Vyplatenie preplatku dani za ženu na materskej. Ako riešiť?

ziza
30. jan 2008

Kocky neviete ako je to, ked ja som na MD uz 2 rok, som zamestnana, ale zaroven som si pred rokom zalozila zivnost. Ma si do danoveho priznania dat vyplatenie preplatku dani za mna, alebo ja do svojho kedze som zivnostnicka?dakujem za rady...

arieska
7. jan 2009

skúsim aj ja položiť otázku:
môže si úľavu na dani uplatniť iba manžel? resp. my vo februári kedy sa bude podávať daňové priznanie už budeme manželia,ale počas minulého roku kedy som bola na materskej a neskôr rodičovskej dovolenke s našim spoločným dieťaťom sme ešte neboli.

jaduska
7. jan 2009

arieska - iba manžel... Takže za minulý rok si na teba neuplatní nič a za tento rok až od obdobia, odkedy budete manželia.

arieska
7. jan 2009

☹ hm, ja som mu hovorila, že sa máme zobrať skôr ☹

gapa
7. jan 2009

emogeon,
manžel si môže uplatniť úlavu na dani na manželku za rok 2008 v sume 98.496,-, no z tejto čiastky treba odrátať materské, príp. nemocenské, ošetrovné, lebo sa to berie za vlastný príjem manželky (rodičovský príspevkok už nie).

Ak by mal manžel základ dane vo výške od 906.984,- do 1.300.968,-, tak by je vzorček na to, kolko by si mohol odrátať (nechce sa mi to vysvetlovať)
Ak by mal základ dane 1.300.968,- alebo viac, tak nemá nárok na žiadny odpočet na manželku.

snád sa nemýlim 😉

emogeon
7. jan 2009

gapa dakujem a snad sa nemylis 😀

mona18
30. jan 2012

chcem sa spytat,vie mi niekto poradit ci aj ja si mozem poziadat o ulavu na dani ked som na materskej dovolenke a manzel zaraba menej ako 1000eur v hrubom.Dakujem

mona18
31. jan 2012

@jaduska ahoj aj ked je zena na materskej tak si manzel moze poziadat o ulavu na dani?dakujem

jaduska
31. jan 2012

@mona18 záleží, či poberáš materské alebo rodičovský príspevok.
Manžel si na teba môže uplatniť nezdaniteľnú časť takto:
- ak si mala celý rok iba rodičovský príspevok a žiaden iný príjem, tak je nezdaniteľná časť v plnej výške - 3559,30€,
- ak si časť roka mala rodičovský a časť roka materské, alebo príjem zo zamestnania (či živnosti), tak sa spočíta materské+ten iný zdaniteľný príjem (mzda, živnosť) a ak je tá suma nižšia ako nezdaniteľná časť, tak si môže manžel uplatniť rozdiel - teda 3559,30€ mínus výška materského (to, ktoré sa poberá 28 týždňov) mínus výška ostatných zdaniteľných príjmov = čiastka, ktorú si môže manžel odpočítať na manželku

ajdika
31. jan 2012

ahoj a ako je to v prípade, že som mala rodičovský príspevok (január-júl) , podporu v nezamestnanosti (august-december) a medzitým príjem cca. 600 eur (za rok 2011). Môže si manžel uplatniť na mňa nezdaniteľnú časť (hlavne, ak podpora v nezamestnanosti bola vysoká). Ďakujem za info

kisska
1. feb 2012

Ahojte dievčatá, viete mi prosím niekto poradiť? Celý minulý rok som bola na RD + od apríla 2011 som sa zamestnala a k RP som brala minimálnu mzdu. V decembri som si našla ešte jednu prácu a za 12/2011 mám príjem aj z tohto zamesntania. Teraz som zistila, že som si (neviem prečo, ale účtovníčka mi to potvrdila)ani z jedneho zamestnania neuplatňovala nezdaniteľnú položku. Celkový príjem za minulý rok (bez RP) som mala cca 2300€ v čistom. Celý rok som si platila aj dnp z min. VZ (14,47€/mesačne).
Otázka:1. Či vôbec a z akej sumy si môže mhd uplatniť úľavu na dani za manželku? 2. Ak si budem daňové robiť sama, ako zdôvodním, alebo zdokladujem, že som platila vysoke dane a majú mi to vrátiť. Bude to na potvrdení o výške príjmu zo zamestnaní, alebo mám pýtať špeciálne potvrdenie? Môžem s tým vôbec niečo urobiť? Poistne na dnp si môžem dať do nákladov len ja, že?
Prosím, skúste mi niekto pomôcť - podrobne ako debilovi 😅 Ďakujem

mona18
5. feb 2012

@jaduska ahoj dakujem za odpoved,no ja poberam od jula materske,a do toho jula som pracovala tak aj tak si mozem uplatnit tu ulavu na dani?

cabby88
5. feb 2012

Ahojte,neviete mi poradiť,môže si môj priateľ na mňa niečo uplatniť aj keď sme neni manželia ale žijeme spolu ako druh a družka 3 roky a máme spolu 4mesačnú dcéru,ktorá má jeho priezvisko,pričom daňový bonus aj prídavky poberá on a nie ja?

sisaha
5. feb 2012

@cabby88 nie, je mi luto...vsetky danove ulavy sa vztahuju iba na manzelov. Priatel moze poberat iba ten danovy bonus... 😒

cabby88
5. feb 2012

@sisaha a ja si nemôže uplatniť sama na seba nič?

sisaha
5. feb 2012

@cabby88 a co si chces na seba uplatnit? ak si v minulom roku pracovala, tak ti este zamestnavatel urobi danove priznanie

cabby88
5. feb 2012

@sisaha ano,pracovala som,ale iba v januari,potom som uz zostala pn...tak to asi dostanem figu borovu že? 🙂 no aspon ze to priznanie podaju oni za mna...

lenka_da
5. feb 2012

@cabby88 kedze nemas manzela, on si na teba nemoze uplatnit nezdanitelnu polozku. Ale kedze si este za januar mala prijem zo zavislej cinnosti, ty si na seba mozes uplatnit nezdanitelnu polozku a tiez, ak si mala nejake uspory na terminovanom vklade alebo stavebnom sporeni, kde ti banka strhla uroky alebo nieco podobne, scitaj vsetky prijmy dokopy a mas narok na vratenie zrazenej dane. Aj dan, ktoru ti strhol zamestnavatel, dostanes nazad.

cabby88
5. feb 2012

@lenka_da ďakujeeem za odpoveď 🙂

lenka_da
5. feb 2012

@cabby88 len este k tym inym prijmom, napr. bankove uroky atd - ak si ich chces uplatnit, musis si podat danove priznanie sama, nie zamestnavatel

bastyna
5. feb 2012

Ahoj, mohli by ste mi poradiť- som z toho jeleň- Celý minulý rok som bola na rodičovskom príspevku a manžel je živnostník, ale nezarobil viac ako 6 000€. Môže si na mňa niečo uplatniť pri zúčtovaní? a mám si aj ja sama robiť ročné zúčtovanie dane? a čo mi k tomu všetko treba?- myslím nejaké potvrdenie od zamestnávateľa(aj keď momentálne nepracujem) alebo zo sociálky. ĎAKUJEM

masinka
5. feb 2012

@cabby88
@lenka_da a bankove uroky sa podavaju na tlacive B 😉

tinki
5. feb 2012

@bastyna Najlepšie si dať spraviť nejakej šikovnej účtovníčke. Aj my sme boli na tom podobne minulý rok a ešte nám niečo vyrátala..Potrebuješ zo sociálky potvrdenie o rodičovskom príspevku. Tam, kde si bola vybavovať rodičovský príspevok, tam povieš, že ti treba potvrdenie o príspevku k dani a oni už vedia čo ti majú dať. To je taký výpis prídavkov za každý mesiac. A to doložíš k papierom manželovým. A ak si bola nejaký čas aj na úrade práce evidovaná, tak aj odtiaľ potrebuješ potvrdenie od kedy, do kedy si tam bola a či si niečo poberala. V podstate ti treba vykryť celý minulý rok.

bastyna
5. feb 2012

@tinki ďakujem za radu 🙂 🙂 🙂 na úrade práce som nebola evidovaná, mám stáleho zamestnávateľa- len som momentálne na rodičovskom a popri tom študujem na VŠ ale externe a to mi myslím nijako nepomôže ☹ .
Len neviem, či stačí moje papiere priložiť k manželovým a ja si nemusím robiť za seba zúčtovanie.

jagatko
5. feb 2012

Rodicovsky prispevok sa do prijmu nezapocitava, iba materska, a ak si nemala ziadne prijmy iba rodicovsky , tak danove priznanie sa podavat nemusi

chelonka
5. feb 2012

ahojte viete aj mne poradiť prosím
1ja som nezamestnana od 1.8.2011 a do konca roka poberala podporu v nezamestnanosti - aké povinnosti z hladiska danového priznania pre mna vyplývaju?.
2. a aká povinnost pre mna vyplnynie v roku 2012 ked za januar ešte dostanem podporu potom niekolko mesiacov nič a potom budem dostavať matersku z DNP?

Ďakujem veľmi pekne za radu

mimi21
5. feb 2012

@jagatko prosim ta vies mi poradit - ja som mala matersku od 14,11.2010 do jula 2011 - teraz mi prisiel papier od zamestnavatela, kde mam sumu vyplatenych prijmov za rok 2011 nejakych 72e, manzelovi este k danovemu dam ten papier z uradu prace - rozpis kedy som brala rodicovsky a na zaklade coho potom uctovnik v jeho firme bude vediet kolko som ja poberala matersku a kolko mu ma na mna vratit na dani? vdaka

jagatko
6. feb 2012

Manzel v praci podpise ziadost o vykonanie rocneho zuctovania dane, a tam je kolonka, ze si uplatnuje odpocitatelnu polozku aj na manzelku a je tam potrebne uviest vysku prijmu, ktory ste mala,je dobre dolozit aj potvdenie zo socialky , kolko za rok 2011 vyplatili matersku, rodicovsky prispevok sa do prijmu nepocita, do prijmu sa pocita este napr. prispevok z uradu prace, nahrada prijmu za praceneschopnost

jagatko
6. feb 2012

chelonka, ak si mala za cely rok prijem mensi ako1 779,65 eur, nemas povinnost podat danove prizanie, do prijmu pre povinnost podat danove priznanie sa nepocitaju materska, rodicovska, podpora

jaduska
6. feb 2012

@mona18 ty si požiadaj žiadosť o ročné zúčtovanie daní u svojho zamestnávateľa. Ak spočítaš svoj príjem zo zamestnanie do júla plus materské, ktoré si poberala od júla a bude to spolu menej ako 3559,30€, tak si môže manžel ten rozdiel do sumy 3559,30 ešte na teba uplatniť. Ale keď si poberala plat, aj materské, tak mi to skôr vychádza, že asi nie-teda závisí to od tvojho príjmu.

michaela025
6. feb 2012

uz tu pisem neviem kolky krat chcela by som sa spitat tiez som zamestnana po 4mesiachoch som otehotnela v roku 2011 od januara som bola na pn a potom po 7mesiacoch ma doktor vypisal na matersku tak az do teraz som na md neviem ci nieco dostanem z vratku dani ale asi nie ked materska sa nepocita danovy bonus mi tiez nebude preplateny teraz som volala do prace ze nemam zrazky zo mzdy tak nemam ulavu je niecom natom pravdy poradte mi prosim oklo toho neviem sa stoho vysomarit