Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

ralanka
21. apr 2010

magnetika tak ako ste dopadli s tým Komfortom? už je lepšie?

magnetika
24. apr 2010

Ralanka, dávala som mu dva týždne comfort, uplne som mu prestala davat kvapky, probiotika a vsetky ostatne "doplnky" ale v stredu sme boli na sone, malemu potvrdili reflux ll. stupna. Neviem sice co znamena to odstupnovanie,maly negrca ale pali ho zaha.Dostali sme AR-ko na recept. Tak od stredy sme na Nutrilone AR, zatial nijeke vyrazne zmeny nepozorujem, snad po viac dnoch ?!

ralanka
24. apr 2010

ono sa odporúča cca týždeň že ako sadne mliečko ale náš tiež papá AR a pred týždňom začal grckať nie moc ale vychádzalo mu mliečko nevieme prečo asi tri dni tak sme znížili dávky že ak by preto ale papal rovnako a prestalo to samé od seba 😒
a teraz tiež vypije 210ml asi už 4 dni celý deň a včera večer len 180ml nechal mi mlieko a dnes dokonca som mu teda urobila 180ml a aj tak nechal asi má dni ked potrebuje viac inokedy menej 😉 ale hlavne že je spokojný a priberá tak sa nestrachujem že prečo nespapká on vie kolko chce.A niektoré deti sú také že papajú až kým nie je prázdna fľaška a potom prebytok vygrckajú a iné sami odtlačia fľašku ked majú dosť viď. náš prípad ked nechce vytlačí fľašku a hotovo a kamoškin opačne všetko popapká a potom mu je ťažko alebo vygrcne

magnetika
26. apr 2010

No a je to tu ☹ Prve tri dni na AR sme kakali 3x denne uplne tabulkovu konzistenciu a dnes ani za svet sa vykakat, az z neho nakoniec vyliezol nprnalne sulec, ako z dospeleho cloveka 😅 A to nehovorim o tom, ze prdiky s absolutnou bolestou z neho lezu, pri kazdom prdnuti ukrutný plac a krce 😢 😢 😢 Hrozny pohlad 😨 A na komforte bol absolutne v pohode 😅 Tak od dnes skusame tak, ze mu kombimujem Komfort s AR v jednej davke 2:3 /tak mi to poradili na Nutrilon linke/. Papame 150 ml davky/. Tak sa len modlim, aby to zlepsilo.....

ralanka
27. apr 2010

magnetika tak držím palce nech sa polepší 😉 🙂

nikusiatko
19. máj 2010

Ahojte kočky. Mám na Vás otázku mam 1 mesačného syna a začal sa nam strašne pučiť....az kvičí. A vždy poobede nam začne plakať a tak silno plače až straca hlas a lape po dychu...a hrozne kviči. Už nevieme čo s tym...davame mu saab symplex ale ten pomože len troška že nekviči ale puči sa stale a po ňom sa nam zobudza každu hodinu a pol čo predtym nezvykol robiť. Keď sa nepučil tak spinkal dve tri hodinky. Už nevieme čo robiť..alebo je to normálne. Nie su to nahodou priznaku refluxu??? a keď sme mu nedavali SS a kojila som ho tak sa stale odťahoval od prsnika a hrozne vrieskal.

liviaf14
20. máj 2010

nikusiatko, my máme reflux, poriadne som zistila že ako naň , keď už mal náš malý mesiac. pri takomto kvičaní a hroznom ukričanom plači nám pomáhal jedine čajík na zapitie vráteného mliečka smerom hore do ústočiek. následné prikladanie k prsníku nám to iba zhoršovalo, nepomáhalo. ja plne kojím a od 4 dňa dávam malému aj čajík, od začiatku fenyklový. takýto plač sme mávali večer alebo v noci a to 1,5 až 2 hodiny po kojení. užili sme si svoje, som už plakávala s malým, čo som si nevedela poradiť. až po prečítaní článkov o refluxe som pochopila......... držíme vám palčeky, nech sa vám darí

andrema
2. jún 2010

ahojte,
poradte baby...je tu niektore,ktora vyvysuje dietatku matrac? a pouzivate monitor dychu a funguje pri vyvysenom matraci?

michalag
9. jún 2010

Ahojte , pri starsom synovi som toto nepoznala takze potrebujem poradit
malicka mi zo zaciatku pekne papa, potom sa zacne krutit a odtahovat od prsnika tak ju zdvihnem a neskor ju skusim prilozit opat, ale grckame niekedy menej niekedy viac, niekedy este cerstvo vypite mliecko a niekedy uz zrazene ale vcera mi vygrcla najskor vonku zrazene mliecko a potom o 18:00 ked sa napapala tak za chvilku takym prudom ze som sa az zlakla ☹ doteraz som to nejako neriesila ale tiez mi pocas kojenia niekedy len 1x a niekedy aj 2x zacne kaslat ako keby jej zabehlo mliecko, myslite ze by to pohli byt priznaky refluxu? Racsej by som bola kebyze to reflux nie ale asi to budem musiet riesit cez dokinu

zuzi44
11. jún 2010

@andrema ahoj my sme mali podlozenu postielku nie matrac lebo pod nim mame tiez monitor,funguje aj ked bola postielka podlozena.pomaly sa to u malej s refluxom zlepsuje, takze som uz zrusila podlozenie postielky l,ebo sa zacala hybat a stale sa zosmykla dole 🙂

mau
18. jún 2010

Myslím si, že odlíšiť príznaky GER je niekedy veľmi ťažké. Najmä preto, že väčšina bábätiek ho má čiastočne. Nám diagnózu potvrdili počas hospitalizácie pre počínajúcu dehydratáciu. Skončili sme na infúziách, čo bol pri takom malinkom bábätku strašný pohľad. V našom prípade sa to prejavilo opakovaným vracaním (aj 5-6 krát po krmení) a vracaním prúdom (aj do vzdialenosti jedného metra). Čo sa zvracania týka je normálne ak si dieťa "ublinkne" po jedle a von sa dostane nadbytočný obsah. V našom prípade sa zvracanie objavovalo aj dve hodiny po jedle s natráveným mliečkom. Momentálne polohujeme, snažíme sa po jedle ostať dlhšie vo vertikálnej polohe. S nutritonom bojujeme pretože je ťažké naučiť dieťa prehĺtať hustý gél
. Podľa odporúčaní lekárky kojím až po troch hodinách. Aj keď som sa stretla s odporúčaním, že je treba kojiť menej a častejšie. Myslím, že nám pomohol väčší časový odstup - žalúdok nie je stále plný a má čas sa vyprázdniť. A ešte jedna vec, ktorá nám pomohla sú masáže bruška pri každom prebaľovaní. Plné bruško (kolika) zvyšuje tlak na žalúdok a tým len zhoršuje pohyb obsahu žalúdka (veď si spomente na pálenie záhy počas tehotenstva).

aeouliana
18. jún 2010

aj nam diagnostikovali reflux, ale po pridani prikrmov (samozrejme v case ked to je pre dietatko aktualne), sa to radikalne zlepsilo. 🙂 plne som dojcila 7 mesiacov napriek refluxu (maly pekne priberal). teraz papame raz denne zeleninku a je to ozaj lepsie. tak baby vydrzte, snad sa to zlepsi aj u Vas. 🙂 PS: Nutriton som nedavala, kedze priberal normalne, rozhodla som sa nechat ho len na mliecku 🙂

mau
18. jún 2010

Ono by sa to malo upravit do 4.-6. niekedy 8. mesiaca, kedže vtedy sa uzavrie problematická prepážka. Ja tiež dosť rozmýšľam, či ten Nutriton je správna vec... Keď sme boli v nemocnici, napchali by do nás najradšej všetko - nutriton, sab simplex, rektálnu rúrku... Myslím si, že pre trojtýždňove bábo, ktoré je ešte v adaptačnom procese, trochu priveľa!!! Inak ako ste si pomáhali vy - Aeouliana?

aeouliana
18. jún 2010

@mau: ja som raz ten Nutriton dala + nam pani Dr. na gastre odporucila dat miesto dojcenia 2-3x davku UM 😨 , co som ja razne odmietla kedze prve dieta som prikrmovala uz po mesiaci a dojcila s biedou do 6teho mes. a teraz som tiez presla cez kopec veci aby som mohla dojcit. po Nutritone ho zapieklo, bolelo brusko + tolko nespapal kedze uz bol plny. tak som si povedala, ze to vydrzime. mame sice ogrckany komplet byt, ale to je jedno. matrac mal podlozeny dvoma dekami a po bokoch som oblozila aj maleho, lebo sa mi gulal dole a stale sme skoncili dole hlavou. u nas reflux tiez sposoboval kasle a respiracne problemy. prikrmujeme 3ti tyzden a grcka podstatne menej. predtym grckol aj 2 hodky po papani a prudom. kamoske odporucili zacat prikrmovat uz od 4.mes. opakujem...toto vsetko je podla mnaok, ak dietatko prosperuje. ak pribera a vsetko je ok. moj priberal dost (teraz uz ma cez 9 kg), takze som si mohla dovolit potiahnut bez prikrmov do 7. mes. ak ma dietatko refluxnu chorobu, to uz je o niecom inom. vzdy treba sledovat aby sa nedehydrovalo. drzim palce 🙂

mau
18. jún 2010

@aeouliana ja som ho (nutriton) tiež skúsila len raz - včera a som z toho doteraz rozčarovaná... Malinkému nechcem dávať fľašu, aby mi neodmietal prsník a tak som mu pripravila gél (avšak z materského mlieka nie prevarenej vody, aby mu to aspoň trochu chutilo). Pri podávaní lyžičkou mi však všetok vytláčal z úst a úplne ho odmietal. Rozmýšľala som ešte nad redšou konzistenciou, ktorá ale neviem či by mala nejaký efekt. A nadôvažok sa Matejko napriek všetkej tej snahe pozvracal, čiže to nemalo zmysel. Nechcem, aby sa zopakoval opäť náš pobyt v nemocnici. Vidieť ho s dlahou na ruke priviazanou o postieľku a napichnutou ihlou... Bolelo to aj mňa.
Tiež to zatiaľ riešime podloženým matracom a oblúkom zvracia už len sporadicky. No a ešte sú tam všetky tie opatrenia, ktoré som spomínala vyššie. Dúfam, že nám bude priberať...

majovka35
22. jún 2010

ja som sa s refluxom a grckanim pri prvom dietati nestretla, a chcem sa poradit, ci teraz ide alebo nejde o reflux. maly ma 7 tyzdnov a po kazdom papani vzdy trocha mlieka vygrcka,casto az po 15-20 min od odgrgnutia si, niekedy je to len take nenapadne tecenie z ustociek, niekedy je toho viac, nikdy vsak to nejde prudom a nie cely obsah spapaneho mliecka, . skusala som aj znizit davku UM /kojim len ciastocne/ ale nepomohlo to. do poradne ideme az 2.7., a teraz neviem, ci mam ist skor kvoli tymto grckaniam skor alebo staci pockat...

majovka35
22. jún 2010

zabudla som este napisat, ze napriek tymto problemom maly prosperuje, pekne raste aj pribera...

martina149
22. jún 2010

@majovka35 kôli takému grckaniu nemusíš ísť k lekárovi.Na poradni to môžeš spomenúť,že bábo grcká ale to je normálne,jedine žeby grckalo prúdom.Ja mám už tretie bábätko a grcali všetci traja aj maličká teraz hocikedy vygrcne aj medzi krmeniami a priberá dobre.
A ohľadne refluxu nám primárka na detskom oddelení hovorila,že bábätká ho zvyknú mať,ale postupne sa to upraví.Rieši sa to až keby sa to neupravilo do 18-teho mesiaca.

mau
23. jún 2010

@majovka35 ja si tiež osobne myslím, že grckanie, ako ho popisuješ ty je v poriadku. Pri refluxe sa jedná o výrazné zvracanie a neustály pohyb potravy smerom nahor... Do poradne to určite počká.

exupery
25. jún 2010

Ahoj,moja mala trpela tiez od narodenia refluxom,dost nam pomohlo polohovacie lehatko a klinovy vynkusik do postielky,odvtedy je pokoj,teda sem-tam grcne,ale to len tak,ako ostatne deticky...odporucam.

silvikaa
10. júl 2010

ahojte maminky, chcem sa poradit. mala ma skryty reflux. davam jej nutrilon ar, ale zapeka ju z toho a nevie sa z toho vykakat - casto pomahame s rektalnou rurkou. ma z tohto mliecka aj silne koliky. skusali ste niektora aj kombinaciu klasickeho nutrilonu a nutritonu zahustovadla - namiesto ar mlieka? ak ano, aky pomer nutritonu jej mam dat na 90 -100 ml mlieka?

anaibib
11. júl 2010

ahoj silvikaa, nas maly nutriton nemohol, bol naneho alergicky, ale tiez sme mali zapchy a koliky z ARka takze mi doktorka poradila striedat davky AR a normalneho nutrilonu a vtedy bolo super, vedel sa vykadit a aj koliky boli slabsie. Normalny nutrilon som mu davala jednu davku cez den kedy som ho asi tak 45 min mala na rukach aby sa nepozvracal. a potom ked bol starsi cca 5 mesiacov ked zacali prikrmy tak sme ostali uz len na AR lebo prikrmy zariadili dobru stolicu.

ralanka
20. júl 2010

silvikaa podľa dr ktrorý nám robil vyšetrenie na reflux nie je dobré aby sa mlieka miešali pretože potom AR mlieko nemá význam dávať. Aj náš malý sa nevedel vykakať tak ponúkaj malej čajík a tým rozriediš stolicu alebo čistú vodu stačí ked vypije trošku nemusí 50ml. a s kolikami tak na to som dávala do mlieka sabsimplex 3x denne 15 kvapiek a bolo po probléme 😉

andrema
22. júl 2010

@zuzi44 dakujem za radu...na jednej strasne sme primotovali kolieska a tym padom je vyvysena cela jedna strana..a tiez sa stle zosmykujeme a aj dolu hlavou sa tocime... 🙂

pipussa
10. aug 2010

kocky
to chrcanie ako prejav refluxu ide odkial ? ( z nosa,hrdla , bruska ? )
moj maly tiez poslednu dobu trosku viac grcka, ma skoro 3 mesiace... ale skor ma trapi, ze niekedy pocas dna velmi chrci... akoze ked prilozim ruku na hrudnik, tak to je normalne citit...
proste mu to ide z bruska, z hrudniku
teplotu nema... sopliky tak normalne
diky za info

evina0
11. aug 2010

ahojte maminky aj ja sa k Vam pridavam - nas maly ma podozernie na reflux- sice mame uz vyse 2 mesiacov a doteraz sme ani netusili ze ho moze mat a len sme zistovali prec placka.az minulu stredu kedy sme mali asi syndrom nahleho umrtia ale lekari povedali ze abnoe pauza vznikla asi s refluxu no ten este nemame potvrdeny a cakame na gastro.
ako so citala niektore maminky tak aj ja som nasala maleho modreho a nedychal- spustil sa nam monitor dychu a nebyt monitora tak dnes maleho uz nemame 😢 😢 lebo sa to stalo okolo 22.0 a mi sme neboli v izbe len zaculi alarm ze je zle.maleho som kriesila potom rychly prevoz na pohotovost a zachrankou do nemocky.vdaka Bohu vsetko dobre dopadlo aj ked sme si polezali na JIS v nemocke.
ani v tom najhorsom sne by ma nenapadlo zeby reflux sposobil umtie drobceka..mame dost priznakov tak uz len pockat nam gasro ci nam ho potvrdia a zacat brat nutrilon ar kedze nekojim.
az teraz viem preco maly po napapani tak place, po odgrgnuty ani nevravim, ked zaspinka za chvilku je hore akokeby ho cosi budilo, teraz ked si ho neustale vsimame tak vidim ze pocas spanku ho natiahne a vzapeti to preglgne a zacal aj dost chrcat , casto si vyzaduje zapit cajiku ked mu je zle...a toto som nasla aj ako priznaky skryteho refluxu kedze nam mliecko nejde von s pusinky..
az budem mat vacej casu tak si precitam aj vase radi mimo tych co sme dostali od doktorky..
esteze je takato tema a mozeme si vzajomne poradit..letim maly mi place

evina0
11. aug 2010

pipusa ja proste pocujem ze maly chrci ale odkial netusim .. a mi sme sa s manzelom smiali ze zacal chrapat ako chlap ze sa mu dobre spi a tak odfukuje a teraz viem ze to je s refluxu..niekedy len chrci inokedy neskutocne chrape.ale toto nema od narodenia to by sme si vsimli.no ine priznaky na reflux mame a ked sme sa stazovali doktorke ako place a ine veci tak sme si myseli ze to je len kolika ktoru ma tiez ale vidim ze nie.

lenocka84
11. aug 2010

@evina0 no som rada ze ste ok, az mi zimomriavky nabehli po tele ked som to citala
idem sa pytat moze to byt priznak refluxu, v noci sa mi obcas zda ze maly akoby zachrapal, ked papa tak ok, a ked si odgrgne potom jemne zaplacka, ale ked ho drzim na rukach hned aj prestane. inak mlieco negrcka, ani nevidim zeby sa mu vracalo do pusinky, len ked ma uz dost a viac nechce, vtedy ho zvykne natiahnut, ale to som brala ako znak ze uz nie je hladny
dakujem

evina0
11. aug 2010

@lenocka84 ja ti v tomto neviem poradit ..sama som netusila u nasho maleho ze sa moze jednat o reflux a ked az teraz citam tak ma hadam vsetky priznaky skryteho refluxu Boze a doteraz sa trapime s plackanim a cakame na gastro a potvrdenie refluxu a tam ideme az 2.9.no ja ho dovtedy nebudem trapit a idem mu uz dnes kupit Nutrilon AR aspon jednu krabicu na skusku ci bude po nom lepsi.
pisete ze sa nutrilon moze kombinovat napr ze jednu davku dostane obycany nutrilon a druhy mu a ten AR??nemozem mu tym uskodit? to vam radila aj doktorka??

evina0
11. aug 2010

maminky tak ja som dala pred hodinku prvy krat Nutrilon AR.je neskutocne huste to mliecko a ma problem prejst dierkou...davate tak ako je v navode ze na 120 vody 4 odmerky??
po napapani maly zase plakal ako zvycajne a po odgrgnuty takisto, ked som ho akosi upokojila a polozila do postielky tak po 30 min sa zacal pucit a ohybat chrbatik a byt rukami tak som ho len tak zdvihla a zase grgol. a bol hore a je zase cely nekludny..
ktore ste presli s nutrilonu na nutrilon AR pri tichom refluxe kedy ste spozorovali zmenu k lepsiemu?? lebo uz nevladzem ked neviem uz ako mu pomoct..dakujem za odpovede