Ako zvládnuť úzkosť pri chorobe dieťaťa?

xlucia
17. sep 2011

neviem ako presnejsie to popisat. ale ked jeden z mojich synov napr. horsie zakasle, trebars astmaticky, alebo skaredo spadne, alebo cokolvek ine, tak mna chyti nenormalna uzkost, ze dalsia choroba, alebo uraz, vela sme si toho zleho prezili, rozne choroby aj operaciu, aj zopar urazov. vacsinou boli aj nejake komplikacie...
chladnokrvnost mam, zatial som vzdy vedela rychlo a dobre zareagovat, ci uz to bol astmaticky zachvat, alebo dat prvu pomoc, tak mojim ako aj cuzdzim detom, ale vnutorne mam po tychto zazitkoch brutalny stres. jeden krat som sa dodatocne, ked uz bolo vsetko ok, dieta osetrene chirurgom, dostali sme sa aj domov... nejako... dokonca zo stresu povracala.
proste som uzkostny typ odjakziva, viem to... vo vsetkom. a viem aj to ze jesen je u nas vzdy zla, starsi sa casto dusi. niekolko krat mala k nam vyjazd zachranka, prisli o 5 min. 12. doslova, pretoze lieky nezabrali a nevladal dychat. ☹
no a dnes mi par krat fajnovo zakaslal, teraz sa budi zo sna co tazko dycha, je zahlieneny, viem ze bude tazka noc. no a od prveho zakaslania mam zas stres, vysoky tlak, tep taky ze mi ide srdce urvat a neviem sa upokojit.
mozno je to tym ze je to prve take silnejsie po lete, dalo sa to cakat, ale aj tak...
logika mi hovori, prezije.... ale neviem sa nijak ukludnit
co robite v takychto pripadoch vy?
je tu este nejaka takato uzskostna mama?
ak hej, co robite? ako sa viete upokojit?

sisaha
17. sep 2011

@xlucia ja som tiez z tych hysterickejsich matiek a necitim sa najlepsie, ked viem, ze ma caka velmi tazka noc a viem, ze nezazmurim oka, lebo budem pocuvat ako dycha, ci nestupa teplota. Neviem co ti mam na to poradit, hadam iba to, ze o dva roky sa az tak stresovat nebudes. Ja ked pocujem, ze sa na nas chysta laryngitida, okamzite nasadzujem calciovy sirup, na hrdlo davam olejove zabaly. Vacsinou to rychlo zabera, takze taky jeden az dva dni som ako na ihlach. Niekedy mi pomoze telefonat s kamoskou, mamou alebo podobne, nech ta niekto upokoji, alebo si nalej za poharik bylinkoveho likeru na "predychanie" komplikacii.. 😒

andrejka1974
17. sep 2011

ahoj ja som toho prezila az az tiez sa bojim ci sa nieco nezhorsi do jedneho roku s najmladsou dcerkou sme prezili tazke chvile diagnoza za diagnozou strach velky casto chora kazde 3 mesiace ale potom sa to zlepsilo hoci v 1,5 roku vybratie nosnej mandle ked mala 1 rok 9 mesiacov problemy s ockami silne dioptrie az -8 prave ocko -6 lave ocko a pred pol rokom operacia srdiecka katetrizaciou pomohla mi hlavne rodina pozbudili mi dalsie deti hlavne sa drz a treba verit ze raz bude lepsie

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha preco myslis ze o dva roky to bude lespie? no bodaj by si mala pravdu. je pravda, ze je to lepsie ako ked boli malicki , ale zas nie o vela. pribudaju len povinnosti a starosti a akosi nie je cas na relax.neviem si oddychnut, lebo mladsi je prakticky nonstop so mnou, zaspava vecer mimoriadne neskoro, nemam vobec cas pre seba. je to fakt narocne. uvedomujem si to pretazenie je tiez navine, ale neviem co s tym
a desim sa toho, ked nastupim do roboty. este viac stresov. a to mi najprv mladsieho vobec musia vziat do skolky, co sa zatial nestalo 😒

nice202
18. sep 2011

@xlucia aj jaa som taka ista.

janulkama
18. sep 2011

@xlucia máš IP

janulkama
18. sep 2011

@xlucia ako staré máš detičky?

sisaha
18. sep 2011

@xlucia pretoze cim je dieta vacsie, tym lepsie zvlada choroby, tzn. ze male dieta sa napr nevie vysmrkat, ked soplí a hlieny zatekajú a sposobujú zápaly ucha. Vacsie dieta, uz vie na poziadanie sa nielen vysmrkat, ale aj ukazat co ho kde presne boli... ano, zo zaciatku ked bude dieta chodit do skolky su to stresy, lebo bude kazdu chvilku chore, ale behom roka sa to upravi, pripadne sa mozes poradit s imunologickou, ako to lepsie zvladat. Moja dcera napr. uzivala tusim tri mesiace isoprinosine (antivirotikum) a pol roka na nu ziadna choroba nesadla.

abbey1
18. sep 2011

@xlucia Ja som asi našpičke úzkostlivých mám.Ale to na základe hrozných životných skúseností. Pre mňa je každá choroba, a nielen detí, úplná nočná mora.Totálne panika.

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha na imunologii su obaja. mladsi prakticky od narodenia, lebo bol v otrasnom zdravotnom stave cca od tretieho tyzdna zivota az tak, ze ked mal 5 mesiacov, krvacali mu rany po tele. proste vyzeral ako tyrany. dokonca mi raz povedali ze ho nevezmu, lebo v jeho veku pre neho vlasne nic nevedia urobit. mal obrovske bolesti. no na infarkt. mladsiemu sa astma brutalne zhorsila tento rok cez velku noc. mal take zachvaty, zesom myslela ze koncime... nastastie inhalator pomohol. starsi je na singulairy uz niekolko mesiacov stale, ale zmenu moc nevidim. mal aj isoprinosin, pomohol na chvilku.

xlucia
autor
18. sep 2011

@abbey1 verim ti. si silna zena a vyborna mamina. obivujem ta ako vsetko zvladas

sisaha
18. sep 2011

@xlucia no tak to sa ti teda vobec necudujem, ze si na tom takto...ja by som bola na prasky tiez. Drzim palce, aby ste to co najlepsie zvladli. Ale asi by som teda toho mladsieho do skolky nedavala a ostala na predlzenej MD do 5 rokov..

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha uvidim ci to pojde. jednak mi ho do skolky ani nevzali a jednak aj ovela tazsie diagnozy nedostanu predlzenu matersku. takze to nevidim ruzovo, ale skusime.

...opravujem. starsi mal problemy od 3tt,ked sa narodil

sisaha
18. sep 2011

@xlucia ja si myslim, ze ked imunologicka napise dobre odporucenie, tak ti to schvalia

maznacik007
18. sep 2011

@xlucia hlavne sa fakt treba ukludnit ak to nezvladas sama skus psychologa mozno nejake slabe lieky atd... jednym zo spustacov astmy je aj stres a vnutorny nepokoj ktory mozes ty nechtiac prenasat na svoje dieta .. deti su velmi citlive ... najma na dusevne rozpolozenie matky...
drzte sa

xlucia
autor
18. sep 2011

@maznacik007 snazim sa ukludnit. na vonok by si nic nepoznala, len ten vnutorny tlak ma nici. v poslednej dobe mam pocit, ze vsetky mamy okolo vsetko zvladaju, maju doma super upratane, navarene a este stihaju chodit do prace a aj ine aktivity, len ja nie

sisinka76
18. sep 2011

@xlucia Lucia,skus sa imunologicky opytat na IMUNOR. Samkovi velmi pomohol,prakticky od aprila nebol chory. vymenila nam ho,ked mu Isoprinosine nezaberal

maznacik007
18. sep 2011

@xlucia no ono nejde o to ci by som ja nieco spoznala ale o to ako to vnimaju tvoje deti... a oni to vnimaju ze si pod tlakom a v strese....
a ak ti mozem poradit nesleduj co ine stihaju a co ako maju ... nech si maju... hlavne je byt v pohode a uzivat si svoj cas s detmi ... ved sa nic nestane ked si obcas daju studenu veceru /v zmysle chlebika a pod/ ci na obed pizu alebo nieco co maju radi take z restiky...

ja to poznam clovek sa nahli stresuje s uplnymi blbinami a potom ho zivot osud prefacka... 😉

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisinka76 dik, opytam. nasa dr.dost frfle, lebo som odmietla tu liecbu kvapkanim pod jazyk a nemazem ho do nemoty mastami z kategorie imunomodulator, takze mame veselo.

@maznacik007 ja sa snazim byt kludna. niekedy to ale nejde. fakt. tento rok sme mali zatial co mesiac to pohreb. bolo to velmi stresujuce. plus sa nakopili zdravotne problemy, tak deti ako aj moje. zaslo to az tak daleko, ze som na urcity cas prestala vidiet. na jedno oko, to bolo zle, nastastie sa to upravilo. resp. sa to postupne lepsi

dusika11
18. sep 2011

😎 @xlucia ahoj neda mi nepridat sa......lebo svagor mi nakazil dvojicky ked mali 6 tyzdnov rsv virusom skoncili sme na Are..na dychacich pristrojoch...ja sa bojim ludi co smrkaju pri mojich detoćh od vtedy...a mnohym ludom neviem vysvetlit ze obycajne tecenie z nosa moze byt pre tak male deti smrtelne...moji bojovali o zivot 10 dni na Are a potom na jiske..bezvladne telicka kvoli ludskej hluposti....neviem co ti mam k tomu napisat...len to ze ..verim ze nic nie je nahodne...a proste aj pri neviem akom strachu si treba uzivat to z tie nase deti mame...lebo nech urobime cokolvek...neuchranime ich pred ludskou hlupostou.....ja sa vzdy nadychnem a dakujem..osudu ze vtedy ostali pri mne..aj ked uz aj lekari netusili ako to bude.......
uzkost som zvladal tak ze som sa vyplakala mimo boxu a do boxu som isla pozitivne naladena usmiata, aby babo sa nebalo a necitilo moj strach......a bolo to horsie lebo som isla od jedneho baba k druhemu..a do dnes si vravim..netusim aka bude buducnost, neviem to ovplyvnit...ALE VIEM ze teraz budem s mojimi malymi........teraz v tejto chvili ktoru mi uz nikto nezoberie.........do dnes bojujem z ludskou hlupostou,, aby ludia pochopili ze chripka moze zabijat,,aby ju vylezali doma...lebo bohuzial babetka to niektore nezvladnu

sisaha
18. sep 2011

@xlucia a ku ktorej imunulogicke chodis?

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha uz asi cca pol roka ku kotzigovej. preco sa pytas?

maznacik007
18. sep 2011

a predtym si ku ktorej chodila s tym mladsim.... nebola si tam spokojna? my chodime k Czingelovej na kramare ... vynikajuca pani doktorka
ja tiez chodim s obomi...

sweetsuzi
18. sep 2011

@xlucia Zrejme ti neporadim v tom, ako sa o deticky nebat, lebo si myslim ze sa nikdy o ne bat neprestaneme, je to vlasnte nasa "praca". Ale je tu jedna vec, na ktoru by som ta rada upozornila, lebo som to sama prezila, aj ked nie v pozicii matky, ale dietata. Moja mama bola tiez taka uzkostna, stale ked som bola chora ma sledovala a zaoberala sa s tym ako sa citim - co je normalne, ale prehanat sa to nema. Davala najavo ze sa o mna boji lebo mam teplotu, kaslem, boli ma hrdlo, atd... Skratka, dieta sa velmi lahko nauci uzkosti, najma ked vidi ze sa o neho boji osoba, ktorej bezmedzne veri a ktora jednoducho podla neho vie.
Aj ked si myslis ze to nedas najavo, dieta je velmi vnimave a citi ze nieco nie je v poriadku. Ja som sa vdaka tomu naucila zaoberat sama so sebou, stale sa sledovat, svoj zdravotny stav - jednoducho som bola vychovana k strachu, dalo by sa povedat. Vdaka tomu je dnes zo mna uzkostny dospely clovek a je to to posledne co by som chcela odovzdat svojmu dietatu, lebo je to obmedzujuce a nici mi to zivot a bojujem s tym uz roky.
Netvrdim ze sa podobny problem tyka teba, len som ta chcela upozornit ze aj na to je dobre brat ohlad.
Drzim velmi palce, aby ste sa mali tak dobre ako sa len da 😉

sisaha
18. sep 2011

@xlucia no preto, ze ked s nou nie si spokojna, tak by ju bolo vhodne vymenit. Ja chodim k Tomašovičovej a je super, ale takisto je dobra aj a teraz neviem ci jej neskomolim meno Ondrišova.

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha mena mi nic nehovoria. kde ordinuju? obe su alergologicky?

mihouk
18. sep 2011

@xlucia Nechcem to zlahcovat, ale kazda mama je uzkostliva na svoje deticky a ty co si si toho uz preskakala je to uplne normalne. Hlavna a pozitivna vec je, ze v stresovych situaciach, dokazes spravne reagovat a zosipes sa az ked je bezpecne. To je super a za to bud vdacna. V mamach je proste zakorenene, bat sa o tie nase pokladiky. Mne maly pri kazdom zube mal teploty 39 a vyssie, nenavidim tie noci bezmocnosti, ale robim co mozem, zabaly, lieky nespavost, ty vracias mna pri strese prehana. Si normalna mama, ktora miluje svoje deticky. Prajem pokial mozno pokojnu noc a kludnu jesen 🙂

sisaha
18. sep 2011

@xlucia jedna je Cukrovej ulici a druha pri Miletičke. Ano, obe su imunoalergologicky

sisaha
18. sep 2011

na tu nasu ti viem dat tel. cislo ak by si chcela, ale viem ze treba dlho prosit aby vas vzali, lebo co ja viem, tak alergologovia su totalne pretazení a beznadejne plní.. ale treba skusit

xlucia
autor
18. sep 2011

@maznacik007 zo starsim sme uz presli viacerych dr., mladsi je oficialne u alergo az u tejto, pretoze nasej detskej dr. sa doteraz nezdalo, ze by mal na alergo ist... uz som si to ale vydupala

@dusika11 to mi je luto. ale je super ze sa z toho dostali. obe 🙂 . na ludsku hlupost sa da doplatit velmi lahko, aj na lahostajnost. poznam ☹

@mihouk dakujem, si zlata

@sisaha diky za info. pozriem v googli

xlucia
autor
18. sep 2011

@sisaha super. prosim posli do IP.dik