Aké máte skúsenosti s formami a prejavmi refluxu?

martina46
21. jan 2008

prosim, piste svoje skusenosti, jednu temu som tu o refluxe uz nasla, ale je vo volnej diskusii a nikto mi neodpovedal, tema bola prevalcovana inymi... 😒
mam obavu, ze tanicka ma reflux, ale informacie som nasla len velmi vseobecne, zaujumali by ma skor zive skusenosti, ake rozne form moze mat, ci sa moze prejavit aj neskor atd.
dakujem.

petrusk
25. sep 2010

@eis4 viem, ze ti je tazko, nam tiez bolo a este som s nou bola sama v nemocke, kde ma deptali sestricky, mala kricala na cele oddelenie, nadavali mi, ze pobudi ostatne deti. to bol zaber na nervy jak hovado, som im tam nadala, lebo sa to uz nedalo vydrzat. to sme mali 39 dni. ked sme prisli domov, este tyzden bola taka vselijaka a potom sa to postupne zacalo upravovat. ono je velmi pre dieta neprijemne, ked sa mu strava a kyseliny vracaju, si predstav ake je to hnusne pre dospeleho a nieto este pre babo. pomaha na to MM, lebo za prve to stecie spat do zaludka a potom aj neutralizuje trosku. MM je najlepsi liek na reflux. co sa tyka toho gastrotusu neviem, poradila mi to jedna poradkyna, ale neviem od kolko sa moze davat, zavolaj dr. nech ti poradia. a sikma poloha je fakt super, sice sa z nej zvezie kolkokrat az dole, ale pomaha a to ze sa chce nosit je preto, lebo ked je vo vyssej polohe, alebo aj vzpriamenej, tak je babo kludnejsie, neboli ho to tak, nema zly pocit, lebo zemska pritazlivost pracuje. skus este vydrzat, urcite sa to zlepsi kazdym dnom rastie a bude to len lepsie. ja som sa tiez kolkokrat nemohla od nej pohnut, lebo ked bola pri vedomi, ze nesprala, to sme stale pozerali, ci sa nedusi. bolo to hrozne obdobie, v noci sme sa pri nej striedali jednu noc jeden, druhu druhy. bolo to narocne ale uz je to podstatne lepsie. tak sa drzkaj, vydrz, inak ja som vyuzivala potom to, ze ked jedla mala, bola na kojacom vankusi tak ja som jedla tiez, lebo som to inak nestihala. tak skus tak.

moni
25. sep 2010

nam napriklad podlozenie matracu nepomohlo, nakoniec sme mali od kamaratov pozicane taketo cudo. najprv som to oplakala ze je mala ako v kazajke, ale ked som videla ze je to jediny sposob aby aspon trosku spala, predychala som to.

vsetkym co maju refluxove deticky, vela sil!

suszi
26. sep 2010

... ahojte.... Poradíte mi? Malinkej dávam nutrilon AR ( pije 120-150 ml ) ako kedy. Ale máva silné krče a veľmi ťažko sa vykaká... Často tlačí až je chúďatko moje taká červená ako rak a v plienočke nájdem takú malú tvrdšiu kôpku. Môže ju zapekať z nutr? Ako jej pomôcť ? Čajikujeme, ale bojím sa jej ho dávať, lebo mi ho vždy vygrcká. Skúšala som aj prevarenú vodu, aj to ide z nej po chvíle von...

eis4
29. sep 2010

ahojte.ako často sa dáva gastrotuss. v návode je písané po krmení,ale po každom?alebo raz denne?lebo naša malá papa každe dve hodiny.

eis4
29. sep 2010

@suszi ahoj ja som to síce neskušala ale ako som čítala staršie príspevky tak viaceré píšu že nutrilon zapeká lebo zahustuje mlieko v žaludku.potom sa bábätko nevie vykakať.

liv1
30. sep 2010

ahojte tak ja sa velmi nerada pridavam do tejto temy. nasej malej zistili reflux, co vysvetlilo vsetky tie cudne veci co pri malinkej za jej kratky zivot zazivame. chrcanie, plac po kazdom jedle, a ine veci. co ma vsak znepokojuje odkedy vieme ze mala ma reflux a robime vsetko pre jeho zmiernenie, mam pocit ze sa to horsi a nie zlepsuje. malu hodinu aj pol po jedeni natahuje a vidim aka je z toho nestastna, je strasne unavena a nemoze spinkat pretoze sa zrazu prebudi na to ako jej grcka ide hore, ale nevygrcne a urcite ju to riadne pali. som z toho totalne na nervy. je mi jej strasne luto, uz si ani nedokazem predstavit co je to kludne babatko cely den ktore nic netrapi. vidim na nej aka je velmi utrapena. vela kycha, kasle, sem tam sa aj dusi. je to fakt horsie. dr mi povedala ze tieto deti byvaju chorlave, lebo ta kyselina vypaluje a deti ju nechtiac vdychnu kolko krat do priedusiek. no je to hruza. clovek by povedal ze nejake grckanie, vsak to kazde babatko, ale je to teda riadne svinstvo. tak som sa tu trochu vyrozpravala ale ani mi neni lepsie. drzim palce vsetkym mamickam a detickam s refluxom...

suszi
1. okt 2010

@liv1 presne viem,čo prežívaš... Aj my sme boli na tom podobne... My síce nemáme gastrenterológom potvredný reflux, mne dr.povedala, že k nemu nemusíme chodiť, vraj to máva každé druhé dieťa, ale "liečime sa". Mala mi grckávala, ogrckala všetko... Koľko - krát sa mi drhla,čo som ani nezbadala,že jej to ide von. Prešli sme na Nutr. AR, vyzeralo to,že bude o.k. Lenže po pár týždňoch sa objavili krče, a tie sa stupňovali. K tomu sa pridal problém s kakaním... no hrôza. Už som bola zúfalá, plakala mi celý deň,krčila sa, a keď sa chúďa vykakala, tak po ukrutnom tlačení z nej vyšla malá ,tvrdšia kôpka. Už 4 deň sme na BEBE ( vyskúšala som zmeniť mlieko ), ale začala som jej dávať len obyčajnú, nie AR. Vyzeralo to o.k. krče povolili, aj sa vykakala pekne. Lenže mi začala pri odgrgávaní trošku grckať ( teda jej vybehne späť trochu mlieka ) , alebo aj po hodine od papania jej vyšpelchne. A všimla som si, že mi aj pri tom zamrnká... ☹
Keď tak čítam,čo píšeš, tak aj my často kýchame a kašleme... ☹(((
Neviem,či sa vrátiť k tomu AR mlieku alebo čo urobiť...

Držím v´ám palčeky a asi nezostáva nič iné,len to prekonať a utešovať sa, že nám z toho dietky vyrastú...

tosomja
1. okt 2010

Tak, pridávam sa k vám, trpiacim mamičkám...keď vidím, ako sa moja maličká trápi, tak mi je do plaču, neviem, ako jej mám pomôcť !!! Kojila som tri týždne, strácala som mlieko, lebo dcérka slabo pila, bolelo ju uško, aj to sme zistili až teraz...prešli sme na sunár, nebolo nám dobre, stále plačkala, zmenila som za France lait, ani to nebolo dobré...začala mi zvracať, poslali nás na gastro...Reflux...Dávam jej Nutrilon AR. Nezdá sa mi, že je to lepšie. Keď som povedala dr. že mi malá nechce spať, že zaspí len na rukách, a keď ju zložím, tak je zase hore, vraj, tak som si ju naučila...myslela som, že je to tak, skúšala som všetko, ale teraz viem, že je to kvôli tomu refluxu, vracia sa jej mlieko, niekedy má plné ústočka, dusí sa, kašle, kýcha...je to hrozné, keď sa matka bojí odskočiť hoci aj na WC, lebo má strach, aby sa nezadusilo jej dieťa...mne sa to stalo dnes...bolo to strašné...malá sa napapala, odrgrgla asi päťkrát...dala som ju ľahnúť ako inokedy, smiala sa, cmúľala si pršteky...zrazu manžel skričal, malá nedýchala,...úplne zmeravela, rúčky vystrela, oči úplne otvorené...hneď som ju chytila a začala som s ňou triasť...viete, ako som sa zľakla?! neprežila by som keby sa jej niečo stalo...prečo musia naše detičky takto trpieť? Komu čo spravili? Dúfam, že to nebude horšie, lebo sa mi zdá, že sa to zase zhoršuje...

lenka1smejka
1. okt 2010

tosomja-co ti mam napisat-nosit nosit nosit aj 24hodin nauc sa robit vsetko jednou rukov.Okolo 2 a 6tich mesiacov bolo to u nas najhorsie rovno pred dalsim papanim vracala.Az okolo 8-9mesiasca nam to preslo,treba len vydrzat

tosomja
2. okt 2010

@lenka1smejka ja viem, ale bolo už dobre, teraz sa to zhoršilo, keď som jej zvýšila dávku z 90 na 120 ml, ale nemôže donekonečna tak málo papať...a keď ju budem vkuse nosiť, kedy bude spinkať? Tak na nej vidno únavu a ona nie a nie zaspať...ale čo iné nám ostáva, ako vydržať...tak všetkým mamičkám a detičkám držím palce, nech to rýchlo prejde a nech papajú a rastú nám...

lenka1smejka
2. okt 2010

tosomja-nebud taka smutna raz na to budes spominat s usmevom

tosomja
3. okt 2010

hm, snáď hej..., aspoň v noci zatiaľ spinká, hoci pri mne, lebo sa ju bojím nechať samú v postieľke, tak viem, že nezaspím tvrdo, keď je pri mne, a keď hoci len trošku zamrmle, hneď som hore...narozdiel od manžela 🙂 O týždeň idem na svadbu, neviem, či budem schopná nechať malú s mojou sestrou...hoci má malé deti, ale predsa, nemala také problémy s nimi ako ja.

pettrunka
6. okt 2010

baby drzim Vam vsetkym palce,my to prezivame tak isto velmi tazko,papame ar nutrilon myslim ze sa trosku zlepsilo
no zasa mam pocit,ze jej uz to mlieko nechuti,je hladna a ked jej dam mliecko potiahne a ked zisti ze mlieko tak nechce a dalsia vec co ma trapi,ze po tom nutrilone strasne pribera.
hadam to uz nejako s tymi nasimi refluxovymi babtkami zvladneme a ked zacneme prikrmovat bude hadam lepsie.
drzime palce a pevne nervy

tosomja
6. okt 2010

my sme teraz dva dni hnačkovali, neviem z čoho, snáď nie z Nutrilonu AR...ale už prešlo, možno len nejaká viróza okolo nás prešla
my to všetci zvládneme, veď musíme bojovať aj za naše detičky, ale už sa teším, kedy aj my budeme prikrmovať, máme o týždeň tri mesiace, tak už nie dlho...

matulik284
6. okt 2010

ahojte...prosim poradte...malicka zvracala prudom najskor mliecko a potom o par minut este raz a to uz vracala zltym...asi zaludocne kyseliny....stalo sa to niekomu?

moni
6. okt 2010

@liv1
ako keby som citala o mojej malej ☹ chvalabohu my sme uz z najhorsieho vonku, 4 mesiace sme ju nosili a nosici a nosili, spavala mi na rukach, a ked plakala, tak aj ja s nou. neviem ako je to doma na slovensku, nam lekarka predpisala sirup na blokovanie tvorby zaludocnych kyselin, a takisto sme jej davali sirup proti paleniu zahy. len tak vedela zaspat, inak kricala od bolesti. doteraz jej ostalo to, ze papa v malych mnozstvach a castejsie, a takisto spinka velmi kratko pocas dna.
drzim vam palce, chce to vela sil!

a takisto aj ostatnym maminam!

liv1
7. okt 2010

@matulik284 ak vracia prudom treba ist na vysetrenie. vylucia alebo potvrdia diagnozu a ty budes vediet co robit. ale nemusi to nic take znamenat...

suszi
7. okt 2010

Mňa dr.presviedčala, že vygrckovanie nemám brať vážne, že reflux majú detičky... Mne to ale nejako nešlo do hlavy, aby malinkej aj po 3 hodinách od papania vyšplechovalo mliečko... Boli sme na gastroenterologické vyšetrenie a nemohla som uveriť. Vraj to ani nemusí byť reflux... Máme dve diagnózy : pylorostenóza alebo alergia na kravské mlieko. Jednoducho je u nás problém v tom,že máme oneskorené vyprázdnovanie potravy zo žalúdka...
Som z toho nešťastná... Chúďatonko moje malinké...
uvidíme, ako dopadneme... o týždeň máme dojsť a dr. povie verdikt...

Takže nie každé grckanie je hneď reflux... Netreba to podceňovať...

matulik284
11. okt 2010

tak mi sme uz negrckali...bolo to len vtedy raz...malickej muselo asi nieco zaskodit...pravdepodobne tazke mastne jedlo co som zjedla ja...

koxinka
12. okt 2010

@martina46 tak tento problem mame aj mi stale po papani sme nekludny a potom placeme 😢
Ani odgrgnut si nevie a hned vsetko vyvracka ked spapa.Nasa je kojena a mam pocit ze je stale hladna kojime kazdu hodinu.
neviem co s tym a to pritom mame este len 3 tt a prvy tt bolo super papala kazde 3-4 hod a spinkala a teraz cele doobedie nespi a ani v noci to nieje bohvie co 😒

tosomja
13. okt 2010

tak nám sa už polepšilo, zo začiatku, keď som jej zvýšila dávku z 90 na 120ml, tak mi trošku zvracala, teraz si zvykla a je dobre, spinká vo zvýšenej polohe...po papaní ju trošku ponosím na rukách, kým si odgrgne a potom ju dám trošku do vajíčka, pohrá sa a sama sa pýta spinkať...a chvalabohu, už nechce spinkať na rukách...dám ju do kočíka, trošku pohojdám a spinká...nie veľmi dlho, ale takú polhodinku stále...v noci spinká pekne, ale túto noc nie a nie spať... 🙂 nemôžu sa jej tlačiť zúbky? veľmi slintá a je nervózna... 🙂

tosomja
16. okt 2010

☹ a zase zvraciame...nechápem to, už som sa tešila, že sa nám to upravuje...ale som sa tešila predčasne
ako je to možné, že dva týždne nič a zase nám v brušku robí šarapatu mlieko...veľmi je nervózna, vrieska a potom si odgrgne s mliekom...takže asi tak...

babu9
17. okt 2010

nás tiež trápilo grckanie, čo spapal tak za chvíľku išlo aj von ☹ a niekedy aj po hodine aj po dvoch...to som nikdy nechápala ako to môže ešte stále mať v brušku. Vyskúšali sme sirup tuším sa volal Gastrotus, ten nám niekedy zabrala 🙂 a niekedy nie ☹ taktiež som vyskúšala z radi homeo Gastrocynésine a tiež to občas zabralo a občas nie, vlastne bolo to stále dokola až kým sme nezačali pomaličky s príkrmami tak sa to začalo ukľudňovať, žalúdoček nič nepustil von 🙂 😀 tiež som malému dala pod matrac vankúš aby spinkal vo vyššej polohe a myslím si, že mu to robilo dobre keď ho nepálila v pažeráku žalúdočná kyselina a nič ho netlačilo na žalúdoček
teraz už budeme mať rôčik 😀 a máme to za sebou a po refluxe ani stopy, mamičky a deťúrence držíme vám palečky aby ste to vydržali 🙂 ono to raz prejde...

p69majka
18. okt 2010

Ahoj. Náš 5 ročný Filipko má tiež reflux. Ke´d bol maličký tak mu to zistili sonom asi tak v druhom mesiaci. Stále grckal a preestala som ho dojčiť, lebo on ani nechcel, no to je na inú debatu. Keď mu diagnostikovali reflux, tak sme chodili aj na gastroenterológiu a začal brať Nutrilon AR. Vrackal aj naďalej, ale menej a pekne priberal, to bolo podstatné. Čajík vždy vygrckal celý. Zlepšilo sa to postupne po zavedení príkrmov, ale vrackal aj tak, no menej často. On vrackal aj preto veľa, lebo bol stále na brušku. Nám to neustále vracanie spôsobilo bronchiálnu astmu neskôr, predchádzalo tomu, že bol často chorý, kašľal až tak, že sa nám išiel zadusiť. Doteraz berieme lieky na astmu a na alergiu. Chodíme na imunoalerkológiu pravidelne. Deťom s refluxom sa vracia strava do pažeráka a to zanáša priedušky. Boli sme aj dva krát v Tatrách v kúpeľoch, kde mu robili 24-hod. ph-metriu a bral lieky na ten reflux a mali sme diétu. Lieky nám moc nepomohli, lebo o rok mal také isté výsledky. Tak som sa vykašlala na lieky aj na diétu a nebýva ani tak často chorý, je to lepšie. Grckal iba keď bol malý, potom už negrckal, ale býval teda chorý a vrackal, keď bol zahlienený. Tak asi toľko o našom refluxe. A ešte som zabudla, jeho som musela kŕmiť len na rukách s mliekom alebo hrkať pri jedení hrkálkou, aby zabudol na bolesť bruška pri papaní. Pri prechode na tuhú stravu to bolo oveľa lepšie. 🙂

stastenanestastna
18. okt 2010

milé mamičky...asi vas tu vsetky sokujem.....my sme mali tiez reflux....po 4 mesiaci trapenia sa a Nutritonu v materskom sme presli na Nutrilon AR....Bolo fajn, akurat sme obcas mali zapchy, ale tie vyriesil cajik z rasce a cibule - znie to hnusne, ale malej to chutilo a hlavne pomohlo - aj s masazami bruska.
Teraz mame jeden rok a asi vas to sokuje, ale uz druhy mesiac sme len na origi kravskom prevarenom mliecku. Kupujem jej mliecko z mliekomatu a pridam par zrniecok krupice - vecer viac a mala negrcka, je spokojna a hlavne - prespi celu noc...toto mi poradila moja mama- vraj sestra mala ten isty problem a ona jej davala od 3 mesiacov len kravske mlieko s krupicou a viac negrckala...viem, ze to ziadny doktor nepodporuje a mnoho ludi to odsudzuje, ale nase stare matere tiez nemali Sunary a deti mali zdravsie nez my teraz 😀

tosomja
20. okt 2010

@stastenanestastna musím uznať, že je to dobrý nápad, aj ja som malej chcela dávať kravské mlieko s krupicou, ale aj to mi vyzvracala, takže som sa zľakla, dávam jej Nutrilon AR, ale už začíname prikrmovať, takže je to lepšie...a asi prejdem na to kravské mlieko opäť, je lacnejšie a...keď my sme na ňom vyrastali, tak prečo nie naše detičky...

a tá zvýšená poloha spánku...nepomáha...zažili ste taký zvuk, ako keď vypúšťate vodu z umývadla do sifónu? tak to počúvam aj v tejto zvýšenej polohe...a po ďalšie, stále sa mi zošmykne a hľadám ju... 🙂

tosomja
25. okt 2010

Baby, prečo mi moja zase začala silno zvracať, veď to mlieko AR by nemala zvracať....mohlo sa to zhoršiť...? už druhý deň...doteraz bolo dobre, len trošku mi vypľula mlieko, pri odgrgnutí, ale teraz vkuse zvracia a také zahlienené a skysnuté... ☹ ☹ ☹

groka
15. nov 2010

ahojte maminy
my sa prave objednavame na gastro...vysetrenie,ci nema moj syn reflux taktiez ☹
on sa narodil s velmi vysokou zltackou,maly sme problemy s RH tak mu menili krv na jeho 4 den,viem,ze mal problemy s travnevnim prve hodiny,neviem ci to moze s tym suvisiet,malo priberal a jedol,2 a pol mesiaca som kojila,moje mliecko grckal prudom,pomt sme zacali prikrmovat nutrilonom,boli obdobia kedy negrckal,ale boli dni kedy som za den minula 4 podbradniky a pregrcal 3 velke plienky,nic ine som nerobila len prala,asi 3tyzdne davame nutrilon AR najskor ani kvapka,som bola cela stastna a dnes?dnes zatial ok,aj noc,ale 2 dni do zadu sa rozgrcal zas,vcera prudom zas,3 krat sme ho prezlikali za 2 hodiny,ale,on nemoze mat v zaludku nic tekute,pije caj,aj to velmi tazko,len nejkych 20ml,maximalne 40 vypije za den,aj to nie za 24 hodin,grcal caj a v tom tahave mlieko,ja som uz cela zufala z toho
o 14 00 vola na gastro a objednavame sa,dufam,ze ma vezmu co najskor ☹

groka
15. nov 2010

bojim sa,aby sa mi jedneho dna nezalial,ale zatial on ked zacne vraciat,tak zacne plakat,tak aspon to,no davam ho spat iba na bok a polohujem ho,ked je na chrbatiku,tak len pri mne

panki
15. nov 2010

@groka ani nehovor o tom spaní. mne sa malá už 2- krát dusila v spánku a to je tiež len na boku. keby som nespala len na pol oka ani si nechcem predstaviť čo by sa mohlo stať ☹ už som z toho zúfalá, stále jej ide všetko hore a dusí sa mi každý deň. na chrbátiku u nás nehrozí - za jedno prebaľovanie ju musím aj 3-krát dvíhať čo sa ide dusiť a o kúpaní ani nehovorím ☹