Ako zvládne dieťa operáciu hernie?

junior
31. mar 2007

ahojte dievcata,

moj maly ma od narodenia hermiu. Neuzavrel sa mu priestor v brusku, ked do miesku zisli vajicka. Takze ked place, kaka alebo sa napina, vchadza mu do mieska crievko. Doktor nam odporucil operaciu az v jednom roku, ak dovtedy nenastane akutny stav. Mate niektora s tym skusenost? Lebo ako sa blizi jeho prvy rok, zacinam mat strach, ako zvladne operaciu a hlavne narkozu.

martinka17
17. jan 2011

@tixi ani presne neviem, ráno okolo 7 mi ho vzali na chvíľu, asi vtedy. Brali ho na sálu o 8 ráno. Ja som mala hlavne plienky a oblečenie.....bola tam vtedy rychlovarná aj pre maminky, tak s mliekom by nemal byť problém (po operácii aj tak iné nesmie), čajík nosili z kuchyne, ale bol čierny, tak som mu potom robila naše granulky. Ináč nás v pondelok o 9 prijali, na druhý deň operovali a v stredu o 9 nám vzali postele a čakali sme v podstate na chodbe na prepúšťaciu správu (teda ja nie, ja som odmietla pustiť postel spod zadku, že kde mám podľa nich byť s malým 😀 ) Bola aj herňa s TV, ale tam som bola chvíľu, malý sa ani len poriadne nekotúľal po posteli, tak ten toho veľa nepotreboval, len pár hračiek. Ale na 10 mesiacov sme boli na JIS a tam som mala hračky na postel, nič na zem, bola tam špina 😝 , knižky,...... ale to ti stačí na ten prvý deň 😉

tixi
18. jan 2011

Vraj su tam jedno, dvoj a trojpostelove izby.No neviem si predstavit byt na izbe, kde su tri deticky s dalsimi tromi rodicmi .Ved vzdy nejake place, tak sa asi nik nevyspi a neoddychne...
A ako to bolo s hygienou, v ten prvy den si ho niekde kupala?

martinka17
18. jan 2011

@tixi ja som ho len utrela na vlhko, nenašla som tam vaničku....nejako sme to prežili 😀
Na izbe som bola sama, práve pre kojenie, vedľa bola maminka s 2 ročným chlapcom, k nej dali 7 ročného s mamkou a na inej bola maminka s 10 mesačným, tiež sami 😉

tixi
19. jan 2011

zajtra ideme na predoperacne vysetrenia, dufam, ze nestravim na poliklinike a v nemocnici niekolko hodin a maly sa nestihne od niekoho nakazit 😕
mam este otazocku, ako sa spravali vase deticky po tom ako ich priviezli z operacky?a ako to bolo s ich pohybom po operacii?Moj syncek sice nevie chodit po styroch, ale aj tak je velmi zive dieta a stale je v pohybe.

martinka17
19. jan 2011

@tixi malý hlavne doobeda spal, poobede sa už vrtel. ale s točením začal asi 2 týždne pred operáciou, štvornožkoval až o mesaic, tak to neviem napísať, ako to bolo s pohybom. Viem len, že lekár zakázal mesiac cvičiť, tak ale operovaný bol 6.8 a štvornožkoval až 8.9......dovtedy sa hlavne plazil a pohyb mu nevadil. Rana ho nebolela vôbec, len keď mu vytiahli zapálené stehy, to plakal možno 10 minút. 😉

tixi
19. jan 2011

ja viem, ze pre operaterov je to rutinny zakrok, ale pre mna ako matku je to strasne ☹ velmi sa o neho bojim, ale zaroven viem, ze to musime nejako zvladnut...snazim sa zacat mysliet pozitivne, ale nedari sa mi to, asi to bude aj tym, ze aj ja som zdravotnicka a viem co vsetko sa moze stat
uz nech je aspon marec 😖 a to vsetko je len zla spomienka...
idem citat Vasilkovu, nech pridem na ine myslienky 😉

martinka17
19. jan 2011

@tixi ja som sa strááášne bála narkózy, nie operácie ako takej. Bola som hotová, ale perbolelo. Ukončil to zápal prsníka, teraz je to už lepšie. Čaká nás to zase, ale teraz v rámcijednodňobej chirurgie, tak to beriem ľahšie, zatiaľ 😢

tixi
26. jan 2011

tak uz som vsetko pobalila, snad som na nic nezabudla...
@martinka17 chcem sa este opytat, je tam povolena aj navsteva druheho rodica?viem su to sice len tri dni, ale manzel by ho chcel velmi vidiet, ked uz to bude mat za sebou

martinka17
26. jan 2011

@tixi rodič áno, iný nie.....ip odpíšem večer 😉

tixi
31. jan 2011

@martinka17
vcera, cize v nedelu sme konecne prisli domov 🙂 museli sme tam ostat o jeden den dlhsie, pretoze maly dostal po operacii vyse 39 teploty a zistili mu zacinajuci zapal priedusiek.Hlavne, ze sme uz doma hoci na antibiotikach ☹
Vcera vsak okakal naplast, tak som mu ju musela zlepit dole a vymenit za leukoplast, kedze este len dnes manzel siel kupit tie specialne do lekarne.Dufam, ze sa mu ta rana nestihne zapalit.

martinka17
31. jan 2011

@tixi tak to s teplotami mi je lúúúto..ale hlavne, že sú to priedušky a nie rana.Bolo to strašné ale prežila si.-)
Ináč okakaná náplasť. To spravil Samko na tretí deň doma, celá bola zelená. Som utekala na chirrgiu, čo s tým. Tam sa len usmiala a zlepila, že mu to tam netreba. Aspoň lepšie dýcha rana a skôr sa zahojí. ináč, keď už tomáš odlepené, ak by sa ranka zapalovala do červena, daj pozor. samko ma po mne alergiu na stehy, všetky sa mi vždy zapália. aj jemu sa škarede zapálili, boli sme ich potom vybrať. To len aby si predišla dalším teplotám🙂

marta77
2. feb 2011

Ahojte, vsetky maminy pisuce ohladom hernie, dakujem za vase skusenosti, aj my sme sa dnes vratili s mojim o tri mesiace patrocnym Matejom z OP slabinovej hernie z BB z "Ruzveltky". Popritom nam riesili aj ciastocne zrastenu predkozku, co som bola rada, ze zabijeme dve muchy jednou ranou a nemusime kvoli tomu ist znova pod narkozu neskor. Hernia az tak nebolela ako pipik, neskutocny problem pri prvom cikani, vedel od sestry, ze to bude boliet, tak som sa naslubovala, navyhrazala, az sa vycikal. Sme doma a zatial sme ranu neodlepovali, hladala som cez google info o rane po OP hernie, co s tym, lebo nikto z osetrujuceho personalu nam ohladom tohto nic nepovedal, iba, ze treba prist na chir. cca o tyzden na vybratie stichov. Tak neviem, ci odlepovat, osetrovat trebars repikom, ci...? Co sa tyka "pipa", ako som citala, mali by sme sa odhodlat ho skontrolovat, aby nedajboze nezrastla predkozka opat, hrozim sa tej predstavy... a Matejovych protestov... A este neviem ci kupat alebo az po vybrati stichov...? A ku vsetkemu priniesli sme si domov aj ovcie kiahne... 🙄 bolo tam jedno dievcatko, avsak to by musela byt inkubacna doba dva dni, pretoze v pondelok sme nastupili a dnes je streda a uz sme doma... O kiafnach som tiez prebehla diskusie, ze sprchovat kratko, alebo vobec, individualny priebeh... tak uvidime...
Budem vam vdacna za info o tej rane bezprostredne po OP 😉

martinka17
3. feb 2011

@marta77 ani mi sme nemali odlupovať, a na 3 deň sa malý pokakal až na pipíka, bolo to špinavé, na chirurgii to jednoducho strhla a nechala dýchať voľne (v plienke 😵 ), bolo to pekne zacelené 😉 Tak to nechaj tak 😉

marta77
3. feb 2011

@martinka17 , vdaka 😅 , tak to nechame asi zalepene, vydrzime po vybratie stichov, ved to nema ani pretecene, radsej ako by sme tam mali nieco zaniest... kym sa nam neprihodi nejaka nehoda, ako vam... 🙂 , este nas caka dnes absolvovat kontrolu predkozky, uz sa vopred obavam...no nejako zvladneme, zda sa mi, ze chlapci su haklivejsi na tieto zalezitosti...tak prijemny zvysok dna este 😵

martinka17
3. feb 2011

@marta77 ale zvládnete to 😀

nellymn
11. feb 2011

@marta77 ahoj. Čítam, že si s malým absolvovala operáciu slabinovej hernie v BB. Moju maličkú to čaká v pondelok, ale operácia pupočnej hernie. Prosím ťa, ako to tam prebieha ? Veľmi sa toho bojím.

macka23
11. feb 2011

@nellymn
takej drobunkej idu operovat pupocnu herniu? to ju ma taku veliku?
nasho drobca operovali ako 6tyzdnoveho na slabinovu, ale mal aj pupocnu, ale ta sa mu sama upravila cca do 10mesiaca
Drzim palce 😔

nellymn
12. feb 2011

@macka23 ahoj. No mojej maličkej sa tá hernia zväčšuje. Raz je väčšia, potom zase menšia a tak. Aj som to prelepovala asi 3 týždne, ale vôbec to nepomáhalo.

marta77
15. feb 2011

@nellymn Ahoj! az teraz som sa pozrela do modreho konika, neviem, ci to uz mate za sebou...?! Ak nie tak drzim palce. Kedze je malicka urcite ju daju do planu operacii medzi prvymi hned rano. To je fajn, lebo poobede budete mat za sebou aj pripadne spamatavanie z narkozy. V BB je chirurgicke oddelenie fajn, sestry a lekari mili. My sme dostali s malym izbu len pre seba, takze sme nikoho nerusili a ani nas nikto nerusil. Nemocnica sa prave preraba, takze izby nic z " Kliniky Grace", ale postelna bielizen cista a hlavne kupelne s WC ciste nove, takze pobyt v hoteli to nie je, ale mohlo by to byt oveeela horsie. Najlepsie na tom je, ze nedrzia dlho, ak samozrejme nie su ziadne komplikacie. My sme v pondelok prisli a v stredu poobede sme boli doma 😵 Takze ziadne strachy, aj ked najhorsie to bude v case operacie, pretoze nechat svoje dieta na operacnej sale a potom vydrzat cca hodinu je priserne, cloveku sa prezenie vsetko mozne hlavou... treba verit, ze vsetko dobre dopadne, koniec koncov nie je to ta najhorsia diagnoza! Vsetko dobre prajeme! My uz mame von stichy, trochu je to este opuchnute, ale to je normalne, neboli a je to za nami! 🙂
Vtedy som si iba priala, aby cas bezal velmi rychlo!

lilly2711
15. feb 2011

ahojte zienky, nanestastie sa pridavame k herniakom.
Moj syn Samko ma slabinovu herniu na pravej strane. Chcela som sa vas opytat ake velke to mali vase deticky? Kazdy sa ma pyta na velkost,ale neviem, co je pokladane za velke a co nie. On ma uz 8 rokov a prvy krat sme si to vsimli v decembri,ale bolo to len ako slabo opuchnute, skoro som si myslela,ze si to namyslam,ale teraz to ma take asi akoby ste rozrezali vajicko po dlzke, cize do vysky asi troch centimetrov a na dlzku asi 4cm.Na vysetrenie ideme v piatok. Este sa chcem opytat.... absolvoval niekto tento zakrok v UK??? My tu zijeme.
Dakujem

dadis
8. apr 2011

Saska ma pupocnu herniu, na poslednej kontrole u chirurga sme boli v decembri (to mala Saska nieco vyse 1roka), Dr. povedala, ze sa to uz nezrastie (4mm), a dala nam termin na 16.5. rovno nastup na oddelenie. Teraz sa mi zda, ze sa jej to trosku zmensuje, ze uz to nie je take viditelne (ma 20mesiacov), chcela by som aby sa este s operaciou pockalo, aspon do jesene, ci sa to nahodou same neupravi..mate niekto skusenost, ze by sa vypuceny pupcek upravil aj po 1,5r alebo 2r? Tato Dr. ordinuje iba v piatok a vobec sa jej neviem dovolat, inak by som sa spytala rovno jej.

ustrachana
11. sep 2011

kocky prosim vas nemate niekto skusenost, ze by vam to zistili resp.babätku este ked ste ho mali v brusku? lebo mojmu malemu nasli nieco na pupku a ma tam kusok hrubeho crievka,povedali mi, ze je to omfalokela,ale nikomu sa to podla vysledkov nezda lebo ziadny iny priznak omfalokely nema, vsetky vysetrenia v tehu sme mali a mame ok cize snazim sa najst co najviac info co by to mohlo byt ☹

martinka17
11. sep 2011

@ustrachana teraz to nerieš, počkaj na pôrod...kámoške na sono zistili, že je bábo má asi vážne zažívacie problémy pred sebou, nevyvinuté trávenie, skrátené črievka, vzduch...a ešte neviem čo všetko. Je to krááásne zdravé dieťa, ani usg nie je dokonalé 😉 Teraz buď pokojná, po pôrode lekár bábo vyšetrí, potom budeš zháňaš info, zbytočne seba a hlavne malinké stresuješ. 😵 😵 😵

ustrachana
11. sep 2011

@martinka17 tak nalez na sone je jasny, treba to riesit kedze je treba maleho ihned operovat a porodit jedine cisarskym rezom.

martinka17
11. sep 2011

@ustrachana prepáč, ja som ťa chcela posmeliť, že aj lekári sú len ľudia.....tak prajem veľa zdravíčka a šťastia 😉

ustrachana
11. sep 2011

@martinka17 dakujeme

zzuzana82
12. sep 2011

@lilly2711 ahoj,my sme tiez v uk,moj maly mal tiez herniu,uz sme aj zoperovani,vsetko prebehlo uplne super.mili doktori, sestricky, proste nemozem sa stazovat,neviem ako u vas bo ste uz velkí 😀 u nás to trvalo nieco okolo 2 hodin,malý to mal tiež na pravej strane ,ale pri vyšetreni mu zistli aj na druhej,takto zoperovali naraz.najprv to nebolo velke cca1cm,ale potom mu to vybehlo až do semenníkov a to bolo cca4cm 😒 tak vzhľadom na vek to može byť u Vás aj väčšie 😖 myslím.

zzuzana82
12. sep 2011

@lilly2711 a teraz som si vsimla ze to uz bolo davno co si sa pytala 😀 tak dufam ze uz to mate uspesne za sebou 🙂

lilly2711
12. sep 2011

@zzuzana82 ano aj tak vdaka. Samko bol operovany 8. jula na Juliankine narodeniny. Zvladol to fajn, tiez boli vsetci mili, bola som spokojna.

aple
17. dec 2011

MATE NIEKTO SKUSENOSTI S OP. PUPOčNEJ HERNIE NA KRAMAROCH,ĎAKUJEM.