Ako zvládne dieťa operáciu hernie?

junior
31. mar 2007

ahojte dievcata,

moj maly ma od narodenia hermiu. Neuzavrel sa mu priestor v brusku, ked do miesku zisli vajicka. Takze ked place, kaka alebo sa napina, vchadza mu do mieska crievko. Doktor nam odporucil operaciu az v jednom roku, ak dovtedy nenastane akutny stav. Mate niektora s tym skusenost? Lebo ako sa blizi jeho prvy rok, zacinam mat strach, ako zvladne operaciu a hlavne narkozu.

escada17
31. mar 2007

hernia ci hermia?

babulka
1. apr 2007

Unior, moj Matik zvladol dve tazke operacie )po tri hodiny), prvu hned po narodeni a druhu ked mal tri mesiace, a aj ked to bolo pre mna hrozne, cakat tak dlho a nevediet, ci je vsetko OK, tiez som sa bala narkozy, tak nakoniec to dobre dopadlo. Ked sme lezali na detskej chirurgii, robili tam babatkam operacie hernii ako na bezaicom pase, tie deticky boli za pol -tristvrte hodinku spat na oddeleni pri maminkach, tak neboj, cim skor to date do poriadku, tam lepsie, budete to mat za sebou.

bibula
1. apr 2007

bibke operovali herniu az v 5 rokoch,dali jej oblbovacku a spinalku,aby celkova anestezia nezatazovala jej malicky organizmus-anesteziolog by sa mal pred operaciou o vsertkom porozpravat a opytat sa ta na tvoje "zelanie" 😉

milhaus
4. apr 2007

moja lucia sa tiež s tym narodila a zatiaš jej to stahujeme tak že do toho miesta sa da kusok gazy natvrdo zloženy a potom sa to zalepi
ma to dost a najmä ked sa jeduje jej to dost vystupuje, inak nie
ešte sme neboli na konzultacii u chirurga

junior
autor
5. apr 2007

My sme mali konzultaciu len s detskym doktorom a on po telefone s chirurgom. Ten radil operovat co najneskor. Takze okolo roka uvidime co bude. aj doktor mi vravel, ze to trva len par minut a este v ten den deti behaju, ale aj tak... narkoza je narkoza a strach je strach...

marijana
5. apr 2007

moja mala sarka mala herniu v jednom mesiaci,odporucili operovat hned,lenze nam tade vychadzal vajecnik.Viem ze u dievcat vacssinou operuju hned a u chlapcou cakaju,ale mnohy lekari su toho nazoru ze by sa malo operovat /aspon co som citala /Operacia dietata je pre kazdu mamu velky stres,a cakanie na babo kym ho donesu.Dodnes si pamatam ako mi ju odniesli a ked ju doniesli po operacii,este spala po narkoze,strasne ju klepalo a bola uplne ladova ako mrtva.No fakt hrozne.Stale som pri nej stala a divala sa na nu.Bola zababusena az po usi a stale ju triaslo.Az kym z nej uplne nevyprchala narkoza.Potom to bolo ok.Na druhy den sme boli doma.Take vacsie deti to maju horsie v tom,ze oni behaju,neudrzis ho v klude,a takisto si moze potom aj gazu davat dole.A aj pred operaciou sa nesmie niekolko hodin jest a pit a tak malemu,velkemu to nevysvetlis ze nesmie.U miminka je to aspon v tomto lepsie.

kuly
7. apr 2007

Junior: my sme absolvovali operaciu ako 3 tyzdnovy, ja som o tom ani nevedela, iba nahodou som isla k dr. ze maly mi vracia, a nepapa. Tak ho prezrela dr. a okamzite nas poslali do Nr. na operaciu. Teraz je uz fit.

junior
autor
9. apr 2007

dik baby, neostava nic ine len to podstupit. Urcite bude vsetko OK.

escada17
9. apr 2007

baby, mate skusenost s herniou u seba v tehu? Ja som mala pri prvej dcerke a teraz vidim, ze sami zase crta, mozno preto ma tak bolievaten pupok...😢 mojej dcerke v USA absolutne neodporucali operovat, same jej to zmizlo. Ale mala len malinku pri pupceku...

kuliatko
13. apr 2007

ahojte, aj my sme mesiac po operacii hermie. malemu to zistili po narodeni a vraveli , ze to netreba hned operovat ale len sledovat.... a ze keby zacal velmi vracat a vystupili mu horucky tak treba hned prist. doktorka tvrdila, ze u neho to nie je vobec akutne a ze operovat ho mozno bude treba ked bude mat rok , dva. lenze 3.3. poobede mi zacal strasne vracat, bol v krcoch a zacinal byt uplne apaticky - nevnimal. myslela som si, ze to ma s kase co zjedol, lebo ma reflux a niekedy sa stane ze mu nieco nesadne a grcka. ale toto sa nam nezdalo tak sme isli vecer na pohotovost a doktor, ze to je z tej hermie, ze ho treba hned operovat. tak nam ho v novi od pol jednej do pol druhej operovali, vsetko sa tak rychlo zomlelo, ze sme si vsetko ani nestacili uvedomit a mal to za sebou. uz ked mi ho doviezli na izbu bol prebraty z narkozy, dostal paralenovu cipku proti bolesti, napojili ho na infuzku a do rana pekne spinkal, ked sa prebral tak sa hned smial, bol culy tak som bola stastna a za 4 dni sme boli doma. ked maleho operovali mal 7 mesiacov a asi je to lepsie, ze mu to robili v takomto skorom veku, lebo deticky co tam boli a uz chodili tak sa nedali zvladat, nechceli byt na infuzkach, proste bolo tazke ich ukludnit....

milhaus
14. apr 2007

to teda neviem ako to naša zvladne, už teraz si natahuje dolu svetrík a to ma ešte len 4 mesiace
nema rada ked je volakto pri nej moc blizko, že sa ho dotkne rukami ked leži, ma rada volnosť a ked bude napojena tak to neviem ako ju tam udržim
ja sama neznasam doktorov a všetko čo sa toho týka, tak neviem

nonulka
16. máj 2007

Ahojte dievčatá. Ja som tu po prvý krát. So synčekom Filipkom som objednaná na operáciu hernie a tak hľadám akékoľvek dostupné informácie. Filipko už má rok ale veľmi sa bojím.

mitinka
16. máj 2007

baby smiem vediet co to je??vdaka 😲 😲 😔

nonulka
16. máj 2007

hernia, pruh, kýla - má to veľa názvov 😒

andy.a
16. máj 2007

čaute,malému sa objavila inguinálna hernia,teda slabinová keď mal cca 5-6 týždnov,najskôr chirurg doporučil čakať,ale pediatrička-keďže malý mával koliky,často plakával a vždy mu črievko zliezlo až do mieška-k vajíčkam,doporučila operovať čím prv.Tak som ho objednala na najskorší možný termím do Ba na Kramáre.Prostredie otrasné,ešte šťastie ,že sme tam bolo len 3 dni...Operovaný bol keď mal ll týždńov.l.deň nás prijali,porobili predoper.vyšetrenia,druhý deˇ%n kedˇže tam bol najmladší,mal hneď o 7.3O ako prvý ísť na zákrok...tešila som sa,že to budeme mať za sebou,lebo hoci bol kojeným,resp.odsávala som si MM,nebola som s ním na izbe,tak som celý čas pri ňom len sedela na kovovej stoličke,malý stále plakal...ja som si popritom odsávala mlieko...a tešila sa,kedy už bude po tom... ☹
no ale na 2.deň ráno,už keď sme makli ísťna sálu ,prišla estrička oznámiť,že operácia sa odkladá,lebo tam operujú nejaký ťažký akútny stav...zostala som v šoku,malý pred operáciou 6 hodín nič nepil,ani mlieko,ani čaj,mali sme čakať...dostal infúzku,sttrašne chudáčik plakal...neskôr od hladu a plaču zaspal...napokon ho operovali o l5.hod.!!! a to som ešte vŕaj mala šťastie,že to nepreložili na ďalší deň...a to nmás ešte predbehla jedna protekčná mamičkA so starším dieťaťom,ktoré operovali na to isté,ale vzali ho hodinku pred mojím synom... ☹
veľmi ma zarazilo,že taká veľká nemocnica má tak málo sálov-veď na akútne operácie by mali mať jednu sálu a na plánované zákroky,zvlášť keď ide o maličké bábetká,ďalšiu...bola som veľmi sklamaná aj rpístupom sestier,až na výnimky.
po operácii mi ho doviezli na izbu s tým,že anesteziologovi sa nezdalo,ako sa po operácii rozdýchaval a poslali ma sním ,ešte bol v narkóze,na RTG pľúcok-...a to bol ďalší horor-napchali ho do také priehľadného plastového alebo aký to bol...valca,bol tam otvor na tváričku,aby mohol dýchať...bolo to aby sa nehýbal...hneď sa z tej odoznievajúcej narkózy prebral a tak plakal...ani sa mu nedivím...našťastie výsledok rtg bol OK...noc sme už prežili bez problémov,mal ešte infúzku,ale od polnoci som mu už v spánku dávala piť čaj a ráno už mohol dostať mlieko-vtedy bol ešte dobrý jedák...
Na druhý deň pri vizite nám bolo oznámené,že môžeme ešte v ten deň ísť domov-a to už bol našťastie šťastný koniec tohto hororu... 🙂 🙂 🙂
o týždeň sme ešte šli na kontrolu a vybratie stehov... 😉

fafa
16. máj 2007

Ahojte, Samka operovali pred dvoma tyzdnamina herniu. Tiez sme sa toho dost bali a odkladali sme to. V piatok rano ho operovali, na obed uz behal a v sobotu uz bol doma. Je to fakt jednoducha zalezitost, Samko je uz sice starsi, ale keby sme vedeli, ze je to taka bezproblemova bleskovka, dali by sme mu to robit skor. Teraz to uz dost vnimal a vypytoval sa na vsetko. Takze nonulka, niciho sa neboj a nech to uz mate za sebou. 😉

escada17
16. máj 2007

fafa , tak lala je hrozne zlate meno 😉...zlatunkee

andy.a
17. máj 2007

nonulka,chod s malým na ten zákrok čím skôr,on si to našťastie pamatať nebude...keby bol vačší,bolo by to horšie...a okrem toho čím dlhšie sa to odkladá,môžu nastať rôzne komplikácie...ale záleží aj od toho,kde tú herniu má-umbilikálne teda pupočné sa zvačša ani neoperujú,len sledujú...mojej známej to operovali až v l6.rokoch,keď jej to začalo robiť problémy...u chlapcov sú častejšie inguinálne-teda slabinové prietrže a skrotálne-to ide až do mieška k vajíčku.Môžu byť l-stranné aj obojstranné,pri zákroku to ale nezohráva úlohu,oni to tam robia ako na bežiACOM PáSE... 🙂
držím palce,aby ste to už mali šťastne za sebou. 🙂

milhaus
17. máj 2007

andy a to kolko predtym to dieta nemôže jest?

andy.a
17. máj 2007

milhaus,cca 6 hodín an i jesť ani piť... ☹

matja
2. apr 2009

Zial sa pridavam do tejto temy aj ja s mojim 6-tyzdnovym syncekom. Doktor to bral dost vazne, zdalo sa mu to velke a hladal najblizsi mozny termin na operaciu. Takze uz v stredu budu maleho operovat. Je tu este niekto, komu operovali herniu? Ako dlho trva operacia? Kolko stehov vam urobili?
Do operácie mu mám tu hrčku zatiaľ stláčať, neviem, či mu to dokážem pritlačiť ☹ Nemohla som sa na to ani pozerať, ako mu to chudáčikovi stláčal doktor.

tamarka
3. apr 2009

naša Emka má tiež, pupočnú, asi na 1cm. Keď mala jeden rok tak nás strašne vyplašil jeden lekár, ktorý, že hneď máme ísť na príjem a objednať sa, keď sme tam prišli, chirurg povedal, že to nie je akútne, že sa počká do 6 rokov a uvidíme. Emka nemá žiadne problémy, bude mať v lete 6 a ja fakt zvažujem, či už jej to dať spraviť, alebo nie, pretože už má za sebou 2 narkózy. Múdrejšia budem asi po konzultácii na chirine.

wild.horses
15. máj 2009

bohuzial, aj ja sa pripajam...
maly ma inguinalnu herniu, cakame na termin v nemocnici, potom sa rozhodne, ci pojde na operaciu... 😖
hernia je mala, vybieha len ked dlhsie place.
je tu niekto, u ktoreho dietatka sa to upravilo spontanne?

janajanajana
15. máj 2009

MOja ma pupocnu herniu, a lekar odporuca len stlacat a prelepovat a operacia najskor v 2 - 3 rokoch, ma vobec vyznam cakat? Ja by som bola hned za operaciu, prva dcerka absolvovala tiez celkom jednoduchy chirurgicky zakrok, ked nemala ani 4 mesiace a bolo to uplne bez problemov. Tak ma len zaujima, ci ozaj to zmizne aj samo, ci sa ta operacia v podstate len neodklada na neskor. Dakujem za info

ibi
15. máj 2009

ahojte kocky, ja len malicky prispevok 😉 Dnes mam 35r a prvu herniu mi operovali ako 4tyzdnovej, zrejme dnes by sa na to uz tak vasnivo nevrhali a urcite by cakali, bola na lavej slabine. Zvykne sa to opakovat - druhu som mala ako 9 rocna na druhej slabine, tu operaciu si uz pamatam a zj vtedy som ju vnimala ako ok, cize dobre spomienky...a to bol hlboky komunizmus a operacia v Revucej.... . Uz vtedy mi odporucali sport a posilovat brusko, nuz, kto by si to pamatal a dodrziaval??? kazdopadne teraz mam 4mesacnu dcerku a v tehu sa mi hernia zopakovala, operaciu som odmietla a dobre som urobila, po porode sa vstrebala...takze teraz poctivo cvicim a posilujem brusaky, aby sa mi to nezopakovalo. V minulosti som baby-sittovala v USA, kde dievcatko o kt.som sa starala malo obojstrannu herniu a robili jej to ambulantne v 1roku veku, rano isla a poobede bola spat, stehy boli vstrebatelne. Nepocula som este, ze by to nejakemu babu zmizlo same...

dagmarus
15. máj 2009

ahojte, nas Davidko mal pupocnu herniu, pupcek mal vyduty aj dva cm a to aj ked neplakal..pediatricka nam odporucila davat na to stvorcekovu gazu a obviazat s elastickym obvazom...do troch tyzdnov sa mu to upravilo, teraz ma krasny pupcek, sama som tomu neverila lebo starsi syn to mal tiez ked bol babatko, trvalo mu to az do roka a potom sa mu to same upravilo..takze ja radim pockat..niekedy sa to ozaj strati..

wild.horses
15. máj 2009

umbilikalna, alebo teda pupocna hernia sa dokaze upravit vekom sama. Proste, ako silneju svaly brusneho lisu, zmensuje sa otvorcek medzi nimi a crevo uz tade potom nedokaze prejst. Do piatich rokov by sa to malo upravit. Teda, toto su moje info.
nas pripad je inguinalna hernia, cize slabinova. Pokial viem, da sa riesit len operacne. maly ju ma malinku, asi 1 az 1,5 cm na pravej strane a len ked dlhsie a silno place. Ked doplace, za chvilku ju neviem ani najst.
poznate niekto pripad, kedy sa to dalo do normalneho stavu prirodzene? Moc tomu neverim, ale dufam... Cakame na termin v nemocnici, tak uvidime...

lusilia
15. máj 2009

Ahojte, nas maly po porode mal pekny pupcek, ale casom ako plakaval mu zacal vystupovat a bolo to cim dalej horsie, obvodacka mi potom oznamila, ze je to hernia a ze sa to bude musiet operovat, ale povedala, ze mozem to zatial lepit. Vyskusala som, lepila som poctivo stale a teraz ma krasny pupcek a netrvalo to asi ani mesiac, kym sa mu to upravilo...

nada.hope
19. máj 2009

Ahojte nasa mala ma tiez herniu, spociatku som jej to lepila, ale mala vzdy podrazdenu pokozku z leukoplastu a tak som z ciech objednala pupocny opasok, je super len ho dam malej na oblecenie,.......a uz sa nam to zacina zlepsovat 😵

wild.horses
19. máj 2009

nie je tu naozaj nikto so skusenostou s inguinalnou herniou u chlapcov?