Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

danabel
24. aug 2012

@ketusik ahoj, moja mala reflux do 13 mesiacov. Prvé 4mesiace to bol skrytý reflux, čiže pálenie záhy a keď sa začala plaziť, loziť a štvornožkovať, tak už zvracala skoro stále. Malá mi zvracala všetko aj úplne husté príkrmy, polievku dostala až neskôr a aj to len úplne hustú a po papaní bola aspoň hodinu v kresielku alebo nosiči.My sme na pálenie používali Gastrotuss v sáčikoch, ten baby jej nezaberal. Neurobí v žalúdku žiadnu zátku, ale zmieša sa s tými žalúdočnými kyselinami a preto, keď sa niečo vráti do pažeráka a ústnej dutiny, už to nepáli.

majamat
24. aug 2012

@danabel on by mal urobit zatku, ale nie vzdy to zaberie. jasne, ze to neurobi pevnu zatku, takze nie je to na 100%. nam moc nezaberal, tak sme ho nepouzivali. nam zaberal prave Nutriton, aj ked grckala stale, ale aspon nebola taka nepokojna.

danabel
24. aug 2012

@majamat No, ja som nikde o žiadnej zátke nečítala a ani nepočula a myslím, že to tak ani nefunguje.Je to len gél, ktorý v žalúdku nezhustne. To skôr Nutriton urobí zátku. Veľa som čítala o Nutritone - nie zo slovenských zdrojov a všade písali, že nie je vhodný, preto sme ho ani nepoužívali. V zahraničí sa na reflux vôbec neodporúča, lebo práveže predlžuje dobu trávenia potravy a zaťažuje žalúdok, čím vlastne reflux len zhoršuje.

majamat
24. aug 2012

@danabel Nutriton ti zahusti potravu a preto dieta negrcka, lebo sa grcka skor z tekutej stravy. jasne, ze to vzdy tak nefunguje. Gastrotuss urobi zatku tym sposobom, ze plava na vrchu zaludka a peprepusti obsah zaludka hore. mali sme od dr. letacik a tam to asi bolo napisane.

majamat
24. aug 2012

@danabel tu si pozri odsek Liecba. tam je to napisane. http://babetko.rodinka.sk/babetka/novorodeniatk...

danabel
24. aug 2012

@majamat Hej, viem čo je Nutriton, strávila som asi 12 mesiacov študovaním, aby som môjmu dieťaťu pomohla. Myslela som, že jej to ostane a bude na diéte aj v škôlke. Mala dosť silný reflux, takže Gastrotuss síce plával na vrchu žalúdka, ale keď mi zvracala, tak bol zmiešaný s príkrmom. Teória na letáčiku je jedna vec a praktická skúsenosť zas druhá. Každopádne každá mamička si musí vyskúšať, čo jej vyhovuje a pre akú formu sa rozhodne. Ja som spravila chybu v pôrodnici a po 4 dňoch bez mm som ju nakoniec dovolila prikŕmiť 😠 bonus bol vo forme skrytého refluxu ☹
No teraz už riešime úúúplne iné veci, takže prejem všetkým mamičkám v tejto téme veľa trpezlivosti 🙂

ketusik
26. aug 2012

Vcera sme boli na svadbe, kde boli 3 lekarnicky a davali mi jednu radu za druhou - tiez mi hovorili o tej zatke a o tom ze pokial potom babatko grcka, tak mu ma dat mamicka dalsiu davku. Netreba sa vraj bat. Az kym to nezaberie. Skusila som to, krpcovi som dala po papani 5ml, grckal aj tak a plakal, ked som mu ale potom dala druhu, tak po chvilke zaspal. Tiez radili ze kvapky na plynnatost je mozne davat aj castejsie a vo vacsich mnozstvach ako je odporucane. Pokial nezaberie, treba dat viac! Aj to som mala pocit ze bolo lepsie, 15 kvapiek sab simplexu odignoroval a ked som mu dala 25, zrazu si veselo prdkal 🙂. To grckanie asi nejde zastavit, len zmiernit ucinky. Musi z toho vyrast ☹
Dakujem za rady, budem krpca nosit a nebudem ho ukladat skor ako 30-45 minut po papani, aj ked v noci je to psycho.
Musime sa ale pochvalit, ucime sa spinkat na chrbte, tuto noc celu prespal - okrem kojeni samo. Trosku nas krutilo, ale ustal to 😉 Akurat ho nechcem nechat spavat v nasej posteli - ale v postielke sa mu tak dobre nespi na tom chrbatiku! Nejde o miesto ale o to ze u nas ho dam na jeden velky vankus- ten vypodlozim malym a tam ho dam tak 1/2 na bok. Trosku tam zapadne a hajka. Len ako to docielit v postielke??? Nemam sa bat ze by sa mu mohlo nieco stat ked mu dam vankus tam, bude spinkat na chrbte a budem mat zapnuty monitor dychu? DAKUJEM 😉

majamat
26. aug 2012

@ketusik neviem kolko ma maly a aj ako spinka. ked bola moja este malicka, spinka v zavinovacke a to som si ju po najedeni dala do zvysenej polohy na gauci a podlozila vankusm z boku, aby mi nespadla. tam sa nevedela tak hybat. a ja som zatial odsavala pri nej.

zuffovaeva
27. aug 2012

@danabel aj my mame skryty reflux a rozmyslala som ze z coho to moze byt, tiez ho prikrmovali v nemocnici lebo som nemala hned mliecko.. Myslis ze to moze byt preto?

alecka
27. aug 2012

@zuffovaeva ako nic v zlom, ale radsej by ste nechali soje dieta zomriet od hladu ako ho prikrmit um? ja som mala malinko materskeho mlieka a obe deti som prikmovala od zaciatku. starsia nemala reflux a mladsia ano. a poznam niekolko deti ktore neboli vobec dojcene a o refluxe ani nechyrovali. a naopak aj v tejto teme je vela mamiciek ktore plne dojcili a zapasili s refluxom. takze suvis refluxu s niekolkymi mililitrami um podanymi v nemocnici? to nie je o um, ale o vyzretosti traviaceho traktu...
@ketusik ja neviem kolko ma tvoj maly, my sme mali nasikmo podlozeny cely matrac. vankus som dala do postielky len okolo 8 mesiaca. a to sme mali aj monitor. ale ked uz chces vankus, tak monitor by ti to mal ustrazit, aj ked my sme mali par planych poplachov ked nam mala odpochodovala na opacny koniec postielky 😀 . nuz a neda mi nevyjadrit sa k davkovaniu farmaceutickych pripravkov. to davkovanie tam nie je zo srandy. nam konkretne gastrotuss gastroenterologicka neodporucala podavat casto. max. 3xdenne po 2 ml. a zvysovat si davku len preto ze dospelacka davka mu zaberie, nooooo tak ja by som neexperimentovala na vlastnom malom dietati. vsetko su to chemicke latky, ktorych nadmerne podavanie sa moze prejavit neskor. to sa uz mozme vratit k receptom praprastarych mam a navarit detom makoveho odvaru, aby dobre spali.....

danabel
28. aug 2012

@zuffovaeva v našom prípade je to z toho, lebo malá vypila na 1x 40- 50ml, dovtedy cuckala len kolostrum po malinkých množstvách, čo bolo hrozne veľa a tým sa jej naraz roztiahol žalúdok. Bábätko sa narodí so žalúdkom ako lieskový orech.

danabel
28. aug 2012

@alecka tiež nič v zlom, ale existujú aj iné alternatívy prikrmovania ako strčiť dieťaťu hneď fľašu - keď som si pýtala cievku, striekačku alebo pohárik, tak sa na mňa len pozerali, ako keby som spadla z marsu. Jasné, že dieťa potom z fľaše pije a vypije veľké množstvo - keď sme odchádzali z pôrodnice tak malá pila už 80ml-90ml! Každá vyškolená laktačná poradkyňa ti povie, že je to jeden z hlavných dôvodov vzniku refluxu - samozrejme nie jediný. S týmto názorom, že som krkavčia matka, ktorá nechce dať svojmu dieťaťu jesť ma zosmiešňovala sestrička na detskom odd. pri každej prehliadke malej, až kým sme nešli z pôrodnice domov. Samozrejme, preto som otehotnela,vynosila a porodila dieťa, aby som ho nechala zomrieť od hladu 😖 Zbožňujem tieto praktiky totálneho napchatia dieťaťa, len aby v noci spalo a dalo pokoj. Presne takto sa zachovali sestričky v nemocke, keď som im malú na pár hodín zverila. No pri druhom takú chybu nespravím, určite si so sebou zoberiem všetky pomôcky pre aktívne dokrmovanie na prsníku.

alecka
28. aug 2012

@danabel ja som ta neoznacila za krkavciu matku, reagovala som len na to nekonkretne, co si napisala. z tvojho prispevku vyplyva, ze na vine vzniku je podanie prikrmu. a ono je vlastne problem v sposobe a najma mnozstve toho um. je zalezitostou nemocnice, ake alternativy ponukne. paradoxne z mojej skusenosti, pri 1 som dokrmovala flaskou, aj ked to boli mensie mnozstvaako 80-90 ml, a nebol problem ani s refluxom, dokonca ani s prisatim. pri 2 som dokrmovala striekackou a to boli minimnozstva a reflux mala. myslim ze vznik ovplyvnuje mnoho faktorov aci mu je mozne predist je tiez diskutabilne. ty do buducnosti vies co mas robit a to je dolezite. prajem ti aby tvoja snaha bola uspesna.

danabel
28. aug 2012

@alecka to množstvo príkrmu je ale vždy väčšie ako materského mlieka, lebo z fľaše ide ľahšie a preto si vytiahne zákonite viac, akoby malo sať z prsníka, ktorý sa ešte len začína nalievať. Predsa to sanie je pre bábo náročné a namaká sa pri tom, skôr sa unaví a zaspí pri tom. Preto je dojčenie častejšie a v malých množstvách, nezaťažuje žalúdok na takú dobu ako um. Podľa mňa najefektívnejšia forma je dokrmovanie cievkou na prsníku,striekačku by som použila len v nevyhnutnom prípade.Každopádne si dám na to pozor a ďakujem, tiež prajem všetko dobré 🙂

zuffovaeva
28. aug 2012

@danabel dakujem za info, pri dalsom babe to urcite zohladnime..

alba24
2. sep 2012

@anita12 ahoj, tak ako sa mate? Mate sa aspon o kusok lepsie? Nas ma za par dni rok a su lepsie a horsie dni. Ale i zuby mu rastu a tym sa vsetko zhorsuje :( umrncany furt, ale menej sa aspon v noci budi. I uspavanie je kratsie. Chudatka deti, cim vsetkym musia prejst :( Nieco nove nahodou nemas ohladne lekarov alebo odporucani? Dik Sasa

majamat
2. sep 2012

@alba24 my uz mame reflux nastastie davno za sebou, ale mas pravdu, musia si vselicim prejst. nas trapili tiez zubky, ale nastastie okrem nervozity nic. ziadne horucky, ani hnacky, ani nic ine. nas zas potrapilo kazde ockovanie. proti TBC sme mali dlho reakciu a vsetky ostatne ockovania sa odkladali. tie 3 ockovania do oboch noziciek, klasika - horucky po kazdom. a toto posledne mmr bolo najhorsie. najskor 4 dni horucky, potom 4 dni vysyp, potom zvycsena uzlina, potom sa mi v noci budila s revom a chytyla si kolienka. asi ju bolei. parkrat ju aj cez den, ale uz nastastie to asi preslo. a od 6 -14m skoro kazdy mesiac nejake choroby. 2x antibiotika. nastastie teraz je uz skoro 6m. pokoj. uvidime aka bude jesen a zima.

veronkarisko
31. jan 2013

ahojte... neviem či máme aj my reflux ale môj krpec ako keby stále prehltal to mlieko, niekedy ked leží tak z neho mlieko vybehne a je jedno ako dlho je po papaní..ale negrcká len prehlta

makovnik
1. feb 2013

Ahojte - reflux - my máme, ten tichý - ULCOGANT poradili aj nám, mne sa neosvedčil, ale sesterke áno. Gastrotuss bol našej malej nie dobrý. Tak sa trápime s Nutritonom, ale posledné dva týždne mám pocit, že je jedno, či ho dáme, alebo nie. grcká viac. Zrejme to naozaj vrcholí akurát máme 4 mesiace. Tak dúfam, že sa to pomaly upraví nejak aj samé.
Ten Nutriton ale dávame nie celú odmerku, lebo strašne zapekalo malú a aj ta jej nechutí, takže jej to dávam so Sab simplexom. Treba vyskúšať, čo zaberie. NIektoré maminy si chválili ten Gastrtuss, ale asi závisí aj od toho ako silný je ten reflux.

makovnik
1. feb 2013

a známe naša doktorka nás hneď upozornila, že po kŕmení neukladať skôr ako po pol hodine až 40 min., takže treba vydržať, a POZOR pri všetkom, aj pri prebaľovani je dobré ak je dieťa vyvýšené. Možno sú potom tie deti také mamatejšie,ked ich viac nosíme, ale môžem kašľať, hlavne, že jej je dobre a negrcia. a v každom prípade ja ju nechávam spať na monitore, lebo my sme mali apnoe pauzy kvôli rexlufu. Treba v každom prípade bábätko sledovať stále, hlavne ak grcia častejšie a môže jej zabehnúť.

tinka_21
20. feb 2013

ahojte maminy... aj u nás sa objavilo podozrenie na reflux. Termín na vyšetrenie sme však dostali až o mesiac (!!!). Naša detská doktorka nám dovtedy odporučila užívať Nutriton, keďže malú plne kojím tak urobiť kašičku a lyžičkou. Máte s tým nejaké skúsenosti? Koľko jej toho mám dať? Mám sa riadiť návodom? Bojím sa, že by ju mohlo zapekať.
Už samo o sebe ju bolieva bruško, má problém prdíkmi a stolicu máva tak väčšinou raz za deň, keď nemá, tak na druhý deň sa vždy pokaká tak, že ju musím celú prezliecť a užíva probiotiká kvôli tomu. Ďakujem ja za akúkoľvek radu

katarinatibi
2. apr 2013

Som si myslela ze reflux odide v 4-max 6.mesiacoch :(

kemonka
5. apr 2013

tiež sa pridávam - máme reflux, hrôza, ale asi len treba vydržať ... 😉 Len sa prezliekame denne a perieme 🙂

@makovnik chcem sa s pýtať, či už je to lepšie u vás s refluxom?

silvuskaa
12. apr 2013

ahojte, mam podozrenie ze aj moja malinka ma reflux, po papani dost mliecka vygrcne, nie naraz ale po trochach....v pondelok volam dr, ale chcela by som sa vas spytat ci je potrebna hospitalizacia v nemocnici kvoli vysetreniam a podobne?
Dakujem za kazdu odpoved

kgnm
12. apr 2013

@silvuskaa my sme chodili s dcerou na gastro ambulanciu, hospitalizacia nie je potrebna

jajaaa22
30. apr 2013

ahoj,nevie mi niekto poradit.dcera ma 10mesiacov.2dni mi skoro vobec nepapa,ale skoro stale grcka,napina ju a dost casto kaka redsie....este aj kojim,moze to byt aj z mlieka???alebo nemate taku skusenost???dakujem

kiki75
14. nov 2013

@martina46 ahoj, cchem sa spytat, dokedy vam to trvalo, totiz mame uplne rovnake priznaky.....moja dcera ma 2 mesiace teraz

martina46
autor
15. nov 2013

@kiki75 tak nieco malo cez rok, ale vacsina potvrdzuje zlepsenie stavu po zavedeni prikrmov 🙂

kiki75
15. nov 2013

@martina46 dakujem, takze ste to vymakli.....dufam ze nam to prejde skor

martina46
autor
16. nov 2013

@kiki75 samozrejme, len pokoj a trpezlivost, vela stastia 🙂