Vyplatenie preplatku dani za ženu na materskej. Ako riešiť?

ziza
30. jan 2008

Kocky neviete ako je to, ked ja som na MD uz 2 rok, som zamestnana, ale zaroven som si pred rokom zalozila zivnost. Ma si do danoveho priznania dat vyplatenie preplatku dani za mna, alebo ja do svojho kedze som zivnostnicka?dakujem za rady...

elise
30. jan 2008

ziza manžel nech si uplatní nezdaniteľnú celú sumu na teba, takto by vám mali vrátiť okolo 12 tisíc

ziza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elise
30. jan 2008

ty si zamestnaná ale si na MD, tak si manžel uplatní nezdaniteľnú položku, ty si na danovom ako živnostníčka podáš priznanie, ale predpokladám že ten tvoj zisk nie veľký spýtaj sa na danovom úrade je stanovená suma okolo 50-80 tisic zaárobku za kalendárny rok (tam ti povedia presnú sumu)ak tú sumu do roka nezarobíš (nepriznáš) tak danové nerobíš

ziza
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaduska
31. jan 2008

Trošku zle napísaný názov témy. Za ženu na MD nikto nevyplatí preplatok na dani, manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú sumu, ak sú splnené všetky podmienky podľa zákona. Preplatok na dani by mu vyšiel, ak by platil nejaké preddavky na daň z príjmu. 😉

3) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane

a) rovnajúci sa alebo nižší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti
57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca 19,2-násobku platného životnéhominima,

2. má vlastný príjem nepresahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je rozdiel medzi sumou zodpovedajúcou 19,2-násobku platného životného minima a vlastným príjmom manželky (manžela),

3. má vlastný príjem presahujúci sumu zodpovedajúcu 19,2-násobku platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,
b) vyšší ako 176,8-násobok platného životného minima a jeho manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti57) v tomto zdaňovacom období

1. nemá vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma zodpovedajúca rozdielu 63,4-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane tohto daňovníka; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule,

2. má vlastný príjem, nezdaniteľná časť základu dane ročne na manželku (manžela) je suma vypočítaná podľa prvého bodu, znížená o vlastný príjem
manželky (manžela); ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane na manželku (manžela) sa rovná nule.

jaduska
31. jan 2008

alebo pozrite sme, tu je to pekne rozpísané:

http://jozefmihal.blogspot.com/2008/01/nezdanit...

naty21
7. feb 2008

potrebujem poradit. dcera sa narodila 11.7.2007, dovtedy som bola na PN, teda za rok 2007 som nemala ziadny prijem, som zamestnankynou istej firmy a teraz neviem ci si mam nieco uplatnit, napr. zo zivotnej poistky alebo nie. manzel je tiez zamestnany.

jaduska
8. feb 2008

Naty21:

Ak si v minulom roku nemala zdaniteľný príjem, tak si ani neplatila daň z príjmu, takže u teba nie je čo zúčtovávať, ani nemáš dôvod si uplatňovať niečo zo životnej poistky.
Manžel ak je zamestnaný, tak by si mohol uplatniť nezdaniteľnú položku na teba, ale to by si nemohla mať vlastné príjmy, pričom materská vlastným príjmom je. Rodičovský príspevok už nie 😉

vavka33
10. feb 2008

Manzel si moze na nu uplatnit ulavu na dani,pokial nezarolbila v min.roku viac ako 95000sk a to urcite nezarobila.
Musi si pytat papiere zo socialky,z UPSVAR. cize to bude papier kolko jej vyplatili PNku,rodiscovsky prispevok /vydaju to na pockanie na socialke/a potrdenie z UPSVARU o tom kolko dostala matersky prispevok. to manzel odovzda v praci,lenze je to len do 14.2.tak si musi trosku pohnut.

jaduska
10. feb 2008

Žiadosť o ročné zúčtovanie sa dáva do 15.2. 😉
A ak mala PN+materské viac ako 95616, tak si na ňu manžel neuplatní nič 😒 Ak mala nižší, tak si uplatní rozdiel medzi 95616 a jej príjmom. Inak vyplácanie PN a materskej dáva sociálka, ÚPSVaR dáva potvrdenie o rodičovskom príspevku. Ono je dobré vedieť presné dátumy a presné príjmy, potom sa lepšie radí.

naty21
10. feb 2008

Diky, pojdem zajtra na tu socialku a UPSVaR a manzel ma dat do prace aj ten paprier co mi prisiel zo zivotnej poistky na vratenie dani, alebo nemusi?

julka
10. feb 2008

naty21: ak je zivotna poistka na manzela tak nech ju donesie do práce 😉 , moze si znizit základ dane aj na zivotne poistenie (v max. sume 12000 Sk)

naty21
11. feb 2008

jej, ja som zabudla.v minulom roku som poberala par mesiacov aj rodicovsky prispevok na starsiu dceru. pripocitava sa to k tomu?

naty21
11. feb 2008

takze uz som to prestudovala a zistila som, ze do vlastneho prijmu manzelky sa nezapocitava rodicovsky prispevok. je to tak?

lucinka
11. feb 2008

naty hej, je to tak... 😉

jaduska
11. feb 2008

len s tými životnými poistkami si to treba dobre rozmyslieť, lebo ak si ju raz uplatní ako nezdaniteľnú položku, tak ju nesmie nejakých 10 rokov zrušiť. Potom by musel daň doplácať 😉

vavka33
11. feb 2008

Do prijmu manzelky sa to nezapocitava,ale k zapocitava sa to do tej celkovej sumy okolo 95000,ktoru ak nepresiahnes,tak manzelovi vratia nejaku dan za teba

jaduska
11. feb 2008

Vavka ak máš na mysli rodičovský príspevok, tak ten sa do vlastného príjmu nezapočítava, tak ako píšeš a tým pádom sa nezapočítava ani do tej sumy 95616 😉

vavka33
14. feb 2008

Jadus,omyl,zapocitava-ja som to musela dolozit a vsetko zapocitali

julka
14. feb 2008

Do vlastného príjmu manželky - manžela sa nezapočítava: 😉

- daňový bonus,
- zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
- štipendium pri sústavnej príprave na povolanie a
- štátne sociálne dávky.

Štátne sociálne dávky (nezapočítavajú sa) sú:
- rodičovský príspevok /zákon č.280/2002 Z.z./,
- príspevok pri narodení dieťaťa /zákon č.235/1998 Z.z./,
- zaopatrovací príspevok /zákon č.236/1998 Z.z./,
- príspevok na pohreb /zákon č.238/1998 Z.z./,
- príspevky pestúnskej starostlivosti /zákon č.265/1998 Z.z./,
- prídavok na dieťa /zákon č.600/2003 Z.z./.

naty21
14. feb 2008

ani ja som nepotrebovala potvdenie o rodicovskom prispevku, tak nechapem preco to vavka musela vsetko dolozit. dokladala som potvrdeni o PN a materskej.

vavka33
14. feb 2008

Julka,ja to poznam,ale do manzelovej roboty to vyzadovali,bez toho by to neurobili.On je vojak 😉 -oni maju vsetko ine ako normalny ludia 😀

jaduska
14. feb 2008

Vavka oni to asi preto potrebujú doložiť, aby bol vykrytý celý rok. Ale to máš inak pravdu, že majú iné zákony ako my obyčajný ľudia

lucinka
18. feb 2008

tak baby práve som sa pohádala s účtovníčkou manžela, lebo podľa nej sa počíta hrubá mzda + materské... a neodpočítala mi žiadne poistné a príspevky... 😠 takže som prekročila tú hranicu... 😠

naty21
18. feb 2008

Luci, to fakt? Oni vam dali z učtárne vediet,alebo ako? Ja by som sa na to išla opýtať rovno na daňový úrad. Som zvedavá, čo povedia nám.

lucinka
18. feb 2008

no podarila sa mi to vyhádať a prinútiť naštudovať zákon pani účtovníčku... 😎 som jej povedala, že mám tetu na daňovom riaditeľstve... 😀

jaduska
18. feb 2008

lucinka to, že sa odpočítava poistné od vlastného príjmu, to platí iba tento rok, tak možno to pani účtovníčka preto nevie 😉

naty21
18. feb 2008

a to hovorite o akom poistnom?

jaduska
19. feb 2008

naty povinné poistné do zdravotnej a sociálnej poisťovne, to čo strháva z platu zamestnávateľ

emogeon
7. jan 2009

tato tema mozno bude pre viacere z vas urcite aktualna 🙂

viete mi povedat ak zena pobera len matersku ,manzel si uplatni ulavu na dani a otazka znie:
je ta ulava na dani nejako hranicena rocnou mzdou manzela ci nie ?