr dochodk.pripoistenie tak mi nic nedaju lebo nemaju s coho vypocitat

jaduska
6. máj 2008

Ak si za minulý rok nemala žiaden iný príjem, iba rodičovský príspevok, tak si žiadne dane neplatila a tým pádom nemáš čo vysporiadavať.

gapa
6. máj 2008

loren,
tvoje dieťa sa narodilo koncom marca 2007. Predpokladala, že si január 2007 + časť februára odpracovala a teda si mala zdanitelný príjem aj strhnutú preddavkovú dan za rok 2007. Vtedy by si dostala celú strhnutú dan naspať. Ak však máš len napr. PN alebo máš dve deti (len ich nemáš v Pase) a bola si predtým na rodičovskej dov. a poberala rod.príspevok, tak ti ozaj nemajú akú dan vrátiť, lebo si žiadnu neodviedla.

Len tvoj manžel si mohol na teba uplatniť odpočitatelnú čiastku zníženú o tvoj vlastný príjem. Za tvoj vlastný príjem sa považuje: materská, nemocenské (platené SP), ošetrovné, prípadne náhrada príjmu za obdobie dočas.PN (za prvých 10dní PN od zamestnávatela), ak by si mala aj zdanitel.príjem zo zamestnania tak ten mínus poistné a odvody. Za vlastný príjem sa nepovažuje napr. rodičovský príspevok.

loren
autor
6. máj 2008

dakujem uz rozumiem 🙂

alexandra
6. máj 2008

Preplatok by podla zakona mal prist do 30 dni.. No ale zakon je jedna vec a realita druha. Mozem si ale narokovat na penale z omeskania 😀

gapa
6. máj 2008

Ak robí ročné zúčtovanie zamestnávatel, tak by mal zamestnávatel vyplatiť preplatok dane najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl (ak nie je stanovený termín výplaty, tak do 31.5.). (§ 38 ods.6 zák. o dani z príjmov)

DU vráti preplatok na dani z príjmov najneskôr do 40dní odo dna vzniku preplatku (čo je lehota na podanie DP, teda obvykle 31.3.), takže do 10.5. (§ 63 ods.4 Z o správe daní a popl)

alexandra
7. máj 2008

gapa 40 dni??? Takze si este pockam. I ked.. V piatok je posledny den 🙂 Tak snad sa im uz konecne uraci.. Danove si robim sama okrem 1 pripadu uz par rokov 🙂 A tento rok som ho dokonca slusne podala uz 14.3. 😅

gapa
7. máj 2008

alexandra šikula 🙂 , sa čudujem, že ti to ešte nevrátili, lebo zvačša to myslím nerobia na poslednú chvílu (tiež som pôvodne myslela, že to vracajú do 30dní, no pozrela som zákon podla DP-žiadosti o vrátenie). Moja mama (dôchodkyna) už dostala dávnejšie preplatok spať. A to som jej DP podávala cca 28-29.3. 😵

jaduska
7. máj 2008

Gapa ale zamestnávateľ musí daň vysporiadať najneskôr v mzde za marec, nie?

gapa
7. máj 2008

zamestnávatel musí urobiť roč.zúčtovanie do 31.3. To znamená, že mzdárka musí vytlačiť ročné zúčtovania najneskôr s dátumom 31.3. No ako som napísala vyššie "vyplatí" najneskôr "pri zúčtovaní mzdy za aprí "l.- je to opísané zo zákona 😉 aj ked to sú skôr výnimky

jaduska
7. máj 2008

ahaaaaaa, ja som to stále chápala tak, že pri zúčtovaní mzdy v apríli, čiže marcovej mzdy, takže ak mi ešte neposlali preplatok zo zúčtovania, tak do konca mája ešte nemôžem urgovať. Super, zas viem niečo nové, dík 😉

alexandra
7. máj 2008

gapa dakujem.. Dnes som tam volala a prikaz je nastaveny na 9.5.2008 🙂