3,5 mesačná dcérka nezdvíha hlavičku

01nella
7. dec 2017

Ahojte, viete mi niekto poradit ako pomoct mojej 3,5 mesacnej dcere posilnit rucky? v polohe na brusku mi stale place, snazi sa dvihat len hlavicku, no nevladze. ruky dava skor do hora - tzv lietadielko. boli sme u neurologa, no ten skonstatoval tonus hranicny, hypotonia prevazne axialneho svalstva -lahky stupen. na rehabilitacie nas neposlal, vraj treba doma polohovat na brusko. tak polohujem, ale jeduje sa o 106, place este aj 15min po tom, co ju vezmem na ruky. Dr povedal, ze ked sa bude jedovat, tak sa to nauci. Ale co to je pre boha za radu? ved sa mi to neda pocuvat ako place. pritahujem jej rucky k telu, no nepomaha. uz sa takto trapime dva tyzdne a ziaden pokrok. poloha tigrik je denne od narodenia. prosim poradte nejake cviky, nemal tu niekto podobny problem? dakujem za rady

shee11
7. dec 2017

ak mate fit loptu, treba ho na nu polozit a pomalicky pohybovat. ptip, polozit na vankusik, my sme mali taky pohankovy vankusik, kt. sa prisposobil babu. nozky dole, trup na vankusiku a hlavku drzal. dufam, ze sa to dalo pochopit 🙂 drzim palce.

oskvarka
7. dec 2017

@01nella nerob paniku.. davaj ju na brusko na kraci cas aj len na par sekund ale castejsie.. niektore deticky su taketo nespokojne skus ju niecim pri tom motivovat co sa jej paci prihovarat sa jej .. aj par sekund pravidelne je lepsie ako nic neboj sa ono sa to zlepsi ked sa to trochu nauci ;) vela trpezlivosti prajem...

oskvarka
7. dec 2017

@shee11 ja osobne by som na vankusik nedavala lebo zlenivie.. podla mna.. ale ta fit lopta je super napad to sa cvicieva aj na rehabilitaciach ale opatrne fitlopta je vratka treba riedne drzat a pohinat loptu kusok s predu dozadu.. 🙂

tinaa64
7. dec 2017

Nestresuj..moja tiez taka bola..kazde dieta sa inym tempom vyvyja...nas poslali presne v takom veku na rehabku kvoli tomu..na bruchu ricala...zbytocne nas tym vydtresovali..vcera mala malá 6 mes.a uz sa kradne gula po posteli...nie kazde dieta moze byt tabulkove...ono vie samo najlepsie kedy zacne.....takze klud...nemate sa kam ponahlat dieta do pol roka ma cas..sesternicin syn do 8.mes.len lezal...uz ma 4 r.a beha lieta...

tinaa64
7. dec 2017

A kec uz skus gulat na fitlopte..dajdrobca na brusko na fitloptu a gulaj...ale hovorim zbytocne sa stresujes...kazde dieta je ine..moja bola presne taka ista...este aj teraz sa niekedy jeduje ked sa pretoci na brusko

asia83
7. dec 2017

Tak ja som toto neriešila. Dcérku mi na brucho dávali iba môj muž, svokra a moja mama. Ja som sa nevedela pozerať na to, ako sa trápi. Viem, že posilňuje svalstvo, ale ja som to proste nerobila, bolo mi jej ľúto. Párkrát na brušku a už to išlo. Liezť tiež začala neskôr, tiež som ju neposúvala a neviem čo mi ešte radili. No začala sama. Ja som za to, aby to každé dieťa zvládalo samé. Proste každý organizmus je iný, svalstvo jedného dieťaťa zvládne zdvihnúť hlávku ako dvojmesačné, druhého ako štvormesačné. Netreba to siliť. Skúšať môžete, tým jej neublížite, ale nič nesiľte.

tinaa64
7. dec 2017

A este ma napadlo..masirovat masirova amasirovat..s lubovnikovym olejom..ten je celkovo na svalstvo dobre....hlavne chrbatik..tak sa posilni. Svalstvo a plus sa jej ulavy kedzw bävsinou je na chrbatiku
.a ked nechce byt na brusku tak treba ju dat na bok a tak masirovat

01nella
autor
7. dec 2017

baby dakujem krasne kazdej jednej za prispevok, ja uz v takej mensej panike veru, bo vsade ze do 4mesiacov musi past konicky.. tak super, a fitloptu kupim co najskor. aj za linky moc dakujem 🙂

tinaa64
7. dec 2017

@01nella aj ja mna tak stresovali a uplne zvytocne..tie ich tabulky by som zakazala

jenny257
7. dec 2017

@01nella skus aj kontaktovat napríklad fyziomamu - nájdeš na FB 🙂

deti95060810
7. dec 2017

mali sme presne to čo píšeš...skončili sme na neurológii. potom sme dlho predlho cvičili vojtovku...Ak chceš niečo viac - napíš IP....

katka253111
8. dec 2017

@01nella a doteraz si ju od narodenia na brusko nedavala? Ked este ako 3.5mes na tuto polohu nie je zvyknuta? Ja som davala uz v porodnici, doma z porodnice z hlavku po troske dvihal 🙂 davala som preto, lebo suseda, ked mala najstarsieho este malineho, tak sa docitala, ze to sa v dnesnej dobe uz nema davat na brusko a veru mali potom dost problemy s malym a museli chodit na rehabky

01nella
autor
8. dec 2017

@katka253111 davala som ju na brusko odkedy jej odpadol pupcek, ale vzdy mi plakavala na nom, tak som to nesilila a asi aj flakala, davala som ju len rano a vecer, kedze sa mi nedal ten plac pocuvat. myslela som, ze casom si zvykne, a ze zo dna na den naskoci. no uz mala 3mesiaca a zlepsenie ziadne. tak mozno aj preto panikarim. ale dnes mame pokrok, bola na brusku minutu bez placu, to je naozaj radooooost 🙂

tinaa64
8. dec 2017

@01nella moja zacala byt na brusku az skoro na 5 mes uplne presne viem co prezivas...ale vedz ze tak o rok dva ked uz bise behat nikto si nespomenie ze ledy sa mala zacala pretacat na beysko..proste je len lenivsia a na beusku sa jej nepaci..nechaj ju necha sa sama vyvyja ona vie kedy najlepsie zacat...boli casy led siadne tabulky neboli a sme tu..u nas to bolo tak,ze sme boli na poradni a sestricka povedala ze mame ist na rehabku ...poslala nas tam kde asi to maju dohodnute..prisli sme tam...malu vynervovali ,davali ju dole hlavou nacvicovali...tak plakala ...a potom od nej chceli aby svihala hlavicku..samozrejme nechcela lebo mala dost z toho nacvicovania...a do sparvy napisali ze je zlostnna..no kto by nebol preboha...samozrejme odporucili nam plavanie kt.viedla zhodou okolnosti sestricka ...jedna hodina 8 eur..mtak o com to zas bolo?nas vystresovat s vijtovkou aby si dohadzovali biznis...neboli sme...na fitlopte sme cvicili..a teraz sa mala tak pretaca ze ju nemozem nechat ani na sekundu samu lebo by bola spadla z gauca....ked tak na zemi na koberci ju mozem nechat....

01nella
autor
9. dec 2017

Tak veru mozno nasa slecinka pocitila aj moju paniku a ukazala co v nej je. vcera vydrzala prvykrat celu minutu bez plakania na brusku a dokonca otocila hlavicku zo strany na stranu. No taku radost nam urobila, sikulka mala. Snazime sa ju cely cas ked nespi drzat na tigrika, ale hned ako zacne pomrnkavat, tak ju otocime, aby sme jej polohu nezneprijemnili. A len co sa zacne opat smiat a ma dobru naladicku sup naspat na tigrika. A viete co? pomaha tooo 🙂 aj dnes rano pekne na brusku otacala hlavkou a skor to vypada akoby uz chcela liezt :D este sa chystam zbehnut do obchodu po tu fitloptu, budeme mat novu zabavku 🙂 dakujem kocky za rady, ste uzasne! 🙂

domin85
6. jan 2018

inak toho lekara by som hned vymenila.. na rehabku mal poslat a hned a nieze netreba a ked nedviha hlavku tak tam bude problem s tonusom a ide to z centralnej sustavy- mozog. Tam to treba nastartovat, na to su dobre reflexne metodiky ako vojtova metoda alebo specialne cvicenia. Robim na rehabke, kolegyna sa venuje rpave detskej rehabilitacii a nadava na lekarov ako je ten Tvoj ako pohan, lebo vraj ked sa problem podchyti do pol roka, da sa odstranit uplne, potom je to uz cim starsie dieta tym tazsie, ale vela lekarov je presne takychto- to je dobre, to sa spravi a az ked dieta v roku a pol nechodi povedia ze aha fakt je mimo tabulku, posle na rehabku a miesto pol rocneho cvicenia je cvicenie na tri roky a s nie uplnym ucinkom ☹

siska53
6. jan 2018

Nam.poradila pediatricka dat na.fitloptu plienku a plozit babo na brusko a dporedu dozadu dolava a doprava ho posuvat jemnucko drziac za nozicky.. A na brusku masirovat tak soecialne chrbriidealne po kupani. Nam to ale ukazala,tazko takto to opisat.

pencil
6. jan 2018

@domin85
@01nella
Plne suhlasim - okamzite zmenit neurologa a zacat cvicit Vojtu, lebo tak stare dietatko sa ma uz pretacat a nie len sa pokusat dvihat hlavicku - cim skor zacnete, tym je vyssia sanca na dobehnutie vyvinu a podstatne menej problemov v psychomotorickom vyvine.

01nella
autor
8. jan 2018

@domin85
@pencil
Dakujem kocky, pred sviatkami som nas objednala na rehabilitaciu s tym, ze si to aj sama zaplatim ak to bude zbytocne. Obvodna mi dala odporucanie, takze vstupne vysetrenie sme mali zadarmo, nakoniec nam prisli na to, ze mame 3/7, cize 3body zle zo 7. zajtra ideme na nase prve cvicenie Vojtu. I ked sme stratili mesiac (dcera uz ma 4,5mes) ale stale verim, ze sa dame dokopy. Hlavku sice uz pekne zdvihne a neplace pri tom, co je obrovsky pokrok, ale rucky po chvilke zdviha do hora a lavu rucku este aj staca zapastim von. V pravej ostava palcek v pasticke. Takze zajtra nas caka velky den, snad to zvladneme. este raz dakujem vsetkym za rady, vdaka tomu som nesklopila usi a isli sme si svoje ,-)

pencil
8. jan 2018

@01nella drzim vam palceky, urcite to bude lepsie a napis, ako ste dopadli 🙂