Anketa: Novorodenecká žltačka

sonoga
26. júl 2008

Ja tu pridam dalsiu anketu. Totiz, moje obidve deti mali novorodenecku zltacku.
Pediatri hovoria: ked ma matka krvnu skupinu 0 a dieta sa narodi s krvnou skupinou A, tak je pravdepodobnost zltacky
Gynekologovia hovoria: ak mamicka berie v tehotenstve zelezo, a hlavne, ked ho berie skoro az do porodu, tak je pravdepodobnost zltacky.
Tak ak chcete, napiste, ci vy a vase deti, ak mali zltacku v hociakej forme (silnejsej ci slabsej) zapadate do niektorej z hypotez.
U mna sa to hodi.

lucxy
26. júl 2008

no ja som brala zelezo myslim v siedmom mesiaci a mala ked sa narodila mala zltacku trosku dlhsie 🙂
/to som nevedela o tom zeleze/

pavlinka3
26. júl 2008

já jsem ke konci těhu brala železo a Maty žloutenku neměl.....teda jako trochu žlutej byl a tak mu pořád (3x denně) zjišťovali, jestli nemá žloutenku, ale hodnoty měl tak nízký, že prostě nikdy žloutenku neměl 🙂

lenlut
26. júl 2008

já jsm eu první holky brala železo tayk v tom 7 nebo 8 měsíci,už nevím přesně,Lucka žloutenku měla,ale celkem slabou a do 21 dnů po porodu už byla skoro pryč a u druhé holky jsme nebrala nic,krev mám A+ a Terezka ji měla o dost silnější než Lucka.Taky jí rychleji dostala,už sotva 24h po porodu se začla vybarvovat,zatím co Lucka ji začala dostávat až tak po 48-60h(2,5 dne) po porodu,Takže já do teorie nezapadám. 🙂

k.a.t.k.a.
26. júl 2008

železo som nebrala, malá má krv.sk. A ja tiež A a žltačku nemala 😉

lyongirl
26. júl 2008

ja som železo nebrala, krvnú skup. mám A negat., aj malý takú istú a žltačku nemal, narodil sa predčasne/neviem, či to nejako zohráva úlohu/

liviky
26. júl 2008

první dcera měla slabou a druhá vůbec a to jsem brala železo u obou 🙂

bambusko
26. júl 2008

sonoga, ja som zelezo nebrala vobec, prva dcera - krvna skupina A, zltacka stupna II-III,fototerapia + infuzie. druha dcera - krvna skupina A, zltacka do 24 hod., stupen IV-V, fototerapia, infuzie, lieky na podporu funkcie pecene, ochranu mozgu, vysadene mm kvoli rychlejsiemu odburavania bilirubinu, uz bola nachystana na vymennu transfuziu, ale cakali na krv a zacalo to ustupovat.
diagnoza u oboch je AB0 inkompatibilita - vraj je to zriedkave, ja mam 0, manzel AB, navyse mladsia mala kefalohematom, co tiez prispieva k zltacke. najmladsi - krvna skupina B, zltacka sa nekonala, mne sa teda zdal zltsi, ale dr. povedala, ze to ani na odber nie je. boli sme kvoli tomu ostro sledovani aj v poradni pocas tehu - krvne testy na protilatky, sono + prietoky. takze z tych krvnych skupin je to pravda, konzultovala som aj s hematologickou, na A byva silnejsia reakcia ako na B, pri dalsom dietati je prognoza silnejsej zltacky, ak ma rovnaku krvnu skupinu ako predchadzajuce. s tym zelezom to podla mna nesuvisi.
my sme mali este pri porode opatrenia, ak by bol aj maly chyteny a to: ziadne podavanie oxytocinu, rychle prestrihnutie pupocnika, odbery hned po narodeni na stanovenie bilirubinu a krvnej skupiny.

trixi
26. júl 2008

ahojte, nas maly mal novorodenecku zltacku a nezapadame do ziadnej z hypotez, ktore uvazda sonoga. Ja aj partner mame krvnu skupinu AB pozitiv a maly tak isto, zelezo mame vsetci v norme no a napriek tomu mal zltacku. Nastastie len jeden den a nemusel pod modre svetlo.

sonoga
autor
26. júl 2008

bambusko, tak ty zapadas do hypotezy od pediatrov: matka 0, dieta A

sonoga
autor
26. júl 2008

inac, ja som skor za to pediatricke vysvetlenie, ale pre istotu som v druhom tehotenstve vysadila zelezo 3 tyzdne pred porodom. Zina mala sice zltacku, ale nie az taku silnu ako Mirko (fototerapia, vymena krvi) Pri Mirkovi som zelezo chcela vysadit tyzdne pred porodom a uz som nestihla 😀
Ja som krvna skupina 0, deti ju maju po mazelovi- A

gedren
26. júl 2008

Ahoj,

ja zapadam do obou hypotez 🙂 Ja skupina 0, Helenka A, zelezo jsem brala ve tretim trimestru v megadavkach az do porodu a jeste pak pri kojeni.

No a Helenka mela zloutenku pomerne brutalni, teda spis tu "kojeneckou" formu, jakoze primo v porodnici to jeste nebylo tak hrozny (nemusela pod lampu), ale pak se ji to drzelo doma strasne dlouho, asi dva mesice, nasledne ji doktorka nasadila zelezo a zloutenka ustoupila.

Resim, jak se tomu u dalsiho detatka vyhnout, svoji krevni skupinu teda asi nezmenim 🙂, jakou bude mit ono, to se uvidi, ale mam ji furt se stejnym manzelem, tak to Acko je furt celkem pravdepodobny ;) S tim zelezem to zkusim udelat tak, ze si ho budu nejakou prirodnejsi formou doplnovat prubezne po cely tehotenstvi, abych ho pak nemusela brat tolik na konci.

aponchie
26. júl 2008

ja jsem A-,mala mela minimalniho zlutaska ani na svetlo nemusela jit spis se dobarvila po porode do 2dnu

certica
26. júl 2008

tak mozem vyvratit teoriu 😀
prvy syn - krv. sk. B, ja takisto B, zelezo som nebrala vobec cele tehu!!! a zltacku mal pomerne dlho
druhy syn - KS A, zelezo som uzivala asi od polky tehu, zltacku nemal

aponchie
26. júl 2008

jo a zelezo sem brala asi 14dni uz nevim v kterem tt 😝

ena
26. júl 2008

nase deti zltacku nemali, zelezo som nebrala, a ku krvym skupinam, ja som 0 neg, deti jeden B pozit a druhy B neg

briluxina
26. júl 2008

Obaja sme so skupinou 0,čiže aj maly ma skupinu 0, železo som nebrala, brala som iba magne b6, a calibrum baby. Tiez som pocula, vraj ak sa beru nejake vitaminy ale neviem ake tak vraj kvoli tomu mozu mat deticky novor. zltacku. Inak moj maly ju mal tiez a museli ho ziarit po tou lampou.

angua27
26. júl 2008

ja som brala železo od 6. mesiaca až do pôrodu. vôbec som netušila, že by to mohlo mať súvis zo žltačkou. malý ju mal dosť silnú a zlepšovať sa začala až na 5.deň po pôrode.

jujka
26. júl 2008

ahojte ja som železo brala koncom tehu, mám krv.skupinu 0 partner A. malí mal silnú žltačku išiel pod lampu + infuzie. po dvoch týždnoch nás pustili, ale v 2,5 mesiaci sa nám to vrátilo zase lampa + infúzka po 4 dnoch kleslo. za dva tyždne bol zase žltý vynechali sme MM a od vtedy sa to nevrátilo. a padáme do skupiny

janna1830
26. júl 2008

sonoga, ja nezapadam ani do jednej- zelezo som nebrala, straaaasne som z neho vracala, tak radsej nie...(skusila som na zac. tehu, ale po par dnoch som ho vysadila ).
ja mam 0 +, starsia dcerka ma A - a nemala zltacku. Mladsia dcerka ma B + a zltacku slabunku mala na druhy den po porode. Do tyzdna bola prec. (Nechcela papat, len spinkala, tak z toho zrejme ju dostala -ze vraaaaj ). Takze na mna nesedi ani o krvnej skupine, ani zelezo...obe deti narodene sekciou donosene.

junovka
26. júl 2008

ja som brala zelezo pri oboch dcerkach, Timeika mala normalnu slabu zltacku, kdezto Nely, ta mala o co si dlhsie 😉

vojtisek2007
26. júl 2008

ahojky,
já A+ , manžel A-
první syn - A-, železo jsem nebrala, žloutenku neměl 🙂
druhý syn- A+, železo jsem nebrala, žloutenku měl cca 3 měsíce, týden ležel pod modrým světlem,
ale narodil se 3týdny před termínem a ten týden byl i v inkubárotu 😢
třetí dcera- A+, železo jsem brala celý třetí trimestr, žloutenku měla vysukou, pod světlem 3 dny 😢

schwarzovka
26. júl 2008

železo jsem brala až do porodu a malej byl jen pár dní žlutější, ale ani ho nemuseli svítit... 🙂

telinka
26. júl 2008

mam O+ , manzel A+
zelezo som brala ale nie az do porodu.....pri vsetkych troch
starsiedve dcery mali klasicku.....do 5 dni boli ok , najmladsia dostala taku silnu ze mi ju museli previezt zo skalice do trnavy na intenzivku 😢 hrozila vymena krvi , ale nastastie to dopadlo ok

mirrinka
26. júl 2008

ja som železo nebrala,krvnú skupinu mám B Rh+ a Lianka nemala ani náznak žltačky 🙂

petrunka01
26. júl 2008

Ahoj..tak já mám nulku-negat.(myslím),syn nulku pozit. a železo jsem brala na kila a žloutenku neměl vůbec-tak jak do teorie zapadám? 🙂

kaczka
26. júl 2008

Já mám 0+ a malý A+ a žloutenku měl,ale pod lampu jsme nemuseli,ale žlutý byl ještě doma 😀

asitka
26. júl 2008

nooo..ja som brala železo...ráno aj večer...asi od 6teho mesiaca tehotenstva..až do pôrodu...(a vlastne aj po...ale to sa už dieťatka netýkalo)..a ani syn...ani dcéra...a u oboch som železo brala...žltačku nemali.... 😀

anky
26. júl 2008

Já železo nebrala, krevní skupinu mám 0- a malý A+ žloutenku měl do dvou měsíců, kdy dostal léky, pak dobrý
Malá má taky A+ a měla žloutenku, pod světlem 4 dny a pak do dvou měsíců byla žlutá

lenerka
26. júl 2008

železo jsem nebrala
možná to bylo v těch tabletkách calibrum mami nevím
ani DR mi neříkala,že bych železo měla brát
Kačenka žloutenku neměla

erikasadek
26. júl 2008

ja som brala zelezo len zriedkavo ked sa mi potvrdila anemia moje obe deti mali ale niekolko dni pod lampou a bolo po probleme doma len zostavali aspon 2 tyzdne pri okne a ziaden problem poznam zeny ktore nebrali zelezo v tehotenstve aj tak ich deti mali novorodenecku zltacku