Alergia na pšeničnú múku. Stretli ste sa s ňou?

bibka333
26. jan 2009

zacala som tuto temu lebo mojej dcere zistili alergiu na psenicnu muku a chcela by som sa dozvediet viac ak niktora vie dakujem

bibka333
autor
19. mar 2009

baby ahojte nedalo sa my skor ozvat tak pani doktorka nam nechce urobit testy ci mame aj celiakiu tak neviem co mam robit pytala som sa aj na liceni do smrdak tak ze napise odporucanie dufam ze jej to pomoze, financne to uz tažko zvladame ☹ vsetkoje to drahe a narok na financnu pomoc nemame baby este raz v daka za recptiky a rady nevie co by som bez vas robila .

uankab
28. apr 2010

ahojte, obnovujem tuto temu... malinka ma od narodenia ekzemik. Stale ju kojim a po vysadeni mlieka, vajicka a psenice z mojej stravy sa to radikalne upravilo... viete mi prosim odporucit nejaky dobry vyskusany recept na chlebik ? ja som skusala uz vselico, vacsinou z raznej muky, ale vysledok bol taky vselijaky 😖 ... mate skusenosti zo spaldovou mukou?

musim inak priznat, ze je to velmi obmedzujuce, pretoze vajcia, psenica, mlieko ide fakt skoro do vsetkeho... ono sa to da nahradit, ale ked nahradzam vsetko tak je to dost zle... skusala som napr. palacinky a straasne sa robili...

kedy sa to prejavilo vasim detickam? ja dufam ze z toho magdalenka vyrastie... uz sme zacali s prikrmami a reaguje aj na dalsie potraviny ako jablko, hrusku, ryzu, mrkvu, brokolicu, karfiol, kalerab.. atd..

ebbi
29. apr 2010

ahoj,

mam tiez dcerku s podobnymi problemami, len ti chcem napisat, ze spalda je druh psenice, takze je mozne, ze tiez nebude vyhovovat.
Inak mne sa nedarilo dodrziavat taku dietu(mlieko, vajcia, pšenica), nakoniec sme pšenicu zaradili spat, lebo ta bola najmenej pozitivna oproti ostatnym potravinam a teraz sme boli znova na testoch, tak som zvedava ake budu vysledky. 😒
Drzim palce

uankab
29. apr 2010

ebbi, tak to som nevedela, spaldu som este neskusala... no a ta dieta, to je fakt na nervy 😖 ... ja som skusala zaradit psenicu 2x a malinka zakazdym strasne grckala 😖
kolko ma tvoja dcerka mesiacov/rokov a kedy vam to zacalo robit problemy? zlepsuje sa to?

uankab
22. máj 2010

ebbi, tak aj spalda je u nas problem, presne tak ako si pisala 😖

krepka1
12. aug 2010

Ahojte vsetci,hlasim sa do klubu,okrem toho ze mam alergiu naBKM,vajcia,soju,pred mesiacom mi zistili alergiu na psenicnu muku.Nie som celiatik(zatial),ale co bude za mesiac neviem.Velke problemy mi robia aj ine potraviny,okrem toho som aj sezonna alergicka.A k tomu oslabena bunkova imunita,takze som uz zufala.A hlavne s tym jedenim,na ranajky vlastne ani nemam co jest,kedze ziadne mlieko,ziadne vajcia,ziadna soja,ani psenicna muka.A teraz si pisem potraviny po ktorych mam problemy,tak mi povedal lekar a zoznam mu vezmem,ze mi spravi testy.Takze poprosim o nejake recepty na ranajky.Pekarnicku si uz chystam kupit.
Zatial dakuje zufala alergicka☹(((

ivka144
12. aug 2010

Ahojte, necitala som celu temu, tak prepacte, ak som duplicitna.
Samozrejme, ze je super si pomoct celiatickou kucharkou, recepty, potraviny, obchody..., ale stale tam ostava tych par obilovin navyse, co su lepkove ale nie psenica (myslim ovos, raz, jacmen) a pre mna by na vasom miestne bola najzakladnejsia otazka to, ci spaldu povazuju ti alergologici za psenicu.
Ja si osobne myslim, ze spaldova muka by problem v mnohych pripadoch nemusela sposobovat, aj ked je to psenica. ale je to len moj laicky nazor. Je vsak pravda, ze uz som sa z roznych zdrojov docitala, ze mnohym premnohym ludom robi klasicka slachtena psenica zle a o tom ani nevedia.
Inak pre potesenie, nas maly ma dietu bezlepkovu, bezmliecnu, bezvajecnu a bez inych znamych alergenov oficialne.
Pecivo, chlieb, kolacoviny maly neje absolutne ziadne.
Ranajkuje zvacsa ryzovu kasu (alebo s pridavkom psenovej, pohankovej), alebo bezlepkovu sunku so zeleninou;)
Inak ja osobne by som volila ovsene kase, ak by to nebolo lepkove, dobre sa to da pripravit surove aj varene, sladke aj slane. Drzim palce.

uankab
13. aug 2010

@krepka1 , ja som pri HA diete jedla skoro kazde rano ovsennu kasu s ovocim, alebo ryzovy/kukuricny chlebik s nejakou sunkou/ zeleninou... mozes si uvarit aj ryzovu, psenovu ci kukuricnu kasu... vyskusaj spaldu, ta je velmi podobna psenici (vies z nej upiect super chlebik) a je mozne ze ti vadit nebude... ja som piekla vsetky mozne chlebiky (z raznej, zemiakovej, kukuricne, ryzovej muky atd) ale zial ma to dost daleko od normalneho chleba.. dokonca aj tie bezlepkove zmesy na chlieb obsahuju psenicnu muku ktoru vlastne nemozes... je este dostat aj cisto razny chlebik, ale ten ma taku svojsku chut.. ale ked to budes striedat, da sa to 😉 .. ja som na tej diete uz vyse pol roka, nastastie Magdalenka teraz zacala akceptovat spaldu, tak to mame trosku jednoduchsie...drzim palce

lelask
17. mar 2012

@uankab
@ebbi
@bibka333
Ahojte, aj my mame podozrenie na alergiu na psenicu - prejavuje sa exemom. 3 dni sme na razi a exem krasne mizne.
Prosim vas dari sa vam upiect razny chlieb? Je vo vnutri prepeceny, ci lepkavy? Aj mufiny boli lepkave 😒
Dakujem

uankab
17. mar 2012

@lelask , z raznej muky sa velmi tazko pecie chlebik, je velmi tazky... ja som robila rozne pokusy a nepodarilo sa mi ho dobre upiect.. ale vyskusaj spaldlu, Magdalenka ju dobre toleruje, psenicu doteraz nemoze.. spalda je predchodca psenice, cize ma velmi podobne vlastnosti, celkom pekne sa z nej upecie chlebik, dostat aj spaldove cestoviny, keksiky atd...
pockaj nejake dva tyzdne, pokial vam ekzemik zmizne uplne a potom skus zaviest spaldu, uvidis co to spravi... drzim palce, lebo ak ju bude tolerovat, budes to mat trosku jednoduchsie 🙂

ebbi
18. mar 2012

Ahoj,
u nas je to presne tak isto. Momentalne fungujeme na spaldovej, presli sme vsetkymi moznymi mukami a nastastie spaldovu toleruje. Robi sa s nou tak ako s psenicnou. Inak aj na raznu byva casto alergia 😒

smejkoh
2. aug 2012

@uankab Ahoj, mohla by som poprosit o recept na spaldovy chlebik? Ja som ho skusala robit v pekarnicke, pekne nakysol, ale pri peceni splasol na polovicu 😒 Existuje aj ina spaldova muka ako Biomila?

uankab
10. aug 2012

@smejkoh ahoj, tu je recept na spaldovy chlebik: 1 1/2 lyzicky suseneho drozdia, 500g spaldovej muky, 1 lyzicka medu,
3 lyzice oleja, 1 lyzicka soli a 270 ml vody... poriadne vymiesaj a nechaj nakysnut.. ja potom z toho tvarujem take mensie pecivo, rozteky atd... upeciem a dam do mraznicky a vyberam po kuse... ked som robila magduske chlebik, tak mal pre nu tvrdu korku a nechcela to hryst a rozpadal sa, pecivo sa mi naozaj osvedcilo... my sme kupiil pekarnicku panasonik SD-257, ktora ma specialny program na spaldovy/razny chlieb (oproti klasickym pekarnickam na specialny noz na miesenie tychto muk), tam necham cesto vymiesit a vykysnut, ale potom ho vyberiem a peciem v trube...
ak ho robis rucne, odporucam vymiesat to robotom, vtedy som mala najlepsie vysledky.. co sa tyka muky, my zijeme v UK a tu su ine, ale ked sme na Slovensku, tak mam celkom dobre skusenosti s Alnatura spaldovou mukou na chlieb (zda sa mi byt lepsia ako Biomila, z tej sa mi cesto velmi roztekalo), alebo potom v zdravej vyzive je dostat Spaldovu chlebovu muku (je to nejaky slovensky vyrobca, zial nepamatam si presne odkial)...
musis len vyskusat a uvidis ako ti to vyjde, kazdopadne recept je zarucene dobry!

smejkoh
11. aug 2012

@uankab dakujem moc moc moc 🙂

achesa
5. sep 2012

nám zistili alergiu na pšenicu Jonášovou metódou, medicína nezistila nič, ale je fakt, že malú bolievalo bruško z kašičky z bielej múky, keď bola menšia. časom jej to ustúpilo, ale stále dodržiavame obmedzenia ako pri alergii. Nám stačilo prejsť na tmavé pečivo, ale keď doma pečiem bábovku alebo palacinky, používame bezlekovú múku promix http://www.najlekaren.eu/celiatici/1677-promix-...
ražná múka sa nám moc neosvedčila.

angua27
12. dec 2012

ahojte,

pridávam sa do témy. dnes mi synova alergologička oznámila, že má alergiu, resp. precitlivelosť na pšeničnú múku. máme ju čo najvia obmedziť. som s toho mierne povedané na prášky a začala som zháňať info na nete. ako vás tak čítam, tak my patríme ešte k tým šťastnejším, že je to iba precitlivelosť a nie plnohodnotná alergia.
idem sa obzerať po domácej pekárničke. doma chcem určite vylúčiť pšenicu , v správe pre škôlku je napísané, že iba obmedziť. popritom má alergiu na raž, takže odpadá aj ražná múka, zemiaky a precitlivelosť na ryžu. tú má však zatiaľ povolenú.
ako vás tak čítam, tak vyskúšame špaldovú múku, dúfam, že ju bude tolerovať.

smejkoh
12. dec 2012

@angua27 Ahoj, a ako mu to zistili? Z krvi? Ja kupujem ovsenu muku v Tescu, tu davam do polievok, omacok a pod. Kysnute cesto sa mi zatial podarilo len zo spaldovej a pohankovej muky, ostatne vobec nenakysli.

angua27
12. dec 2012

@smejkoh, áno z krvi. v marci sme boli na kožné testy, tam mu zistili peľ, ambróziu, plesne, raž a na jeseň sme boli na krvi. tam sa robia hlavne potravinové alergie. tam mu vyšli silne zemiaky, oriešky a mačka, slabšie sója, pšeničná múka a precitlivelosť jablká, banány, ryža.
postup testov navrhla alergologička, máme štastie naozaj na skvelú. v marci by mala robiť opakované testy z krvi, či sa to potvrdí.

smejkoh
13. dec 2012

@angua27 To mate naozaj vybornu alergologicku. U nas mam problemy ja, ale nie alergiu ale intoleranciu na vajcia, kukuricu a psenicu. Musela som si to zistit sama. Moja obvodna ma ani na alergologiu neposlala, vraj mam drzat dietu, vysadit to co mi vadi a hotovo. Vsetky testy u nej som mala OK. Ale stale mi nieco skryte vadi a neviem prist na to co.
Takze predsa sa oplati pytat na vysetrenie u alergologa, len neviem asi budem musiet vydrzat az po porode, lebo cez tehotenstvo neviem ci nejake vysetrenia robia, uvidime.

uankab
13. dec 2012

@smejkoh , mne sa oplatil system vynechania potraviny na 2-3 tyzdne a potom postupne zavadzat do stravy, ak je reakcia, tak ju uvidis velmi rychlo... nam napr vychadzaju testy negativne a napriek tomu nemozme vajicka,mlieko, psenicu a kopec inych veci..

@angua27 , spalda je vyborna nahrada, skus ci ju budete tolerovat.. my mame panasonik pekarnicku, ktora ma specialny program na raznu a spaldovu muku, robim v tom cesto a potom peciem z toho mensie pecivo, supnem do mraznicky a vyberam kazde rano jedno....

smejkoh
13. dec 2012

@uankab Fuha, takze ani testy nie su na 100 % spolahlive ☹ Najlepsie asi naozaj, ked si to clovek sam odsleduje. Len ked to je pri niektorych potravinach velmi narocne, ked clovek ani nevie, co ma vylucit. Ja teraz skusam mlieko, jeden den je dobre, na dalsi zase zle, tak asi to tym nebude. Reakcie mavam tak na druhy, treti den po zjedeni nevhodnej potraviny, tak je to strasne narocne, lebo za tie 3 dni toho clovek pojedol. Ved to poznas a hlavne, ked ma problemy dcerka. Ja to teraz cez tehotenstvo omnoho horsie znasam, ked vidim rozne kolaciky, maskrty.....ktore si musim neustale odopierat, jaj, ale nejako to vydrzime.

angua27
13. dec 2012

@smejkoh, vybodni sa na obvoďáčku. synova doktorka ma dlho odhovárala od alergologičky, tak som išla bez odporúčania. a zobrala nás v pohode. trošku sa divila, že aj vstupné testy som ju poprosila, či by sa dali cez ňu. my sme mali otrasnú lekárku detskú, už sme preč od nej, našťastie. a @uankab má pravdu, nie všetko sa zistí z krvi. ale môže to veľa napovedať.
ja sa práve divím všetkým tým synovým alergiám, lebo on má problémy hlavne s peľmi, trávami a ambróziou, tam má aj prejavy vonkajšie, červené oči, soplíky. a tie potravinové sa neprejavujú nijakým spôsobom. takže je ťažko zisťovať, či mu po vysadení niečoho je lepšie, či horšie. aj tak však chcem doma vysadiť pšeničnú múku, nech to teda obmedzíme. len musíme ešte mesiac nejako prebojovať. musím počkať do ďalšej výplaty, aby som mohla kúpiť pekárničku. hold, z jedného platu sa niektoré veci ťažšie ťahajú. 😝

uankab
13. dec 2012

@angua27 , skus obmedzit hlavne bielu muku, a pouzivaj zatial celozrnnu.. a neboj, zvladnete to, zo zaciatku to je narocne ale akonahle si zavedies system tak sa s tym da v pohode zit

@smejkoh , na nieco mame reakciu okamzite a na nieco az na druhy, treti den.. drzis teraz dietu aj ty, ci preco to horsie znasas? kojis este stale? ja som bola na diete od Magduskinych 4-roch mesiacov, od malinka mala hrozny ekzem a akonahle som presla na prisnu dietu, tak sa jej zacal krasne cistit.. prve zmeny som ale videla az po cca 2-3 tyzdnoch uplneho vypustenia potraviny, ani stopove mnozstvo...prikrmy u nas bola uplna katastrofa, lebo skoro na kazdu potravinu reagovala... teraz ked nieco testujem, tak vzdy len v malych mnozstvach a postupne navysujem davky... teraz ked chodi do skolky, tak to je tazsie, lebo obcas jej daju nieco z coho sa vysype, ale nejako to neriesim, lebo za par dni je cista a chodi len 2 dni v tyzdni...

smejkoh
13. dec 2012

@uankab Problemy mam ja, preto drzim dietu. Mala zatial ziadne problemy nastastie nema. Horsie to znasam, lebo v tehotenstve sa mi omnoho tazsie nieco odopiera ako predtym, chute urobia svoje.
Problemy mam ako pamiatku na prve tehotenstvo, vtedy som zacala mat hnacky, o rok neskor sa k tomu pridali aj bolesti hlavy a neustala unava a nervozita. Obvodna nic nezistila, tak som si robila test potravinovej intolerancie, vysli mi tam spominane 3 potraviny, tie som vylucila a bolo dobre. Ale z casu na cas sa stale problemy vyskytnu, hlavne po strave na navstevach alebo ked zjem nieco co obsahuje to co mi vadi a ani o tom neviem. Napr. tie nestastne kukuricne skroby su skoro vsade, aj v niektorych praskovych cukroch, tak sa to strasne zle vylucuje z potravy. Alebo mi vadi este nieco dalsie, naozaj neviem.
A vajicka cim nahradzujes? S tym mam velky problem.
Si si teda uzila, dospely to nejako znesie, ale ked ma problemy take male babatko, je to omnoho tazsie. V skolke ma specialnu stravu alebo jej nosis domacu?

angua27
14. dec 2012

ahojte,
@uankab, ďakujem za rady. je fajn, že sa mám s kým poradiť. 😉 bude pre nás trošku ťažké niektoré potraviny vylúčiť, malý dosť odmieta celozrnné veci, ale na výber nebude mať. musí sa naučiť. 😅

@smejkoh, kamoškin syn je alergický na vajíčka a ona používa toto: http://www.veba.sk/kozmetika-parfemy/128870-vaj...

smejkoh
14. dec 2012

@angua27 Vajahit som uz kedysi pozerala, ale obsahuje kukuricnu muku, tak na to mozem zabudnut, kedze kukuricu tiez nemozem. Je to tazko, mne to niekedy pripada, ako keby som sa znovu ucila varit, a to varievam peknych par rockov. Vela veci kazim, vyhadzujem alebo je to hnusne 😢 . Drzim palceky, nech sa rychlo naucite s tym zit a nech sa to syncekovi, co najskor zlepsi.
Inak aj moj svagor ma od detstva potvrdene alergie na vela potravin a nikdy ziadnu dietu nedrzal. Este v detstve mal problemy s vyrazkami a ekzemom, ale teraz ziadne problemy nema. Tak deti mozu z toho vyrast.

angua27
17. dec 2012

ahojte dievčatá,
tak som včera zamiesila na vianočné pečivo so špaldovej múky. dala som zatiaľ pol na pol s obyčajnou, aby to pre nás všetkých nebol taký šok. ak bude chutné, skúsim ešte minimálne jednu dávku iba zo špaldovej múky. a musím nájsť obchod niekde blízko mňa, kde ju predávajú.
@smejkoh, veru, ja si tiež pripadám, že neviem variť. mám pocit, že vlastne malému nemôžem dať jesť nič na čo sme doteraz boli zvyknutý. nakupovanie v obchode mi trvá 3x dlhšie ako zvyčajne, keďže študujem zloženie všetkého, čo chytím do ruky s úmyslom kúpiť. 🙄 priznám sa, že vyraďujem zatiaľ všetko čo sa dá, ale úplne sme sa doma pšeničnej múky zatiaľ nezbavili. 😒

smejkoh
17. dec 2012

@angua27 Presne, studovanie zlozenia kazdeho vyrobku, no veru je to na dlho. Ono to postupne pojde. Ak bude maly tolerovat spaldu, tak to by ste mali jednoduchsie, ta je chutovo skoro uplne rovnaka ako klasicka psenica, daju sa z nej krasne robit kolace a chlebik.

uankab
18. dec 2012

@smejkoh , ja vajicka nahradzujem maizenou, co je ale kukuricny skrob, takze ti to nepomoze. Daju sa nahradit aj bananom (ten pekne spaja, bananovy chlebik robim pomerne casto, aj ked banan tomu prida dost specificku chut), pripadne vraj aj tofu funguje (to som ale neskusala, kedze drobec soju nemoze). mam inak par receptov, ktore by sa ti mohli hodit, lebo su bezvajecne, bezmliecne a bezpsenicne ... co presne nemozes? skusim ich pozriet a mozem napisat niekedy.. neviem ako budem teraz stihat, lebo sme sa v piatok stahovali a zijeme medzi krabicami..
robila si nejake pecivo zo spaldovej muky? ja som skusala, ale vacsinou bolo tvrde ako kamen, podarilo sa ti nieco vycarovat? ja vlastne robim vsetko z chleboveho cesta, vratane strudle, pizze, buchiet na pare atd...
v skolke su super, specialne pre nu varia, dokonca jej aj pecu chlebik...

@angua27 , ono je horsie odopierat nieco na co bol zvyknuty.. Magdalenka tie veci nepozna, pretoze od malicka ich nemohla a ani ich neochutnala, pochopila ze nemoze papat hocico co jej niekto ponukne pretoze by mala bodky po telicku...

angua27
19. dec 2012

@uankab, veru, máš pravdu. snažím sa Maťkovi vysvetľovať, prečo zrazu niektoré veci nemôže papať. snaží sa to chápať, ale ťažko sa mu chápe, že mu to, či ono robí zle, keď nemá žiadne vonkajšie príznaky. našťastie celkom spolupracuje.
včera sme mali na večeru špaldový chlieb, síce kupovaný, ale predsa. je z môjho pohľadu suchší a hutnejší, sýtejší, aj keď nezaťažuje tak žalúdok. malému naozaj chutil. 😉