Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

modra
20. jún 2011

Mozete mi poradit dobru gastroenterologicku ambulanciu v ba? Dakujem

majjjka24
20. jún 2011

mne maly zaćal vracat cca 2 tyzdne do zadu, aj predtym mi raz za cas nieco vyratil, ale ozaj len obcas a teraz mame uz 8,5 mesiaca a minuly tyzden to uz bolo tak hrozne, ze kazdy prikrm mi kompletne vyvratil a stale ho len napinalo a potom sa spokojne hral dalej, vysmiaty ako keby nic... vyvrati mi aj uplne husty prikrm, ale zahadou je, ze moje mliecko(je cisto dojceny) nevyvrati... ani cajik... o 3 tyzdne sme objednany na gastro, dufam, ze to dovtedy vydrzime......... ake potraviny by som mu mala obmedzit, ak jeto reflux...

majamat
20. jún 2011

@erika12345 casto mavaju deticky aj reflux a aj koliku. reflux sa da zistit sonom, ale kolika sa diagnostikuje, len na zaklade casteho, dlheho a neuisitelneho a hlavne opakujuceho sa placu dietata. na koliku sme mali sab simplex a robia sa masaze bruska a teple obklady. nemam pocit, ze by nieco z toho robion zazraky.
maleho krmis UM? Nutriton sa pridava do MM, ale teoreticky by si mohla dat do UM, ktore je antikolikove, ale porad sa s DR. antirefluxne uz nieco obsahuju. ja som malu prve 3m. mala stale na rukach, alebo v nosici. teraz sa obcas vyhra aj sama a uz dokaze spat v postielke, alebo na naej posteli aj cez den. predtym len na rukach, alebo v kociku.

fleuerette
20. jún 2011

@erika12345 Ahoj, ako som lovila informácie narazila som na túto tému. Máme doma malinkého anjelika, dnes má 20 dní. V tvojom príspevku som sa úplne našla. malinký našťastie negrcká a prespí cca. 2 niekdy aj 4 hodinky, ale posledné dní začal šialene plakať, až sa zachádza. A to dokonca už počas papania. Kŕmime fľaškou odstreknúť mliečko a Nutrilonom, teraz od nedele už antikolikovým. Plus pridávame do každej fľašky espumizan, lekárka nám predpísala probiotika. Napriek tomu máme presne také stavy ako si popísala. Neskutočný rev, hádzanie hlavičkou, bitie pästičkami....... No čisté zúfalstvo. K tomu moja nevyspatosť, nervozita, no proste začarovaný kruh. Som po sekcii, okrem toho mám problémy s chrbticou, takže nosenie na rukách neprichádza do úvahy. Maximálne pohojdávanie v kresle aj to tak pol hoďku.
Tiež som si materstvo predstavovala trošku inak. Začínam mať z toho depkové stavy, niekedy večer keď už nevládzem tak sa z ničoho nič rozplačem a neviem prestať, MM nevie či má ratovať skôr mňa alebo bábo 😒 . A to som tu mal doteraz maminu alebo svokru ktoré mi pomáhali. Od dnes sme sami.......

majamat
20. jún 2011

@fleuerette presne toto som zazila. velakrat som revala s malou, co som uz bola zufala a nevedela som jej pomoct. nedostatok spanku robil tiez svoje. ked som citala clanky typu, spite, ked spi dieta, tak ma to pekne vytacalo. ako som mohla spat s malou na rukach. aj ked sa mi obcas na gauci podarilo zdriemnut. pospinkala si dlhsie len v kociku, ale to jedine, ze by som si lahla niekde na lavicku ako bezdak. 😀 aj tebe pisem, bude lepsie a lepsie, hlavne ked zacne vnimat hracky a okolie, ked sa bude vediet dotknut hracky a chytit si ju. moja sa zacala menit a uz aspon chvilu vydrzala v autosedacke, ked mala 3m. dost sme vyuzili aj nosic, v ktorom sa nosi nalezato. domacnost mam este teraz zanedbanu. minule som utierala prach asi 4x co som doma z porodnice. sice parkrat som presla skrinky s prachovkou, ale to je slabe. uz sme mali dobru vrstvu, ale co uz ked sa neda. dolezitejsie pre mna je odsavanie mliecka, varenie, pranie, zehlenie a pod. ozaj a musela som odsavat mlieko a nemohla som malu ani na chvilu polozit. bol to riadny boj. na prebal. pulte bola kludnejsia, tak som odsavala v kupelni, ale tiez jej obcas dochadzala trpezlivost. uz som odsavala aj s nou na rukach, nosila som si ju aj na wc. hygiena, nehygiena, inak som nemohla. tiez sa mi pri placi este aj teraz obcas zachadza, ale je to menej.

majamat
20. jún 2011

@fleuerette ozaj a tiez som si tak materstvo nepredstavovala. bola som z toho hotova.

fleuerette
20. jún 2011

@majamat dúfam tiež že nejako tie prvé mesiace prežijeme. Mám ľudkov okolo seba, ktorí nám hrozne pomáhajú, ale i keď mi malého prechytia, nejako sa neviem dať dokopy. Aj včera bola u nás svokra, zobrala malého do kočíka, zavreli ma s MM do spálne aby som si pospala. Tak som zaľahla ale každú pol hodinu som bola hore, a chodila zisťovať čo malý. Ten sa na rozdiel odo mňa vyspal tentokrát bohovsky lebo spal 4 hodiny 😵 .

filmuska18
20. jún 2011

@erika12345 Reflux a kolika su velmi prepojene. Chod na stranku www.koliska.eu, tam je o tom vela pisaneho, mne ta stranka velmi pomohla pochopit tie suvislosti. Reflux je nedovyvinuty pazeracik, co znamena, ze ked sa babatko naje, tak "dvere" na zaludku sa nezavru poriadne a mliecko sa vracia naspat. Navrat mliecka spat do pazeraka a dalej az von sposobuje samotna cinnost zaludocka, dalej velke zaplynenie (vzduch mliecko vytlaca von), pohyby a ine. Nech ti je utechou ze to bude trvat len kym sa pazeracik vyvinie, my mame terazuz styri mesiace a je to uz vyrazne lepsie, dokina vravela podla sona ze do pol roka uz asi budeme fit. Teraz vlmi zalezi co zjem, napriklad maleho velmi duje ked jem udene (cokolvek - udenu sunku, salamu, parky a pod.), vajicka. Treba to vychytat, ale pozitivna stranka je ze sa zacinam stravovat zdravo, jem salaty, zeleninu, chude masko, syry, jogurty... 🙂 tiez nam obom velmi dobre robi cista voda so stavou limetky, pol limetky na liter vody samozrejme bez cukru, to je zasadotvorny napoj, znizuje tvorbu kyseliny. T.j. Reflux je o zaludku. Kolika su bolesti bruska, najma v crievkach a mozu mat rozne priciny, u nas sa striedali dve - plynnatost, t.j. Vzduch v crievkach tlaci na ich stenu a to sposobuje bolest, a druha boli nervy. 🙂 V crevach sa totiz nachadza nase druhe nervove centrum, t.j. stresy a nervozita sa tam prejavuje tiez. Napriklad aj ja ked som nervozna, tak to citim v crevach. No a take babatko to ma to iste, a preziva to este tazsie. Prve mesiace su spojene s tym, ze nevie kde sa to vlastne ocitlo, zvyka si na tento svet, na zimu, teplo, hluky, zrazu neciti maminkine telo, je obalene latkami, plus my dospeli na neho prenasame vsetky svoje nervozity, to babatko vsetko citi. Preto ho treba vela nosit, hladkat, masirovat po celom telicku, prikladat bruskom na brusko a pod., aby tento prechod do nasho sveta bol prenho lahsi. Neboj, nepokazis ho, ja som mojho valibuka vlacila ako sa len dalo a po tretom mesiaci koliky ustali ako keby utal, je smejo, zvedavy, nema problm spinkat sam v postielke, spi 10 - 12 hodin, akurat teda stale este grcka. Ale to uz zvladneme. Kazda jedna vec, ktorou bude citit tvoju lasku, mu pomoze skratit obdobie problemov.

filmuska18
20. jún 2011

@modra mudr. Bizikova v podunajskych biskupiciach, ale dlho sa caka. ☹

filmuska18
20. jún 2011

@erika12345 prepac, zla adresa, spravna je www.koliska.sk. A este co sa tyka gastrotusu, mozes davat aj skor, my sme davali hned na tadu gastroenterologicky, ale davala som mensiu davku, davala som 1 - 1,5 mililitra. Mozes, neboj, nic sa nestane.

tinki
20. jún 2011

@fleuerette ahoj, ja ťa úplne chápem..aj ja som to mala a ešte troška to trvá. Prvé mesiace to bola katastrofa..tak ako píšete, nič spraviť, len na rukách, zúfalstvo..Malá má už 4 mesiace, už neplače stále a tak dva krát do týždňa má také uplakané dni. Tak dúfam, že do tých 6 mesiacov to úplne prejde. Moja nechce spať ani v kočíku. Tak hodinu, aj to na brušku. Uspať ju musíme na rukách a tak uložiť do kočiara. Ale sama s ňou aj tak vonku nemôžem ísť, lebo ak sa zobudí, tak silno kričí a chce ísť hneď von a to potom ju musím držať a aj kočiar tlačiť...no proste nádhera. Ale nejak to predsa vydržíme, čo je to 6 mesiacov oproti tomu, aký dlhý čas nás ešte s detičkami čaká.. 😉

filmuska18
20. jún 2011

@majamat mne sa v najkritickejsom obdobi podarilo vyriest to spanie tak, ze sme spali obaja na kresle spolu, mame take kde sa da ist do takeho az pololahu, ako som ho drzala na rukach, som sa zvalila s nim do kresla, lezal mi bruskom na brusku, podoprela som nas vankusmi a dekami aby mi niekam nespadol a tak sme spali, vtedy dokazal potiahnut aj 4-5 hodin, niekolko tyzdnov sme tak spavali, aj v noci aj cez den.

renatkas
20. jún 2011

@tinki nie kazdemu to trva do 6 mesiaca, nam diagnostikovali reflux az v 7-mom mesiaci pretoze dovtedy maly negrckal len malicko, mal skryty reflux a vzdy to prehltol, lekarka stale tvrdila ze je to kolika a musime to prezit. Plac nonstop cely den, pri papani, pri lezani, v kociku, nonstop. Dost mi vtedy pomohol nosic Liliputi. A v 7 mesiaci ked uz stvornozkoval tak bol cely den na styroch a vzdy ked nieco zjedol tak to aj vygrcal a az vtedy nas poslali na gastro a dali Nutrilon AR, lenze ked mu dam ine mliecko ako AR tak grca, ked mu dam trosku detskeho dzusiku s vodou tak grca, takze ten reflux este stale mame a to ma 16 mesiacov, akurat ze uz tak neplace.

tinki
20. jún 2011

@renatkas no, veľmi si ma nepotešila... ☹ , ale tiež malú nosíme v nosiči..ona ani veľmi negrcká, tak z nej vyjde troška a tak dvakrát do týždňa ale strašne často sa jej čká. Viackrát na deň. Ak nie je v nosiči na rukách, tak je v lehátku, v takej vyvýšenej polohe a má tendenciu veľa komunikovať. A vždy keď začne bľabotať, tak sa jej ihneď začne čkať.. po chvíli plač, chce jesť a plač a tak dokola..My v podstate ani nevieme, či je to kolika, či skrytý reflux...

renatkas
20. jún 2011

@tinki to ckanie mame my este stale x-krat za den, vacsinou ked sa zacne schuti hlasno smiat tak za par sekund zacina aj ckanie. Ale je to neporovnatelne lepsie oproti tomu co sme mali do toho 7-meho mesiaca, teraz mi uz dokaze aj prespat 2-3 hodiny cez den a niekedy aj celu noc.

Baby myslite ze ten reflux moze suvisiet aj so stravovanim v tehotenstve? Lebo ja som sa pri Lukaskovi nejak extra nestravovala, mala som gestacny diabetes a nemohla som vobec mliecne vyrobky, ovocie atd... vy ste sa stravovali len vylucne zdravo ako sa doporucuje, niekolko ks ovocia a zeleniny denne?

majamat
20. jún 2011

@fleuerette mas babo a si s nim stale, tak ti chyba. neboj, vydrzis pre ten tvoj maly pokladik co mas doma.
@filmuska18 my rohovu sedacku a nemame kreslo. v kresle by sa lepsie sedelo.
@tinki no veru aj mojej sa ckalo po kazdom papani a bola z toho riadne nervozna.

renatkas
20. jún 2011

@majjjka24 to co ma tvoj maly urcite reflux nebude, mozno ma niecim pokazeny zaludok alebo nieco ine... Lebo by nebol taky spokojny, mojho maleho to priserne bolelo strasne plakal ale uplne histericky plac, hlavne pri piti mliecka. Nam robi problem hlavne mlieko, ked sme dostali antirefluxne tak to bolo v pohode. A na grckanie pomaha uz tu spominany Gastrotuss, da sa kupit volne v lekarni.

kaprik1
20. jún 2011

@erika12345 @majamat no je dobré vedieť, že aj niekde inde je to také ako u nás. Ahojte, dneska som si vás konečne prečítala. Prvý kontakt s refluxom som mala pred 14.rokmi. To ho mala prvá dcéra. Klasika, zvracanie prúdom, nekľudná, hrozné spávanie, nosenie stále. To sa ešte dalo. Bola iba sama. Zvraciavala do 2 rokov. Druhá sa nám narodila pred štyrmi rokmi.To bolo už iná káva. Zvracanie aj nosom, dusenie, odsávanie, a všetko to ostatné stále dookola.V troch rokoch sme boli na 24-hodinovej ph matrii v BA. Dali jej sondu na 24 hod. do žalúdka. Ešte dneska keď má skoro 4 roky, občas zvracia. Je to iba v noci. Aj minulú noc to tak bolo. A aby nám nebolo málo, tak máme zajtra 11 týždňovú Kikušku a je to zase to isté. Až na niekoľko vecí. Reflux jej diagnostikovali už v pôrodnici.Snažím sa iba kojiť,ale mliečka nieje až toľko koľko by bolo treba. Dokrmujem potom AR-kom. Takže Nutriton v tomto prípade nieje dobré dať. Teraz sa nám to troška zhoršilo. Začala viac vygrckávať. Horšie pije z prsa,ale nerada by som s kojením prestala. Domácnosť hotová hrôza. Voľakedy bývalo vyupratované, teraz nie. Má III-IV stupeň.Stále si hovorím, že bude aj lepšie.

majamat
20. jún 2011

@kaprik1 no teda, to ta obdivujem. reflux je najhorsi do polroka, pripadne do roka, ale tvoje deticky to maju dlho a vsetky tri. no to musi byt fuska. moja sa tiez dusi mliekom. vacsinou ho dokaze z nosteka vyfuknut, ale uz sa nam dusila tak, ze sa nedokazala nadychnut, tak sme museli rychlo odsavat. este dost dlho potom divne prehltala a revala. uz mala jest, ale odmietala mlieko. nastastie sa to upravilo. vtedy nam dala Dr. listok na sono a reflux sa nepotvrdil. neviem si to vysvetlit. ma typicke prejavy. vracanie prudom, neskor sa to zlepsilo, asi vdaka dlhemu noseniu vo zvysenej polohe a Nutritonu. grckanie aj 2-3hod. po jedle. caste ckanie. po krmeni strasny rev a zvijanie sa. od narodenia tak zvlastne piskavo dychala. aj nieco take patri medzi prejavy. neviem ci sa moze stat, ze babo ma reflux a nepotvrdi sa to na sone. veru, obdivujem ta. ja ju mam nastastie len jednu a stal rozmyslam nad tym, co by som robila, keby som mala este starsie dieta.

majjjka24
21. jún 2011

@renatkas ten gastrotuss mu davam od soboty a zahadne sa to upravilo... ale ja si myslim, ze s tym pokazenym zaludkom to moze byt pravda, pretoze maly stagnoval na vahe a tak nam doktorka kazala zacat ,,vykrmovat" a castym papanim a velkymy mnozstvami som mu mozno narusila trav. system. Uvidime, potom sa ozvem ako sme dopadli, a ci nakoniec nebudeme patrit k vam..

malekacatko
21. jún 2011

Ahojte baby, citam citam a vracaju sa mi spomienky spred roka.... A aj slzy sa mi tisnu do oci... Tiez sme mali reflux a dost silny nastastie cca pred mesiacom sme sa ho zbavili klop-klop.. Takze dlhy dlhy rok sme sa trapili...Zistili nam ho na sone az v 4 tom mesiaci ale mali sme ho od narodenia....Samozrejme aj s kolikami a so vsetkym co k tomu patri.... Simonko spaval od narodenia max. 20 min. v kuse a potom strasny rev...Prechadzky v kociku? Nepredstavitelne... Chodila som s nim von ale jednak bolo velmi teplo takze skoro rano alebo neskoro vecer- to uz nastastie aj MM ale domov sme prisli max po pol hodine a maleho som mala v jednej ruke a v druhej ruke som tlacila kocik... Doma cely cas na rukach... Neskor okolo 3 mesiaca som ho - ak nahodou zaspal- skladala na velky vankus ktory som nasuchorila pod hlavou takze spal vo zvysenej polohe... raz mi prespal asi aj 45 min... co bolo teda u nas uspech... Po tom sme tomu podriadili vsetko... Chodili sme von s vajickom v tom ako tak spal, na postielke sme podlozili nohy asi o 20 cm tam kde mal hlavicku a kym sam nesedel, veru sme ho nosili a nosili nosili... Zo zaciatku som ani len netusila ze to moze byt reflux... Prve tyzdne som bola nevyspata, plakavala som s malym, cely den bol o tom istom,neutichajuci plac, spytovanie sa samej seba co robim zle no proste depka.... a na net alebo TV som teda ani len zdialky nekukla.... Vsetko bolo ogrckane vratane mna prala som asi 3-4 pracky za den no proste hruuuuza... Nastastie po sone a potvrdeni refluxu nam predpisali Nutriton- skusali sme aj gastrotuss ale to maly nechcel- a celkom sa to zlesilo... Teda grckali sme aj napriek Nutritonu az do cca 1roka ale plac zvijanie sa od bolesti a aj spanok sa upravil.... Takze to bolo celkom fajn aj napriek neustalemu praniu a tak... Ale aka som bola hrda ked som sa konecne mohla so synom prejst v kociku po vonku aspon hodinku ? To vam bol pocit🙂 Tak vam drzim palceky a nemyslite si robite nieco zle alebo ze nie ste dobre matky ked malinky placu-lebo ja som si to v kritickych chvilach myslela... Asi ozaj len vydrzat a robit vsetko pre to aby ste drobcom pomohli v ramci moznosti...

majamat
21. jún 2011

@malekacatko juj, tak to si si uzila. moja nastastie v kociku vydrzi. aj tam mame vankus. vyzera, ze jej je uz lepsie, vdaka Nutritonu, len mi je luto, ze jej ho nemozem dat predpisat, lebo na sone nebolo nic. casto sa reflux upravuje do polroka, tak snad to skonci skor ako vam. ked nam dosiel Nutriton cez vikend, zas sa to vracalo do starych kolaji. asi by bolo lepsie, keby pred sonom nemala nutriton viac dni, lebo my sme ho nedali, len do tej jednej davky. inak nam dost pomaha. nic ine nezaberalo.

kaprik1
21. jún 2011

@majamat no, preto som mala ja tiež taký veľký rozostup a to sa tá prvá ani nedusila. Potom sme si s manželom povedali, že vyskúšame. Znova rovnako a ešte horšie. Prvú som nemusela odsávať nikedy,Ale druhú skoro stále. Túto tretiu som musela zatiaľ ešte iba 4 razy klop,klop,klop.

malekacatko
21. jún 2011

@kaprik1 HMMM my by sme chceli mat tiez este aspon 1 ak nie 2 deti ale bojim sa velmi refluxu... Neviem ci je to tak ze ked uz malo jedno babo reflux tak tie dalsie ho maju tiez alebo ako to je... My sme nastastie odsavali len raz ale dusili sme sa niekolkokrat v spanku ked sa nam mliecko vratilo...neprajem nikomu ten strach ked sa babo zacne dusit zo spanku... Veliky moj obdiv mas...

majamat
21. jún 2011

@kaprik1 moja to nastastie dokaze vyfuknut z nosteka a odsavame len tie zbytky co tam zostanu.
@malekacatko my preto mame monitor, aj ked by pipal asi az ked bude neskoro, lebo pokial sa dieta hybe, nezapipa, aj ked uz nemoze dychat. ja sa tiez bojim, ze by to mohlo mat aj dalsie dieta, ale nie je to pravidlo. aspon si to nemyslim. ale aj tak je krasne mat babatko, aj ked su s nim tazkosti. s tym musime ratat. vsak to nie je babika, ale zivy tvor a hoci sa to nezda, ale aj babatka mavaju problemy.

malekacatko
21. jún 2011

@majamat no to s problemamy babatiek je mi jasne ze nie je vsetko len o krasnych prechadzkach a usmievavych detickach... Bola som pripravena na vsetko aspon som si to myslela ale zazit to je ina kava ako o tom citat alebo to vidiet... A to som rada ze sme mali IBA reflux.... Ano monitor sme mali aj my do 1 roka prave kvoli refluxu... No ved dufam ze druhe babo reflux obide nie kvoli mne ale kvoli nemu samemu... ved to je strasne ked dospeleho pali zaha ale ten si vie nastastie nejak pomoct ale ked pali zaha tak male mimi to je hruuuza... ☹

majamat
21. jún 2011

@malekacatko mas pravdu a na to sa veru neda pripravit. trha mi to srdce, ked je malej zle a strasne reve a neviem jej pomoct.

tinki
21. jún 2011

@renatkas ja som sa stravovala normálne...nič extra, nepočítala som si ani kalorie ani počet ks zjedeného ovocia. Tak isto som sa stravovala pri prvej a tej nič nebolo...tak neviem.. 🙂

nifadita
27. jún 2011

Ahojte, predam specialny vankus do detskej postielky pre deticky s refluxom. Ma formu klinu, takze hlavicka babatka a vrchna cast trupu je vyssie ako dolna cast telicka. Je pouzivany tri mesiace, mala som s nim velmi dobre skusenosti. Cena 7,50 + postovne (okrem kosic, odvoz zdarma).

p.j.jacky
1. júl 2011

Ahojte dievcata,pripajam sa kvam s nervami na dne,znicena utrapena .Vcera nam bol potvrdeny masivny reflux.Vsetko sa to zacalo po 2tt od jej narodenia.Neustali rev,nespavost,bitie pestickami a kopanie nozickami,odmietanie prsa aj flase,grcanie a stale plna pusinka mlieka,stale musime odgrgavat,caste stikanie.Par krat sa mi aj davila.Vsetci mi hovorili ,ze ju prekrmujem.Tak som sa rozhodla po 3umornych tyzdnoch ist na sono a toto.Dr nam predpisal Nutrilon AR,doporucil kupit monitor dychu,dnes ideme pren a vyvysene polohy,spanie len na boku.
Ani kocikom sa nam neda ist von,lebo vzdy mi vnom place.Tak sa vraciam domov s krikom malinkej na rukach a ludia na ulici mi nadavaju ze tak male babatko natahujem ako macku.Skusim aj v kociku vyvysenu polohu ci to pomoze...ved na vzduch musime .
Malicka je stale nevrla,postonava si a ja jej neviem pomoct...som uplne zufala.v noci spinka od 22-5 medzitym jedno papanie a potom len na rukach do vecera...nevladzem aj fyzycky aj psychycky..Som po akutnej sekcii.doma mi uz vsetko ide na nervy,vybijam si to manzelovy.viem ze by som nemala....ale neviem inak.nestiham prat a zehlit ogrcane veci.zvratky mam snad vsade.sem tam mi pride pomoct mama a muz ked je doma.aj teraz mi driemka v naruci a ja pisem jednou rukou.
strasne moc sa o nu bojim......vsetci hovoria,ze stoho vyrastie,ale ten kto to nepreziva,nepochopi co to je!Citim sa bezmocna....