Ako sa prejavuje rubeola - ružienka?

barbyes
1. nov 2012

Ahojte, viete mi prosím poradiť? Mali ste niekto alebo máte dieťa ktoré prekonalo ružienku? Ako presne sa toto ochorenie prejavuje? Mám podozrenie u mojej 7-mesačnej dcérky, ale nie som si istá 😕 Predvčerom mala cez deň zvýšenú teplotu 37,5, v noci jej to vystúpilo, nemerala so, ale odhad medzi 38-39..včera už bola bez teploty, poobede jej ešte trolinku vystúpila, ale bolo to zanedbateľné, ani som nemerala a poobede sa mi vyhádzala okolo úst. Neriešila som to lebo sa jej tlačia zúbky tak som teplotu pripisovala tomu a vyrážky vyzerali ako potničky od dudlíčku...ale dnes navečer sa mi začala vyhadzovať ďalej, trošku okolo nosa, na spodných viečkach, a po celom telíčku už kde tu má vyrážku okrem končatín 😒
je podráždená a plačlivá a včera aj dnes mala problém zaspať a stále sa budí s plačom 😢 okrem toho mi dnes nechcela jesť, iba pár lyžičiek zo všetkého a obed odmietla úplne ☹
Neviete poradiť?

xlucia
1. nov 2012

@barbyes utekaj na pohotovost. nech ti urcia diagnozu. neviem sice od koho by chytila ruzienku, ale lahsie sa lieci po diagnostikovani choroby.
treba je davat vit.C

barbyes
autor
1. nov 2012

@xlucia práveže ju nechcem trápiť ešte viac... 😒 nech si pospinká aspoň trošku a ružienka nie je nebezpečná, lieči sa sama, len by som chcela vedieť či to je ono...
tiež neviem kde by to chytila, táto choroba sa už skoro vôbec nevyskytuje, tak ale...a teoreticky môže byť prenášačom aj dieťa ktoré bolo práve zaočkované MMR keďže táto vakcína je živá, ale ani s nikým takým sme neboli vo styku tak ja neviem...ale všetky ostatné vyrážkové ochorenia majú vyššiu a dlhšie pretrvávajúcu teplotu čo som pozerala a aj ten výsev sa vyskytuje inde..
rozmýšľala som aj nad potravinovou alergiou, ale nič nové nejedla a ja tiež nie, mala som síce včera paradajkovú polievku, ale paradajky jedávam pravidelne aj omáčky z paradajok tak ja neviem a aj tá teplota...to by bola asi veľká zhoda náhod 😕

spuntikmathiasko
1. nov 2012

@barbyes Ahoj tak rubeolu istotne nemate, nakolko na Slovensku sa proti nej uz roky ockuje a nevyskytuje sa tu. Ak si ovsem s malou nebola niekde mimo EU v nejakej chudobnej krajine odkial by si to mohla doniest. To co opysujes sa mi skor podoba na 5 alebo 6 detsku chorobu. My sme prekonali 6 detsku okolo 9 mesiaca, ale najlepsie urobis ked pojdes k lekarke a ona ti povie, ale rubeola to istotne nie je.

barbyes
autor
1. nov 2012

@spuntikmathiasko mne sa to tiež síce nezdá, ale iba to mi sedí na to...lebo :

šiesta choroba: Asi 10 dní po nákaze nastane horúčka trvajúca 3 – 4 dni. S poklesom teplôt sa objavia drobné vyrážky až žihľavka na trupe, ktorá sa ďalej šíri na krk a horné časti končatín a do dvoch dní, niekedy aj za niekoľko hodín zmizne. Tvár obvykle ostáva nepostihnutá, bez vyrážok. Ochorenie sprevádza zdurenie miazgových uzlín, krčných a šijových.
(u nás teplota 2 dni aj to nízka, vytúpila len na pár hodín a na druhý deň až poobede aj to max do 37,3 a výsev je úplne inde)vy ste ju mali? ako sa Vám prejavovala?

uvidím zajtra, že ako to bude pokračovať len ma zaujímalo či niekto nevie poradiť? 😕 😔

koniarova
1. nov 2012

@barbyes Ťažko by tu chytila rubeolu, je to ozaj málo pravdepodobné. Zájdi k lekárke,nič nepodceňuj . 😉 😉 😉

koniarova
1. nov 2012

@barbyes Prosím ťa, hádam nechceš diagnostikovať svoje dieťa, podľa článkov z netu? 😕 😕 😕 😕

masinka
1. nov 2012

@barbyes tiez by som sa priklanala skor k tej 6 chorobe..... moje to mali postupne vsetky a kazda sa inac vyhadzala, takze tie popisy co vygooglis sa s vasim priebehom nemusia uplne zhodovat. no a najlepsie je ist dieta ukazat doktorke 😉

spuntikmathiasko
1. nov 2012

@barbyes My sme mali 6 detsku 3-4 dni mi mal vysoke horucky nad 38 a potom sa na 3-4 den vysypal najprv na tvari potom cele telicko okrem koncatin a bol klud. Ale sestrina dcera mala 5 detsku a ta sa vyhadzala len na lickach trocha na trupe a mala mierne horucky. Sestra si najprv myslela, ze alergia lebo akurat pila mala pomarancovy juice, ale nakoniec to bolo toto.

barbyes
autor
1. nov 2012

@koniarova tak prioritne áno, asi ako každú matku ma zaujíma čo je môjmu dieťaťu a cez sviatok večer už nič nevyriešim 😉 aj som chcela ísť na pohotovosť, ale manžel ma zrušil, že on už nikam teraz nejde a že tam chytí ešte niečo iné v čom má zasa pravdu a aj by sa kvôli tomu vôbec nevyspala...i tak zle spinká a takto by nespala vôbec 😒 ☹ načo ju trápiť ešte viac? zajtra zavolám doktorke, ale ma zaujíma čo jej je?

@masinka čiže myslíš, že by to mohla byť šiesta? uvidíme teda čo povie doktorka :-/

koniarova
1. nov 2012

@barbyes Verím, že to nebude nič vážne. 🙂 🙂

barbyes
autor
1. nov 2012

@spuntikmathiasko ona práveže líčka nemá vôbec, vyslovene len okolo úst akoby od dudla potničky, to som si aj najprv myslela, a pred pár hodinami sa vyhádzala aj okolo nošteka a trošku v okolí ušiek a pár vyrážok, nie na husto má na hrudníčku a chrbátiku..to sa jej zasa až neskôr vyhodila, najprv to postúpilo na tvári a cca o hoďku, dve už aj na trupe

barbyes
autor
1. nov 2012

@koniarova ďakujem, to si ani ja nemyslím, nemá vysoké teploty, nie je malátna, aspoň to mliečko pije, resp. vodu len sa očividne cíti zle 😒 chúďatko moje ☹

maznacik007
1. nov 2012

@barbyes moj mal rubeolu dostal ju cca mesiac po MMR ockovani takze aj ockovane dieta to moze dostat... no pohotovost neviem ci nieco poriesia... lebo na to sa robia take protilatkove odbery a tam to trva... liecba bola len sympomaticka... a zvysit prijem vitaminov...
ale fakt tazko povedat co to bude nakoniec ci rubeola ci siesta choroba alebo aj nieco ine to moze byt... ved skus ist zajtra normalne k doktorke... ked tak ona moze urobit krvne testy...

barbyes
autor
1. nov 2012

@maznacik007 a ako sa Vám to prejavovalo presne? môžem sa Ťa opýtať? a tvoje dieťa to podľa mňa dostalo práve z očkovania.. 😒

spuntikmathiasko
1. nov 2012

@maznacik007 Ale po ockovani to dostala vasa mala co bola zaockovana? Jej robili aj krvne testy, bolo to tak potvrdene. Mala pozit IgM protilatky?

maznacik007
2. nov 2012

@spuntikmathiasko ano mame aj v papieroch z nemocnice ze pozitivita IgM na rubeolu a dost vysoka... ako oni to vobec nepredokladali nam sa to zacalo ako chripka ... potom vyrazka... a mal lymfopatiu ci ako sa to vola proste zvacsili a stvrdli mu hrozne uzliny...
ako toto bola nakoniec ta najlepsia diagnoza z tych co mu povodne tipovali...
u nas urobili chybu s ockovanim... totiz on nebol ockovany... a potom ho naraz v co najkratsich intervaloch doockovavali... my sme MMR dostali az po druhom roku ale s pneumokokom...
ano chlapcovi robili vsetky testy .... a krvne aj vytery, aj sono vsetko niekolko krat aj v kardiocentre ..ho vysetrovali lebo on ma aj so srdieckom...
odvtedy chodime na imuno alergo lebo ma dost ponicenu imunitu... uz treti rok... oba typy...

ako dcera zvladala ockovania v pohode.... ale maly asi mal v sebe predispozicie na poruchy imunity ... a tak sa to prejavilo.... pri nom uz budeme velmi opatrni pri dalsom ockovani....
ja osobne nie som proti ockovaniu ale zasa si myslim ze by sa nemalo davat viac ockovani dokopy... a dieta ma byt v dobrom stave... resp. nejako podporit imunitu o ocko...
ale ja som ovplyvnena aj tym ze jeden moj bratranec este za komousa zomrel po ockovani... lekarka mu ho podala aj napriek zvysenej teplote a soplikom ... a do 24 hod. zomrel... lekarku aj odsudili a nemohla uz robit prax...
ja som ale dceru dala normalne zaockovat so vsetkym povinnym.. maly ma vsetko do MMR ale to dalsie to neviem to bude musiet povedat aj imunologicka a iny lekari ku ktorym chodi...

spuntikmathiasko
2. nov 2012

@maznacik007 Tak to uz hej, to mi je luto, a tu kravu co zaockovala vasho bratranca napriek tomu ze bol chory je malo zabit, to je strasne. Na to treba davat velky pozor pri ockovani aby bolo dietatko zdrave. My ideme za mesiac a pol na MMR tak dufam, ze bude vsetko OK. A to je jasne , ze k malinkemu sa Vam budu musiet vyjadrit aj ostatni lekari to uplne chapem. Dufam, ze vsetko uz pojde bez problemov

pectore
2. nov 2012

@barbyes to si ako vazne robis srandu... tak ti nevies co mas s deckom a cakas na co prosim ta? ak je to rubeola tak je vysoko nakazliva !!!! Ohrozujes ako svoje dieta tak okolie!!! Manzelovi sa nikam nechce ist...???? to ze deti ockovane MMR roznasaju chorobu je este menej pravdepodobne nez moznost vaznych neziaducich ucinkov po ockovani... Ako vazne mi stoji az rozum nad tym... ani si neviem predstavit keby som nevedela co mam zo 7. mesacnym deckom....aby som sa pytala po forach a cakala kto mi co napise.... najprv by som sla za dobornikom nech uz je moj postoj k lekarom akykolvek....tu sa pitas ludi co by ti nevedeli mozno podat ani prvu pomoc o lekarske rady.... 😒 ....az po konzultaci s odbornikom by som si zistovala somarinky...overovala situaciu.....a skusenosti inych... az keby sa mi vajadril aspon jeden odbornik.... ruzienka neni nebezpecna... ak tvoje decko nakazi tehotnu zenu...Pri infekcii v prvom mesiaci tehotenstva dochádza k závažným poškodeniam plodu, tehotenstvo sa často končí potratom. Ak sa dieťa narodí, má známky infekcie v podobe zápalu mozgu, mozgových blán, poškodenia srdca a zvyčajne umiera v prvom roku života. Pri nákaze matky v druhom a treťom mesiaci tehotenstva dochádza u dieťaťa najčastejšie k poškodeniu sluchu, zraku a k vrodeným chybám srdca. Postihnuté deti sa narodia zdanlivo zdravé, neskôr však slabo prospievajú, zaostávajú v motorickom a psychickom vývoji...tak ze rubeola je nebezpecna!!!! To ze neohrozuje zrovna tvoje dieta neznamena ze nemoze zabit 10 dalsich....!!!! Zdvihni sa a bezte za lekarom a hlavne prestante byt lahostajny k inym ludom!

petrovajanka
2. nov 2012

@pectore: ja by som az tak nehysacila, rubeola zasa nie je az tak zavazna choroba aby som musela takto vyvadzat. Ano, urcite sa najde percento ludi, najma dospelych a najma tehotnych zien, ktori mozu mat vazne komplikacie, tak ako pri inych roznych ochoreniach. Ale povacsine je to neskodna detska choroba, ktora sa ani nijako nelieci, treba len tlmit priznaky ak su dietatu abo rodicovi velmi neprijemne a cakat ze to prejde. A samozrejme sa vyhybat kontaktu s ludmi, sediet doma. Co barbyes urcite robi, lebo vyzera ze to ma nastudovane. A co je zle na tom ze studuje informacie z netu? Ved to je v dnesnej dobe super, ze ak clovek ma zaujem, tak si veci nastuduje (na internete je vela spolahlivych stranok o zdravi, nielen mamickovske fora) a potom zbytocne nehysaci a nebezi s kazdou teplotou k doktorovi po zazracne tabletky (napr antibiotika). Myslim, ze barbyes robi dobre aj s manzelom, ze nejdu na pohotovost, naozaj tam nic nevyriesia aj keby just malo babatko rubeolu. Akurat zabiju kopec casu, nachytaju chripkove bacily a utrapia uz dost utrapene dieta. Chore dieta potrebuje pokoj domova, tekutiny a spanok. Teda aspon co sa tyka takychto virusovych ochoreni. Jasne, ze keby mi dieta nahle prestalo dychat, zmodrelo by, odpadlo, tak ho urcite nedam do postele s cajikom ale volam zachranku. Ale robit paniku pri teplote nema zmysel.

@barbyes: Pred mesiacom sme mali podobnu situaciu. Dcera zrazu z nicoho nic dostala vysoke horucky nad 39 pocas dvoch dni, nechcela jest, zle spala, casto sa budila s placom. Zrazali sme teploty zabalmi stale na 38.5 a nizsie a davali paralen. A zaroven sa zacala vysypavat, najprv na tvari, potom na brusku, na chrbte. Teploty po dvoch dnoch klesli na normalnu, opat bola v poriadku akurat ju este par dni trapilo asi svrbenie vyrazok, lebo sa budila casto v noci. Ale aj to preslo a vsetky vyrazky zmizli tak do dvoch tyzdnov. Tiez som otvorila internet, lebo som si nebola ista co s nou. Ja fakt nie som zastanca utekania k lekarovi s kazdou somarinou, ale takto chora este dcera nebola, a bolo mi jej luto a zvadzala som vnutorny boj medzi zdravym rozumom ktory hovoril pockat ved sa v podstate nic nedeje a vlastnym strachom co ked je to nieco vazne a zomrie. Tak som si nastudovala stranky o horuckovito vyrazkovitych chorobach a zistila, ze je to ta 5. alebo 6. choroba a ze mi lekari aj tak nepomozu, ze len treba cakat a tlmit priznaky. Boli tam aj priznaky, pri ktorych uz treba bezat k lekarovi (zvracanie, modre flaky na kozi, halucinacie, apatia, ..). Nic z toho sme nemali tak som si povedala, ze na pohotovost nejdem, tiez bol vikend. V pondelok som vsak predsa len volala nasej doktorke, lebo dcera nie je ockovana proti MMR aj ked ma uz 19 mesiacov. Sme ju zatial nedali a este neviem ci ju vobec dame. A tak vo mne bola aj mala pochybnost, co ked je to rubeola ci osypky. Nahoda je blbec. Tak si nas zavolala k sebe presne kvoli tomu, aby sme tu rubeolu ci osypky vylucili, kedze nie je ockovana. Keby bola ockovana tak by mi hned po telefone povedala ze je to 5. abo 6. choroba a bol by pokoj. A tak sme si zaplatili prednostne osetrenie 5 eur (nechcelo sa mi cakat v cakarni s nakazlivym deckom) aby som sa dozvedela ze ma tu 5. abo 6. chorobu a nic mi na to nevie okrem paralenu na teploty dat a este sme dostali dithiaden na svrbenie vyrazok, sme jej dali dvakrat na nocny spanok, aby sa konecne vyspala.

Takze uz uvaz sama. Pravdepodobne to budu tie dve chorobky, ma ich teraz vela deti. A ani na rubeolu ti nikto nic zazracne na vyliecenie neda. Tiez treba iba cakat. Ale ked to chces vediet pre zaujimavost ze co vlastne ma, tak chod k pediatricke. Ale na pohotovost urcite nie, to za to nestoji. Ak sa teda jej stav radikalne nezhorsil a nema aj ine priznaky.

pectore
2. nov 2012

@petrovajanka vy ste fakt srandovne.... RUBEOLA je vysoko infekcne ochorenie ....pri podozrení na rubeolu treba okamžite zabezpečiť protiepidemické opatrenia v ohnisku nákazy vrátane laboratórneho vyšetrenia a zaočkovanosti neimúnnych kontaktov. To nie su moje vymysly a histeria...to su opatrenie dane odbornikmi z vaznych dovodov....... nie ze si clovek pri takomto ochoreni povie ze zostane doma a bude ho svojvolne liecit.... Ja uz som si zvykla ze tu je kazdy lekarom , hygienikom a kadejakym odbornikom.... lenze keby doslo na odbornost tak nespravite ani primacky na strednu zdravotnicku skolu...nieto este na vysoku! ludia chcu slobodnu volbu v ockovani ...ked ani neviedia ako postupovat pri podozreni na infekcne choroby.... ???

maznacik007
2. nov 2012

@pectore neni si sisi... normalne doktori z toho vobec taku vedu nerobia... je to uplne normalna detska choroba... a vyssia pravdepodobnost ze niekoho nakazi je ak sa potrepe na pohotovost na kramare.. kde ta bezne s vyrazkami a tak daju cakat do normalnej a plnej cakarni na pohotovosti...

ta choroba sa lieci len symptomaticky... jedine ze by boli v kontakte s tehotnou.. a preco by mali ostatnych preockovavat... my sme to mali a nic take nerobili.. jedine sa pytali ci som tehotna..
dobre panikaris... ty asi nemas moc s lekarmi skusenosti...

pectore
2. nov 2012

@maznacik007 ja nepanikarim...ona pise ze nevie co ma s dietatom... a pride mi chore sediet doma a pisat po forach ..ze co mu asi moze byt... ???? Este ked ma tak malicke dieta...

barbyes
autor
4. nov 2012

@pectore ty chudera sprostá....choď prosím Ťa oxidovať niekde inde lebo už mi fakt lezieš na nervy svojou "inteligenciou" ja fakt nechápem ako môže byť neikto taký...nepoviem čo radšej...choď sa navážať do niekoho iného lebo už ma fakt serieš svojou blbosťou
a vieš vôbec čo je to rubeola? aj keby sme ju mali tak to neriešim asi tak ako keď sme mali kiahne, googliš tu samé poučky tak si vygoogli aj toto 😉

barbyes
autor
4. nov 2012

@pectore moja zlatá a si predstav, že by sme tú rubeolu mali, nemali sme našťastie, a v tej čakárni by bola spolu s nami aj nejaká tehotná mamička...týmto smerom si uvažovala ty mudrlantka? načo budem hysterčiť keď jej dokopy nič nebolo, len mala mierne zvýšenú teplotu a následne sa mi trochu vysypala, žiadna tragédia ..

barbyes
autor
4. nov 2012

@pectore ty si fakt ešte hlúpečké dieťa...možno nie vekom, ale psychikou určite, práve kvôli tomu, že nie som ľahostajná hneď neutekám kade tade 😉 ak nemá vysoké teploty, nedusí sa mi kašľom, neopúcha alebo čo ja viem čo tak načo mám robiť paniku, najskôr zisťujem čo jej je a potom riešim 😎
@petrovajanka ďakujem, si zlatá 😉 tiež som sa preto nakoniec rozhodla neísť lebo som si na niekoľkých stránkach naštudovala všetky vyrážkovité ochorenia a zistila som presne to čo ty...lekár s tým nič nespraví a iba nakazím ďalších a budem zbytočne trápiť dcérku..načo? 😎
@pectore a my nie sme blbé, ak by to bola rubeola pochopiteľne hneď kontaktujeme ľudí s ktorými sme boli v kontakte v čase keď už mohla byť infekčná a isto by sme to riešili, ale načo robiť hneď paniku keď Ti lekár i tak nepomôže a ak by bolo očkovanie tak super účinné tak by sme už asi hrozbou nemali byť moc pre koho keďže sa očkuje od roku 1982 všetky ženy, resp. resp dievčatá a myslím od roku 85 celoplošne 😉 ale keďže očkovanie je taký menší blud tak by sme tú epidémiu asi spôsobili 😝 ale ako vravím, bol to planý poplach 😉

katun
8. dec 2012

@spuntikmathiasko praveze mi minuly tyzden volala kamoska, ze mala Rubeolu!!! ako dospela ju teraz nedavno prekonala, byva v Bratislave a ma styridsat rokov.

spuntikmathiasko
9. dec 2012

@katun Ak nebola zaockovana je to mozne

mucko33
16. apr 2014

@barbyes Ahoj..Príznaky, ktoré opisuješ sú presne tie, ktoré postihli aj moju 3.mes. dcérku. Vyhľadali sme detskú lekárku, ktorá nám po vyšetrení určila Rubeolu. Netreba sa ale báť, nie je to nič hrozné. Ubezpečila nás, že je fajn, že ju dostala. Chýba nám materské mliečko, ktoré by nás ochránilo...Je však potrebné dodržiavať pokyny ako..nechodiť von, sledovať teplotku, na večer jej mám dávať sirupček, aby nám teplotka nevystúpila, nekúpať každý deň...keďže nás bolí aj pusinka, nevieme papkať máme natierať pusinu tinktúrou...lepší sa to...Pocit istoty abezpečia Ti domáce prostredie v takomto prípade nedá..predsa rada odborníka Ťa ubezpečí a usmerní..Aj keď choroba ,,sama prišla, tak aj samučká odcupká" bez liekov a podob. nedalo mi neísť..Akurát je nutné sa vyvarovať prostrediu, kde je tehotná maminka🙂 Trošičku nás to pobolí a bude fajn, len musíme byť trpezlivé..Pre našich anjelikov ,,aj nemožné"🙂

zinulienka
8. júl 2014

@mucko33 ahoj, myslim, ze moja dcerka ma tiez rubeolu, podla priznakov, ktore boli uvedene vyssie. Problem je, ze nam nevedia presne specifikovat, co vlastne ma. Nakolko teploty boli 39C a neklesali, ani na 4.Den, az po zobrati antibiotik. Vyrazky sa aj nadalej rozsiruju po celom tele, uz je tomu 5.den. Preto sa chcem opytat, ako ste dopadli s liecbou a celkovo. Dakujem.

srnkasynka
18. feb 2018

@maznacik007 ahoj,no my sme tiez po mmr mesiac a vyzera to na ruzienku,masaker,ako vas liecili?boli sme v sobotu na pohotovosti na koznom,tak len fenistil,tekuty puder,zajtra idem aj k pediatricke...