Hračky len na Vianoce a narodeniny

linda144
18. okt 2013

Mile zienky,nasmu malemu kupujeme hracky len 2x rocne,na narodky a Vianoce. Stretla som sa vo svojom okoli uz casto s nazorom,ze preco len tak malo,ze dieta hracky potrebuje a pod. Az som na malinku chvilu zapochybovala o svojom rozhodnuti. Ale ja jednoducho nepovazujem za spravne kupovat mnozstvo hraciek,neraz zbytocnych. Chcem aby sa maly z hraciek tesil,aby si ich vazil. Chcem sa vyhnut toho,ze presyteny podnetmi bude o novu hracku prejavovat zaujem 10min.a potom si ju ani nevshmne. Co si o tom myslite? dakujem za nazor

bubelko
18. okt 2013

@linda144 dobry nazor a ak sa ti ho podari presadti aj v rodine, tak klobuk dole 😉

eleaelea
18. okt 2013

aj ja mám podobný názor, ale dvakrát do roka je málo.

h2
18. okt 2013

@linda144 Ja s Tebou úplne súhlasím a tiež si už medzi ostatnými pripadám divná, napríklad krstní môjho syna majú synčeka v podobnom veku, malí sú bratranci. Vždy, keď k nám prídu na návštevu, aj keď nie je žiadna oslava, tak nášmu malému niečo donesú a dokonca často mu niečo dajú aj keď my ideme k nim! Ja sa potom cítim ako chudera, lebo my ich synovi nosíme darčeky len na narodeniny, meniny, Vianoce, ale dali sme mu už aj darčeky vtedy, keď mal môj syn sviatok a on dostával darčeky, akože aby mu nebolo ľúto. Ale aj to je ešte stále málo v porovnaní, s tým, koľko darčekov nosia oni. Stále im hovorím, že to nie je treba a nech si nerobia starosti, ale nič nepomáha.

viera77
18. okt 2013

@linda144 sme na tom rovnako a ani neplanujeme na tom nic menit a takto to funguje u celej nasej rodiny.....tie dva razy do roka dostane vlastne kopeeec darcekov od nas a rodiny......my jej s mm sem-tam kupime pocas roka nejaku drobnost, napr. dnes sme jej kupili mini valkadielko v takom stanocku s rucne vyrobenymi drevenymi pomockami do kuchyne - budeme spolu valkat cesto a z toho valkadielka sa tak tesiiiiiiiiiii, urcite viac ako z nejakej drahej hracky, ktora ju fakt zaujme tak na 10 minut 😉

linda144
autor
18. okt 2013

@bubelko
@eleaelea
@h2 aby som to upresnila,jasne,ze viackrat za rok dostane drobnosti ako fixky,nalepky a pod. Ale len na narodky a vianoce velke darceky ako lego,autodraha,atd. Nie som odlud 🙂 rada urobim malemu radost,ale nema doma pol draciky,ani vsetko to,co si v tu chvilu zmysli...

tehulka2011
18. okt 2013

je to pekne ze si sa takto rozhodla, ja osobne by som neodolala dat mu hracky iba 2x do roka 😎

dadushe
18. okt 2013

U nás se naopak na Vánoce a narozeniny kupuje málo, jde hlavně o dort a foukání svíček, Vánoce zase o stromeček, Ježíška, rodinu a vůbec to bereme spíš jako křesťanský svátek i když dárečky samozřejmě nějaké jsou, ale málo. Hračky beru jako "pracovní nástroj", kupují se když je potřeba (př. potřebuju pilovat jemnou motoriku, doroste do společenských her, něco pro trénink tupozrakosti, vyroste z odrážedla nebo třeba když vidím, že jí něco opravdu zaujalo a dokáže si s tím vyhrát) Celkově si spíš hračky půjčujeme, nemám ráda přeplněné dětské pokoje🙂 Rodinu jsme vychovali na kupování do setu (LEGO, Ikea vláčkodráha, magformers, geomag, seva....) a nebo knížku🙂

dejnas
18. okt 2013

my kupujeme deťom hračky rozhodne viac krát ako len na vianoce, či narodky... samozrejme hračky nekupujeme každý deň, ani každý týždeň.... ak po nejakej hračke veľmi túžia, dostanú ju napr. za odmenu.... sú tak motivovaní, tešia sa... nemám pocit, že by boli presýtení, presne si pamätajú, od koho hračku dostali, aj okolnosti, pri ktorých ju dostali....príde mi prehnané trvať na tom, že určitú vec dostanú napr. až o pol roka...
môj názor je, že nič netreba preháňať, ani kvantum darčekov a hračiek, či pričasté obdarúvanie, no ani takéto striktné vymedzenie

sisaka
18. okt 2013

@linda144 dufam,ze sa nebudem opakovat, moj predchadzajuci prispevok sa tu nejak neobjavil.
Uplne nechapem, ako to obdarovanie na tie sviatky vyzera? Davas len jednu hracku, ci viac?
Lebo toho, coho sa obavas, ze dieta bude presytene podnetmi a hracka ho nezaujme na dlho sa skor stava, ked dieta dostane naraz viac darcekov. A to byva zvycajne na Vianoce, ci narodeniny, ked rodcia kupia par darcekov, prida sa aj pribuzenstvo a uz to moze byt niekolko desiatok novych hraciek.
Osobne nie som zastanca zivelneho nakupovania hraciek a kupovania vsetkeho noveho,co sa objavi na pulte predajne, ale 2 x do roka sa mi zda malo a osobne uprednostnujem nakupovat v priebehu roka a davat dietatu nove podnety pocas celeho roka ako nic, nic a potom naraz 10-20 hraciek.
V kazdom pripade, je to tvoja volba. Nazor druhych ludi na mnozstvo hraciek, ktore dostava TVOJE dieta, ci frekvenciu ich nakupov je irelevantny

dejnas
18. okt 2013

ešte som chcela dodať, že sú hračky, po ktorých deti túžia a tam je to jasné... no ak napr. kupujeme nejakú hračku ako prekvapenie, s manželom vždy dôkladne zvažujeme, čo kúpiť, aby ich rýchlo neomrzela, aby bola vhodná na ich vek, prihliadame na ich záľuby, proste, aby ich daná vec zaujala... nie je to tak, že rýchlo nakúpiť nejaké hračky... hocijaké - bez rozmyslu, z reklamy a pod., len aby niečo dostali

joannas
18. okt 2013

Ja mu kupujem každý mesiac nejakú chracku ale len tak za 15,20eur,

kattrin5
19. okt 2013

Ja tiez kupujem kazdy mesiac drobnost, a na velke sviatky vacsie hracky..ale 2 krat do roka sa mi zda malo, podla mna deti sa maju hrat a uzivat si detstvo🙂 ak dieta budes vychovavat tak aby si hracky vazilo bude si ich vazit aj ked mu ich kupis kazdy mesiac

katie555
19. okt 2013

@linda144 no u nas zatial ja chcem tiez len vianoce a narodeniny...ale moja je este malinka (dnes ma akurat rok)
Na viacnoce dostala kopec hraciek od rodiny a znamych, ale vacsinu som odlozila (podla veku) a kazdy mesiac vyberala a nieco z toho dostala...No neviem ci sa to bude tak dat praktiizovat ked bude vacsia...
Mimo toho stari rodicia jej nosia ked pridu , ale vacsinou drobnost...byvaju daleko (z oboch stran) tak to beriem ..ale to su uplne drobnosti, typu maly plysak atd

silvapokorna
19. okt 2013

ahoj. súhlasím s tebou, ale zase iba na narodeniny a Vianoce mi to príde málo. záleží aj na veku. určite si za tým stoj, ale 1-2x za rok by som mu kúpila nejakú drobnosť. trebárs za odmenu, keď sa mu niečo podarí, alebo sa niečo nové ťažké naučil. myslím, že taký striktný extrém by mohlo mať aj opačný efekt a až bude vačší, može mať potrebu si stále niečo kupovať, aby to dohnal.
u nás napríklad sa kupovali hračky podľa záujmu a vývoja aj cez rok. moja prvná dcérka bola až moc šikovná a rýchlo sa naučila napríklad puzzle, tak som kúpila nové a bola schoná sedieť pri tom aj 2 hodiny a dokola skladať niekoľko skladačiek. a neskor, keď už sme mali naozaj veľa hračiek, tak som časť odložila do krabíc a miesto do obchodu sme chodili nakupovať do skrine. Niečo sme "nakúpili" a niečo iné zase odložili. takže bola stále zábava. a najviac ich tuším bavilo, hrabať sa v tých krabiciach po 2-3 mesiacoch a objavovať staré "poklady". 😀

bronia13
19. okt 2013

ja im ani len tych 2 krat do roka nekupim 😉 dostavaju na narodky a Vianoce od rodiny,kamosiek,znamich a hrozne vela mi podavaju kamosky po ich detoch... tak my mame hrozne vela hraciek aj ked ja ich nekupujem 😉

@katie555 my tak robime od narodenia drobcov, ak dostanu hracku co je na vetsi vek tak to odlozime a potom im dame neskor..

silvapokorna
19. okt 2013

Ešte ma napadlo, taký tip na darček. Ja mám rada Lovelu, tak som aj v ich web klube registrovaná a teraz tam za registráciu rozdávajú osušky zadarmo. http://www.lovelababy.sk/lovela-web-klub 😉

silvapokorna
19. okt 2013

@bronia13 tak to je iné, keď dostávajú aj pomimo. ono vlastne nejde o to, že či kúpiť, dať za to tie peniaze, ale skor, či im dať niečo mimo narodenín a vianoc, alebo nie.

my sme si s kamoškami, maminami, zase jednu dobu menili hračky a plyšáky. čo sa komu nehodilo, alebo mal rovnaké, tak sme si vymenili a aj my aj deti boli spokojné. 😎

janicka11
19. okt 2013

tak to ta obdivujem..kupovat hracky iba dva krat doroka...to ja by som nevydrzala...to mi pripomina moje detsvo len nanarodky cosi a na vianoce...ja svojim detom chcem krasne detstvo,viem ze hrackami ho neurobim,a taktiez nekupujem uplne vsetko co si zmysli,ale ked vidim aku ma radost z 5€ krtka tak sa tesim snou

lili91
19. okt 2013

my tiez takto fungujeme. darceky dostavaju deti na viance a narodeniny. niekedy aj ja rozmyslam, ci to nie je malo aj vzhladom na to, ze maju obidvaja narodky blizko vianoc (jeden na konci novembra a dcerka hned na zaciatku januara). ale ked idem na navstevu k niektorym kamoskam, ktorych deti maju doma "pol hrackarstva", tak znova ziskam presvedcenie, ze je to tak spravne. samozrejme, tiez dostanu pocas roka nejaku malickost, hlavne, ked sa manzel vrati z nejakej sluzobky. ale to su hlavne vymalovanky, nalepky, sablony na obkreslovanie... ja som hracky poriadne pretriedila aj ked sme sa nedavno stahovali, lebo uz som bola nervozna z toho mnozstva hraciek, co mali v izbe a v suflikoch a myslim, ze im ti prospelo. nechala som im iba to, s cim sa naozaj hravaju. a teraz sa uz tesim ako sa na vianoce bude tesit novym hrackam a budu si ich uzivat 🙂

martinkatinka
19. okt 2013

Ja by som to tiež rada praktizovala, ale môj muž neodolá... sem tam, keď vidí niečo za dobrý peniaz a vie, že to malého zaujme, mu to kúpi... Inak, dva krát do roka nie je málo, veď keď si vezmeš, že vtedy aj starí rodičia, prípadne krstní dávajú niečo, tak má tých hračiek naozaj dosť 🙂

inffinity
19. okt 2013

Ja moji dcerce koupim kdyz se mi neco zalibi a chci ji udelat radost a nebi kdyz ona za mnou prijde mami totto bych chtela pokud nemame za sebou nejake zlobeni dobre koupim ji..nejake vetsi veci jako treba velke lego nebo domecek pro panenku atp vzdy odlozime k tomu co je nejblize takze momentalne se pise jeziskovi.. nase mala ma hodne hracek ma velky pokoj a je to jak mala herna hracku dostava vzdy kdyz si myslime ze je to ok..neomezuju se detstvi ma jen jedno a proc ji koupim hracky do vany az za pul roku nebo totot ci ono az za dlhu dobu kdyz to chce ted? Potom uz bude vetsi a mozna ji to tak nezaujme jako ted... myslim si ze deti by meli v primerene mire dostavat po cem touzi za odmenu nebo i jen tak..nedokazala bych kupovat hracky jen 2x do roka... a i kdyz ma nase slecna ledacos na co si vzpomene ( ona nebo i ja nekdy se v tech obchodech neda odolat 😀 ) neni rozmazlena, hracek si vazi, a pekne si hraje podle toho jake ma obdobi..momentalne panenky, stany plastelina a malovani 🙂

katkas1
19. okt 2013

my tiez kupujeme len na vianoce a narodky a bohote to staci, ved dostanu od kazdeho nieco takze je toho az az, a aj tak sa najradsej hraju s normalnymi vecami a nie hrackami

emily_666
19. okt 2013

@linda144 u nás sa tiež dostávajú len na sviatky a aj tak je toho habakuk 🙂

cerez
19. okt 2013

@linda144 Určite si to zachovaj. Ide správnou cestou. Moja najstaršia a rovnako najstarší synovec boli prvými vnúčatami v rodine a neskutočne odmeňované. Snažili sme sa to v rodine vysvetliť, že to nie je správna cesta. Deti si toho nebudú vážiť a budú to považovať za samozrejmosť. Bum prišlo na naše slová.

kuwait
19. okt 2013

nuz neviem ci dobre robis,moja mama bola takato nechcela mi hracky kupovat a naopak otec ma obsypal hrackami a ako sa vravi dieta si hrackou kupis asi na tom nieco bude lebo u mami sa mi neraz stalo ze som si spomenula na momenty kedy som velmi chcela nejaku hracku a ona rezolutne zahlasila nie! Nebolo to drahe,tuzila som po tom ale ona tvrdo z principu tak vo mne ten pocit k nej aj zostal,nie taky vrely ako som mala k otcovi.Niekedy nieje dobre ist na dieta velmi spartansky,odopierat mu vsetko a dat mu len vynimocne za nejaku zasluhu,potom to decko ked vyrastie je schopne urobit nejaku blbost aby malo vsetko po com tuzi.

salomuska
19. okt 2013

@linda144 my tiež tak nejako robíme, že hračky dávame na narodky, Vianoce a toho roku pribudol ešte Den deti (na podnet staršej dcéry). Nejako špeciálne som sa nad tým nikdy nezamýšľala, zdá sa mi, že hračiek majú dosť. Pri 2 a viacerých detoch sa hračky jednoducho začnú kopiť skôr či neskôr a detskú izbu zapratanú hračkami nechceme mať. Nerátam do toho drobnosti, darčeky od známych a rodiny a športové potreby - tie kúpime, keď je potreba.

yukki
19. okt 2013

No my kúpime sem tam aj pomedzi tieto dva základné sviatky niečo, a tiež aj dostaneme. napríklad včera, šarkana. Na Vianoce by už bolo dosť neskoro, na jar zasa priskoro.....

katka1981
19. okt 2013

My kupujeme hracky podla potreby, nalady a rozpoctu..... neviem si predstavit kupovat 2x do roka, to by mala dokopy asi 10 hraciek a to by asi bohvieco nebolo. V obdobi ked mala hraciek malo, kupovali sme aj kazdy mesiac. Teraz ich ma dost, prechadzame skor na logicke a pohybovo, hudobne alebo kreativne hracky. Priznam sa bez mucenia, som stastna, ze mam dievcatko, nakupila som jej babiky po kt. som tuzila aj ja, doplnky k babikam, mala je viac na Barbie ako ja, ale ked prideme do Dracika, tak vacsinou vie, ze jej nekupime nic, lebo nie je zaco. A ma prasiatko, setri si, hoci vacsinou nam odtial peniaze dava 🙂 A ked ma dovolene, ze si moze nieco kupit, tak do 5 Eur vacsinou. Nikdy nebol problem, ze by vrieskala pre nejaku nekupenu hracku. A to nepatri ku kludnym detom, cirkusy vie narobit az az, ale v tomto je super. Na jej chovani nebadam ziadne zmeny, ci uz mala hraciek malo, alebo ich ma vela. Vekom sa meni, formuje a je to lepsie a lepsie. A keby boli hracky zadarmo, jooooj bol by ich plny dom. Nielen chlapi su ako deti, ja som stale dieta, co sa hraciek tyka. Ked sme boli bezdetni, chodili sme obzerat plysaky, hracky, kopec plysakov sme si nakupili, ze raz budeme mat deti...... a teraz sa z nich dcerka tesi, plysaky uz kupovat nemusime. Ja som bola zvyknuta z detstva na bohateho Jeziska, zial neviem sa ubranim ani teraz tomu, aby bolo pod stromcekom pre malu hojno. K maniakom na hracky nepatrime, ale ani malo ich nema. A kedze je jedinacik, neviem si poredstavit keby mala hraciek menej, ako by sa sama pohrala. Aj to nie je jednoduche nieco porobit, pretoze si vyzaduje vacsinou spolocnost. Ale je to kazdeho osobna vec kolkokrat rocne kupuje hracky, nemyslim si, ze by bolo lepsie kupovat viackrat, alebo naopak nekupovat.

katka1981
19. okt 2013

@kuwait, pekny nazor, dakujem, ja som tiez ta tvrdsia a uz vidim, ze to nie je spravna cesta.

vinifred
19. okt 2013

..síce nemáme peňazí nazvyš,ale raz začas deťom kúpime hračky len tak,že im chceme urobiť radosť..nieje to cielene,vždy to len tak nejako vypáli,niečo po ceste domov zbadáme za čím nám srdce zapiští.. a raz za čas si treba trochu spríjemniť život aj keď len nepotrebnou hlúpostičkou..