Ako zvládne dieťa operáciu hernie?

junior
31. mar 2007

ahojte dievcata,

moj maly ma od narodenia hermiu. Neuzavrel sa mu priestor v brusku, ked do miesku zisli vajicka. Takze ked place, kaka alebo sa napina, vchadza mu do mieska crievko. Doktor nam odporucil operaciu az v jednom roku, ak dovtedy nenastane akutny stav. Mate niektora s tym skusenost? Lebo ako sa blizi jeho prvy rok, zacinam mat strach, ako zvladne operaciu a hlavne narkozu.

meme
24. jún 2009

ahojmojho maleho 22mesacneho syna operovali na poslednu chvilu na slabinovu prietrz-hernia inguinalis.celu noc nam zvracal a lekarka urcila diagnozu,viroza a ze to ma prespat .kedze uz nedokazal prijimat ani tekutiny bolo to zle a vecer som si vsimla velky opuch v podbrusku a semenika.hned sme utekali na kramare uz zbaleny.samozrejme,ze nas tam nechali a hned mu robili predoperacne vysetrenie.po hodine ho aj operovali lebo mal zauzlene creva.bol to strasny pocit stat pred operackov a dufam,ze to uz nezazijeme.bola som s nim na izbe a aj v jednej posteli,kedze neznasa postielku.po troch dnoch nas pustili domov a po tyzdni sa mu stehy vstrebali,tak je ok ale ma to este trochu opuchnute.o dva mesice mame dalsiu konrolu.mozem povedat,ze nam ho na kramaroch zachranili lebo ta lekarka mu pozerala iba hrdlo a vobec mu neprezrela brucho inac by to zistila aj sama a skor. 😉

vlasta80
2. júl 2009

Ahojte, no nam tiez dnes na chirurgii potrvrdili slabinovu herniu, a dali uz aj datum operacie, 2.9.2009, tak dufam ze dovtedy sa mu to nezhors.Jemu sa hernia objavila presne 13.6.2009, dovtedy nemal ani naznak, len z nicoho nic prisiel ku mne a ukazuje na plienku a place.Odvredy sa mu to objavi stale ked place, staci ze slabo poplace.Ma to dost velke, skor do výsky ako do šírky, tak dufam že v klude dočkáme operáciu 😎

meme
12. júl 2009

ahoj vlasta80.vsimaj si maleho ake to ma velke a ci neme podla teba bolesti,ked tak skoc skor do nemocnice.ako som uz hovorila,tak nam nas vracal a az potom sa objavila hrca.ale este predtim ako sa to prevalilo maval velke bolesti bruska a povedali nam,ze je to zastavena plynatost na pankreasi.maval hrozne bolesti a bol v krcoch.poviem ti,ze ked ho potom operovali na tu herniu,tak krce a bolesti pominuli.asi to bola uz vtedy slabinova hernia.tu velku hrcu mal syncek uz ked si bola u lekara a nema problemi s papanim´?

vlasta80
12. júl 2009

ahoj meme, nema problem s papanim, vsetko spapa, skor by som povedala ze niekedy ho skor ako keby zastavilo, kaka take bobky ako zajko 😉 vies, on ked je v klude nic nie je vidiet, az ked sa rozplace, aj doktorka na chirurgii mu hovorila aby plakal 😎 aby to videla, a on nic 😀 ale uz ked som ho dala lezat tak spustil.

meme
12. júl 2009

ahoj vlasta80.aj nas maval bobky ako zajko,teraz je to lepsie.sem tam ich ma ked si da nejaku cokoladu ale vtedy to bolo pravidelne.on mal tiez pred operaciov velku hrcu vystupenu do hora.ale ak si myslis,ze je ok tak dobre.ked sa ti bude zdat,ze to ma aj ked neplace a bude iny,pripadne bude mat horucku ,tak podla mna necakaj.uvidis sama a operacie sa neboj.su to len 3dni a uz na druhy den bude behat.akurat ta jeho jazvycka mi bude vzdy pripominat tu na ho... lekarku na ktoru rady sme nastastie nedali.pa drzim vam obom palce

janajanajana
13. júl 2009

Moja ma takmer 4 mesiace, pupcek som prelepovala stale a tiez ho uz ma pekne vo vnutri a nevychadza uz von ani ked sa zlosti a napina, a v tomto teple uz ani neprelepujem.

vlasta80
13. júl 2009

meme dakujem ja sa potom ozvem ako sme dopadli 🙂 ono na tej pupočnej hernii je dobre ze zvykne zmiznut ale ta slabinova nie, len operacia 😝

meme
14. júl 2009

ok.vlasta80 daj potom vediet. 😎

wild.horses
14. júl 2009

ahojte,

my uz nastastie mame operaciu inguinalnej hernie za sebou.

Maly dostal celkovu anestezu (plyn) a ked spal, tak paracetamolovy cipok a kaudalny blok. Vraj nebude moct hybat nozickami cca 6 hodin po tom bloku, no a maly hned po operacii kopkal. Davala som mu potom este asi 1.5 dna paracetamol. Okamzite, ako sa prebudil, tak sa usmieval a bol absolutne v pohode, ziadne bolesti...

Az do vcerajska mal na ranke maly dressing, ktory mu uz vcera nedrzal, tak som mu to odlepila a ranku vycistila. Pouzili vstrebatelny sici material a je to subkutanny steh, cize sici material vobec netrci na povrchu ranky, Ranka je velka asi 1.5 cm. Uz ho kupam kazdy druhy den ako predtym.

Pokial mozem odporucit-cim skor zoperovane tym lepsie. male babo tu bolest a to vsetko okolo vnima akosi lepsie. V nemocnici sme boli presne 24 hodin.

Drzim vsetkym babatkam palce. Nebojte sa, mamicky, je to velmi lahka a rychla operacia!!!

zuzulienka28
14. júl 2009

Ja by som potrebovala poradit ako dalej. Moj syncek ma teraz 3 mesiace a uz v porodnici mi povedali ze ma vodu v semennikoch (hydrocelel testis). Mal ich proste velmi velke oproti beznemu stavu. Doma sme ho sledovali a zdalo sa nam ze to ma stale rovnako velke (nevstrebavalo sa to), tak nas detska lekarka pre istotu poslala ku chirurgovi,ze tam mu to presvietia a zistia ci tam ma len vodu alebo ci tam nie je aj pruh. Dnes som bola u chirurga a ten mu to len prehmatal, postlacal a povedal ze tam ma vodu a o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Ziadne sono ani RTG nam nerobil. Lenze od vcera ma mesiok na pravej strane viditelne vacsi (samozrejme som to lekarovi povedala) a teraz neviem ci mam cakat tie 3 mesiace alebo mam skusit ineho lekara. Syncek je zatial v pohode, nema krce, nevracia, neplace. Znepokojuje ma to zvacsenie, lebo doteraz to bolo vzdy rovnako velke. Ma s takymto niecim niektora mamicka skusenost?

wild.horses
15. júl 2009

my s tym osobne skusenost nemame, ale byt na vasom mieste, isla by som sa poradit este s inym lekarom a pre istotu aj s dvoma. Nie kvoli nedovere, ale cim viac nazorov, tym lepsie a istejsie...

mimochodom, nas maly tiez vobec neplakal, aj ked mal pruh- tvrdu navretu gulu v slabine, pekne priberal (300 g tyzdenne) a bol spokojnost sama o sebe...

berus222
16. júl 2009

zuzulienka, nas maly to ma tiez. ale povedali, ze sa to vstrebe. a este ma aj pruh. zatial iba vodny, ktory sa moze casom vstrebat alebo zmenit na normalny. boli sme na vselijakych vysetreniach, sone, detskej chirurgii na kramaroch a zda sa mi, ze cim viac mu to kukaju a chytaju, tym viac mu to rastie. ☹

zuzulienka28
16. júl 2009

Ahojte. Ja som vcera rano pre istotu isla k nasej detskej lekarke a ukazala som jej spravu z chirurgie a povedala som jej ze by som bola kludnejsia keby sa to vysetrilo aj sonom. Tak nas poslala do nemocnice na sono. Doktorka ktora mu to v nemocnici robila bola velmi mila a pozrela mu gulky a aj cele brucho a dokonca aj oblicky. Vsetko mi vysvetlila a poukazovala a nastastie tam ma syncek "len" vodu. Tiez mi viaceri lekari povedali, ze ta voda by sa mala vstrebat a ze niekedy to trva aj pol roka a bol aj pripad ze aj 10 mesiacov. Trochu som sa ukludnila ze je to voda a nie pruh (dufajme ze nikdy ani nebude), ale zaroven by som si priala aby sa mu to cim skor zmensilo na normalne gulky.

kamilka12
21. júl 2009

Ahojte,

my sme objednaní na 3.9.2009...tiež slabinová hernia. Malý je veľmi živý, začal už behať...neviem ako ho po operácii udržím na ložku keď mu budú dávať infúzku 😒

dash
25. sep 2009

kamilka12 ako vam to odpadlo?ja mam tiez velmi zive dieta a ideme 22.10.na pruh....tiez neviem ako ho udrim lebo je hyperaktivny a strasnu silu ma🙂))a ako to prebiehalo?teda ked sme objednany na 22. tak nas v ten den aj odoperuju a potom po operacii 24 hodin prepustia?a je tam aj samostatna izba.neznasa plac deti a postielku takze spi s nami a v tej nemocnicnej ho neudrzim.dakujem za odpoved 🙂)))

janzurik
23. okt 2009

ahojte ja mam 5mes.syna a tiez sme obj.na 27.1O....slabinova hernia,vie mi niekdo poradit,ako je to z papanim pred zakrokom?vraj dieta 6hod.pred oper.nemoze jest?ako ste to zvladli,troska sa toho obavam...ako dlho budeme asi v nemocnici?dakujem pekne za kazdu odpoved 🙂

wild.horses
23. okt 2009

myslim, ze by ta mal poucit vas lekar resp. emocnica, v ktorej bude maly operovany, lebo mozu mat kazdy ine poziadavky.
moj maly mohol naposledy 6 hodin pred operaciou cistu vodicku a kojila som ho 10 hodin pred operaciou. Tesne pred operaciou zaspal v mojom naruci od unavy a asi aj od hladu. nebolo to nic moc ☹
Nas monitorovali 24 hodin a potom sup domkov. No neviem, ako dlho drzia deticky na Slovensku.

zuzulienka28
27. okt 2009

Ahojte. V lete som sem pisala ze sa mi syncek narodil s hydrocele (voda v semennikoch). Vtedy to potvrdil chirurg aj sono. Teraz som bola s malym na kontrole po 3 mesiacoch a poslali nas priamo za detskym chirurgom (je to zaroven aj primar chirurgie) a ten povedal ze maly ma obojstranny pruh a zaroven aj hydrocelu. Nuz s tymto sme neratali. Zajtra znova idem na sono, som zvedava ci sa to tam potvrdi. Ale radi by sme isli aj do BA na Kramare. Chceme pocut viacej nazorov. Kedze nie sme z BA prosim o radu. Obvodna lekarka mi povedala, ze ona nemoze dat doporucenie do BA, ze to dava chirurg. Lenze my to doporucenie nemame, mame len papier kde je diagnoza najprv s hydrocelou a potom aj s herniou. Bude mam to stacit, alebo si musime zohnat doporucenie priamo od chirurga? A este by som rada vedela, kde presne ta nemocnica je a kam sa treba hlasit. Pozrela som si stranku nemocnice ale je tam tolko oddeleni, ze mam z toho gulas. Ocenim kazdu radu a vopred dakujem.

annie.b
27. okt 2009

my sme mali iba výmenný lístok od pediatričky na chirurgickú ambulanciu a sami sme si zvolili, že pôjdeme do Ba na Kramáre. Teda kamoška mi to poradila, tak som tam zavolala, aby som sa objednala, ale nebolo treba, povedala, že môžme prísť, kedy nám to vyhovuje, tak sme išli čím skôr. Je to dr. Košnárová, má klapku 775, je to všeobecná chirurgická ambulancia detskej kliniky. Najprv sa musíte na prízemí zaregistrovať, tam sa presne hlási ku komu idete, nahodia vás do počítača - treba tam kartičku poistenca a dajú vám číslo. a potom už pôjdete k ambulancii a počkáte si, kým príde na vás rada. Nám dala Dr. hned termín na operáciu, tak sme išli aj na anesteziologiu vypísať papiere, ale ešte to nemáme za sebou, máme tretí termín o dva týždne, tak snád už to konečne vyjde. Dosť dlho sa tam čaká, do desiatej berú tých, čo idú na príjem, takže treba zobrať niečo na jedenie a zabavenie. Ináč veľký problém tam bolo zaparkovať, tak vám prajem pevné nervy! 😉

zuzulienka28
28. okt 2009

Annie.b dakujem za podrobny popis. Ale teraz neviem co mame robit. Dnes som bola na sone a tam zistili ze nema pruh, ale ze ta vodicka (hydocela) je v nejakom vaku a ten vraj stupa zdola nahor a je presne na tom istom mieste ako zvykne byt pruh, teda crievko. Ze vraj to nie je nezvycajne ale skor ojedinele. Kedze ja skor verim ultrazvuku, lebo ten vidi do vnutra telicka, tak viacej verim tomu ultrazvuku, ale zaroven sa moze aj mylit. Mame aj napriek tomuto ist do BA, predsa len viacej vysetreni ukaze aj viacej vysledkov, alebo to mame nechat tak a zase pockat niekolko mesiacov? Poradte mi mamicky, lebo teraz fakt neviem co mame robit.

annie.b
28. okt 2009

zuzulienka, je zaujímavé, že vy ste boli aj na sone!!! my sme neboli. Nášmu Paťkovi to zistila lekárka, ked mal 4 týždne, ukazovala mi, ako tam strčí prst a potom som to už fakt aj ja videla ... po troch mesiacoch a hlavne braní sab simplexu sa to stratilo - neukazuje sa to, ale ten prst mi tam fakt vlezie. Na kramároch to lekárka tiež "neskúmala", pozrela mu len do plienky, povedala, kde sme to také veľké nabrali a to bolo všetko. Spolu s vypisovaním papierov sa nám venovala asi miútu (pri toľkých pacientoch niet sa čo čudovať). Neviem nič o hydrocele, či to zmizne samé ... ale život ma už poučil, že lepšie je počuť viac názorov. Tak tam skús aspoň zavolať, hlavu ti neodtrhne. Ale zrejme je tá hydrocela skôr urologický problém.. aspoň myslím.

wild.horses
28. okt 2009

ahojte,
tot je o hydrocele na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrocele_testis
Tiez by som malho dala vysetrit, ved poznat viac nazorov je podla mna lepsie poznat. Tiez verim viac ultazvuku a ked tam ten dr. diagnostikoval vodu v tom vaku semenniku, tak tam asi naozaj bude.
Drzim palce a uprimne-ak bude potrebovat operaciu, je lepsie to absolvovat cim skorej. tie babatka ani nevedia, ze boli operovane...
zelam dobre rozhodnutie. viem, nie je to lahke...

vlasta80
30. okt 2009

no tak uz mame operaciu pruhu uspesne za sebou, sice sme ju prelozili zo septembra, ale medzitym bol v pohode,
zvladol to celkom v pohode, v stredu nas prijimali a dnes nas uz pustili,sice ho to sem tam zaboli, ale uz ked sa celkom prebral z narkozy, tak uz behal po izbe ako by mu ani nic nebolo 🙂 takze som rada ze to uz mame za sebou

zuzulienka28
3. nov 2009

Annie.b, ja som sa na sono vypytala od nasej detskej lekarky. Kedze to vysetrenie v tomto pripade nie je "zbytocne" tak doktorka vobec nemamietala. Su lekari, ktory nie su radi ked sa im my laici pletiemie do remesla, ale ja si myslim, ze ked som chora ja, alebo moje dieta, tak mam narok vypytat sa aj na odbornejsie vysetrenie. Nastastie je nasa detska doktorka v pohode a je aj chapava. Dufam, ze na kramaroch budeme mat viacej stastia ako ste mali vy, co sa tyka vysetrenia. Budeme musiet ist aj na urologiu lebo malinkemu zaroven zistili, ze ma jednu oblicku trochu zvacsenu (dilatacia obliciek), tak mu to nechame vysetrit. Zatial to vraj nie je vazne. Tam mu mozno vysetria aj hydrocelu. Uvidime. Keby malinky nemal tu hydrocelu, tak ani nevieme ze ma dilataciu obliciek. Zistili to na sone. Ako sa hovori, vsetko zle je na nieco dobre. Ja len pevne verim, ze nas malinky z tohto vsetkeho pekne vyrastie a ze nebude musiet brat ziadne lieky a nebude ani operovany. Este neviem presne kedy ideme do BA, ale ak bude po vsetkom tak sa ozvem.

vlasta80
7. nov 2009

tak a nam sa asi zapalila jazva po operácii, zajtra ideme na chirurgiu, pretože dnes po sprchovani mu z jazvy vytekal hnis ☹ tak som zvedava, len dufam ze ho nebudu este raz rezat

annie.b
10. nov 2009

tak a nám sa operácia zase presunula, malý chytil týždeň pred virozu, tretí termín fuč, neviem, či sa tam my niekedy vôbec dostaneme, ďalší termín máme na 1.12. tak to snád bude lepšie ako operácia v piatok trinásteho 😒 ,...
zuzulienka už ste boli na tých kramároch?
Vlastulka tak trochu vám závidím, že už to máte s malinkým za sebou, ten hnis v jazve nebude snád nič vážne, hádam to vyriešia atb a nebude treba znova rezať, daj potom vedieť ... chcem sa ťa opýtať, platí mamina niečo za pobyt v nemocnici s dieťaťom, ked má dieťa nad jeden rok? my to akurát prešvihneme . vdaka preloženiu termínu, malý má o týždeň narodky

ginger_fox
10. nov 2009

annie mas stastie, ze sa operacia moze presuvat a nie je to akutne. Mojho syna prvykrat operovali na slabinovu prietrz, ked mal 2 tyzdne. Ja som v podstate nevedela ani o co ide. Vecer mal koliku, ktora neprestavala a ked som si pri prebalovani vsimla jeho zdureny semennik, tak som neotalala a 01,30 po polnoci som sadla do auta a sla na Kramare na pohotovost, kde si nas nechali a rano ho operovali. O 3 tyzdne po tejto operacii som si vsimla, ze sa mu crievko zduva aj na druhej strane a kedze ho to bolelo a plakaval, tak sa mu rapidne zhorsil aj pruh na pupku. Potom nas objednali na operaciu, pri ktorej sa mali riesit oba pruhy, aj slabinovy aj na pupku, lenze druhej operacie sme sa nedockali a 5 dni pred planovanou operaciou sme opat skoncili na pohotovosti. Syna operovali po 4hodinach od posledneho jedenia a presne 4 tyzdne po poslednej operacii, mal 6 tyzdnov a druhu operaciu. Lenze operovali mu len akutnu slabinovu prietrz a ten zhorseny pupik nechali tak. No zhorseny, ten pupocny pruh vyzeral naozaj strasne, lenze tretia anesteza? Tak stahujeme a lepime a opat stahujeme a lepime a dufam, ze tretiu operaciu nebude treba, ocividne sa to zlepsilo, ale stale to nie je idealne. Teraz sa mi to uz lahko pise, ale v tom case to bol pre mna taky napor, na nieco take nepripravenu, ze som prisla o mlieko. Apropo neviem ako ine maminy, ale ja som sa vsade docitala, ze slabinove prietrze su dedicne a nech som akokolvek v rodinnej anamneze patrala, s nicim takym som sa nestretla.

vlasta80
10. nov 2009

annie, no zatial chodime len na prevezovanie, ono sa mu to zapalilo z toho, ako sa mu zacali vstrebavat stehy, ze vraj reakcia na sitie, a neplatis nic do 3 rokov, len za stravu som si doplacala, nad 3 roky sa plati za jeden den 300sik, aspon u nas v Ke.Ja vam drzim palce, nech to uz mate za sebou 🙂

macka23
10. nov 2009

ginger fox,
nas bol operovany ako 6tyzdnovy, mal aj pupocnu herniu, dost skaredu, ale odporucili prelepovat, tak som mu tam davala velky gombik v gazicke a prelepila cez den a na noc nechala volne. V septembri sme boli 6 mesiacov po operacii na kontrole, po pupocnom pruhu ani chyru ani slychu 🙂
Nepamatam si presne kolko som mu to prelepovala, mozno dva mesiace a same to pekne zmizlo, tak sa nebojte a budte trpezlivy 🙂 drime palce.
Apropo, nikdy som nepocula o tom, ze slabinova prietrz je dedicna, myslim ze wild horses to tu niekde popisovala uplne super...keby bola dedicna, tak viem, ze to ma maly po mne, lebo som mala pruh pocas tehotenstva a moj otec mal pruh uz dva krat 🙂 ale nemyslim si ze ze to moze byt dedicne...

ginger_fox
10. nov 2009

macka23,
dakujem. Ja to malemu momentalne prelepujem uz 2 mesiace presne tak ako si to popisala. Zeby Ti to tak poradila MUDr. Kosnarova?🙂)) Je to omnoho lepsie, ale stale nie idealne. Za prvy mesiac prelepovania sa to rapidne zlepsilo, ale teraz to trosku stagnuje. O mesiac ideme na kontrolu a sama som zvedava ako bude pupik dovtedy vyzerat. Po tych stresoch z dvoch operacii som uz poriadne nad vecou 😝