Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

zuzi44
11. aug 2010

@evina0 ahoj este stastie ze to tak dobre pre vas dopadlo. 🙂 Viem ake to je s tym plackanim,niekedy nam malicka doslova az pistala ako macicka.Nasa mala na potvrdeny reflux gastro.dr.cca od 5 tyzdna vtedy som ju este kojila,u malej sa to prejavovalo tak ze grckala po jedle,niekedy aj z nej vsetko letelo von aj nosom a ked som ju drzala na rukach tak bola pod nami mlaka z mlieka,inokedy len trochu odgcla a skoro vobec nespala,pospala 45 minut a uz sa budila a odgrckavala.Ked sme jej zacali davat BEBU AR trochu sa to zlepsilo,ale zase sa nevedela riadne vykakat aj dva dni.Velmi pomahalo to ze bola vo zvysenej polohe,a dlho ju trebalo nosit na rukach aby dobre odgrgala po jedle niekedy aj hodinu...Teraz je uz trochu vacsia ale este sa stane ze odgrckava ale uz nie prudom,boli sme na kontrolu na gastro.dr.nam povedala ze mame zacat uz miesat BEBU AR s obycajnou aby si zvykla postupne.Zacali sme ju miesat tak ze napr.na davku kde davas 5 naberaciek tak 1 das obycajnu zvysok AR a postupne po case pridavas obycajne a uberas AR ale u nas je to tak ze ked ma velmi riedke tak odgrckava takze to musis potom prist sama na to co mu vyhovuje je to tazke ja viem a na noc dostava len AR .Zo zaciatku sme jej davali len ciste AR a to bude asi aj vas pripad ze zacnete len s AR je to riadne huste oproti obycajnemu nutrilonu alebo bebe a cez obycajny cumlik to neprejde hlavne ked to zle rozmiesas a urobia sa hrudky,pouzivame variabilny cumlik zn.CHicco ten ma 3 rozne otvory,kym sme na to prisli tak nam jednu davku cez malu dierku pila mala hodinu ani nedopila a zaspala od unavy,len musis dat pozor aby nemala velmi velku dierku lebo potom sa tiez nahlta vzduchu a zase odgrckava.U prveho syna som take nic nepoznala,takze sme sa natrapili a aj teraz sa este trapime,ale neboj sa chce to cas ako bude maly rast postupne sa to bude zlepsovat a ty prides na to co mu vyhovuje.Ono ta zmena k lepsiemu sa neprejavi hned,u nas som to zbadala cca po tyzdni od keby sme zacali s AR ale este stale sa obcas trapime s odgrckavanim,odgrgavanim....a pod....musis len vydrzat,kym pribera a nezvracia prudom tak to bude casom lepsie,viem ze je to na nervy ale su aj horsie veci....nasa mala sa teraz zacala uz pretacat a tiez to z nej obcas vyleti ale uz nie je taka nervozna pri tom a mala betarka tak si zvykla na ruky ze ked ju dam dole to je cirkus.... 😀
fiiha kolko som tu pisala.... 😀 vydrz bude aj lepsie

evina0
12. aug 2010

@zuzi44 dakuejm za podporu,viem ze som neni jedina mamicka co s tym bojuje ale sama isto vies ze aj sily dochadzaju ked dietatko place a place.mi priberame az moc za mesiac 1250g ale mi sme sa aj velkyx anrodili vtedy mal 4310g a teraz ma 2 mesiace aj tyzden a ma 6890g cize pribera az az ale on aj vela spapa a ke dmu dam menej place od hladu ze hruza.
vcera sme zacali s nutrilonom ar a uvidime kedy bude zmena lebo je to na nevydrzanie s tym placom.myslis si ze mu mozem dat cumlik s tykou vecsou dierkou co sa dava od 6 mesiacov? lebo cez 1 to abolutne neprejde a cez 2 dierky sa mu to stale upchava aj ked som mu tie dierky zvecsila my pouzivame cumliky avent ako aj flasky.ja sa bojim ze bude mat problem s kakanim lebo vela spapa a ked to nepojde s neho von bude zle..davam mu aj infacol na koliku s ktorou tiez bojujeme a aj biogaja probiotika to nam nasadili v nemocke.verim ze bud elepsie a uz aby to bolo..

zuzi44
12. aug 2010

@evina0 myslim ze mozes trochu zvacsit otvor na cumliku aby to mlieko kvapkalo rychlejsie,alebo pozerala som net aj od aventu maju na flasku cumlik s variabilnym otvorom a to potom nemusis robit nic s tym cumlikom len ho natocis tak aby malemu tieklo mlieko lepsie a potom sa da pouzit ten cumlik aj na kasu...dve dierky su na cumliku na nic lebo su rovnakej velkosti ako jedna dierka a ty potrebujes jednu dierku ale vacsiu ako na normalne mlieko.trochu s tym kakanim aj my este stale bojujeme,tiez davame bio gaia trochu to pomaha na to kakanie a trochu treba davat aj vody ale zase my sme mali ten problem ze ked sa trochu viac napila vody, mlieko sa zriedilo v brusku a uz bolo zase vonku...a este aj teraz ked sa napije vody musi aj po vode odgrgavat...aj nam obcas kaka len kazdy druhy den,ale dr.hovorila ze vraj to nevadi....treba na to fakt trpezlivost ,neboj sa bude lepsie aj my mame obdobie ze uz skoro negrgcka a potom sa znovu stane ze grgcka viac.... drzim palce aby sa to u vas uz len zlepsovalo 🙂

evina0
15. aug 2010

tak mi sme presli na nutrilon AR a maleho neskutocne zapieklo a do toho este silnejsia kolika ako mal predtym ☹ 😒 kaka len po rurke, ma bolestive vetry tak som sa radila s doktorkou a vraj mozem striedat ze dam raz obycajny nutrilon a raz nutrilon ar.lenze po tom obycajnom sa reflux zase prevuje a s toho AR zapeka..takze sme tam s plackanim kde sme boli.
este som nasla nutriton a asi skusim obycajny nutrilon zahustovat - to je asi uz jedniy moznost ako sa zbavit refluxu a jeho nasledkom.

zuzi44
16. aug 2010

@evina0 ahoj poznam to s tym zapekanim...ked pomaha AR na reflux,tak potom zapeka...to je taky zacarovany kruh...skus nie striedat AR s obycajnym nutrilonom ale trochu to AR-ko zriedit s obycajnym...Nutriton myslim ze je zbytocne kupovat lebo v AR nutrilone je presne take iste zahustovadlo ako nutriton...Aj nam hovorila dr.na gastro ze tiez AR-kove mlieka zapekaju ale ze treba davat trochu vody a davame bio gaia,ktore striedame s Nutrolinom B.

evina0
17. aug 2010

@zuzi44 dnes sme boli na gastro ale nerobili nam sono - lebo vraj keby mu ho robili isto sa zisti reflux ale to ma takmer kazde babo aj dospeli, len rozdiel je ten ze u dospeleho je uzatvoreny pazerak takze jemu to nerobi az tak zle a maly ho ma este otvoreny a len sa mu vyvija.ona robi skor PH metriu to je monitorovanie sondou ktora sa zavedie cez noztek do bruska a 24 hod bude sledovany. dnes nam naordinovala gastrotuss baby sirup a vo stvrtok mame volat ci je zlepsenie a ked nie pojdeme na tu Ph metriu lezat na tych 24 hod. strasne si prajem aby mu ten sirup pomohol lebo uz nechcem aby do maleho cosi pchali aj tak ide len o potvrdenie refluxu a podla jeho priznakov ho ma a j tak treba len cas aby s toho vyrastol.nato liek neni.vcera som mu predsa upila ten nutriton a dala len 2 odmerky do nutrilonu a vyzeralo ze mu take huste mliecko staci. lebo ten nutrilon AR je uz velmi husty a s toho ho priserne zapieklo a mal silnu koliku.aj ked davame biogaju aj vela vodicky ci cajika to mu nezabralo na stolicu.

alienka73
17. aug 2010

Ahojte, my mame ist na gastro zajtra. Zatial kupujem nutrilon AR bez receptu ale tiez sa mi zda velmi husty a mala chce radsej moj prsnik. Ale z neho dost grcka, iba ked ju spravne polohujeme tak vtedy nie. No nie vzdy je cas ju drzat dlho na rukach 😒 . Ten nutriton je tiez na recept? Je ho bezne dostat? Kolko cca stoji? Rozmyslam, ze jej skusim odstrikat ked budem stihat a radsej takto ale z flasky sa jej nepije najlepsie.A gastrotus sme skusali ale ona mi ho vypluvala nevedela ho zjest, myslim ze nutriton bude asi nieco podobne, jedine ak by som ho primiesala do flasky.

jaja868
28. aug 2010

Ahojte maminky. Ja y som len chcela doplnit moju skusenost. My mame o tyzden 8 mesiacov a reflux mame stale. Maly od narodenia vela vrackaval, niekedy sa mi vyvrackal uz na prsniku, tak som mu potom odstrekovala mliecko. Trosku to pomohlo, ale ziadna slava, niekedy ho chytali dost velke zachvaty placu, nedal sa utisit, bol nespokojny... po 1 mesiaci som zacala s prikrmovat UM stale vrackaval, tak som mu casom kupila AR mliecko,ale kedze zijeme mimo SK a nutrilon tu nedostat, tak sme brali to, co bolo dostupne...maly mi to mliecko vobec nechcel, ked sa nan konecne naucil, tak hned ako spapal,chytil ho zachvat placu... potom sme mali AR mliecko nutrilon,dali sme si ho poslat zo Slovenska,bolo to lepsie. Maly mal od 2 mesiacov ekzemy, poskusala som aj nemozne, aby mu to preslo, ale nic nezaberalo,ked mal maly 6 mesiacov, boli sme na Slovensku a doktorka mu zistila alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka... cize maly pije Nutrilon Allergy care, ekzem uz nema, pokial sa k nemu nedostane co i len kusok niecoho mliecneho. Ale reflux mame stale... a nepovedala by som,ze vracka malo... uz som z toho zufala...cakam kedy sa to uz skonci, nie len ze mu nemozem pomoct AR mlieckom, ale velmi malo veci mu mozem dat papat.... Nezostava nam nic ine len to vydrzat...!

keminek
28. aug 2010

jen vím, že na zahuštění mlíčka v bříšku je nutriton (ne L, ale T)
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=56

ely4
30. aug 2010

Ahojte moz te mi prosim vas poradit mam podozrenie ze mala ma reflux od narodenia mi stale grckala nie vela ale po kazdom jedle teraz jej uz davam tuhu stravu ale aj stej stravy mi grcka nie vela tak trosku ale po kazdom jedle zapacha jej s ust kyslo...Vecer spinka celu noc ale niekedy s placom aj trosku chrpci ked spinka malu nekojim ........Pribera dobre ked sa narodila mala 44cm 2460kg schudla na 2240kg teraz bude mat 3 septembra 7 mesiacou a ma 70cm 6900kg....Malu nekojim prosim vas mozte mi poradit co je dobre na reflux a este nieco strasne moc slinta ze den miniem aj 7 podbradnikou myslite ze jej idu zubky dakujem vam.

ely4
30. aug 2010

A este nieco tak vela slinta ze sa mi aj dost dusi s tych slin neprehlta dobre aj ked jej davam pit mlieko alebo caj tak po kazde sa mi dusi aj ma stale stikutky aj 3 razy za den aj kasel ma ale chora neni tak neviem co jej moze byt prosim vas porad temi

cikyta
30. aug 2010

@ely4 Treba isť k dr.a na gastro. (Ale vizerá to aj na reflux) No určite treba isť k dr.Tam u pediatričky si to nespomínala?

eis4
25. sep 2010

ahojte.poraďte mi prosím...naša malá má 5 týždňou a vobec nám cez deň nespí,može to byť refluxom?aj včera bola hore od 5:30 až do 11:30,aj to zaspala len preto, že sme boli na prechádzke,doma nám nespí len na rukách.v nocí ju stačí položiť po napapaní do postielky a spinká,tak prečo to tak nefunguje aj cez deň?pýta papať vždy po 2 hod po napapaní ako keby mala hodinky v sebe aj v noci.suseda povedala že jej to mám predlžovať že preto má aj reflux lebo nestíha tráviť,ale keď jej nedám tak nám hystricky plače.odgrgnuť si nevie hneď po napapaní,málokedy sa nám to podarí.niekedy si odgrgne tak hodinu po papaní ale potom nasleduje aj riadne grckanie,niekedy len taká voda, inokedy aj tvaroh.je plne kojená,papá zakaždým len 10-15 min,ale poriadne!!!priberá nám 400 g týždenne čo je dosť vela,može to byť všetko refluxom?

palculienka123
25. sep 2010

@eis4 prečo si myslíš,že má reflux?alebo to máte potvrdené lekárom?no prečo nespí cez deň, tak to teda neviem,ale plače,je nervózna, kašle?

eis4
25. sep 2010

@palculienka123 ahoj,nemáme to potvrdené ale je stále nervozna,ukludní sa len na rukách,stále sa jej štikuta a niekedy ju aj napína.spáva len 5 min a potom sa budi s plačom.už ju nevládzeme nosiť,má už 5 kg.v pondelok sa chystám k peditričke.

oacka
25. sep 2010

@eis4 skoč k lekárke pre istotu, ale ja by som nepanikárila. ona je ešte malinká, naša v tej dobe tiež málo spala,lebo sa sama nevedla uspať,mala také obdobie. a tiež negrgala.. podľa mňa vygrcne preto,lebo je malá,nevie,keddy má dosť a tak si preplní bruško. moja papala každú hodinu! a tiež sa chcela stále nosiť, ukľudňuje ju to. a upravilo sa to samo. nenúť ju do ničoho, uvidíš do troch mesiacov sa bude všetko meniť.

pettrunka
25. sep 2010

ahojte,moja malinka ma potvrdeny reflux,dali nam specialny nutrilon,polovicu nam hradi poistovna,len sa chcem opytat mate tu niektora skusenosti s refluxom?mala papka mliecko asi len tyzden,po mliecku negrcka no akonahle dame cajik vsetko ide von

palculienka123
25. sep 2010

@eis4 refkux s tým určite nič nemá. Detičky s refluxom veľa grckajú, prípadne kašľú- keď sa im mliečko vracia dráždi ich to. Môj syn mal reflux- tú najhoršiu formu,ale on zvracal v jednom kuse. Pokiaľ len ležal vo vankúšiku priberal super, akonáhle sa začal prevracať, všetko čo spapal išlo von aj po 2-3 hodinách. Vôbec nepriberal,zvracal aj príkrmy, a zvracal vždy aj v noci. Spinkával som nou,pretože som ho často v noci musela zdvihnúť, alebo prevrátiť aby sa vyzvracal. No nikdy nebol nervózny,jedine od hladu ☹ . No neviem, ale ak ti je malá nervózna a plačlivá,bude to niečo iné. Možno len potrebuje tvoju blízkosť. Neskúšala si babyvak? A máš dosť mliečka? Nemôže byť hladná.Keď som kojila dcerku, bola stále nervozna a tiež stále plakala, napriek tomu,že mliečka som mala dosť-teda aspoň som si to myslela.Keď som už nevedela čo s ňou skúsila som jej spraviť umelé mliečko a zrazu malá bola v pohode.

moni
25. sep 2010

len dodam, ze pri tichom/skrytom refluxe deticky nezvracaju, alebo len minimalne, ale maju vsetky ostatne prejavy GERD 😔

@eis4
moja mala je tiez nespavec, a papava casto. ako by si chcela predlzovat tie intervaly, nedat napapat? to predsa k nicomu nevedie. koj pekne na poziadanie, hoci viem ze je to unavne

palculienka123
25. sep 2010

@pettrunka no asi sa budete musieť potrápiť ☹ . neboj sa,prídeš nato, čo tvojmu bábu vyhovuje. Najhoršie je keďsa detičky začnú prevracal a pučiť na nožičky.Mne vtedy drobec vyzvracal všetko 😒 . Ak som chcela aby v ňom niečo zostalo, po spapaní mliečka som ho nechala odgrgnúť a dala som ho spať,alebo som ho dala do kočíka a išli sme na prechádzku.Keď sedel v kočíku a nevrtel sa zostalo v ňom aspoň niečo.Vždy maj dieťatko vo zvýšenej polohe. Davidko spával skoro postojačky 😝 .Zvracať prestal v 13 mesiacoch. Najlepšie bolo keď už chodil. Bežal, vyzvracal sa pobabral sa v tom a bežal ďalej 😀 . pettrunka držím vám palčeky a prajem pevné nervy. Budeš ich potrebovať.

eis4
25. sep 2010

@palculienka123 a niekedy robí cirkus aj pri papaní odtahuje sa, plače a ked ju zdvihnem vodorovne tak grcká

petrusk
25. sep 2010

@pettrunka ahoj, no s tym cajom sme to mali aj my. po mlieku v pohode a po caji otras. akurat my sme mali taky problem, ze nasa nevedela co s tym obsahom, co sa jej dostal do pusiny a vdychovala to. 2x sme skoncili na jiske v nemocnici. akonahle sme prestali s cajom, tak je to lepsie a teraz caj nedavam uz vobec, mlieko mam tak trochu pod jej potrebu, tak sem tam vecer davame nutrilon, ked sa mienie moje mlieko a to tiez pomohlo, ze uz nepijde tolko nutrilonu.
@eis4 aj my sme sa vo vasom veku stale nosili, stikutka priserna, place, preslo jej to, ked mala necele dva mesiace. tiez sme nespali od rana do vecera, ale preslo to a teraz spi tak hodku pred jedenim niekedy dlhsie, ale to malokedy. reflux sa zlepsil a dufam, ze uz ju to prejde. nam pomohla zvysena poloha, pod postielkou mam 15 knih, kupili sme si refluxny vankus a to pomohlo. vobec som jej nedavala nutriton, necitala som o tom moc dobre. ale pocula som o sirupe gastrotus sa tusim vola a ten by mohol byt lepsie. este mesiac vydrz a budes vidiet, ze je to omnoho lepsie. 😉

eis4
25. sep 2010

@palculienka123 možno je hladná,lebo zo začiatku pýtala aj každu hodinuale doktorka nám to zakázala,musíme mať 2 hod prestávku aj keby sa na hlavu postavila,lebo vraj ju potom bude bolieť bruško.baby vak som neskušala.mliečka mám dosť,(aspoň si myslím)lebo sa mi spušta aj samé vždy keď je čas papania.ale už aj my sme rozmýšlali že jej dáme umelé.ale chcela by som aj nadalej kojiť,(aspoň v noci) dalo by sa to na striedačku????

palculienka123
25. sep 2010

@eis4 a nebolí ju bruško? Skús si dať pozor nato,čo zješ ty. takéto malé bábätká zvracajú často , možno po2 hodinkách ani nieje hladná, ale je nekľudná, pretože je bolí bruško. Preto môže aj zvracať.no ale v pondelok určite zbehni ku lekárke. A po papaní ju nechaj odgrgnúť. Ja viem, že niekedy to trvá dlho, ale skús to. Ešte ma nepadá, či ju nebolí uško, keď sa pri papaní odťahuje. So zvrackaním to samozrejme nič nemá.

eis4
25. sep 2010

@moni dávam jej každe dve hodiny,inak by sme sa zbláznili,lebo malá má velmi silný hlas 🙂

eis4
25. sep 2010

@palculienka123 to odťahovanie robí len niekedy tak 1 za deň,bruško má vždy mäkké a dávam je čaj s (aníz,fenikel,kmín)tak dufam ,že nie to je problém.

palculienka123
25. sep 2010

@eis4 no samozrejme,že sa to dá. Aj ja som to tak robila, no čím viac umelého budeš dávať, tým viac budeš svoje strácať. Ja som neskôr malú kojila a dochovala umelím,pretože som mlieko začala strácať, no bola spokojná. Keď som ju len kojila nestačilo jej to.

palculienka123
25. sep 2010

@eis4 tento čajíje dobrý na vyprdkanie 🙂 . Ale keď kojíš, nemusíš jej ho dávať veľa.Niektorí lekári ani nekážu pri kojení davať čajík. Ja som mojím deťom dávala.

eis4
25. sep 2010

@petrusk dúfam že ju to prejde lebo už som zufala ked ani najesť sa od nej neviem,potom mi je na odpadnutie aj z vyčerpanosti.ten gastrotus možem použiť už aj v 5 týždni?

moni
25. sep 2010

@eis4
moja lea bola taka ista! po kazdom jedle ju bolo treba minimalne 45min. nosit, v noci spavala na sikmom matraci.
od 4.tyzdna berie lieky na blokovanie tvorby kyseliny, ale zacalo sa to lepsit az posledne 2-3 tyzdne
ak kojis, caj by som vobec nedavala. refluxove deticky by sa (podla niektorych lekarov) mali krmit casto a v malych davkach, ini lekari zas odporucaju zahustit mlieko.