Ako sa prirpaviť na operáciu ročného dieťaťa?

kacicka33
19. okt 2008

Ahojte, je tu niekto, kto musel ist s dietatkom na operaciu vo veku 1rocku? Ako riesit, ked este stale dojcim...ako ste to vobec cele zvladli?

bibula
19. okt 2008

aku operaciu? je to nutne? inac kojenie-normalne,ved neoperuju teba-budes hospitalizovana s malou.moja mala mala pruh,ale odkladali to az do 6 rokov- v pohode.

kotenko
19. okt 2008

pokial dietatko ide to uplnej anestezie, tak nebude potrebne papat. naposledy bude mat "veceru" a potom uz nic, ani pit by nemal. a potom ta tam hospitalizuju, tak by som sa nicoho nebala

anavila
19. okt 2008

ja som bola v nemocnici s malou a bola so mnou spolubyvajuca, ktorej operovali 5mesacneho synceka. Ani ho nedojcila a bola s nim. Prasklo mu crievko, tak to bolo akutne, priviezla ich RZP. Zvladli to. Neviem o co ide, ale neboj sa..hlavne musis byt ty vpohode ked dojcis... aj ked sama viem ako je to takze

anavila
19. okt 2008

tazke...som chcela napisat

barusha
20. okt 2008

Ahojky,my jsme od maminek brali odstříkané mléko, vydrží v lednici 24h.a až mohlo děťátko jíst, tak jsme mu ho dali.Záleží o jakou operaci jde a jak moc je závažná.Po velkých oparecích se přechází na jídlo postupně a po vyměřených dávkách

elizabeth453
20. okt 2008

ahoj..moja mala ma 6 mes.a dva tyzdne a vcera sme sa vratili z druhej operacie...prvu mala v 3 mesiaci

antuanet
16. jan 2011

olifcek @antuanet ahoj...konecne doma a za pc

nas prijali jeden den, rano, na druhy den rano nas operovali, a treti den sme sli dom

prisli sme rano na prijem, vzali nas na izbu, malicka mala len 5 mesiacov, bola iba na mm, takze jedlo som mala iba na seba, samozrejme nie zadarmo, nakolko som tam bola ako sprievod malickej. mm nesmie papat 4, ci 6? hodin pre zakrokom, uz som zabudla, ale dodrzala som posledny mozny termin. operovat mali rano o 8.00 Olivku ako prvu, lebo bola malicka a najmensie deti idu najprv. no... meskali s operaciou 90minut!!! zurila som... Oliv plakala od hladu uz od siestej... no ucicikala som ju a zaspala mi na rukach... chodili sme po izbe a chodbe skoro dve hodky... potom prisli, ze uz je cas, musia dat upokojovadlo, tak dali, no presla pol hodka a stale nikoho nikde, Oliv sa uz opat prebudzala...hodinu nas nechali trapit sa. nam povedali, ked som pytala dalsie upokojovadlo, ze uz nesmu dat. ked som sa pytala, preco meskame, tak povedali nejaky dovod... no konecne prisli, ze malicka je uz na rade. tak sme sli spolu pred salu, malick amusela byt len v plienocke a dalsiu mat pripravenu v postielke, v ktorej sla. tam sme cakali dalsiu pol hodinu! cakali sme na anesteziologicku, ktora sa pytala, ci dlho cakam, ja ze uz hodinu a pol meskame. ostala prekvapena, Oliv plackala... jej slova ma ale ,,zabili,,... ,,mne povedali, ze do deviatej mam cas,, a itak uz bolo pol desiatej! ze sa niekde zdrzala... ked som jej vravela, ze uz nam nechcelid at ani utisovadlo, porela mi do oci a povedala, ze ale jak to? ved to uz davno vyprchalo, uz asi po polhodine!... vzali mi ju, pocula som ju plakat, musela som ist hore, srdce mi pukalo... no o chvilku uz bolo tisko, mala totiz v rucke pripravene kvapkadlo s ihlou, cize len napojili infuzku a hajala... asi o 45minut mi prisli povedat, ze si mozem po Olivku ist... tesila som sa ale i bala. pohlad bol hrozny, Oliv biela, ocicka namazane fialovou vecou, brrr... ale bola spokojna... na izbu mi ju dali i s monitorom dychu a tepu srdiecka. mala to pripnute na nozicke, na chodidielku. zobudila sa asi o dve? hodky... jasne, ze chcela papat, no nesmela som dat... inak, papat... tiez kovbojka... lekar, ktory operoval, povedal, ze po 6 hodinach mozeme kusok dat a tak postupne pridavat... no co sestricka, to ina informacia... niektore, ze az o osem hodin, ina, ze len cajik dnes, az zajtra mm... vybodla som sa na ne, urobila som ako lekar dovolil... dala som po 6 hodinach, alebo 7? uz neviem presne... no nakolko som neodsavala, prsia boli naliate, oliv tahala akoby nejedla mesiac aspon... cize i ked osm ju nechala naozaj kratucko, vypila vela, ved to samo tieklo... asi o hodku sa kusok zgrckla., dosiel mm, vzal malicku, ktora mu zaspala na rukach, chodil s nou dalsie dve hodky po chodbe v nemocnici, aby hajala a nepytala papat. no vstal asi o dve hodky, uz neviem presne.. o pol hodku na to znova grckala... a znova, tretikrat uz len zlc sla... sestricka pribehla, ze co som Vam vravela??? naco ste jej davalli jest? ja, ze bola hladna a pocuvla som lekara, nakolko co sestricka, to ina informacia, tak stichla, ale jak sla po chodbe, tak sa este pohorsovala, krava jedna pritom je normal, ze sa zgrckla... cez noc normal papala ale uz negrckala, i ked som sa bala, ze grckne, najma ked tak vela pila stale....

takze,

nenechaj sa odbitt ukludnovakom do zily, kludne po pol hodke smie dalsiu, pokial nebudu schopni vziat maleho na operacku ako to naplanuju a povedia Ti

kludne koj do poslednej moznej minuty, nepocuvaj ich, ze od pol noci uz nie, somarina. koniec koncov, dostanes i papier, kde podpises, ze si oboznamena s vecami okolo anestezy a tam budu casy na jedenie

nenechaj maleho priviazat o postielku, nechaj si ho u seba.. ja som malicku drzala i ked infuzka tiekla

nedala som im malicku ani na chvilu z mojich oci, ja som matka, ja chcem vidiet, co s nou robia

krvicku brali z chrbatika ruky, tam pichali aj infuzku

nech Ta informuju, ked bude maly po operacii a uz i po pozorovani, oni na 10minut davaju deticky po operacii do jednej miestnosti, kde ich monitoruju, ci je vsekto ok, az tak k mamickam

dolezita informacia... nesmie byt ockovany mesiac pred operaciou... ja som to nevedela, mne to povedali az v den prijmu anesteziologovia, dovtedy sa ma na to nik neopytal... ja nastastie nejak intuitivne som ockovanie nedovolila.. a paq ani mesiac po sme nedali, to uz som si od lekara, co operoval, vyslovene ziadala, aby dal pre pediatricku, ak by bolo treba, tak suhlasil

zodpovedala som Ti vsetko?

antuanet
16. jan 2011

@olifcek - tu sme 🙂

zlatusik28
16. jan 2011

@antuanet no my sme to mali trošku zložitejšie, vedeli sme že bude pár dní na áre, po operácii hlávky je to bežné, že je na prísnom sledovaní. A v ktorom meste Vás budú operovať?

antuanet
16. jan 2011

@zlatusik28 v Ziline

zlatusik28
16. jan 2011

@antuanet pýtam sa preto, lebo napr. v Ba sme nemohli deťúrencom dávať naše umelé mliečka, ja som im povedala čo malý papa a oni to všetko zabezpečili. A inak, už to tu niekde padlo, v nemocnici ti všetko podrobne vysvetlia čo môžete a kedy papať, hlavne sa veľa, veľa a veľa pýtaj, aj keď pre nich to možno bude banálna vec, pýtaj sa 🙂

tatiana1923
16. jan 2011

ahojte....moje bábo tiež čaká operácia a hneď po narodení....

zlatusik28
16. jan 2011

@tatiana1923 a čo sa stalo?

bertica.h
16. jan 2011

@antuanet myslím,že pred a po operácii sa nesmie jest koli intubácii..može dojst k dost velkým problémom...

tatiana1923
16. jan 2011

@zlatusik28 má nefunkčnú ľavú komoru srdiečka....teda operácia bude ak sa pôrod podarí....

zlatusik28
16. jan 2011

@tatiana1923 tak to mi je veľmi ľúto, iste to všetko dobre dopadne. A kde vás budú operovať?

tatiana1923
16. jan 2011

@zlatusik28 no dufam a hlavne verim, ze bude vsetko dobre,,,,maleho budu operovat na kramaroch v DFN.

zlatusik28
16. jan 2011

@tatiana1923 aj môj malý tam bol operovaný pred 2,5 mesiacmi. Bude to ťažké, ale mysli na to,že o taký jeden rôčik ho budeš naháňať po záhrade... 😉

tatiana1923
16. jan 2011

@zlatusik28 a prečo ho operovali? jáj veru, len už nech je tu s nami

zlatusik28
16. jan 2011

@tatiana1923 operovali mu hlávku, mal vtedy necelých 5 mesiacov, ale poviem ti, super sa tam o neho starali a to sme tam boli skoro 3 týždne. Vidíš, také malé a čo si všetkým už musia prejsť, ešteže si to nebudú pametať ☹

bianca
16. jan 2011

och tazky udel.Ja mozem poradit len ohladom priebehu anestezie a co a ako pred a po a koli comu.Priebeh sa rozny podla toho o aky vykon sa jedna

tatiana1923
17. jan 2011

@zlatusik28 a teda tiež na kramaroch bol v DFN??? jaaj chudáčik malinký ale teraz je už všetko v poriadku, však?

zlatusik28
17. jan 2011

@tatiana1923 už teraz je to fajn, chodíme každé 3 mesiace na kontroly, aj na neurologiu, no len dúfam, že nebudeme musieť mať repete ☹ a hlávka sa pekne zrástla... Chudáčikovia naši malinkí...

tatiana1923
17. jan 2011

Jáj veru, čo si tí naši drobcovia všetko vytrpia ☹ Tak to som rada, že je to teraz v poriadku...posielam pusu malinkému 🙂

zlatusik28
17. jan 2011

@tatiana1923 napodobne a veľmi, veľmi, veľmi budem držať palce, aby vám to všetko dobre dopadlo 🙂

tatiana1923
18. jan 2011

@zlatusik28 ďakujeme pekne....dúfam, že to dobre dopadne, zajtra už idem do bratislavy ☹

antuanet
19. jan 2011

@bianca ahoj, ja by som sa chcela opytat ako sa mala spravala, ked sa prebudila z narkozy a ci dobre zniesla prve jedlo...davala si jej najskor vodu alebo cajik? A co jej operovali?

bianca
19. jan 2011

@antuanet nie nie my sme neboli nastastie na operaciu akurat z odborneho hladiska mozem poradit
a je uplne jedno ci sa da voda alebo caj.Tekutiny sa davaju koli dvom veciam a koli tomu ze by mohla nastat po zakroku nahla nevolnost spojena s oneskoren.odznievanim anestetika a mohlo by tak dojst k zvracaniu a naslednej aspiraciu a druhyc dovod je pohyb criev.Musi sa obnovit a preto len tekutiny

antuanet
20. jan 2011

@bianca len som chcela vediet ci je lepsie dat najskor cajik alebo vodu a az potom mliecko, lebo ja maleho kojim a predpokladam, ze bude chciet po prebudeni prsnik...

antuanet
20. jan 2011

Dnes sme boli nalacno na krv, maly o 2hod naposledy nadojceny a od 5.30 som ho ukludnila na rukach, o 7 sme uz boli u doktorky a vzali mu 3 skumavky krvicky, drzal ho aj tato a sestra, taaak strasne krical, krv az striekala, no ja som skoro odpadla...este ze to bolo take rychle, moj maly hrdina 🙂 teraz uz len moc, na tyzden anesteziologicke a potom operacia....