Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

alex21
6. apr 2008

eliška neni si doterná. Ja prijímam každu radu a samozrejme sa radím s lekárkou. Zajtra mám v pláne jej zavolat tak či tak. Len teraz viem viac vecí na ktoré sa chcem spýtať. 😉

eliska7
7. apr 2008

😉 ok,som zvedava čo vam povie ,ako maš dalej postupovať,držim palce.

alex21
10. apr 2008

doki povedala, že pri plne dojčených detoch nie je náhrada za nutriton. Vraj máme znízit dávku na stvrtinu a pirdat kvapky sab simplex. Horsie je že štvrtinová dávnka nám nie vždy zabierie. A koliky máme stále. 😒

pappo
10. apr 2008

alex co myslis tym znizit davku na stvrtinu?

pappo
10. apr 2008

alex ked plne kojis tak ako to zahustujes ci odsavas?
ja mam ten isty problem mala grcka a od kedy jej davam do kazdeho jedla ten nutriton kaka do kazdej plienky niekedy jej musim pomoct ako pises ty ma riedku stolicu ale nevykaka sa a stale prdka a co ej najhorsie nepribera ako by mala. takze to sem tam skusim aj bez zahustenia ale grcka. to som netusila ze to brusko ju moze z toho boliet chuda, lebo teraz stale krici aj pri jedle aj pri papani ze by to bolo tym nutritonom?

eliska7
10. apr 2008

alex nepochopila som aku nahradu mysliš?lebo ja som sarku dvakrat denne dokrmovala Nutrilon AR-to je rovno zahustene mlieko.Možeš pripadne ak je natom tak zle,odsavať mlieko zmrazovať(po dobu 3 mes) a zatial davať tento nutrilon ar z flaše a potom neskor skusiš odsate mlieko davť-no riskuješ že strati saci reflex.Sap simplex som davala do každej flaše 15 kv,inač to nema vyznam davať len sem tam.

alex21
10. apr 2008

Ja som sa jej pýtala či nie je niečo iné okrem nutritonu a vraj nic neexistuje.
Pôvodne nám kázala dávat pol davky čiže je to vlastne jedna odmerka a 12 ml vody. A teraz povedala, že ked jej to vadí tak aby som z tej pol zarobenej davky dala polku. čiže stvrtinu toho čo písu v návode na krabici. Ja som jej to zarabala do striekačky s prevarenou luckou a potom som jej to tou striekačkou podala.

eliska7
10. apr 2008

ešte nerozumiem že či ti grcka-vracia prudom 😕 lebo nutriton nieje na koliky,ale nato aby zahustil stravu,ktora potom nejde späť zo žaludky von-takže my je to divne?

alex21
11. apr 2008

niekedy vygrcne hned po jedení a to býva prudom. Ale vačšinou grcka asi cca hodinu po jedení a to je také zrazene a hustejsie.
Ja viem, že nutriton nie je na koliky ale je na zahustenie mliečka. Ja som hovorila že nám spôsobuje koliky. Praveže odkedy jej dávam nutriton tak ju zapeká a nevie sa vykakat hoci ma redku stolicu. A strasne jej stvrdne brusko. Ked jej pomôžem teplomerom alebo trubičkou lebo ani teplomer nefunguje tak sa jej ulaví a bruško jej v tom momente zmekne. Predtým nič také nemávala.

eliska7
12. apr 2008

no jasne chapem ale ked jej budeš stale pomahať teplomerom,stane sa z toho zlozvyk a nebude vedieť sama kakať ked jej nepomožeš,zrejme ma vetry zastavene,tak rurka je na mieste.Skušala si masirovat bruško v smere hodinovych ručičiek tou mentolovou masťou na vetry,alebo obyčajnou domacou palenkou(sarke sa vždy po nej ulavilo)ale treba aj pritlačať nie len hladkať 😉 Ak jej bude nadalej robiť take problemy tak potom jedine odstaviť kojenie a prejsť na ten Nutrilon Ar,nič ine neviem poradiť,alebo všetko vysad,okrem kvapiek a koj často v malych davkach.Viem ťa pochopiť ako sa trapiš ja som si toho užila dosť,určite sisi to preščitala.Budem na teba myslieť,daj vedieť ako pokračujete 🙂

katus79
12. apr 2008

ahojte, tak aj my patrime do tej skupiny. Neexistuje nieco co by im tie kyseliny trochu utlmilo? My sa tiez trapime. Ani spat kvoli tomu nevie chuda. Idu na nu driemoty a uz by aj zbala a zrazu nieco v puse a ona sa to snazi prehlnut, tiez myslim ze ju z toho pali zaha a potom placeme a nic nespime☹ Potom to zase chce zajest chudatko a tak papame niekedy aj kazdu hodinu a nespinkame nic☹ Niekedy z nej idu priam hrce. Aj ked dve hodiny spi, zobudi sa a v puse ma zrazene hrce mlieka. Ten nutriton nam velmi nepomaha aj ked robim len taku 1/4 davku ako Alex. bojim sa dat viac, aby ju to tiez nezapieklo. Tak som dufala, ze do tych 3 mesiacov by to mohlo pominut, ale ked vas citam ze este aj polrocne deturence sa s tym trapia...ach jo

veva1
12. apr 2008

katus vydrz a s tym nutritonom ried ho do flase s mlieckom podla navodu a mate po starostiach. S kakanim jej raz za cas pomozete,iste je to mensie trapenie ako to co opisujes 😉

katus79
12. apr 2008

Veva my zatial nemame ziadny rezim a myslim, ze s tym refluxom ani nehrozi. Ked sa jej uz konecne podari zaspat (vlastne len vonku) netusim kedy sa zobudi. Nemam tolko mlieka aby som si mohla dopredu nachystat a zamiesat to. A zase odsavat ked uz place mi pride strasne zdlhave, len tych 12Oml mi trvalo cca pol hod. Nemozem ju nechat tak dlho plakat od hladu. Davam jej to pocas krmenia lyzickou. Mavame aj koliku, tak jej nechcem privodit stav, ze by sa nevedela este aj vykakat ☹ to by uz plakala hadam nonstop

veva1
12. apr 2008

mate to tazke ☹ ,viem ti len napisat ako by som to vyriesila ja,v ziadnom pripade radit,alebo sa starat. Asi by som kupila umele a jednu davku by som dala spapkat take ,no a po napapani by som si usetrene odsala a tak by si sa dostala do plusu a vzdy po papani Petky by si si odsala. Za pokus to asi stoji,pretoze dost mozne ze ak jej mliecko zahustis a nebude grckat tak sa dietatko poriadne vyspinka. Zapchu este nemate ,tak tu este nemusime riesit. Koliky idu jedna ruka s refluxom takze by sa mozno vyriesil aj tento problem a ak nie este stale mozes so vsetkym prestat a pokracovat ako doteraz.
Hlavne ries ten reflux len ako ho mas lekarsky potvrdeny,lebo my sme si tiez mysleli Tomasko sa spraval ako Petka cele noci sme boli hore a nakoniec sa reflux nepotvrdil tomasko bol len stale unaveny,potreboval sa len vyspat a preto plakal. Kolika nie je cely den ale vacsinou stale v zu istu hodinu a trva tak hodinku.Pravdepodobne je Petka zaplynena co moze mat z hltaveho papania to sa jej vzduch v brusku roztahuje a to sposobuje bolesti bruska a vela krat aj grckanie. My sme dva mesiace nespavali hocikedy bol tomas aj 12hodin hore a nahovarali sme kadejake diagnozy.
Ak sa rozhodnes mliecko nezahustovat a budete pokracovat takto dalej,neboj nepotrva to vecne 😉 ked mal tomko 2mesiace,prestal sa zaplynovat a ako trojmesacnemu sme nasli finty na uspatie,aj keby som mala byt cely den von,len nech spi a vkuse neplace a teraz ako 4mesacny je uz viac menej usmievave slniecko,pokial podotykam je vyspinkany. A to ako 4mesacny,vydrzi maximalne 1hodinku v dobrej nalade a po polhodke na to musi ist znovu spat,tak si to zrataj aky chudak musel byt zniceny ked nespal aj 12 hodin,ked mal len jeden mesiac.

katus79
17. apr 2008

ahojte,
baby nemaju vase babenka s refluxom problem spat v postielke? My inak ako v lehatku nespime☹ postielku mame vyvysenu,ale to nam nepomaha. Akurat sa mala zosuchne dole a je z nej hrcka. Vobec tam nevie spat, pod chvilou grcne a vzdy ju to zobudi. Poradite ako to riesit? nemoze predsa den noc byt v lehatku ☹

eriqe
17. apr 2008

nam tiez nechce mala spavat v postielke stale sa zosuchne dole. Neviem preco ale ked spava v nasej posteli (tiez sme vyvysili) tak sa nezosuchuje. Tak spava s nami

kili
17. apr 2008

Ahojte, zostalo mi jedno mlieko Nutrilon 1 AR, predávam ho za 100,-, tak keby mal niekto záujem, tak mi napíšte do IP 🙂

adrolka
17. apr 2008

my máme tiež vyvýšenú polohu, pod matracom vankúš. kým spali v zavynovačke, žiadne zošuchovačky. no odkedy spia v spacích vakoch, vždy ich nájdem niekde " na dne" postielky 🙄
tiež neviem čo s tým. teraz som vymyslela, že kúpim tie polohovacie vankúše pre refluxové bábetká - tie polské čo sa na nedonoseniatkovom fóre spomínalo. Už máme doma jeden, objednala som dnes ešte jeden, a šupnem im to do postele, pod to nanny prístroj. potom uvidíme či to bude tiež šmýkalka alebo nie.
nám nutrilon ar veľmi pomohol, odvtedy malá všetko spapá a nevyjde jej ani kvapka mliečka. ale my sme mali ten tichý reflux a asi jemnejšiu verziu.

katus79
18. apr 2008

adrolka pls nemozes mi dat link na tie vankuse? mne v postielke vobec nespi, len grcia a grcia ☹ jedine v tom lehatku vie ako tak spat

martina46
autor
18. apr 2008

Dnes sme boli na sone a potvrdili nám reflux, čo som už ale dávno vedela. Máme skrytý reflux a nejako zvlášť som to neriešila. Ale podstúpiť toto vyšetrenie nás prinútili okolnosti, písala som už o tom aj v téme o bojkote kojenia. Malá odmieta väčšinu dňa jesť, s výnimkou nočného jedenia a tak 2x za deň sa slušne napije. Zvyšné razy začne jesť a po pár hltoch sa začne vypínať a plakať. A máme po jedení. Musím si odstriekať ☹ Zatiaľ plne kojím. Keď som ale dnes doktorke povedala, že malá má akoby žáhu, čo ju asi obťažuje a spája sa jej to s kojením, preto že si myslím, že je tento problém, povedala, že také malé detičky ešte nemajú takú tú žáhu ako dospelí, že to teda nemôže byť takýto problém ☹
???
Tiež tu niečo také čítam, že nutriton zapeká? Ja som jej ho dnes dala, skúšam, či by to nepomohlo.
Mohlo by nám to pomôcť? Ale nechcem, aby malú zapekalo ☹
Ešte je problém, že všetko z lyžičky vypľuje, ako do nej ten nutriton narvať?

kili
18. apr 2008

nartina, Samko bol presne taký istý, on ale aj vygrcol ale tiež boli príšerné stavy pri jedení, strašne plakal ale zároveň aj stále chcel jesť. Potom mi to na gastre vysvetlila, že sa mu to vracia a žalúdočná kyselina mu rozožiera (pálenie žáhy) a to mu vadí a preto chce stále jesť aby to zapil a to je furt dokola. Kŕmenie u nás bol 2h boj ☹
Po nutritone sa to celé obrátilo, ale ja som mu to nevedela dávať lyžičkou, mal len 2,5kg a proste mi to nešlo, tak som s kojením (aj keď cez klobúčik) prestala, som to riadne prerevala 😢 😔
Došla som síce na jeden spôsob, čo raz išiel bez problémou, ale potom už nie a tiež bol problém, že keď som mu to dala naraz, tak som sa bála, že ak náhodou nebude chcieť jesť tak sa mu spraví v brušku guča, tak som to nechala. Ale u teba to možno pôjde. Zobrala som takú tú savičku na malú flašku, teda na úzke hrdlo a spravila do nej obriu dieru (môžeš kúpiť na kašu, takú hviezdicovú, tie sú dosť veľké), zarobila kašu z nutritonu a lyžičkou dala do 20ml striekačky a potom ju zavrela, síce trošku vystreklo ale nevadí a potom na to dala tú savičku, sedí to skoro presne, (aspoň tá moja sedela, mala som takú tú placatú z dierkou z hora a dosť veľkú, ale snáď sedia aj tie čo som ti písala, ak nie, tak skús iné) a postupne ako sal som mu to striekala do pusy a on to pekne spapal. Ale my sme to mali zložitejšie aj kôli váhe, a aj kôli tomu, že jedol vtedy asi 100ml a keď som mu zarobila 20ml kaše, tak to bolo dosť už samo o sebe. Ale keď tvoja je väčšia, vypije asi 150-200ml, tak jej môžeš zarobiť tie 2 odmerky, prichystať si trebárs do 2 striekačiek.
Tak držím palce, nech nemusíš s kojením prestať. Ono časom jej to možno budeš môcť zahustiť menej, lebo teraz je ešte strašne precitlivelá, jak ju to páli a po čase bude jesť aj lyžičkou, tak to už nebude tak hrozné.

pappo
19. apr 2008

martina ja mam ten isty problem preto malu nekojim a odsavam jej zahustujem a davam z flase avent ma take cumle s 3 velkostami sania na jednom cumli ako otocis tak vela saje, takze podla toho ako sa jej to zahusti jej to davam otocene na I alebo II alebo III. maleho som si prikladala alôe tiez zacal grckat takze tiez to nie je velka slava. takze uz pomaly len odsavam, co je skoda mala by som vacsi pokoj a nemusela im satale zarabat mlieko. Lilien neche jest z flase to zahustene mlieko a tiez vyvadza ako besna ked papa, nutrition ju teda vobec nezapekal sklor naopak kakala do kazdej plienky, zapekal ju odvar z ryze tak to som davala len tak na striedacku. tak teraz neviem ci jej davat nutrition lyzickou aby daco viac zjedla a nezahustovat alebo aj lyzicka aj zahustene , nema problem mi papat z lyzicky. horsie je ze Samko sa uz vobec nechce prisat ani rano ani v noci. ☹

pappo
19. apr 2008

kili myslis ze keby som mu pred kojenim davala lyzickou nutrition vo vode zarobeny ze by papal lepsie aj mala?

kili
19. apr 2008

pappo, fakt ťažko povedať, že či už nezabudli sať obaja. Skúsiť každopádne môžeš. Ja som mala so Samkom aj ten problém, že mal strašne silný reflux a ani sa mu to v bruchu nestačilo s tým zahusteným pomiešať a išlo mu to von. Ale možno to chcelo len čas, aby mu prešlo to pálenie žáhy, fakt neviem.

ajka2
19. apr 2008

Ahojte baby!
Vidím že sa trápite s problémom,ktorý sme my už skoro prekonali.
Pred troma mesiacmi nám diagnostikovali reflux a mali sme s ním predtým všetky tie presne vami opísané starosti.
Katus79 a všetky ostatné veľmi dobre chápem máme to ešte v živej pamäti.
Nespiace vrieskajúce bábätko,grckajúce aj 4hod. po jedle a aj 20x po troške.hrozné si na to aj spomenúť.
Takže nechcem sa starať len vám napíšem ako sme to vyriešili my.
Vyvýšenie postieľky nepomôže,ale problém zmierni to je pravda.Ak dávate spávať bábätko kvôli refluxu len do sedačky to je blbosť,pokazíte mu chrbátik.Treba to riešiť papaním.
Nutriton veľmi dobre pomáha len si treba nájsť systém ako ho podávať.
My sme skúsili podávanie popri kojení a to nepomáha zbytočne sa trápite,to mliečko sa v brušku už tak nezmieša Nutritonom a grckanie pokračuje.Skúsili sme to snáď sto krát.
Treba si odsávať, zmiešať a tak podávať.
A že stratí sací reflex nad tým sa netrápim.Kým sa malej reflux vytratí(máme ho stále a niektorím deťom to trvá aj do roka) tak už aj tak bude papkať všetko a ku kojeniu sa zrejme už nevrátim.
Zne to hrozne ale ak nechcete terz prestať kojiť(teda chovať bábätká vašim mliečkom) nič iné nezaberá.
A to že z Nutritonu zapeká je pravda.Predtým sme kakali 4xdenne popri Nutritone už len 1x za 4dni ☹
A zaplyňuje,ale to sa časom upraví.
Musíte si však určiť prioritu či vám je milšie uplakané grckajúce a nespiace bábätko,alebo spokojné bábätko ktorému ale treba pomáhať kakať rektálkou.
Ja som sa rozhodla pre to druhé a máme doma anjelika ktorý prespí v noci 10hodín a od vtedy ako som prešla na odsávanie a miešanie už negrckala ani raz!!!
Teraz sme už večerné mliečko vymenili za kašičku a na obed začali papať prvú mrkvičku.
Kakanie sa úplne upravilo,kakáme každý deň.
Takže baby každý si musí nájsť svoj systém ale nám toto pomohlo.
Odsávam si stále aj keď mi to komplikuje život ale čo by som neurobila pre zdravie svojho bábätka.
Majte sa baby a bojujte tak ako my.

kili
19. apr 2008

našich tiež zapekalo, mali aj Maltover, takže stolicu mali vo forme bobkov, ale na nočníku sa im podarilo pekne vykakať a vyprdkať nemali žiaden problém 😉

martina46
autor
19. apr 2008

Ďakujem vám dievčatá,
ja som skúšala ten nutriton lyžičkou, ale malá to vypľúva, tak ani neviem, či vôbec niečo spapala ☹

Teraz jej skúsim, ako si killi písala, cez striekačku, ale napojím ju na cievku a to jej dám do kútika úst, keď bude papať. Radšej zarobím iba z jednej odmerky. Ináč, malá práveže nechce jesť, to by bolo super, keby chcela stále, nejako by sa mi to myslím lepšie zvládalo.
Dnes sme mali šťastie, zastihla som ju ráno ešte v spánku, tak aspoň niečo zjedla, hoci mohla viac, nebolo to ono.
Ja by som už asi aj prešla na odstriekavanie a z fľaše, lenže mne sa nedarí odstriekať, proste toto je blbé. Ale mlieka mám myslím dosť.
A po nasadení nutritonu koľko to môže trvať, kým mi malá začne znovu konečne normálne papať?
Včera mi povedala laktačná, že nutriton pôsobí blahodarne aj na tú podráždenú sliznicu, len že to môže trvať aj týždeň, než sa to upraví.
Moja malá kaká raz za 3 dni priemerne. No to by SME snáď nemuseli mať problém. Ale kašlem na to, len nech je ☹

kili
19. apr 2008

martina, môžeš kľudne zo začiatku dať 2 odmerky, ono odporúčajú podľa návodu 2-3 odmerky na 100ml, takže by to nebol problém, keby aj zjedla menej. Ide o to, aby zo začiatku to mala dosť husté aby sa jej tá sliznica upokojila a až potom môžeš skúšať menej.

martina46
autor
19. apr 2008

No a včera to bolo tak, že papala ráno o 3, to bolo celkom fajn, len keby nezaspavala ☹
Potom ráno o 7 len pár hltov a dosť. Šli sme na preváženie, tam jej brali krv, čo bola hrôza, lebo v kombinácii únava a bolesť nechcela papať vôbec. Šli sme domov ešte pre nejaké veci, tam si v spánku trochu cucla, lepšie ako ráno, ale keďže bola zničená, tak neodvratne zaspala. Šli sme na Kramáre a tam sa pred sono aspoň trochu napapala, ale to už bolo načase. Ináč sranda, jeden doktor na sone hovorí, že ale je napapaná a dr, čo jej to sono robila, že ani by som nepovedala. Tak čo si mám potom o doktoroch myslieť?
No a po návrate, čo boli asi 4 hodiny poobede, papala ešte 4 krát po troche.
A máme váhový úbytok, 80g. Doteraz pekne priberala.
Kili, skúsim teda dať viac. Len ja toľko neodstriekam ☹ a keď to bude mať moc husté... vlastne, ale môžem tú kašu zarobiť aj s vodou, nie?

elize
19. apr 2008

Ahojte, my sme sa s grckaním trápili veľmi veľa a mala som podozrenie na reflux. Nutriton som do Maxa nevedela nijak dostať a dr. povedala, že nás na sono posielať nemá význam ak Maxík pekne prospieva. Vraj zrejme grcká preto, že je prejedený. Známa mi poradila, aby som odsala a podala mu mliečko z fľaše. Párkrát som to tak urobila a čuduj sa svete odvtedy negrckáva. Teda grcká, ale iba trošku pri niektorom odgrgnutí. Už to nie je prúdom tak ako predtým. Maxík sa narodil predčasne a nevie poriadne chytiť bradavku. Vždy keď sa prisal tak vydával také cmukavé zvuky, čím sa mu do bruška dostalo veľa vzduchu, z čoho neskôr veľmi grckal. Odvtedy pravidelne odsávam a kŕmim ho z fľašky. je pravda, že tá krásna naša chvíľka pri kojení je asi nenávratne preč, ale je šťastnejší. Máva lepšiu náladu. Kráne spinká, v noci aj 7 hodín vkuse a hlavne krásne priberá. Narodil sa s váhou 1950g a teraz v jeho 5. mesiacoch má skoro 7 kg. Zrejme sme iný prípad ako vy, len som napísala ako sme sa s grckaním vysporiadali my 😉