Alergia na pšeničnú múku. Stretli ste sa s ňou?

bibka333
26. jan 2009

zacala som tuto temu lebo mojej dcere zistili alergiu na psenicnu muku a chcela by som sa dozvediet viac ak niktora vie dakujem

smejkoh
19. dec 2012

@uankab Ten skrob postupne skusam, ale ja davam zemiakovy. Nie je to ale ono. O bananoch som citala, ale presne ako pises, neviem ci to nebude divne chutit.
Ja nemozem kukuricu, psenicu a vajicka.
Za tie receptiky by som ti bola velmi vdacna. Nemusi to byt hned, aj o mesiac, dva, kedy sa ti bude dat.
Ja som skusala robit spaldove pecivo podla tvojho receptu vyssie, co si mi pisala v auguste a kolace, parene buchty boli vynikajuce, aj chlebik pekne nakysol. Ale bola to spaldova biela muka, nie celozrnna. Z celozrnnej sa mi nic nedarilo a bolo to velmi tvrde ako pises. Len mne ta spalda nerobila dobre. Mozno ju este niekedy vyskusam a uvidime.
Chlebove cesto robis ako? Ja som si kupila razny kvas, teraz ho mam zarobeny a chcem z neho vyskusat razny chlebik, a potom aj kolace a pod. Snad to vyjde.
To je velmi dobra skolka, super, ze tak pekne vyjdu v ustrety.

Tu je zopar mojich osvedcenych receptov, ale v niektorych su aj jogurty a maslo, tak to asi mala nemoze.

JOGURTOVÝ KOLÁČ
2 tégliky bieleho jogurtu
2 tégliky polohrubej muky (alebo 1 pohánkovej hladkej a 1 ovsenej celozrnnej)
prášok do pečiva alebo sóda bikarbóna
1 téglik kryštálového cukru
1/2 téglika oleja
1 vanilkový cukor
lyžica zemiakového škrobu
Múku preosiať, suroviny zľahka premiešať, vyliať na vymastený a vysypaný plech, naukladať čerstvé alebo zavárané ovocie a posypať mrveničkou. Piecť pri 200°C asi 20 - 25 min.

LINECKÉ CESTO
300 g ryžovej múky, 200 g masla, 90 g pr. cukru, 1 lyžica kopcom zemiakového škrobu
Všetko zmiešame, necháme aspoň 1 hodinu odležať pri izbovej teplote. Rozvaľkáme na hrúbku asi 4 mm, vykrajujeme. Pečieme pri 175°C asi 5 až 10 minut.

MEDOVNÍČKY
300 g ražnej chlebovej múky
300 g ryžovej hladkej múky
300 g práškového cukru
balíček perníkového korenia
2 lyžičky sódy bikarbóny
3 lyžice kopcom zemiakového škrobu
200 g medu
280 g masla
Múku zmiešame na vále s cukrom, sódou, škrobom a perníkovým korením. Do stredu urobíme jamku a do nej vlejeme med. Pridáme zmäknuté maslo a vypracujeme cesto. Vložíme ho do fólie a do druhého dňa necháme v chlade odpočívať.
Odpočinuté cesto rozvaľkáme na hrúbku 5 mm a vykrajujeme z neho ľubovoľné tvary. Medovníky ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, pečieme pri 180 °C 10 – 15 min.

KNEDLÍKY BEZ MOUKY A VAJEC
Dáme vařit osolenú vodu (stačí málo, knedlíky nezvětší objem).
Vařené brambory nastrouháme na jemném struhadle do misky, zasypeme škrobem (na 1kg zemiakov cca 1 balenie 250 g škrobu) a promícháme vidličkou.Vznikne sypká směs, kterou ručně zpracujeme do kompaktní hmoty. Když je třeba dosypeme škrob.
Těsto se „tváří“ křehce, ale drží. Vymodelujeme kuličky trochu menší než tenisový míček a hned zavařujeme do osolené vody.
Vaříme dvě až tři minuty, vypneme, necháme dojít. Pobyt v horké lázni jim neublíží. naopak, po uvaření vypadají lépe.
Z vychladlých můžeme připravit vložku do polévky, nakrájet na plátky, z plátků vykrájet různé tvary.

smejkoh
19. dec 2012

@angua27 Mozno aj tebe sa nejake receptiky hodia, z horneho prispevku. Je to vsetko na dlhe studovanie, ja som hodiny a hodiny stravila za netom, aby som volake normalnejsie recepty a rady nasla. Inak v Bille maju vyborne spaldove rozky, skoda, ze ich nemozem. Ak by malemu nevadili. Maju tam asi aj najlepsi vyber roznych muk. Len ked su dost drahe. Este sa mi osvedcila jedna stranka, kde je vela dobrych receptov varimezdrave.cz

angua27
19. dec 2012

@smejkoh, ďakujem. práve som tie receptíky pozerala a určite vyskúšam. tie knedlíky ma zaujali, ale malý nemôže zemiaky. práve som v štádiu zisťovania, kde sa dá špaldová múka kupiť v najlepšej cene. musím ešte pozrieť Billu, máme jednu celkom blízko. zatiaľ mi najlepšia cena múk vychádza v Hypernove - špaldová v biokvalite je tam za 1,49/kg. a majú aj pohánkovú a iné. včera som bola nútená kúpiť kilo v Bio obchode a skoro ma prekotilo, že 2,- Eurá za kilo. ☹
a veru máš pravdu, každú voľnú chvíľku sedím na nete a hľadám recepty. ak sa osvedčí špaldová múka máme v podstate vyhraté. našla som aj celkom slušný výber cestovín, tarhone a spol. v DM drogérii. včera som kúpila aj cestoviny do polievky ryžovo-pohánkové. tiež nie sú najlacnejší, ale majú naozaj dobrý výber a nielen špaldové veci.
chystám sa cez Vianoce, keď budeme u mojich rodičov upiecť chleba. ja mám starú plynovú rúru a tam to nepôjde. naši majú teplovzdušnú, tak vyskúšame.
a to vianočné pečivo, čo sme robili cez týždeň je tiež dobré.

smejkoh
19. dec 2012

@angua27 Ja som kupovala spaldovu muku v Tescu, nebola sice bio, ale tam ju mali za najlepsiu cenu. Mavaju aj bielu aj celozrnnu. Aj pohankovu mali v Tescu za najlepsiu cenu. Hypernovu nemame v meste, tak to neviem porovnat. Tie ceny su veru vysoke, no ale na vyber velmi nemame.
Co sa tyka cestovin, ja pouzivam z tvrdej psenice - semolinove. Ak by ste ju mohli, mala by si to lacnejsie ako spaldove ci ryzove.

angua27
19. dec 2012

@smejkoh dík za tip. Tesco express mám niekoľko v okolí, ale tam tieto typy múk nemajú. ešte zbehnem do veľkého a pozriem.
zatiaľ chcem cestoviny úplne bez pšenice. časom ak výdu dobre testy, skúsime zaradiť aj tie semolinové. ďakujem za tip. 😉

smejkoh
19. dec 2012

@angua27 Nie je za co 🙂 Ked prides na nejake dobre receptiky alebo objavis nieco v obchode daj vediet, nech sa mozme inspirovat. Kazda rada je tu vzacna.

angua27
19. dec 2012

jasné, určite napíšem, dám vedieť. cez sviatky budem doma a niektoré dni bez malého, keďže bude u otca, tak sa chcem do toho ponoriť čo najviac. teraz je to kvôli práci, také trhané. 😉

uankab
21. dec 2012

@smejkoh , ja zase pouzivam len celozrnnu spaldovu muku, bielu nekupujem vobec... skuste obchody so zdravou vyzivou, je jeden slovensky vyrobca spaldovej chlebovej muky a ta bola velmi dobra (nepamatam si ako sa vola).. alnatura chlebova je dobra ale draha, s Biomilou celozrnnou som nemala dobru skusenost... my sme v UK a ak ideme domov, tak vzdy upeciem cerstvu varku peciva a doma dama do mraznicky a postupne vyberam..

dakujem za recepty, ja som skusala robit cisto ryzove keksiky a tie boli ako kamen... ale vyskusam medovnicky, ale bez skorice lebo z tej sa vyhadzuje a namiesto masla dam nemliecne rastlinne, to by mohlo fungovat...
na chlebik pouzivam len drozdie, mam recept aj na cisto razny chlebik ak by si chcela.. my pravidelne robievame 50raz 50psenica, lebo cisty razny je tazky, ale zase nepomozes si ked nemozes...

smejkoh
21. dec 2012

@uankab To linecke cesto je zase krehunke a jemnucke, nabuduce skusim cesto nahrubsie navalkat. Medovnicky su tvrdsie ako bezne, ale bez vajicka asi nikdy nebudu take makkucke. Pri lineckych kolacikoch alebo medovnickoch je mozne upravit mnozstvo masla alebo rastlinneho tuku, aby cesto nebolo prilis suche a dalo sa spojit.
Skusala som uz aj piect razny chlebik z toho kvasu, ale je dost tuhy, ono to asi inak z cisto raznej celozrnnej muky nebude. Nakysol ale celkom pekne, aj jeho chut je vynikajuca.
Ked budes moct, napis receptiky, kazdy mi bude vzacny. Napis podla svojich osvedcenych postupov, ja uz si ich upravim podla seba, ak sa bude dat, ze co mozem.
Kysnute cesto zo spaldovej muky robis v pekarnicke? Aj sa ti tam pekne upecie chlebik?

angua27
30. dec 2012

ahojte kočky,

tak som u našich piekla špaldový chlebík. pol na pol z bielej špaldovej a celozrnej špaldovej múky. krásne vykysol, super sa upiekol. naši majú teplovzdušnú trúbu, tak to bolo rýchlo. chuť veľmi dobrá, škoda len, že na tretí deň bol už moc drobivý, ale keď som z neho spravila hrianku, bol fantastický. 😉 tu je recept: http://www.biorecepty.sk/core/recepty/php/user_...

a dnes som robila lievance ovocné, tiež zo špaldy: jeden hrnček špaldovej múky, jeden hrnček mlieka, štipka soli, vymiešať na hladko. zamiešať do cesta akékoľvek ovocie, ja som dala banán. a vypražiť na masle. boli mňam. netreba vôbec cukor, ovocie cesto osladí. dá sa použiť akékoľvek. malý si ich dával s makom a ja s jogurtom a džemom. sú sýte a naozaj výborné. múka sa dá použiť asi akákoľvek, pôvodný recept je na klasickú pšeničnú. 😀

a zohnala som ryžové cestoviny do polievky, sú výborné, veľmi jemné. síce drahšie, ale super pre deti: http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkty/cestov... a keď zoberiem do úvahy, že do polievky stačí pár kúskov, tak sa to dá.

a vianočné pečivo, hlavne linecké zo špaldy malo veľký úspech. mama robila aj medovníky a boli tiež fajn. vyzerá to, že sa pomaly všetci učíme žiť v znamení špaldy. 😀

smejkoh
3. jan 2013

Ahojte dievcata, prajem vsetko dobre do noveho roku 🙂
@angua27 Dakujeme za receptiky. Tie lievance mozu byt dobre, urcite niekedy vyskusam. Chlebik si piekla v nejakej forme, ci z cesta sa dal pekne vyformovat bochnik? Nebol velmi tvrdy po upeceni? Ja kde prihodim celozrnnu muku, vsetko je dost tvrde, tuhe 😒

angua27
7. jan 2013

ahojte,
tak sa nám začal nový rok. všetko dobré kočky. 😉
@smejkoh, chlebík pekne držal tvar, asi by sa dal iba tak na plechu upiecť. ja som ho dala do takej oválnej zapekacej misky. mama má takú formu, tak som ju vymazala olejom a šupla ho tam. v origoš recepte radia dať ho do formy na srnčí chrbát, ale mama svoje staré vyhodila a ja som moju zabudla doma. ale dobre poslúžila aj miska zapekacia. 😉
a teda cez prázdniny sme sa trošku pokazili. aj obyčajné pečivo a chlebík malý papal. ale zase nechodil do škôlky, tak som dovolila. od dnes už zase zarezávame v škôlke, som zvedavá ako malému poriešia zemiaky, lebo koncom minulého roka mu dávali. dnes síce na obed zemiaky nemajú, až zajtra. ak mu nedajú žiadnu náhradu za to, tak pôjdem za vedúcou kuchyňe zistiť ako to chodí.

smejkoh
7. jan 2013

@angua27 Ahoj, este ma napadlo, ze celkom dobre ceny muk, aj spaldovej, maju na stranke http://www.mlyn-zrno.sk/ Maju aj pobocku v Bratislave, tak by si ani nemusela platit postovne - Planet Life Bratislava, Mariánska 16. Napr. spaldova muka 1 kg balenie v papierovom vrecku je za 1,18 €, maju aj 5 kg balenie.
Tu maju cennik:
http://www.internetovypredaj.sk/index.php?pageN...
Ja sa tam chystam objednavat, ale potrebujem este odskusat rozne muky, ze ktora mi robi zle a ktora je v pohode.
Pokial malemu viditelne nerobia zle rozne potraviny, tak mu ich podla mna raz za cas mozes dat, aj klasicke pecivo, pokial sa z neho nevyhadze alebo ho neboli brusko......

angua27
7. jan 2013

@smejkoh ďakujem za tip. určite tam zájdem. už som pozerala na ceny na nete, ale našla som zatiaľ lacnejšie iba 5kg balenia a to sa bojím, že neminiem tak rýchlo. určite sa na to mrknem.
a presne, malý sa aj pri obyč. pečive nesťažuje. to je to najhoršie, ak zje niečo, čo podľa alergologičky nemá, nemá žiadnu viditeľnú reakciu. žiadne vyrážky, žiadne bolenie bruška, nič. preto sa mi ťažko vysvetľuje drobcovi, prečo niečo môže a niečo nie. ale to, že nemôže zemiaky, na to si rýchlo zvykol. nikdy ich nevyhľadával, lepšie povedané, vždy sa im vyhýbal. za to múčne potraviny: pečivo, chlieb, cestoviny to je jeho. on by ani mäsko nepotreboval, ak by mal každý deň cestoviny. 😎 rozhodla som sa, že pekárničku zatiaľ odložím na neskôr. uvidíme ako dopadnú krvné testy v marci a potom sa uvidí, či úplne prejdeme na špaldu.

jaja9891
18. dec 2013

@smejkoh ahoj,prosim ta,lekar ti robil test n apotravinovu intoleranciu?

smejkoh
18. dec 2013

@jaja9891 Ahoj, ziadny, robila som si ho sama a este lekarke som musela vysvetlovat, co je to za test, lebo nikdy o nom nepocula. Mne povedala, ze na alergologii mi potravinovu intoleranciu nezistia, spominala, ze by ma poslala na gastro, ze skor tam sa venuju takym problemom. Tak neviem, kazdy lekar povie inak. Ten test sa da objednat odtialto: http://food-detective.sk/kupit_test.php Ponukaju ho aj na inych strankach, je dost drahy, ale pokial pomoze, tak je to k nezaplateniu.

jaja9891
18. dec 2013

@smejkoh ach jaj,s tymi nasimi lekarmi... dakujem za odpoved...

pegy442
4. feb 2014

ahojte neviem ako si mam poradit mame doma sedem rocneho alergika len na raznu muku chcem sa opitat ci je to bez lepkova alergia lekari mi nic doteraz nepovedali vopred dakujem

bluvatko
9. feb 2014

@pegy442 alergia na raznu muku neznamena ,ze ma aj alergiu na lepok alebo ze musi jest bezlepkovu stravu

jazminn
9. feb 2014

mojej dcére alergolog zistil alergiu na pšenicu, ale povedal, že s chlebom to nemá nič spoločné...
ale ako to tu čítam, dosť som na pochybách, pretože poslednú dobu ju dosť pobolieva bruško, ale zas hnačky nemá...nemôže mať celiakiu? Ale to by alergolog zistil z krvi, tú celiakiu?

uankab
11. feb 2014

@jazminn , alergia na psenicu je uplne ina ako alegia na lepok. Moja dcerka je alergicka na spenicu, namiesto nej pouzivame spaldu a je to ok (psenicu neje vobec, v ziadnej forme).. bezlepkove vyrobky obsahuju psenicu zbavenu lepku. Alergia sa moze prejavovat roznymi sposobmi (moja dcerka ked bola mala tak vracala po psenici). zistis tak ze ju vysadis zo stravy uplne na cca 2-3 tyzdne a uvidis ci sa to zlepsi alebo nie. namiesto psenice mozes pouzivat spaldu, raznu muku atd..

kubiklulik
22. aug 2014

@dadulka19 Ahoj pridávam sa aj ja môjmu 5ročnému synovi zistili alergiu na potraviny najviac ma citrusy,tresku,tuniak,suruvú mrkvu,zelené jablko a všetky orechy to má veľmi pozitívne, stredne má zeler a soju a minimalne ma pšeničnú múku,žltok azemiak surový,tak by som ťa chcela poprosiť ak by sa ti dalo nejaké receptíky z ražnej muky prefotiť a poslať budem rada 🙂 🙂 🙂 Samozrejme naklady ti zaplatím 😉

lutsine
14. feb 2015

@bibka333 ahoj,aj nam zistili alergiu na psenicu,tiez sa to prejavuje ekzemom,ako sa stravujete?

bibka333
autor
14. feb 2015

@angua27 ahojky dcera je na bezlepkovej strave a vylučujeme aj keksiky ked niečo kupujeme čitame ked obsahuje niečo pšeničnu a ražnu muku nekupujeme to a kolače pečiem doma bezlepkove

patkaza
22. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

tomu sa hovorí celiakia nie ? treba si radšej presne pozisťovať na čo je dieťatko alergické http://akoapreco.com/potravinove-alergie-ako-ich-odhalit/

veronicka1901
22. okt 2015

@patkaza alergia na psenicu nemusi nutne znamenat neznasanlivost lepku. Moj synovec nesmie psenicu, ale celiakiu nema.

patkaza
22. okt 2015
Používateľ patkaza je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od patkaza.

@veronicka1901 prepáč to som nevedela .. dakujem za opravenie 🙂

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreadavid
7. nov 2016

tiez nam urcili alergiu.Mama ma celiakiu takze vieme o com to je.Pekarnicku kupovet podla mna netreba.ja peciem v srncom chrbate a v pohode