Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

alecka
15. okt 2011

@kocurcek tak super 🙂 , bude to coraz lepsie. a este ked k tomu pridas ten zemiak, ha budes len oci vyvalovat ako mu bude chutit 😉 . toto sme mali problem aj my, ze po mlieku, po dalsej davke , grcla mlieko aj s prikrmom. este aj teraz sa to obcas stane. a zemiak tak nefarbi, tak sa bude aj lepsie prat 😀 . ja malu zabalim do plienky, ta je uz taka pestrofarebna, lebo tie niektore buriny ako mrkva a brokolica, tie su nevypratelne 😠 😠 😠 , a ta plienka to zachyti. len poblem je ked sa rozhodne ze mi bude asistovat a uchyti mi lyzicku 😀 , pripadne strci ruku do taniera, alebo do pusy 😝 a uz je papkanie vsade.... a najnovsie sa naucila "bublinkovat" a plut, tak si budem musiet asi dat podbradnik aj ja a vsetko v okoli pol metra obalit igelitom 😀 😝 😀. a som zvedava ako tie vsetky flaky dostanem z kresielka, kedze to len poutiram, to nemozem prat kazdy den 😖 . my sme teraz skusali tekvicu, malej chuti, aj ked mi niektore susta "obkeca" 😀 . nuz a pomaly mi dochadza fantazija na tvorenie jedalnicka.....

luba41
15. okt 2011

@31majka12skús pozrieť sem http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro... ak si ešte nečítala

31majka12
16. okt 2011

@moni AHOJ A ako ste liecili ten reflux?

moni
16. okt 2011

@31majka12
no okrem toho klasickeho : nosenie po jedeni 30-45min, vyvyseny specialny matrac, mala normalne tabletky na blokovanie tvorby zaludocnej kyseliny a po kazdom jedeni dostavala sirup na neutralizaciu kyseliny. preslo jej to ked mala asi 7-8 mesiacov 😝
nezijem doma, a tu zvyknu nasadit liecbu pomerne rychlo, neviem aky je postup doma

31majka12
16. okt 2011

@moni ake mala priznaky?

moni
16. okt 2011

@31majka12
odtahovala sa mi od prsnika pri kojeni, prehybala sa ako luk, casto chcela pit aby utisila to palenie. grckala malo, ale v pusinke mala taky tvaroztek/zrazene mlieko a pachlo jej z ust. nemohla lezat na chrbte (takze kocik do 4-5.mesiaca nehrozil) - spavala bud na brusku - pocas dna (30minut maximalne) alebo na specialnom matraci. neznasala autosedacku, a ani kresielko jej nerobilo dobre (co vacsinou refluxove deti maju "radi").
priberala, ale kazde jedenie a po jedeni bol velky plac, nemohla poriadne spavat.

31majka12
16. okt 2011

@moni presne ako moj sebastian...aj ked on v autosedacke pokojne aj zaspi...
zastavim sa zajtra u doktorky a som zvedava aku mudrost zas vymysli....zas povie ze ked pribera tak je dobre....a budeme tam kde sme boli

kocurcek
17. okt 2011

@alecka jaj no tak to sa teším, teraz mám mrkvu všade, včera som ju večer malému ešte aj z nosa vytiahla... 😝

31majka12
18. okt 2011

@moni samozrejme sme boli u doktorky...a podla nej su vsetky priznaky indikovane na koliku...a kedze pribera tak to reflux nebude...ale poslala nas na chirurgiu na kramare...zajtra ideme...som zvedava co povedia.

majamat
18. okt 2011

@31majka12 to je tiez pekny nezmysel. ved aj deti s refluxom mozu priberat, pokial nejak extremne negrckaju, alebo jedlo opat prehltnu. znovu som si precitala prejavy ake ma tvoj maly a ma jasne prejavy refluxu. to chrapanie, caste ckanie, nervozita a plac po krmeni, pustanie prsnika. moja mala rovnake prejavy a papala vela, takze priberala az moc. boli sme na sone, ale vyslo negativne, no to neznamena, ze nema reflux. do 1m. mi grckala aj prudom, potom uz len obcas vygrcla, ale my sme ju aj hodinu po jedle nosili, lebo ona grckala aj 3 hod. po jedle. uplne najhorsie na tom bolo, ze sa jej mlieko vracalo hore a casto jej vbehlo do nosteka. na sone sme boli, lebo sa nam takto skoro zadusila.

klaraema
18. okt 2011

@martina46 byvaju aj skryte refluxy co znamena negrcanie ale obsah sa vrati len do pazeraka a sposobuje kyselinu a preto sa trapia...moja prva dcera mala ..sny nie ale ak mozem odporucam gastrotuss🙂))je dostat bez predpisu v lekarni🙂)

31majka12
18. okt 2011

@majamat a brali ste na to nejake lieky ?
alebo ako sa to liecilo...?

moni
18. okt 2011

@31majka12
To ma mrzi ze lekarka to nema zaujem riesit, mne to tiez pasuje na skryty reflux, skus ten gastrotuss ako klaraema radi.
Mimochodom pani doktorka by si mala ujasnit pojmy a objasnit co je kolika 😠

31majka12
18. okt 2011

@moni chvalabohu od buduceho tyzdna sa stahujeme a ideme k super doktorovi...takze menim lekara...lebo nie som spokojna...
vzdy ked dojdem z nejakym problemom...tak na nas zazera akoby som neviem co urobila...
...ale ten reflux...ma stve...dneska som mu dala dudu..tak pekne papkal..ale akonahle som mu dala UM...tak potom vygrcol vacsie mnozstvo...a nieco opat prehltol...az sa chudak dusil... ☹
Ale doktorke je to jedno...ona ma 100rokov...a riadi sa podla neviem akych vedomosti
😠

moni
18. okt 2011

@31majka12
Robi ti to len po UM? Prepac, necitala som vsetky prispevky - skusala si zmenit znacku?

luba41
18. okt 2011

@31majka12 ak priberá, tak to nerieš. Teda rieš. Reflux nie je choroba, je to fyziologický jav, ktorý len v malinkom % prípadov môže prejsť do chorob. stavu. Dcéra má 11 mes. tiež sme bojovali 😒 so skrytým refluxom. Už v porodnici som si to všimla. A stupňovalo sa to až do 5 mesiaca / dovtedy grckala málo / , v 5.mes. začala grcať viac. Prejavy: mlieko sa jej vracalo do pusy a aj do nosa, veľakrát si musela odgrgnúť a tlačilo ju, často plakala, ležať vodorovne ani náhodou, málo spala, neznášala prebaľovanie, kúpanie vodorovne vo vaničke, vozenie autom, ani hojd. kresielko. Hlboký kočík sme použili do polroka asi 5x. Kojila som a stále kojím, nedávalo som UM. Nepoužívala som žiadne zahusťovadlo. Ako tu čítam, aj tak asi neexistuje univerzálne, čo pomôže. Tak sme stále nosili, nosili a nosili. Aj spala pri nosení vo vertikálnej polohe. Aj v noci som spávala polosediačky a ona na mne. Len aby sa trochu vyspala. A ked vedela dvíhať hlavičku, tak som ju dávala spať na bruško, aj v noci. Teda spí stále s nami v posteli, tak je pod dozorom. A pri jedení, kojila som posediačky, nedávala som ju hore odgrgávať, ale počkala som, kým sama naznačí. Ale lepšie je kojenie poležiačky, na to som prišla až v polroku. Vtedy bábo niekedy nemusí ani odgrgnúť, len som ju otočila a lebo už sama sa otočila na bok. A hlavne čo najmenej manipulovať a meniť polohy. A reflux nám trval až do 9 mesiaca a "šable" hádzala aj ked už jedla príkrmy.

sendinka
18. okt 2011

Ahoj,mám tri dcérky a poslednú som dojčila 3 roky a tri mesiace. Tá posledná,narodila sa,keď som mala 41,5 roka,viac vyvrátila ako udržala v sebe.Najdôležitejšie je,aby malo dieťa správnu polohu pri dojčení a aby pilo nielen to prvé,ale hlavne to tzv.druhé hustejšie mliečko.

majamat
18. okt 2011

@31majka12 nam dr. doporucila Sab simplex, co sa dava skor na koliku. nejak si to Dr. zamienaju. vsak to zas nie je to iste. dala nam aj letacik na gastrotuss. ten nezabral. vygrcla aj ten. a ja som si na nete nasla Nutriton. zabral hned, ked sme jej ho dali 1x. ja malej mlieko odsavam a Nutiton jej miesam do mlieka. odvted je to dobre. stale sa este stavalo sa, ze aj dlho po jedle vygrcla, ale co bolo dobre, ze skoncil ten strasny rev a vypinanie sa po papani. jedine, co mi prekazalo, ze aj tak jej mlieko casto vybehlo do nosteka. niekomu viac zabera Nutriton a niekomu zas Gastrotuss. treba vyskusat.

moni
18. okt 2011

@luba41
Keby si vedela ze jej pomozu lieky tak by si to nevyuzila? neber to prosim ako rypanie, suhlasim ze reflux je bezny u deti, a vacsina z neho vyrastie do 6mesiacov resp. do roka. len mi pride zvlastne ze dospely clovek si da antacidum ked ho pali zaha a detom to maju problem dat? podla mna nie je OK ked je dieta v bolestiach, nespi poriadne, neda sa s nim ist von lebo trpi v kociku 😔
Klobuk dole ako ste to zvladli, muselo to byt pre teba vycerpavajuce!

evitka82
19. okt 2011

ahojte zienky,myslím ze aj moja ma reflux.mam nadprodukciu mlieka preto kojim 2 krat z jedneho prsnika potom 2 krat z druheho niekedy aj 3 ked mala riadne neje.ked sa vela nachlípe tak mi vygrcne alle nie dako brutalne vela ale co ma viac trapi su tie zvuky.robi vam to babatko.hlavne v noci.napr tuto noc to bolo celu noc uplne ako keby tlacila ale netlacila,take vzdychanie,mrncanie ci ako by som to.uplne tak nahlas.ako take odkaslavanie ale bez kaslania 😖 chapete 😕 davam jej aj ten gastrotuss a idem si objednat ten klinovy vankus.týmto kojenim mi laktacna poradila ze znizim produkciu mlieka ale uz je to vyse tyzdna a este stale ho mam za Tatru... 😠 a este niekedy mala papa papa a zrazu nervy a uz ani vidiet bradavku... ☹ takze je to reflux?

majamat
19. okt 2011

@evitka82 no veru neviem. moze byt, hlavne tie zvuky tomu nasvedcuju. aj pustanie prsnika je prejav. uvidis ako sa to bude dalej vyvijat. moze to byt skryty rflux, ale aj vtedy ide mlieko hore, ale dieta ho prehltne. da sa to spozorovat. to robila aj moja mala.

31majka12
19. okt 2011

@majamat uz sme si v lekarni objednali gastrotus....
@sendinka moj malicky ma hrubsiu uzdicku pod jazykom tak si chudacik sam zadne mliecko nevytiahne...a tak odsavam hlavne ked je cas ...inac je maly na mne uplne zaveseny... ☹
A spravit mu to vedia az v 2 ROKOCH...skor take malinke babatka neoperuju.
@luba41 maly pribera...ma 2 mesiace a 6350g...neni to vela?

alecka
27. okt 2011

@kocurcek ahoj, no ako pokracujete? co uz papate? a grckanie stale rovnako?

kocurcek
27. okt 2011

@alecka ahoj, papáme mrkvičku so zemiačikom, skúšala som kaleráb, ten asi nezapôsobil 🙂 grckáme ďalej, ale väčšinou, iba po mliečku...tak je to predsa len o niečo lepšie 🙂 a vy ako?

samayka
2. nov 2011

@evitka82 - vyzerá to na reflux, tie zvuky - to máme aj my. je to horšie ako keď týrali väzňov kvapkaním vody... toto je horšie. tiež to mávame občas celú noc..pálenie záhy z mliečka ktoré sa vracia. skús dať do flašky trošku vody a nechať ju trošku cucnúť vždy keď to začne. ja som obmedzila sladké jedlá, mliečne jedlá a trošku sa to zlepšilo. skrátka všetko čo vadí dospelému, keď páli záha... brrr chúĎatká naše deťúchy. ale neboj, vyrastú z toho 🙂 to jediné ma utešuje, že z toho vyrastieme a nebudú si na to vôbec pamätať. ja mám síce o pol kila viac šedivých vlasov, ale kvalitná farba to spraví 🙂

samayka
2. nov 2011

@moni ak by sa dal dať anacid, asi jej ho občas šupenm... strašne mi vadí keď vidím ako sa trápi... dávame gastrotus a aspoň trošku jej to zmierňujeme. nutriton nedávame - je to zbytočný boj... aj to kojenie potom je oveľa horšie. robíme presne to čo @luba41 a ešte dávam gastrotus. vystačíme si s tým. trápime sa ale učite menej ako keby som dávala nutriton. aspoň ja to tak vidím...

kvetinacik
13. nov 2011

Ahojte....nam sa reflux prejavil az ked sme zacali s prikrmami. Bolo to dost divne, ze prave vtedy. Nastastie teraz mame rok, sem tam si grcneme, ale to uz ani nepovazujem za reflux v porovnani s tym co sme si prezili ☹ 😒
Postupne som presla od kojenia k Humane AR, ale najlepsie nam zabral asi Novalac AR. Ak by mal niekto zaujem, tak mi zostali este 4 balenia Humany AR a jedno balenie Novalacu ( ten sa da kupit v Rakusku, u nas bohuzial nie je )

alecka
13. nov 2011

@kocurcek @kocurcek tak super, uz to bude cim dalej lepsie, ta pevna strava fakt spravi svoje 😉 . kolko prikrmov uz davas? my tiez grckame len po mlieku, nie vzdy, ale obcas sa to este stane. malej chuti vsetko, napapa sa a ak vidi niekoho jest, sice ma plne brusko, ale zacne naprazdno prezuvkavat 😀 . budeme sa musiet pred nou schovavat, aby sme ju zbytocne nedrazdili 😀 😀 😀 . inak som tu dlhsie nebola, lebo najprv ochorela starsia a ked jej uz konecne presli teploty, chytilo to aj skvarcicku 😠 . na nervy, este stale nie sme fit, soplikuje a kasle ☹ , ale chvalabohu aspon teploty presli. nuz a prechorena som teraz ja, tieto "skolske epidemie" 😠 😠 😠 ... nakazili sme aj starku, aj tetu, skratka ked uz tak uz......

kocurcek
14. nov 2011

@alecka pfu...tak celá rodina chorá .... prajem skore uzdravenie...no snažím sa zaviesť na desiatu ovocie, banán a jabĺčko striedame už...ale často sa stane, že si myslí, že keď sa napapá lyžičkou, tak nasleduje dlhý spánok....(tak bol doteraz zvyknutý) no a potom mi prespí aj obed 🙂 ale som spravila chybu, kúpila som mu väčší dudlík na fľašku, ktorý je od 4 mesiacov...som si myslela, že keď má už 5, tak to bude dobré... ale prd...som mu mala kúpiť ten menší, lebo mu to asi rýchlo tečie a tyčkuje po mliečku ešte vyše...tak dnes asi letím do dm ten menší kúpiť...no ešte som zabudla, večer papá kašu, to grcká menej...tak už to máme pestrejšie...ma to viac baví ako stále len to mlieko 🙂

majamat
14. nov 2011

@kocurcek pockaj, to ta prejde. je v prikrmovani trosku stereotip, ale niedy mam problem nieco vymysliet, co dam malej. a najhorsie je to, ked nemas moc casu. vtedy to riesim hotovym prikrmom, alebo aj to mliecko s kasou a pod.